Instamozek

Máte potíže s usínáním? Dokážete se delší dobu soustředit jen s obtížemi? Toužíte po dokonalém životě celebrit ze sociálních sítí? Kniha renomovaného švédského psychiatra se zabývá dopadem „digitálního věku“ na fungování našeho mozku. Stres, který zažíváme dnes, není stejný jako u našich předků. Jak se s ním vypořádat, když nás mobilní telefony zásobují dopaminem, a podporují tak vytváření závislosti? Navíc narušují naši schopnost soustředění už jen tím, že se nacházejí v naší blízkosti, ani je nemusíme používat. Když si je s sebou bereme do postele, ovlivňuje to kvalitu našeho spánku, a neustálé porovnávání s ostatními na sociálních sítích nám také na klidu nepřidá. U dětí už byla zaznamenána nejdrastičtější behaviorální změna všech dob a není zdaleka jasné, jak používání mobilních telefonů a čtení elektronických materiálů do budoucna ovlivní naši schopnost učení. Nemluvě o prohlubujícím se pocitu sociální izolace… Autor nabízí „první pomoc“ v podobě tipů, jak významně změnit životní styl ve svůj prospěch, uvádí nejnovější poznatky výzkumníků této oblasti a v závěru se zabývá úvahami o tom, zda se náš mozek dokáže na změněné podmínky adaptovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467620/big_instamozek-b5A-467620.png 4.414
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Skärmhjärnan, 2019

Kniha Instamozek

Dresia
27.12.2021

Dozvěděla jsem se mimo jiné, že když jsem věčně nervózní a neurotická, tak je to z hlediska evoluce výhra, a za to autorovi děkuji! :)))

Márinka
20.10.2021

Jako dlouholetá trenérka paměti dávám této publikaci devět bodů z deseti. Jeden bodík ubírám za neadekvántní název a obálku. Obojí asociuje Instagram, což není hlavní téma.

hu_87
19.09.2021

Skvělé a zajímavé čtení zaměřené na moderní technologie, takže nejen na instagram, jak se může z obálky zdát :) Spoustu zajímavostí a zajímavých studií v souvislosti s používáním telefonům (třeba jak telefony ovlivňují naši pozornost - i když je máme třeba jen položené na stole, nebo zda se žáci s mobilem v kapse toho naučí víc nebo míň než skupina, která ten mobil dá pryč?), ale co hlavní - autor nezapomíná na evoluci, takže vše vysvětluje i z tohoto prostého hlediska. Proč se v minulosti vyplatilo být roztěkaný nebo uvažovat nad těmi "horšími scénáři" (dnes spíš náběh na generalizovanou úzkost), případně proč bylo výhodnější se nacpat potravou k prasknutí? Ve výsledku mají technologie mnoho neblahých vlivů, jak na dospělé, tak na malé děti, které jsou bohužel těmto technologiím vystatováni už prakticky odmala.
Je to celé takové hezké shrnutí toho, za co vše (potenciálně) může přemíra používání technologií a proč je reálně výhodné mobil raději nepoužívat, než ho používat.
Samozřejmě autor nezapomíná i na různé výhody technologií (učení autistů sociálním interakcím třeba), takže to není pouze ve stylu očerňování této tzv. moderní doby. Nechybí ani kritické myšlení a uvažování, co bylo dřív: slepice nebo vejce?

verka5083
14.07.2021

Úžasná kniha, která se čte jedním dechem. Krásné vystihuje dnešní situaci. Kniha je určena jak pro laika, tak i pro psychologa.

segy
10.07.2021

Skvělá kniha, krásně mi zapadá do vědomostí a myšlenek, které jsem doposud získal, a svým způsobem je i hezky a srozumitelně shrnuje na pár stránek, vysvětlené jednoduše i pro běžného člověka, který se o psychologii a lidský mozek zajímá jenom okrajově, ve volném čase. Jedná se o podobné myšlenky a statisické údaje, které jsou zmíněny například v posledních kapitolách v knize "Lídři jedí poslední" od Simona Simka (přípádně jsou i zde: https://www.youtube.com/watch?v=6qUBt_F6q2Q ). Jakožto fanoušek Jordana Petersona, jsou zde i prolnuty myšlenky s Jordenovým pravidlem "Srovnávejte se stím jací jste byli včera, ne jaký je někdo cizí dnes".

Co se týče smartphonů a sociálních sití, osobně to vidím jako velký problém dnešní doby. Pan Hansen zmiňuje v knize problémy způsobené těmito technologiemi, ale mluví také o tom, že to možná až tak hrozné nebude. Mám dojem, že stojí tedy na rozcestí, a zřejmě se nepříklání ani na jednu stranu, což nemyslím samozřejmě nijak negativně. Nechává výsledné rozhodnutí a prostor na čtenáři, což je výborný, zkusme si každý sám ověřit, jak moc jsme závislí, nemusíme nikomu nic dokazovat, jde o nás samé. Já sám jsem si vědom všech nutkání neustálého scrolovaní facebooku a instagramu, v knížce je hezky a logicky řečeno proč to tak je. I jakožto učitel na střední škole vidím, že jakmile skončí hodina, 95 % studentu vytahuje mobily a podle pohybu prstů je jasný, jaký druh aplikace mají otevřený.

Kniha se moc hezky četla, za 2 dny bylo po ní. Co se týče mé skepse tak se mi potvrzuje naplnění destopické budoucnosti z knihy 451 stupňů farenheita - roztěkanost, nesoustředěnost, nespavost, snížená empatie, zaostávající komunikace u lidí. Kniha nabízí dost často odpověď - proč to tak je, což může napomoci se závislosti zbavit. Myslím, že by se kniha měla zařadit do povinné četby středoškoláků, protože na nich, se tato závislost projeví za pár let nejvíc.