Brnox. Průvodce brněnským Bronxem

Děti v Brnoxu se bojí much. Mladý klavírista Radek Bagar vyhrál několik mezinárodních soutěží. Bezdomovci v parku u Alberta navrhují rozdělení laviček: na některých by oni spali, na jiných by se provozovaly sexuální služby. Jeden z mála způsobů, jak se z vyloučené lokality dostat, je vstup ke svědkům Jehovovým. Mule straší v mnoha barácích v Brnoxu. Obyvatelé ubytovny Pohoda, která je nejlevnější v Brně, si pochvalují vstřícný přístup majitele. Pokud nemají peníze na svačinu, nepošlou rodiče své děti raději do školy. V ulicích Brnoxu roste řada léčivých rostlin. Čínský zemědělec si na nevyužívaném pozemku zřídil pole, kde pěstuje zeleninu. Podle deratizátora je výskyt štěnic v Brnoxu vzhledem k jiným brněnským čtvrtím zcela průměrný. Také černý odběr plynu nevykazuje zvýšená čísla. V rodinách se zde vaří řada romských specialit, romská restaurace však chybí. Při hraní fotbalu na ulici je třeba mít se na pozoru před projíždějícími auty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330485/big_brnox-Fjs-330485.JPG 4.4124

Kniha Brnox. Průvodce brněnským Bronxem

Benovo

Knížka, o které jsem mnoho slyšel a říkal jsem si, že si ji musím přečíst, protože reference byly velmi rozporuplné. Kniha se pohybuje někde mezi literaturou faktu a čistou fikcí, mezi dokumentem a beletrií. Rozhodně bych se ji neodvážil zařadit mezi turistické průvodce, jak je někdy mylně chápána. K jejímu pochopení je třeba znát i kontext prostředí, o kterém pojednává a nemálo dalších souvislostí. Jen tak je člověk schopen zachytit, kde se sdělují fakta a kde je to myšleno s velkou nadsázkou. Určitě nejde o knihu pro každého, ale pro člověka obeznámenému s danou lokalitou a jejími reáliemi může jít o zajímavé čtení. Velmi oceňuji množství práce, která za vznikem této jedinečné knihy stojí i za neobvyklý styl jakým je zpracována. Kéž by knih, které by svým stylem a zpracováním vybočovaly z řady a přesto si zachovaly úroveň, bylo víc.

Arkagas

Tohle kniha, kterou asi nepochopí nikdo, kdo nezná brněnský Cejl, nebo alespoň chvíli v Brně nežil a nezná zdejší komunitu. Kateřina Šedá několik let sbírala materiály, dělala rozhovory, fotila krásy romských obydlí a to vše, za doprovodu pohádek, receptů, historie, map, návodů atd vtěsnala do průvodce brněnského Bronxu a vznikl tak Brnox. Tato kniha je ucelená sonda do duší zdejších obyvatel, co je pro ně nejdůležitější, proč jich hromada nepracuje a končí ve vězení, ale třeba i o tom, že děti nikdy nedostanou do školy na svačinu obyčejný chleba, protože není vidět v televizi. Brnox je plný fotografií, ilustrací, skvěle designově zpracovaný, rozdělený na turistické mapy a najdete zde například odkaz na cikánskou svatbu v roce 2016, na kterou se můžete podívat na youtube a rozhodně se hodně nasmějete. Tato kniha je dokonalost. Jsem moc ráda, že jsem měla tu čest si jí přečíst a dlouho na ni budu vzpomínat.

bod
13.11.2020

Nenáročné, zajímavé, chvílemi veselé čtení i když to byl podle mne dost smutný humor.

engelbert
11.09.2020

Pozoruhodný průvodce místy, které navštěvuji jen když opravdu musím. Zvláštní je už jen sám úvod, ve které se dozvíme, že autor zde už dlouho bydlí a nikdy se mu tady nic zlého nestalo. Jinde je to totiž považováno za standard, o kterém není nutné hovořit. Je tu spousta hlášek a vyprávění podaných dosti zábavně, přesto směřujících k zamyšlení.

lubtich
17.06.2020

Maximálně unikátní kniha, ten elán a um autorů je fakticky fascinují.
Lokalitu naprosto neznám, z hlediska obyvatele to musí být teprve senzační.
Analýza je neskutečně zevrubná, nic neopomenuto, ani jeden odpadkový koš nezanedbán. Autoři (a především asi Kateřina Šedá) mají k lokalitě vztah a přistupují k lidem s nadhledem, bez předsudků.
Typograficky úchvatné dílo rovněž - tolik fontů, fotek, barev, kdy se vše rozléhá v naprosté ledabylosti.
Za největší rarity považuji afghánského inženýra prodávajícího v potravinách, čínského zahradníka na plácku uprostřed města (ta identifikace rostlin byla famózní, celkově oceňuji zapojení i odborníků z různé branže), paní kořenářku a poštovní schránky.
Kéž by takový průvodce vyšel i o jiných lokalitách.

(Ukázka z uličního sběru Kateřiny Šedé)
ZNÁTE NĚJAKOU POVĚRU?
Muž, asi 60 let: Nevěru.
JAK TO MYSLÍTE? JAKO ŽE KDYŽ JE ČLOVĚK NEVĚRNEJ, TAK SE MU TO VRÁTÍ?
Tak se mu to nevrátí.

Yorika
04.03.2020

Cejlem občas projdu. Lokalita mi nepřijde jiná než ostatní. Rozhodně nemám pocit, že bych odtud musela utíkat.
Jsem ráda, že tato kniha v nadsázce popisuje, jak život na Cejlu probíhá nebo by mohl probíhat.
Mimochodem. Mají tam skvělé Muzeum romské kultury, s fajnovým pánem na recepci.

Márinka
17.02.2020

Při svém vydání jsem knihu pouze prolistovala a zase odložila. Můj zájem probudila až nyní před blížící se návštěvu Aleše Palána v naší knihovně. Zajímá mě totiž „Palán před Samotáři“.

V ohlasech na tuto knihu někdy čtu: to jsem se zasmál/zasmála! Ano, i mé koutky se často mimovolně zvedaly. Ale pod povrchem „veselých“ historek, průpovídek a hlášek se skrývá i závažnější sdělení - vyloučení a neschopnost nebo neochota státu tuto situaci řešit.

houbaaa
13.01.2020

Čtení pro lokální patrioty! Pro místní se asi jedná o netradiční a zábavný popis známé brněnské lokality. Pro lidi odjinud, neznalé poměrů v této části města, je zde alespoň několik zajímavých pohledů na nejrůznější menšiny a sem tam vtipná hláška nebo příběh. Nic víc, nic míň.