O parazitech a lidech

Tato kniha je o parazitech… a lidech, samozřejmě. Hned na úvod si musíme něco ujasnit: tato planeta je planetou parazitů a parazitický způsob života je nejrozšířenější životní strategií na Zemi. Přesto se zdá, že jsou paraziti vzácní, ale to je tím, že žijí skrytě v tělech svých hostitelů. Proč nás paraziti tak moc zajímají? Proč se lidé parazitů bojí? A existuje vůbec důvod mít z parazitů strach? Na tyto a další otázky odpovídá tato kniha. Představuje lidské i zvířecí parazity a způsob jejich života z různých úhlů, od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Život ohrožující paraziti se na našem území vyskytují vzácně, ti méně nebezpeční jsou však stále běžní a mít vlastního cizopasníka není žádná vzácnost: většina dětí se nakazí vešmi a i roupi jsou v dětských kolektivech častí, přibližně pětina populace je infikována prvokem toxoplasmou. V tropech a subtropech jsou paraziti dodnes velmi vážným zdravotním problémem, na druhé straně se uvažuje i o jejich pozitivním přínosu pro naše zdraví a imunitu, a dokonce se používají k léčbě. Máme se jich tedy bát? Nepřeceňujeme je nebo nepodceňujeme? Nejdůležitější je náležitá informovanost a právě o tom je tato kniha. O parazitech… a lidech, samozřejmě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355696/o-parazitech-a-lidech-pLe-355696.jpg 4.833
Literatura naučná, Zdraví, Přírodní vědy
Vydáno, Triton

Kniha O parazitech a lidech

hu_87

Hutná, těžší knížka s kvalitní vazbou a stejně kvalitním papírem. Obsahuje velké množství tabulek (které někdy mohou narušovat čtení, ale zase jsou obvykle hodně zajímavé), samozřejmostí jsou kapitoly o různých onemocněních typu malárie atd., příznaky, léčba, ... , ale i třeba nemoci našich mazlíčků nebo toxoplazmózy (které je věnována samostatná kapitola), prostor je věnován i samostatné kapitole o parazitofobiích - tj. psychické stránce.

Dozvíte se tu hodně zajímavých věcí, které vám třeba ve škole vůbec neřekli (ale to už tak bývá se vším ve škole), kapitoly jsou přehledně členěny a nabyté poznatky si tak snadno uchopíte.

Jak jsem již zmiňovala, kniha má opravdu kvalitní vazbu a je o něco těžší než jste možná u knih zvyklí, proto se vyplatí jí mít koupenou doma, ať můžete knížkou v klidu procházet. Navíc kniha je napsána tím stylem, že vás fakt nadchne a budete mít dojem, že chcete vědět ještě víc.

Opravdu perfektní dílo.

kurama45
28.04.2020

Ak na vás pri zmienke o parazitoch prichádza nevoľnosť, tak po prečítaní tejto knihy sa ich buď naučíte tolerovať, alebo sa z vás stane paranoik, ktorý si už v živote nedá ani kus mäsa, ak uvidí akékoľvek zviera, vezme nohy na ramená a už nikdy nepôjde do lesa, ani si neľahne do trávy.

morte
01.04.2020

Vyborna, srozumitelna a s nadsenim pro obor napsana kniha. Precetl jsem si ji, protoze jsem se chtel dozvedet neco noveho mimo svuj obor (IT). Velmi kvalitni obsah doplnen spoustou obrazoveho materialu.

georgearrow
13.08.2019

Velmi čtivá a zábavná kniha, která objasňuje některé mýty v oblasti populární parazitologie (kočky a toxoplasmóza aj.). Navíc se na strachu z parazitů dnes přiživuje množství šmejdů (je tam o tom skvělá kapitolka). Praktické informace pro každého. Must Read. "Slepice svoji intelektuální nedostatečnost vyvažuje chutným masem."

Conely
25.07.2019

Překvapilo mě množství poučných odboček i k jiným oborům, skvělá PFka i ukázky exlibris s parazity. Kniha velmi povedená, jenom konec knížky byl pro mě jakožto laika hůře čitelný, neboť se to zde jen hemžilo odbornými pojmy, které ovšem byly většinou už dříve vysvětleny. Určitě se vyplatí si přečíst více než jednou, anebo jen tak dle libosti listovat.

xxtom
14.07.2019

Autoři knihy představují různé parazity a jejich způsoby života, a to z různých úhlů pohledu - od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Kniha je doplněna množstvím fotografií.

pahorkatina
15.06.2019

Víc populárně naučných knih o tématech, která jsou obvykle zpracována jen pro účely odborné komunity, prosím! Svět pod mikroskopem je fascinující, chci do něj nahlížet častěji. Zvláště pod vedením plejády odborníků, kteří umí o dané problematice srozumitelně psát, což je případ této výjimečné knihy.

DK197
04.05.2019

Nedočteno, protože jsem ji musela poslat dál, ale vzhledem k tomu, že se jedná o naučnou publikaci, můžete si o ní udělat obrázek i tak, protože není podmínkou kompletní přečtení. Já doporučuji. Čtivý text, zajímavé informace, doplňující fotografie, obrázky a dokonce komixy! Autoři si s publikací vážně vyhráli. :-) Jen bych ocenila rejstřík parazitů a konkretizaci některých výrazů - např. přežije poměrně dlouho dobu bez hostitele - co to je "poměrně dlouho, několik týdnů atd."? Jinak super, určitě se k ní vrátím. :-)

Upozornění - někomu mohou jisté kapitoly udělat různě nedobře. Třeba pokud máte ve zvyku se jen při zmínce o vších drbat na hlavě. :-) A nečíst najednou, zavalíte se informacemi a zapomenete je. :-)