Výchova bez poražených

Kniha amerického psychologa Thomase Gordona srozumitelně a názorně popisuje postupy, jak komunikovat s dětmi, jak posílit spolupráci v rodině a jak efektivně řešit problémy.Tato kniha čtenářům poskytne odpovědi na otázky: Jak se při výchově vyhnout přílišným ústupkům dětem. Jak dětem naslouchat, aby byly ochotné s rodiči mluvit. Jak s dětmi mluvit, aby byly ochotné naslouchat. Jak děti naučit řešit své vlastní problémy. Jak řešit konflikty tak, aby se nikdo necítil poražený.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124266/vychova-bez-porazenych-124266.png 4.331
Literatura naučná, Rodina
Vydáno, Malvern

Parrent effectiveness training

Kniha Výchova bez poražených

houbaaa

Myšlenka knihy je určitě výborná a maximálně potřebná, ale příliš se mi nelíbilo její zpracování a zdlouhavost. Napříč jednotlivými kapitolami se stále opakuje totéž, jen trochu jinak napsané a nejvíce mě ničil překlad rozhovorů mezi rodiči a dětmi, které byly místy až nepředstavitelně stupidní. Za naopak nejpovedenější považuji "Krédo pro moje vztahy" v úplném závěru knihy.

Ani.Ká
24.09.2019

Moc fajn kniha, čtivě napsaná. Hodí se nejen jako inspirace k výchově dětí, ale může pomoci ke zlepšení mezilidské komunikace obecně. Líbilo se mi, že nejsou předloženy pouze hotové návody, ale všechno je velmi srozumitelně vysvětleno a je vždy zdůvodněno, proč autoři považují daný přístup za nejlepší.
V knize se čtenář dozvídá, co je to aktivní naslouchání, jak formulovat Já-sdělení a jaké má výhody oproti Ty-sdělení. Obět tyto dovednosti se pak používají při metodě bez poražených, která má rodičům a dětem pomoci dohodnout se tak, aby byly obě strany spokojené.

Dorrinka
22.03.2017

Pokud můžu srovnat s knihou Vychováváme děti a rosteme s nimi od N. Aldortové a s českou knihou Respektovat a být respektován, které popisují v různých obměnách prakticky totožný přístup, hodnotím tuto jako rozhodně nejlepší a nejkomplexnější z nich. Také nejsnáze pochopitelnou a nejčtivější, cítila jsem za textem velké osobní zkušenosti autora i živou zkušenost ze spolupráce s mnoha rodiči. Přesto mám u všech těchto knih obrovský problém s několika body, které se u všech shodují.
1. Všichni tvrdí, že je možné aplikovat na děti od narození. Podle mě je sporné to jakkoliv prokázat, takže napsat se to určitě dá, ale v praxi to musí znamenat vlastně upustit od jakéhokoliv zásahu do chování dítěte do cca 18měsíců...
2. Po rodičích se chce, aby byli hlavně autentičtí. Ale autentičtí určitým způsobem. Aby se naučili být autentičtí. Není to oxymoron jak víno?
3. Popírá se rodičovství jako role, v konceptu jsou dítě a rodič prostě dvě bytosti, co řízením osudu žijí v jedné domácnosti. Nerozumím, co je na rodičovské roli špatně. JE to prostě role se všemi znaky a samozřejmě ji jde naplňovat lepšími a méně dobrými způsoby, ale ten fakt snad ani nejde rozporovat. Ale možná když to popřu, lépe se naučím být autentická :-D
Nicméně, na rozdíl od dvou výš uvedených knih jsem tuto dokázala dočíst, pouze s občasnými pocity, že tady ze mě někdo dělá trubku. Nutno přiznat, že v praktických příkladech a aplikacích přímo do situace je kniha přínosná, moudrá a obohacující, při nejmenším dovede každého vnímajícího čtenáře k zamyšlení nad zažitými postupy.

araB
14.04.2015

Asi by to šlo napsat jednodušeji a přehedněji, ale velké plus za čtivost. Narozdíl od knihy Respektovat a být respektován si nepřipadám jako pako, když dočtu stránku a porozumím tomu.
Rozhodně mi kniha trochu otevřela oči k tomu, co mě ještě ve výchově čeká. Ačkoliv autor tvrdí, že se dá aplikovat i na nemluvňata, u nás to zatím moc nevyšlo. Takže doufám, že až bude prcek mluvit, tak se nějak na běžném soužití "dohodneme" :)

roxy8
28.03.2014

no, myslím, že vše šlo popsat zhruba na půlku knihy, ale základní myšlenka dobrá, udělala jsem si i výpisky a až prcek povyroste, určitě vyzkouším. Zdá se mi o dost lepší než Respektovat a být respektován, ta je spíš jak učebnice, tahle kniha je čtivá a vesměs zábavnou formou se naučíte, co vás autor naučit chce :-)

blimba
31.03.2013

Skvělé, jasné, pochopitelné. Teď už zbývá jen úspěšně aplikovat:-)

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách
Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše
Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

Thomas Gordon
americká, 1918 - 2002

Kniha Výchova bez poražených je v

Právě čtených13x
dalších seznamech1x