houbaaa houbaaa komentáře u knih

A dost! – Francouzské děti nedělají scény A dost! – Francouzské děti nedělají scény Pamela Druckerman

Jakožto pro člověka z Evropy a z podobného kulturního okruhu, mi francouzský styl výchovy nepřipadal až tak odlišný od toho, který známe z Česka. Pro Američany se může jednat o šok, ale pro mě to bylo spíše oddechové čtení, určitě bych knihu nepovažoval za odbornou literaturu o výchově. Knížka je spíše pro ženy, ale to jsem zjistil až ve čtvrtine, a tak jsem ji dočetl :-)

28.05.2020 3 z 5

Práce na dálku Práce na dálku Jason Fried

Inspirativní čtení o tom, co už snad brzy bude maximálně rozšířeným standardem. Myšlenky se sice časem opakují, ale pro prvotní seznámení s prací na dálku určitě stačí. Kniha je spíše zaměřena na firemní zaměstnance než na freelancery.

12.05.2020 4 z 5

V práci nemusí být blázinec V práci nemusí být blázinec Jason Fried

Fajn myšlenky na zmírnění přetlaku a stresu u kancelářských profesí. Čím víc majitelů firem a vedoucích pracovníků se jimi nechá inspirovat, tím se povede všem lépe. Ale začít můžete i sami u sebe.

07.04.2020 4 z 5

Výchova bez poražených Výchova bez poražených Thomas Gordon

Myšlenka knihy je určitě výborná a maximálně potřebná, ale příliš se mi nelíbilo její zpracování a zdlouhavost. Napříč jednotlivými kapitolami se stále opakuje totéž, jen trochu jinak napsané a nejvíce mě ničil překlad rozhovorů mezi rodiči a dětmi, které byly místy až nepředstavitelně stupidní. Za naopak nejpovedenější považuji "Krédo pro moje vztahy" v úplném závěru knihy.

28.03.2020 3 z 5

Název zavání něčím jiným, než kniha ve skutečnosti je. Pokud jste nikdy nečetli knihu nebo článek o pozitivním myšlení, pak Vás možná zaujme. Jinak si myslím, že jsou na trhu daleko lepší tituly s podobnou tématikou. Ale zajímá to někoho?

11.03.2020 1 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Dočetl jsem právě knihu nebo se dokoukal na film? Děj má spád od začátku do konce a prakticky do poslední části jste v napětí, co se z toho vyklube. Velice zdařilá Holeovka.

10.03.2020 5 z 5

Nenáročná četba o tom, proč jsou Dánové šťastní, vám překvapivě nepřinese žádné nové poznání. Dělejte stále to, co máte rádi, jen tomu říkejte hygge = uvědomte si daný okamžik a žijte přítomností. Kniha má hezkou grafiku, ale myšlenky by se daly shrnout na jednom listu papíru a kapitoly jsou tak jen opakováním již řečeného.

08.02.2020 2 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Maja Lunde se pouští do příběhu o stavu naší budoucnosti a na dvou paralelních příbězích z minulosti a současnosti vysvětluje, proč jsme se k tomuto stavu dopracovali. Chvílemi mrazivé čtení, které nutí k zamyšlení, ale každá zápletka se nakonec vyřeší tak nějak jednoduše až povrchně. Příběh Tao je nejsilnější, William a George jsou čtiví méně, ale celkově se mi četla o chlup lépe než kniha Modrá s podobným konceptem.

05.02.2020 4 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Čtení pro lokální patrioty! Pro místní se asi jedná o netradiční a zábavný popis známé brněnské lokality. Pro lidi odjinud, neznalé poměrů v této části města, je zde alespoň několik zajímavých pohledů na nejrůznější menšiny a sem tam vtipná hláška nebo příběh. Nic víc, nic míň.

13.01.2020 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Člověk by si řekl, že v té záplavě fotek na instáči a facebooku z exotických míst, bude cesta po Evropě spíše nudnou záležitostí, ale opak je pravdou. Zibura baví svým milým humorem a cestou po známých i méně známých místech dokazuje, že i doma v Evropě je to fajn a pořád je zde co objevovat. Určitě nejzábavnější cestopis, který jsem kdy četl.

30.12.2019 5 z 5

Síla zvyku Síla zvyku Charles Duhigg

Poslední odstavec knihy shrnuje její hlavní myšlenku a tou je postup, jak změnit své (zlo)zvyky - vysledovat podnět a najít odměnu, kterou vám přináší. Na přecházejících cca 300 stránkách se autor za pomocí velice zajímavých příběhů z nejrůznějších koutů lidské činnosti snaží vysvětlit, jak k těmto změnám docházeli ostatní a jak se ze zkoumání zvyků stala celá vědní disciplína. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří by na sobě něco rádi změnili, myslí si, že neví jak, ale v nitru už dávno tuší, co je třeba udělat. Tato kniha vám to odhalí.

25.11.2019 3 z 5

Jak se dožít 120 let Jak se dožít 120 let Paul Bragg

Paskvil, který cílí na moderní vlnu zdravého životního stylu. Přišlo mi, že si kniha občas protiřečí a v jedné kapitole doporučuje to, co v předchozí zavrhovala. Když si ještě dohledáte informace o autorovi, tak vás ani rozpolcenost tohoto textu nepřekvapí.

28.10.2019 1 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pomíjivost lidského života vylíčená ve velmi silném příběhu z Druhé světové války. Nekonečná lidská hloupost, ale stejně tak i láska a dobré srdce jsou tu s námi od pradávna, což činí poselství této knihy univerzálním - dělejme věci tak jak je cítíme v danou chvíli a neodkládejme je na příhodnější čas, protože už to pak nemusíme stihnout.

22.10.2019 5 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Velice slibně začínajíci příběh na aktuální téma. Po čase čtivost trochu klesá a konec mě zklamal, i tak se ale jedná o knihu, kterou by si měl přečíst každý, protože se nejspíš jedná o budoucnost, k níž směřujeme.

01.09.2019 4 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Pro mě zatím nejhůře čtivá kniha od Petry Hůlové. Zajímavý námět, ale příběh se dosti točí v kruhu a příliš se neposouvá, až zdánlivě vyvrcholí tím, co již bylo několikrát popsáno na předchozích stranách a pointa vyznívá do ztracena.

26.06.2019 2 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Cože?!? No tak to jsem nedal...Hawking byl ďábel :-D

10.05.2019 3 z 5

Jíst a žít - Moderní kuchařka na  dalších 100 let Jíst a žít - Moderní kuchařka na dalších 100 let Kateřina Winterová

Kniha na pomezí kuchařky a rádce zdravého životního stylu. Receptů není příliš, ale zase jsou kvalitní. Velké plus dávám za textovou část, která ve své podstatě neříká nic nového, jen přivádí k zamyšlení, proč vlastně nejíme a nežijem přirozeně a podle obyčejného selského rozumu. Je smutné, že je o tomto třeba psát knihy a lidé zapomněli na přirozený zdravý způsob hospodaření a stravování.

05.04.2019 4 z 5

Kód 7 - Koniec zla Kód 7 - Koniec zla Jozef Banáš

Z celé trilogie Kódů určitě nejslabší část. Místy až přihlouplé dialogy a nerealistické scény. I tak bych ale rád žil ve světě, který autor popisuje a na konci knihy nastoluje. Pojďme si každý doma udělat svůj malý Bhútán!

05.04.2019 3 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Je dobré si uvědomit, co všechno stálo za budováním USA. Do přečtení této knihy, jsem se nad tím nikdy příliš nezamýšlel, i když je to historie poměrně známá z mnoha filmů. Paralely této doby jsou stále aktuální i v době současné. Jsem také rád, že jsem se díky této knize dozvěděl o existenci podzemní železnice (i když to, jak je vyobrazena zde, je spíše fikce). Kniha dává navíc naději, že v každé době se vždy najdou lidé bojující za spravedlnost a dobro obecně.

28.12.2018 4 z 5

Robot na konci tunelu Robot na konci tunelu Vladimír Pikora

Velice potřebná a aktuální kniha, která Vám pomůže zorientovat se v současném vývoji světa. Je ji třeba číst právě teď, protože již za rok aktuální být nemusí.

28.10.2018 5 z 5