Iki1 Iki1 komentáře u knih

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Tak tenhle Hynek Tas z Boru je takový středověký James Bond. Autor ovšem píše super čtivě, takže číst knihu, alespoň v mém případě, je požitek. Pokud mohu posoudit, král Václav i královna Žofie jsou vyobrazeni skutečně věrně, podobně jako ostatní šlechtici, jejichž předlohu vyhledal autor v našich dějinách. I zpodobnění života přelomu 14. a 15. století je zdařilé, i když občas naturalistické. Oceňuji i jemný humor, kterým autor vybavil hlavní postavu. Historické vsuvky uvádějí na pravou míru použité reálie a orientují čtenáře. Celkové se tedy jedná o lehčí čtivo, u kterého jsem si odpočinul. Určitě půjdu do dalšího dílu.

22.09.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Naprosto skvělá reflexe doby od konce druhé světové války do počátku legálního odsunu Němců ze Sudet. Autor nám představuje rodinu, která plná ideálů zabírá hospodářství v sudetské vesnici, německé obyvatele i komunistu, který se neštítí ničeho. Tohle vyprávění mistrně představuje myšlení tehdejších Němců, kteří podlehli ideologii a jsou stále v jejím zajetí jako nadřazený národ i po konci války. Drží pohromadě, nesou následky, ale Češi netuší, že se noří do mnohem horší totality. Tady nám ji odhaluje profesor - známý Smolíkových. A Tomečkové? Ti nám žijí v každé době a parazitují na každém režimu, a to bohužel velmi dobře.

17.09.2023 5 z 5

Uchováváme potraviny bez elektrické energie - podle receptů našich babiček Uchováváme potraviny bez elektrické energie - podle receptů našich babiček Alena Anežka Gajdušková

Knihy tohoto typu jsou momentálně v kurzu. Objevujeme v nich moudrost našich pradědů a prabáb. Autorka sem umístila menší mišmaš rad, které jsou naší starší generaci víceméně známé. I tak se tu dá najít něco, co zatím nepoužívám. Vyzkouším, uvidíme... Především něco ze zavařování a výroby marmelád, pečení kváskového chleba. V poslední části jsem zavzpomínal, jak se moje mamka kdysi věnovala výrobě domácích likérů a mně, malému kloučkovi, moc zachutnaly. A tak jsem potají večer ucucával. A první kocovina v nějakých desíti letech byla na světě. Nu, vyrostli jsme a zmoudřeli.

14.09.2023 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Takhle nějak si představuji parádně zpracovanou historii. Konkrétní osoby, konkrétní osudy, chápu i trochu té přidané romantiky a hodně emocí. Líbí se mi, že autorka naprosto drsně a nekompromisně reflektuje tehdejší dobu. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na proplétání vyprávění jednotlivých hlavních postav, ale nakonec, mělo to co do sebe a celý příběh to jen umocnilo. Jako bonusovou reflexi mě zaujalo popisované chování Rusů. Je patrno, že jejich chování se vůbec nezměnilo (absence dodržování jakýchkoliv konvencí, v současnosti vůči Ukrajincům). Celkově se jedná o velmi dobře napsanou knihu, která při čtení přinese hodně možností k zamyšlení a podnětů k dalšímu pátrání o osudu německých uprchlíků na konci světové války.

11.09.2023 5 z 5

Sedm kroků k lepší paměti Sedm kroků k lepší paměti All Sherrie

Knížka je sestavená formou tréninkového plánu, nechybí tu záznamové listy pro případný trénink. Leckteré poznatky pro mě byly nové. Jen jsem měl pocit, že je kniha sepsaná příliš "vědecky" a není tak moc přístupná širšímu okruhu čtenářů. A občas jsem si říkal, že by to chtělo vysvětlující obrázek, či alespoň grafické znázornění pro lepší pochopení.

06.09.2023 3 z 5

Vražda v lázních Luhačovicích Vražda v lázních Luhačovicích Jana Moravcová

Na počátku je vcelku dobrý nápad - na základě deníku zkusit vybudovat nosný příběh s vraždou či sebevraždou. Autorka sem nasypala velké množství postav, většinou nesympatických, včetně hlavního hrdiny. Ovšem postavy se v průběhu děje nijak nevyvíjejí. Děj je všelijak proplétaný, snažil jsem se v průběhu čtení odhadovat další vývoj, ale autorka jakoby rezignovala na jakýs takýs progres. Přišlo mi, že se při psaní jakoby točí v kruhu, a tak se na konci ocitáme zase na počátku a nejsme nijak chytřejší v objevu toho, proč vlastně tako kniha vznikla.

05.09.2023 1 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Několik dějových linií, které se vzájemně potkávají a proplétají, vyprávěných jednoduchým jazykem bez šroubovaných souvětí, výborná charakteristika hlavních postav, které se v průběhu děje dále vyvíjejí, krátké kapitolky, to všechno v této knize hraje ve prospěch čtenáře. Navíc jasně odlišení klaďáci a záporáci, občas si autorka se čtenářem malinko zahraje a z odhadované záporné postavy je kladná a naopak. Jedná se o historický román, takže tu najdeme odhalené období frankistického Španělska. Autorka získala z archivů i rozhovorů s místními úžasný náhled na tuto dobu, a tak ji skvěle popsala. Ovšem je třeba dodat, že alternativou (v knize nazývanou republikáni) byla internacionální soldateska mohutně podporovaná Sovětským svazem. Podle současných zpráv z Ukrajiny by zřejmě byla situace těch nejzranitelnějších (tedy dětí) ještě horší. Knihu jsem přečetl s velkým zájmem, hodně mě přitáhla, jen mě zklamal trochu odbytý konec.

01.09.2023 4 z 5

Krabice od bot Vladimíra Renčína Krabice od bot Vladimíra Renčína Jan Boněk

Hezké ohlédnutí za bohužel již nežijícím kreslířem a humoristou. Kniha obsahuje ukázky jeho tvorby, mapuje korespondenci s některými kamarády, což je doplněno fotografiemi. Kniha příliš nepřipomíná biografii, což jsem původně očekával. Autor prostě zatřepal Renčínovou krabicí od bot a sem tam něco vyndal na světlo boží. No, je to také cesta, jak napsat čtivou knihu. Půvabné jsou pohlednice, které panu Renčínovi přicházely od přátel s prostou adresou - Hradec Králové. Prostě Mechováci svého významného obyvatele znali. Až tuhle knihu dočtete, určitě zalistujte v některé z Renčínových knih, třeba v To nás těší, že jsme Češi, či z Dějin národa českého.

28.08.2023 4 z 5

Kriminálka Kriminálka Miroslav Vaňura

Po delším čase jsem si vzal k přečtení literaturu faktu a u této knihy nejsem zklamán. Autor využil spolupráce s pracovníky kriminálek v České republice a vybral ke zpracování některé kriminální případy z posledních let. Zpracoval je přehledně a čtivě vypravěčskou formou, kterou doplnil fotografiemi a zvýrazněnými ukázkami zápisů z vyšetřování. Knížka se čte téměř sama, případy to jsou zajímavé a jak autor podotýká, mohou sloužit i jako lehké varování, čemu se v životě vyhnout.

26.08.2023 5 z 5

Ďábelská past Ďábelská past Hana Doubková

Trochu táhnoucí se čtení, kterému dá spád až vražda ve druhé polovině. Do té doby se seznámíme s partou chalupářů a každého jednoho hodně dopodrobna poznáme. Takže autorčina charakteristika postav je skutečně příkladná, včetně vystižení vztahů mezi nimi. Jakmile je vražda dokonána, autorka nabídne vyřešení hodné dokonalých kriminalistů, aby ho vzápětí postavila na hlavu. I když vyústění nemá s reálným životem mnoho společného, začetl jsem se, pobavil a uvědomil si: Bacha na ženy s psychickými problémy!

24.08.2023 2 z 5

Hvězda vábí smrt Hvězda vábí smrt Jan Bauer

Průměrná česká detektivka s nepříliš uvěřitelným dějem. Jak bývá v našich detektivních končinách zvykem, policie příliš nevyšetřuje a musí nastoupit člověk zvenku. V tomto případě policejní důchodce. Než pachatele vypátrají, vesele vraždí a vraždí. Knižní konec je v tomto případě neuvěřitelně odbytý, jakoby lusknutím prstů autorovi došly nápady. Takže tohle je klasická kniha k letnímu bazénu, co tě lehce ukolébá až ke spánku, bez sebemenších ambicí, že by sis za měsíc pamatoval, o čem že to bylo.

20.08.2023 2 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Tuto knihu jsem četl s velkým zájmem, opět jsem se malinko přivzdělal a téma musím okouknout dál. Autorka k hlavnímu tématu přibalila detektivní příběh, sice plný nelogičností, ale přesto se děj sunul slušným tempem vpřed a na závěr mě překvapil nečekaný zvrat. Líbilo se mi, že autorka zpodobnila život na Šumavě z pohledu místních a nikoliv idealizovaný z pohledu turistů. Čtivosti pomáhá autorčin jazyk, styl psaní i sled kapitol.

17.08.2023 4 z 5

A třetí taky krade A třetí taky krade František Uher

Jedna ze slušnějších českých detektivek, která vyšla v této edici. I tak trpí tím, čím i další podobné romány - velkým množstvím pravopisných chyb a překlepů a přílišnou rozvleklostí. V této knize mě navíc tahal za uši použitý jazyk v dialozích. Autor se sem zřejmě snažil napumpovat humor, ale vyznívá to spíš trapně, nerealisticky. Jedná se o průměrnou odpočinkovou knihu, kterou jsem si přibalil na dovolenou.

11.08.2023 3 z 5

Vražda v lázních Skalka Vražda v lázních Skalka Jarmila Pospíšilová

Pohodová průměrná detektivka, která je psána jasným srozumitelným jazykem. Tak, jak bývá u těchto knih dobrým zvykem, postavy jsou jasně charakterizovány, děj je přímočarý a pachatel v podstatě od poloviny děje snadno odhadnutelný. Autorka sem do vedlejší linie přidala vztahové miniděje mezi hlavními postavami. A i to četbu fajn oživí.

06.08.2023 3 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Výborně zpracované myšlenky, pocity a žádostivost mladé učitelky, jejíž erotické preference jsou zaměřené na hodně mladé chlapce. Hodně kladně hodnotím autorčin jazyk, kterým všechny pocity čtenářům představí. Vznikl tak hodně silný příběh, ve kterém není tabu, vše je napřímo řečeno. Až mě šokovalo vylíčení nenasytného libida hlavní představitelky. Sociopatka, která udělá vše pro to, aby své libido uspokojila. Styl psaní je v knize důležitý, protože čtenář, ač znechucen, hltá ten tryskající vodopád dalších myšlenek, představ i reálných příhod. Prostě svět není černobílý a zvláště dnes, kdy se každý ohání svým jakkoliv nechutným právem na štěstí, je třeba alespoň v knize představit situace, ke kterým by tato "práva" mohla vést.

05.08.2023 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Kniha mě zaujala od prvních stránek. Líbil se mi napínavý, stupňující se děj, který přináší dostatek napětí. Autorka píše velmi čtivě, takže příběh čtenáře opravdu zaujme, dokáže jemně vykreslit a zesílit momenty strachu a zvyšujícího se napětí. K tomu jednoznačně charakterizuje pozitivní i negativní postavy, většinu charakterizace přidá prostřednictvím děje - tedy jejich skutky. Na druhou stranu autorka dokázala uvolnit napětí pomocí dialogů mezi členy vyšetřovacího týmu, ty jsou velmi hravé.

02.08.2023 5 z 5

Nikdo nemusel zemřít Nikdo nemusel zemřít Luděk Kubát

Tahle kniha je to pravé ořechové, co z edice Původní česká detektivka očekávám. Žádné velké umění, ale jednoduchý, přímočarý děj, charakteristika postav hned na začátku (i když posléze se už příliš nevyvíjí), tah na branku a konečně vyřešení případu, před kterým autor trochu rozhýbe děj a nenápadně se snaží čtenáře nasunout na slepou kolej. A jako koření neuškodí trocha humoru. I když střed knihy mi přišel trochu rozvleklý, rozhodně jsem si při čtení odpočinul a pobavil se.

31.07.2023 4 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

No, vzhledem k tomu, že kniha se honosí podtitulem Původní česká detektivka, v ní kromě dvou detektivů detektivního téměř nic není. Jednoduchoučký příběh zachraňuje jen to, že autorka je zručná vypravěčka, takže nekončí totálním krachem. Ale i tak tu musí být přemíra náhod a nevysvětlitelných událostí, aby byl "případ" doveden k jakž takž zdárnému konci. Zato se ale čtenář v knize může dozvědět obsáhle o ezoterice, způsobu věštění z karet či obrazech a malířství obecně. Při čtení mi především chyběl spád a přebývalo vztahové řešení propletence zde představených lidí.

27.07.2023 2 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

I tato velmi čtivá kniha je psána jednoduchým jazykem. Další příhody Ondřeje z Rohatce mě hodně zaujaly. A protože se jde o jednoduchý příběh, opět s dobrým koncem, jedná se o parádní počtení. Skvěle zachycená středověká atmosféra života na menší tvrzi i ve městě. K tomu téměř dokonalý rozbor podnikatelského uvažování šlechticů a života středověkých obchodníků. Přidán jemný autorův humor a je tu hodně zábavná kniha, i když patřící spíš mezi pohádky pro dospělé.

25.07.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Čtení této knihy jsem si užil. Jednoduchá dějová linka, jasný a srozumitelný jazyk, vztahová linka dvou hlavních protagonistů z předchozích dílů. Ta mi v této knize příliš nesedla, myslím, že tu už bylo přespříliš šťourání se v pocitech, ale nešť. Děj byl postupně šponován, konec překvapivý. Celkově tedy kniha patří k těm lepším až výborným českým detektivkám.

24.07.2023 4 z 5