Síla zvyku

Proč se někteří lidé a firmy snaží o změnu roky, zatímco jiní se změní přes noc? Jak zvyky vznikají, proč vůbec existují a lze s nimi něco dělat? Jak ukazuje Charles Duhigg, poznáme-li, jak fungují, můžeme je snadno změnit a využít ve svůj prospěch, a zlepšit tak mnohé oblasti nejen našeho osobního a pracovního života, ale i fungování celé společnosti. Strhující vyprávění podložené nejnovějšími vědeckými poznatky a výzkumy přináší zcela nové chápání lidské povahy a jejího potenciálu ke změně. (Vložil uživatel: al-ma) ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157066/sila-zvyku.jpg 492
Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, BizBooks

The Power of Habit – Why We Do What We Do and How to Change, 2012

Kniha Síla zvyku

Zknihydohlavy

„Stovky zvyků ovlivňují naše životy – řídí, jak se ráno oblékáme, jak mluvíme s našimi dětmi a jak v noci usínáme; mají dopad na to, co obědváme, jak děláme byznys a jestli jdeme po práci do posilovny nebo na pivo. Každý z nich je reakcí na odlišné podněty a poskytuje svou vlastní odměnu. Některé jsou jednoduché, jiné komplexní, spuštěné emocemi a odměněné jemnými neurologickými odměnami. Ale každý zvyk, bez ohledu na jeho komplexnost, je poddajný. Nejzávislejší alkoholici se mohou závislosti zbavit. Společnosti v troskách se mohou znovu postavit na nohy. Člověk, který nedokončil střední školu, se může stát úspěšným manažerem.” – Charles Duhigg, Síla zvyku

Síla zvyku je skvěle napsaná a čtivá kniha o roli, kterou v našich životech hrají zvyky. Charles Duhigg popisuje, kolik našeho jednání je vedeno nevědomým autopilotem.

Autor v knize představuje důležitost fungování lidských zvyků a jejich mechanismus na sérii několika reálných příběhů. Na příběhu pacienta, který utrpěl v důsledku závažné nemoci poruchu paměti, například Duhigg popisuje, že zkrátka některé věci, si náš mozek pamatuje aniž bychom si uvědomovali, že si je pamatujeme. Díky tomu je možné, aby člověk, který si není schopen vybavit, co měl před několika málo okamžiky ke snídani, dokázal bez problémů najít cestu domů z procházky nebo se po domácnosti bez problémů orientoval. Jedná se o silné svědectví toho, že naše vědomá zkušenost nemusí být pro naše přežití tak zásadní, jak by se mohlo zdát.

Balrog
29.07.2020odpad!

Podle mě prostě nejde, aby člověk psal knihu o jevu, který ani nedefinuje. Autor do pojmu zvyk zařadil naprosto všechno, co člověk dělá automatizovaně nebo bez přemýšlení. Když jsem v první kapitole viděla, že autor směšuje zvyk a implicitní paměť, tak to ve mě pořádně hrklo, nicméně když následně označil jako zvyk jakoukoli naučenou činnost (např. řízení auta), tak to prostě odkládám. Nebudu čekat, až autor označí za zvyk i schopnost mluvit.

Na odborné věci mají být odborníci, na autorovi je hodně vidět, že odbornou psychologii neviděl ani z rychlíku. Čtenářům, kteří si opravdu chtějí rozšířit obzory v psychologii doporučuji Psychologii od Saula Kassina, zde

Pokud někdo chce překonat nějaké své nepříjemné návyky, rozhodně sáhněte raději po Konci prokrastinace https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-prokrastinace-162891

Uterox
03.05.2020

Oceňuji přehledný rejstřík v závěru knížky. Také přehledné členění do několika kapitol. Jak zvyky fungují. Jak změnit zvyky uvnitř organizací, jak změnit osobní zvyky a návyky. Základ-podnět-automatická rutina-odměna si člověk bude pamatovat dlouho. Vše je popsáno na příbězích ze života, na kterých to člověk lépe pochopí. Rozhodně doporučuji.

pablito
15.03.2020

Nebyl jsem s ničím v rozporu, ale připadalo mi to jako soupis chronicky známých faktů hlasem prezentace objevu podstaty světa.

Cestovatel91
04.03.2020

Úžasná kniha, která vám vysvětlí záležitosti kolem zvyků - vše formou zajímavých příběhů. Někomu můžou připadat různé historické události, pokusy vědců nebo životní zážitky relativně obyčejných lidí jako zbytečná omáčka kolem, ale věřte mi, že jsou často nezbytné k dobrému zapamatování toho kterého poznatku. Poslední kapitola shrnuje knihu a říká, jak zvyky reálně využít ve svém životě.

Osobně si odnáším poznatek, že pokud chci v životě něčeho dosáhnout, musím si k tomu vytvořit patřičný zvyk, který budu pravidelně dodržovat. Například chci napsat knihu, tak je potřeba skutečně (téměř) každý den aspoň na čtvrt či půl hodiny zasednout k počítači a buď přímo psát knihu, nebo zkrátka řešit něco k tomu - třeba si číst poznatky zkušených autorů. Klíčové je dělat to pravidelně a ideálně za stejných podmínek - ve stejnou dobu, na stejném místě atd. Opačným (a dle knihy a mě nesprávným) způsobem by bylo třeba zasednout ke psaní jednou za několik týdnů a věnovat tomu celý den.

No a pak ještě horší informací, kterou si odnáším z knihy je, že pochopitelně poznatků kolem zvyků zneužívají nadnárodní společnosti, což bylo v knize dost podrobně popsané - třeba jak můžou obchodníci více či méně šetrně zjistit, že jsou ženy v prvním trimestru a začít jim zasílat reklamní zboží pro těhotné ženy.

Knihu velmi doporučuji.

urputnej.snek
17.01.2020

musim rict, ze z nekterych posanych marketingovych praktik mi bylo az nevolno

jinak to takovy slabikar, jak a proc vznikaji zvyky a jak menit ty, ktere nam uz neslouzi .. kez by takovahle kniha byla povinnou cetbou na zakladni skole :/

houbaaa
25.11.2019

Poslední odstavec knihy shrnuje její hlavní myšlenku a tou je postup, jak změnit své (zlo)zvyky - vysledovat podnět a najít odměnu, kterou vám přináší. Na přecházejících cca 300 stránkách se autor za pomocí velice zajímavých příběhů z nejrůznějších koutů lidské činnosti snaží vysvětlit, jak k těmto změnám docházeli ostatní a jak se ze zkoumání zvyků stala celá vědní disciplína. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří by na sobě něco rádi změnili, myslí si, že neví jak, ale v nitru už dávno tuší, co je třeba udělat. Tato kniha vám to odhalí.

Tahry
02.12.2019

Celá kniha byla spíš řadou příběhů než praktickou příručkou, ale i tak se mi moc líbila a byla pro mne čtivá právě díky příběhům z historie i výzkumu, které byly podány napínavou formou a bylo na nich ukázáno objevování, jak zvyky fungují, vznikají a jaký mají význam a vliv. Jsou opravdu železnou košilí, která hraje v životě každého z nás zásadní roli, i když si je nemusíme uvědomovat. Dobrou zprávou je že je lze změnit. Chce to však trpělivost a pravidelné úsilí.
Základem zvyku je: spouštěcí podmět, rutina a odměna. Tyto tři kroky tvoří smyčku, která po spouštěcím podmětu běží zcela automaticky. Pokud odhalíme jaký je spouštěč a odměna nežádoucího zvyku můžeme tyto již existující části využít pro změnu rutiny - tedy toho, co budeme dělat (reagovat) a vytvořit tak zvyk nový.