O parazitech a lidech

Tato kniha je o parazitech… a lidech, samozřejmě. Hned na úvod si musíme něco ujasnit: tato planeta je planetou parazitů a parazitický způsob života je nejrozšířenější životní strategií na Zemi. Přesto se zdá, že jsou paraziti vzácní, ale to je tím, že žijí skrytě v tělech svých hostitelů. Proč nás paraziti tak moc zajímají? Proč se lidé parazitů bojí? A existuje vůbec důvod mít z parazitů strach? Na tyto a další otázky odpovídá tato kniha. Představuje lidské i zvířecí parazity a způsob jejich života z různých úhlů, od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Život ohrožující paraziti se na našem území vyskytují vzácně, ti méně nebezpeční jsou však stále běžní a mít vlastního cizopasníka není žádná vzácnost: většina dětí se nakazí vešmi a i roupi jsou v dětských kolektivech častí, přibližně pětina populace je infikována prvokem toxoplasmou. V tropech a subtropech jsou paraziti dodnes velmi vážným zdravotním problémem, na druhé straně se uvažuje i o jejich pozitivním přínosu pro naše zdraví a imunitu, a dokonce se používají k léčbě. Máme se jich tedy bát? Nepřeceňujeme je nebo nepodceňujeme? Nejdůležitější je náležitá informovanost a právě o tom je tato kniha. O parazitech… a lidech, samozřejmě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355696/o-parazitech-a-lidech-pLe-355696.jpg 4.918
Literatura naučná, Zdraví, Přírodní vědy
Vydáno · Triton

Kniha O parazitech a lidech

georgearrow

Velmi čtivá a zábavná kniha, která objasňuje některé mýty v oblasti populární parazitologie (kočky a toxoplasmóza aj.). Navíc se na strachu z parazitů dnes přiživuje množství šmejdů (je tam o tom skvělá kapitolka). Praktické informace pro každého. Must Read. "Slepice svoji intelektuální nedostatečnost vyvažuje chutným masem."

Conely

Překvapilo mě množství poučných odboček i k jiným oborům, skvělá PFka i ukázky exlibris s parazity. Kniha velmi povedená, jenom konec knížky byl pro mě jakožto laika hůře čitelný, neboť se to zde jen hemžilo odbornými pojmy, které ovšem byly většinou už dříve vysvětleny. Určitě se vyplatí si přečíst více než jednou, anebo jen tak dle libosti listovat.

xxtom

Autoři knihy představují různé parazity a jejich způsoby života, a to z různých úhlů pohledu - od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Kniha je doplněna množstvím fotografií.

pahorkatina

Víc populárně naučných knih o tématech, která jsou obvykle zpracována jen pro účely odborné komunity, prosím! Svět pod mikroskopem je fascinující, chci do něj nahlížet častěji. Zvláště pod vedením plejády odborníků, kteří umí o dané problematice srozumitelně psát, což je případ této výjimečné knihy.

DK197

Nedočteno, protože jsem ji musela poslat dál, ale vzhledem k tomu, že se jedná o naučnou publikaci, můžete si o ní udělat obrázek i tak, protože není podmínkou kompletní přečtení. Já doporučuji. Čtivý text, zajímavé informace, doplňující fotografie, obrázky a dokonce komixy! Autoři si s publikací vážně vyhráli. :-) Jen bych ocenila rejstřík parazitů a konkretizaci některých výrazů - např. přežije poměrně dlouho dobu bez hostitele - co to je "poměrně dlouho, několik týdnů atd."? Jinak super, určitě se k ní vrátím. :-)

Upozornění - někomu mohou jisté kapitoly udělat různě nedobře. Třeba pokud máte ve zvyku se jen při zmínce o vších drbat na hlavě. :-) A nečíst najednou, zavalíte se informacemi a zapomenete je. :-)

Chmur

Velmi povedená kniha pro širší veřejnost, i když pokud člověk rozumí trochu biologii, tak si ji užije podstatně víc. Některé kapitoly mohly jít trochu víc do hloubky, ale chápu, že pak by byly pro mnohé méně stravitelné. Česká parazitologie je náš výstavní vědecký obor, ve kterém se skýtá spoustu tajemství a někteří čeští parazitologové jsou světová špička.

zuzca.h
06.12.2018

Nádherně zpracované, ne příliš oblíbéné téma pro širokou veřejnost, které vás prostě donutí si pomyslet, že ta příroda to má fakt celkem dost slušně vymyšlené, a že ti paraziti jsou celkem slušně promakané "potvůrky".

TheRaven
11.04.2018

Paraziti nejsou zrovna skupina, která by se často dostávala do hledáčku popularizátorů vědy (čest výjimkám), takže už v tomto ohledu je třeba knihu pochválit. Navíc se jedná o publikaci bez nadsázky vynikající, čtivou, zábavnou (fakt), informačně nesmírně bohatou, zkrátka ve všech ohledech velmi zdařilou. Navíc potěší, že je cele napsána předními českými parazitology a ukazuje na vysokou úroveň české parazitologie. Jasné doporučení.