hu_87 hu_87 komentáře u knih

Vůně citrónu Vůně citrónu Sam Xabyssus (p)

Mně se na tom líbilo takové to typické "oťukávání" a to, že se tu vztah dvou dívek bere prostě normálně a nikdo se nad tím nijak extra nepozastavuje. První (obsáhlejší) část je z pohledu Allison a druhá část z pohledu Sáry (Sam).
Příběh je celkem hezký a najdou se zde pěkné citáty. Jenže. Kdyby se autorka buďto vykašlala na některé scény a ty zbývající stránky využila nějak smysluplněji, nebo kdyby přidala nějakých 100 stránek navíc (což by vlastně vůbec nevadilo, knížka se čte sama) a prostě se vyhnula TAK ODBYTÝMU KONCI. Právě proto, že pak si říkám, dobře, ten konec doufám bude stát za to, ale tohle bylo na mě prostě moc stručný, useknutý, nedokončený. Na úkor toho všeho předtím.
Takže doufám, že autorka napíše pokračování (!), ať je to klidně tentokrát něco ve smyslu "Vůně pomeranče" nebo tak.

19.09.2021 4 z 5

Oprátka za osm mrtvých Oprátka za osm mrtvých Roman Cílek

(SPOILER) Super četba, o případ Olgy Hepnarové se zajímám už nějakou dobu a tahle knížka mi pěkně rozšířila obzory. Je zde dopodrobna rozebrána Olgy dětství, minulost, ale i její běžné chování vůči lidem; jsou zde posudky psychologů a psychiatrů a její těžce schizoidní, hysterické, agresivní a anetické rysy. Najdeme zde různé dopisy (i grafologický rozbor jejího písma), ale i přímá svědectví k Olze (ať už ze stran blízkých, tak méně blízkých lidí). Autor si dal opravdu záležet, knížke opravdu podrobná a poučná.
Prakticky se jedná o jednu a tu samou knížku jako je Olga Hepnarová: Zabíjela, protože neuměla žít. Ale, druhá jmenovaná knížka se mi mnohem více líbila ze strany vizuální, jiné písmo autora/dopisů tomu dodávaly na větší přehlednosti a čtivosti. Až teda na to, že v druhé jmenované knížce jsem nějak nemohla najít grafologický rozbor Olgy písma + některé poznámky na konci (např, i poznámka astrologa, numerologa, jisté právničky).

13.07.2021 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

(SPOILER) Ekonomie dobra zla je jedna z těch knížek, u kterých si nejsem moc jistá, zda byl dobrý nápad je číst, nebo ne. Je to zajímavý. O tom žádná. Knížka splňuje to, co je v jejím nadpisu (teda spíše v podnadpisu), tzn. probírá dobro a zlo, od Gilgameše až po křesťanství, hebrejce, epikurejce, Adama Smithe a další a další. Tímto způsobem mi knížka přijde jako takový souhrn historických názorů na dobro a zlo, smíšené s převážně historickým, nikoliv ekonomickým kontextem. Informace sice jsou zajímavé, ale jakoby nepropojené, zatímco si vy kladete otázku: jaký že to má mít původní účel a smysl?
Navíc jsem čekala (ne vlastně, byl to můj požadavek), že autor bude, až teda rozebere tu dlouhou historii nazírání na svět, tak trošku pokoukávat po různých studiích, ve kterých hraje prim morální cítění člověka, případně tedy to dobro a zlo; zda jsme tedy dle vědy skutečně spíše sobečtí, nebo empatičtí. Nula, o tom v knize vůbec není nic.

27.06.2021 2 z 5

Tajná síť přírody Tajná síť přírody Peter Wohlleben

Perfektní knížka populárně-naučného stylu. Autor velmi srozumitelnou a čtivou formou seznamuje čtenáře s tím, jak je příroda navzájem propojená a že všechno souvisí se vším. Ať už máme na mysli zajímavosti o lesích a lesních ekosystémech, kůrovcích, nebo vlcích a jejich spojenectvím s vránami.

12.03.2021 5 z 5

Skryté nebezpečí zdravých potravin Skryté nebezpečí zdravých potravin Steven R. Gundry

To, o čem autor píše, má něco do sebe a není zas tak úplně od věci. Autorovo názory a tipy celkem korelují s jednou autorkou, která píše o stravě a autoimunitními nemocemi, tudíž nechci knihu odsoudit, že je to jen další z x jiných nefunkčních a nevyhovujících názorů.
Bohužel na trhu existuje velké množství autorů, kteří, díky využití jejich diety, dokáží vyléčit prakticky každý neduh. Tudíž se ptám - jak se v tom má jeden vyznat? Existuje nějaký způsob, jak se v této literatuře náležitě vyznat a poznat, co je ve skutečnosti to správné a co nám nejvíce sedne?
Tyto typy diet bývají v praxi těžko uplatnitelné, v době, kdy si nikdy nemůžeme být jistí, co vlastně máme na talíři. Knížka je poměrně zajímavá, všechny ty lektiny a další látky okolo, tudíž pokud má někdo nějaké zdravotní problémy (nebo o sobě ví, že má k nějakým neduhům sklony), za zkoušku určitě nic nedá. A jestli tomu člověku vyhoví vysazení lepku, laktózy, lektinů... to ať každý pozná sám.

11.03.2021 3 z 5

O parazitech a lidech O parazitech a lidech Petr Horák

Hutná, těžší knížka s kvalitní vazbou a stejně kvalitním papírem. Obsahuje velké množství tabulek (které někdy mohou narušovat čtení, ale zase jsou obvykle hodně zajímavé), samozřejmostí jsou kapitoly o různých onemocněních typu malárie atd., příznaky, léčba, ... , ale i třeba nemoci našich mazlíčků nebo toxoplazmózy (které je věnována samostatná kapitola), prostor je věnován i samostatné kapitole o parazitofobiích - tj. psychické stránce.

Dozvíte se tu hodně zajímavých věcí, které vám třeba ve škole vůbec neřekli (ale to už tak bývá se vším ve škole), kapitoly jsou přehledně členěny a nabyté poznatky si tak snadno uchopíte.

Jak jsem již zmiňovala, kniha má opravdu kvalitní vazbu a je o něco těžší než jste možná u knih zvyklí, proto se vyplatí jí mít koupenou doma, ať můžete knížkou v klidu procházet. Navíc kniha je napsána tím stylem, že vás fakt nadchne a budete mít dojem, že chcete vědět ještě víc.

Opravdu perfektní dílo.

06.02.2021 5 z 5

O psychologii bytí O psychologii bytí Abraham H. Maslow

Autor knihy byl velmi chytrý a vzdělaný člověk (IQ odpovídající hodnotě 190), bohužel jeho přemýšlivost se projevuje v častém opakování a rozvíjením toho, co je z předchozího sdělení tak nějak "jasné".
Zaobírá se hlavně sebeaktualizací, B-potřebami, D-potřebami (dále D-láska, B-láska, D-kognice, B-kognice - což docela dobře sedí i do reálného života), zdůrazňuje myšlenku, že na dítě se nemá moc tlačit, že ono pozná, kdy se cítí být na daný krok připravené a není ani dobré dítě příliš ochraňovat ani ho příliš vystavovat vlivům, na které očividně není ještě připravené.
Velká část knížky se zaobírá sebeaktualizací (resp. jedinci kteří dosáhli této úrovně) a je to takové neustálé omílání pár základních myšlenek pořád dokola, které jsou rozvíjeny a rozvíjeny a nakonec si z té kapitoly stejně odnesete stejně, kdyby se to vecpalo do pětiny stránek.
Jako knížka se mi to nečetlo vyloženě špatně, autor píše víceméně srozumitelně a je to takové pěkné zpestření, zase něco trochu jiného. Akorát by se to mohlo vejít do pětiny obsahu knihy.

01.12.2020 3 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Musím se, chtě nechtě, přidat k těm, kteří knihu nějakým způsobem kritizují.
Samozřejmě záleží na vaší víře, na tom, jaké máte s těmito jevy (A jimi podobnými) zkušenosti, což ve výsledku samozřejmě ovlivní to, čemu se rozhodnete věřit.
Takhle - od knihy jsem očekávala asi víc. Tohle je ošemetná problematika, kterou mnozí odstrčí se slovy, že jsou to jenom pohádky.
Myslím, že autoři mohli ubrat nad tou typickou vypravěčskou tendencí, a mohli více přidat na teorii (viz zajímavé téma lidských a nelidských duchů, třeba mě osobně by zajímalo mnohem víc informací z této oblasti).
Kniha je přesycená jistou dávkou autobiografie, ale upřímně (když nepočítám skeptiky) - kdo nezná případ Anabelle nebo jiné? Určitě je škoda, že se tu autoři nevěnují třeba blíže problematice vyvolávání duchů, exorcismu obecně (myšleno na lidech, ne na budovách) a tak dál.
I tak je takových knih málo a když jsem jí v knihkupectví viděla v poličce, okamžitě jsem kupovala a nelituju toho.

22.07.2020 4 z 5

Psychopat v mém mozku Psychopat v mém mozku James H. Fallon

Ano, přesně jak píše kolegyně.
Autor nastiňuje to, jak psychopat vnímá různé věci, výčitky svědomí, různé věci, které běžní lidé vnímají jako samozřejmost.
K tomu se nezaobírá zbytečnými žvásty nebo nepodloženými teoriemi, ale opravdu názorně ukazuje, v kombinaci s autobiografií, to, jak funguje mozek. A hlavně, jak funguje mozek psychopata.
A dozvěděla jsem se mnohem víc o psychopatech, než ve všech knihách, co jsem o tomhle tématu přečetla dohromady. Takže tak. Super. Víc takových knížek. Mohla by mít klidně o 200 stran víc.

10.12.2019 5 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

Nevím proč mají lidé s přízviskem Honzák tendenci do svých knih tolik cpát své politické a jiné názory, které občas hraničí až s arogancí. I v psychosomatické prvouce, ač je to teda v porovnání s tímto (a i tak) super a podnětná knížka, se musí aspoň několikrát vyskytnout nějakej rejpavej komentář na českou politiku. Trošku to kazí celkovej dojem.
Jako kniha je to průměr, očekávala jsem od toho teda víc. Rozhodně jsem nečekala, že na mě bude v další polovině čekat podrobná historie českých psychopatických panovníků (oh můj bože...). Psychopati jsou určitě zajímavý téma a fakt jsem čekala, že se tu dozvím něco novýho, zajímavýho (viz Dutton, kdo se zajímá o psychopaty, ať radši sáhne po něm) a ono ne. Jen shrnutí všeho, co jsem dosud věděla a k tomu rejpavý poznámky na národní poklad, prezidenta a nevím co ještě. Jako netvrdím, že nemají smysl pro humor. Mají. Akorát všeho s mírou.
Tohle mohla být tak fajn knížka, ale převládly pocity, dojmy a jistá dávka arogance. O psychopatech nic novýho, akorát další odškrtnutá fajfka na seznamu vlastních legendárních knížek ;)

11.10.2019 3 z 5

(SPOILER) Populárně naučná knížka pojednávající o dýchání: něčem, co bereme jako samozřejmost, zapomínáme na dýchání nosem a na fakt, že se nám v důsledku měkké stravy zakrněly čelisti, což vedlo např. ke zmenšení prostoru pro zuby. Myslíte si, že pacienti s panickou poruchou by měli zhluboka dýchat? Možná omyl, protože se ukazuje, že by měli dech spíše zadržet.

Osobně by se mi líbilo mnohem více faktických informací, na druhou stranu, u těchto knížek je zvykem přidávat ještě více té "omáčky okolo" (což neznamená, že by se mi nelíbilo, kdyby jí bylo méně).

30.12.2022 4 z 5

Kritické myšlení Kritické myšlení Jiří Šedý

Na toto téma asi nejlepší kniha u nás na trhu, místy má sice takový učebnicový nádech, ale pro studenty nebo zájemce o to, jak vlastně lidé uvažují, s jakými myšlenkovými klamy se můžeme setkat atp., bude knížka skvělou volbou.
Nutno podotknout, že je zde obsaženo více informací a pojmů, včetně různých "efektů", o kterých jsem v podobných knihách ještě předtím nečetla.

04.12.2021 5 z 5

Specifika smyslového vnímání u autismu a Aspergerova syndromu Specifika smyslového vnímání u autismu a Aspergerova syndromu Olga Bogdashina

Na první pohled poměrně úzce zaměřená publikace, po přečtení je to mimořádně poučná a zajímavá knížka, ve které se dozvíte hodně zajímavostí ohledně problematiky poruch autistického spektra. Knížka je primárně zaměřena na smyslové vnímání a jeho různé "distorze" v případě PAS, přecitlivělosti na různé smysly, ale i jevy jako je např. synestezie. Kapitoly jsou doplněny i různými citovanými zkušenostmi různých osob s autismem/AS.
O téhle knížce jsem já osobně donedávna nevěděla, proto jí chci doporučit absolutně všem, které problematika autismu zajímá, protože přesně tohle by měla být jedna z prvních knížek, které byste si měli přečíst. Protože je tu pěkně propojené na první pohled úzké téma, které se ale dotýká téměř celé problematiky, symptomů a potíží osob s autismem.

19.11.2021 5 z 5

Instamozek Instamozek Anders Hansen

Skvělé a zajímavé čtení zaměřené na moderní technologie, takže nejen na instagram, jak se může z obálky zdát :) Spoustu zajímavostí a zajímavých studií v souvislosti s používáním telefonům (třeba jak telefony ovlivňují naši pozornost - i když je máme třeba jen položené na stole, nebo zda se žáci s mobilem v kapse toho naučí víc nebo míň než skupina, která ten mobil dá pryč?), ale co hlavní - autor nezapomíná na evoluci, takže vše vysvětluje i z tohoto prostého hlediska. Proč se v minulosti vyplatilo být roztěkaný nebo uvažovat nad těmi "horšími scénáři" (dnes spíš náběh na generalizovanou úzkost), případně proč bylo výhodnější se nacpat potravou k prasknutí? Ve výsledku mají technologie mnoho neblahých vlivů, jak na dospělé, tak na malé děti, které jsou bohužel těmto technologiím vystatováni už prakticky odmala.
Je to celé takové hezké shrnutí toho, za co vše (potenciálně) může přemíra používání technologií a proč je reálně výhodné mobil raději nepoužívat, než ho používat.
Samozřejmě autor nezapomíná i na různé výhody technologií (učení autistů sociálním interakcím třeba), takže to není pouze ve stylu očerňování této tzv. moderní doby. Nechybí ani kritické myšlení a uvažování, co bylo dřív: slepice nebo vejce?

19.09.2021 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Ale tohle se mi fakt líbilo. To, jak autor umí popisovat události, že to není ve smyslu, že x stránek popisuje svoje pocity - konec jsem nečekala a musela jsem tu klíčovou pasáž přečíst několikrát, aby mi došlo, co mi to vlastně říká.

17.09.2021 5 z 5

Mimozemšťané - Odhalení největšího světového tajemství Mimozemšťané - Odhalení největšího světového tajemství Steven M. Greer

Mnoho výpovědí svědků, čtivě napsáno... samozřejmě dohady o tom, zda jsou výpovědi pravdivé či ne, ponecháme stranou. Hezky zpracované téma na často omílané téma cizích civilizací. Na dobrou noc dobrý :D

15.09.2021 5 z 5

Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Angela Saini

(SPOILER) Podle mě je to celkem vydařené, ale vzhledem k tomu, jak pracný bylo knížku sehnat (neustále vypůjčená apod.) a jak se knížka prezentuje, jsem od toho očekávala poněkud víc zajímavostí. Ale to je asi i tím, že nejsem v oblasti nováčkem, pro laika v téhle oblasti to bude asi zajímavější, jak pro někoho, kdo už ty znalosti v oboru má rozšířenější. Stejně mě ale některé informace překvapily a byly podány zajímavě.

Čtení je to zajímavé a styl psaní mi také sedl, takže přečteno rychle. Avšak co mi vadilo bylo to, že se autorka opakuje a místy mi některé sdělování informací přišlo zaujaté (jen abychom se vyrovnaly mužům, za každou cenu, že), na stranu druhou-ony ženy asi mají trochu právo být naštvané, vzhledem k x případům, kde na tom práva žen nejsou moc dobře.
Je fajn, že se vydávají takovéhle knížky, kapitoly třeba o některých kmenech, kde ženy běžně loví nebo úvaha, zda je lov velkých zvířat (běžně připisovaný mužům) srovnatelný se sběračstvím byly hezké. Kapitola o promiskuitě - taky mi tam přišlo, že je to prostě za každou cenu být stejné jako se připisuje mužům, tzn. promiskuitní. Jenže ono se už nějakou dobu ví, že ženy jsou nuceny o svých partnerech něco zamlčet, aby to druhou stranu nepopudilo.

Líbí se mi autorčina kritika některých studií, které nemusely být provedeny úplně ideálním způsobem.

Co se mi nelíbí je takové to popírání rozdílů mezi pohlavími a vnucování pohledu, že to společnost je "vinna" tím, že existují třeba panenky a vojáčci. Nebo tvrzení, že se mozky žen a mužů vlastně neliší - třeba takové jádro hypothalamu INAH-3 či jiné struktury by asi nesouhlasily. Což ovšem neznamená, že to tak musí být u všech žen či mužů. Nebo větší podíl gliových buněk.
Další věc je fakt, že spousta z těch studií byla od žen. Nevím, jak moc přesně to je či není zaujaté.

Jsou tu ženy a jsou tu muži. Neznamená to, že se musí vyrovnat co do schopností. Tady jde o to, že jsme nějak odlišní a máme se doplňovat, pomáhat si navzájem. Nemělo by jít o to, že se budeme snažit stírat jakékoliv rozdíly mezi pohlavími. Samozřejmě, tvrzení, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu je také přehnané, zase tak moc rozdílí nejsme. Jenže také nejsme téměř stejní, jak to z téhle knížky občas vyznívá.

Hodnocení je tedy něco mezi 3,5 - 4 hvězdami.

08.09.2021 4 z 5

Psychologie davu Psychologie davu Gustave Le Bon

Psychologie davu je pro mě jedna z mála knih, které mě od těchto tzv. klasických autorů (v nakl. Portál - edice Klasici) vyloženě bavila a zajímala. Autor podrobně rozebírá masové chování, duši davů; jak je dav ovládán nevědomými procesy nebo jak je snadné ovlivnit dav (např. opakováním frází, prestiží, jednoduchostí sdělení).
Dav podle něj reaguje na obrazy a je snadné v davu vzbudit nesprávné domněnky na základě nějaké neúplné, nejasné představy, kterou si dav však snadno doplní podle svého.

Je pravda, že si člověk říká, co je nějak podložený fakt a co je autorovo názor - jenže to se u těhle starších autorů vyskytuje běžně, viz Fromm a další, takže tím bych se zas tak nezaobírala.

Autor byl bohužel šovinista, takže ačkoliv s jeho knihou a pohledem na masy víceméně souhlasím (s menšími výhradami), ty pasáže o tom, že "žena je podobně jako dav primitivnějšího rázu a dělá z komára velblouda" mě docela iritovaly. Takže je třeba s tím počítat, říkala jsem si však, že by bylo dobrý, kdyby autor viděl, jak např. dokážou někteří muži reagovat na odlišné úhly pohledu; to by viděl teprve příval vzteklých emocí. Ale to jsem trochu odbočila, bohužel jsem na takový názory docela alergická. Protože i přesto, že "tehdy byla jiná doba" - ne, prostě neberu takový názory...

Knížku jsem však dočetla, zase - autor se taky často opakuje (což je u těchto známých klasiků běžné), na začátku knihy mi přišlo, že je to psané až moc knižně na můj vkus. Vzhledem k tomu, že je to téma velmi aktuální, mě knížka bavila.
Jak je známo mezi námi introverty, "čím víc lidí, tím víc problémů", takže pokud tento názor aspoň trochu sdílíte, knížka se vám určitě bude líbit (až na ty šovinistický kecy).

22.08.2021 4 z 5

Omluvy, které zařveš, se nepočítají Omluvy, které zařveš, se nepočítají David Finch

Už na první stránce to vypadalo, že to bude místy celkem prča - a byla to pravda.Myslím, že autor brilantně popsal chování typického Aspergera, i s jeho divnými rituály a zvyky, včetně jeho různých očekávání od manželství jako takového. I když samozřejmě to manželství určitě prošlo x krizemi a manželka a její okolí muselo kolikrát žasnout nad Daveovo bizarním chováním a zvyky, autor si dal za cíl, že se tomu, k čemu jeho mozek není moc uzpůsoben, prostě naučí. Protože chce zachránit jeho upadající manželství.
Jako knížka je to určitě super, několikrát mě autor upřímně pobavil :)

12.08.2021 5 z 5

Obejměte svého vnitřního kritika Obejměte svého vnitřního kritika Hal Stone

Jedna z těch lepších knih, které takříkajíc slibují seberozvoj.
Vnitřní kritik je zákeřný, protože umí být prakticky všudypřítomný a často odráží to, co nám bylo jako dětem vštěpováno (ať už doma, ve škole, nebo jinde). Hezké jsou i rozhovory s tímto vnitřním kritikem, jako taková ukázka, jak funguje forma "terapie dialogem" od těchto autorů.
Myslím, že knížka je přitažlivá hlavně z toho důvodu, že už jenom v tom nadpisu se spousta lidí vidí.
"Každý vnitřní kritik nás dostává do role zraněného dítěte."

15.07.2021 5 z 5