Hopulka Hopulka komentáře u knih

Gomora Gomora Roberto Saviano

Šokující, děsivé, rezonující dlouho po dočtení.
Chce to silný žaludek a nečíst před spaním.
Horší čitelnost neodpovídá pěti hvězdám, ale pro statečnost autora nejde jinak. Každá země potřebuje takové hrdiny.

13.03.2024 5 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Glukhovsky se tady tedy s Rusy nemazal. Některé povídky mě upřímně pobavily, z některých spíš mrazí.

01.01.2024 4 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Úžasné, silné dílo.

27.10.2023 5 z 5

Krev a mlíko Krev a mlíko Mo Jen (p)

Historie, politika, válka, tradice, chudoba, boj o přežití, intriky, náboženství a spousta mlíka a ženského poprsí k tomu. To vše v naprosto podivném románu, který se mi opravdu těžce četl. Dojmy ale zůstávají kladné a docela silné, a proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

27.10.2023 4 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Zhruba do půlky to bylo velmi slibné čtení a pak už následovalo jen zklamání. Kniha s takovým námětem s tolika silnými tématy a vyklube se z toho průměrná červená knihovna. Škoda.

04.04.2023 3 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Tato kniha je umělecké dílo. Milé čtení o přetěžkých dobách.
Neskutečné, kam se Japonsko dokázalo posunout za pouhých sto let.

30.03.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dlouho jsem knize odolávala a byl k tomu důvod. Nesmírně těžké téma s pro mne nesympatickými postavami (snad kromě Jana). Přesto nemůžu ohodnotit méně než 4 hvězdami.

26.02.2023 4 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Očekávaného veledíla mého oblíbeného autora jsem se nedočkala, naopak mě potkalo zklamání.

Kniha se v dnešní vrtkavé době čte velmi těžce a s obavami, a na čtenáře po dočtení může dopadnout úzkost.

Víc nemám co dodat, lépe než čtenář Forrest bych to neshrnula…

07.11.2022 3 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Náhodný výběr autora v knihovně a velmi milé překvapení. Sympatický komisař a perfektní vykreslení doby. Těším se na další setkání s Rathem.

21.08.2022 4 z 5

Pivo na Loiře Pivo na Loiře Tommy Barnes

Letní oddychové čtení, které mě přimělo poohlídnout se po nějaké té nemovitosti ve Francii.

21.08.2022 4 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Skvělá, podnětná kniha obdivuhodného člověka, která zaujme nejen fotografy.

06.06.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jestli mi něco dokáže pokazit dojem z knihy hned na začátku, tak je to poznámka na obálce knihy o chystaném filmu včetně toho, kdo bude v hlavní roli…

Jinak bych řekla, že je to čtivá sci-fi pohádka, která osloví i ty, kteří tento žánr jinak nemusí.

14.02.2022 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Miluju vůni sušených bylin a ta mě provázela celou knihu. Pěkný melancholický zážitek.

04.02.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pro mě nejslabší kniha autorky. Velmi čtivá, ale námět mě příliš neoslovil a děj mi přišel takový… plytký. (Zatím mne nenapadlo, jak jinak pojmenovat, proč mi kniha nesedla.)

04.02.2022 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

První myšlenka po dočtení byla stejná jako u předchozích dílů, a sice kde je sakra další díl!? Moc se těším, až do sebe vše zapadne.

Možná bych uvítala, kdyby místo prologu bylo vzhledem k časovému odstupu mezi díly spíše kratší shrnutí přechozího děje. Prolog bych naopak klidně vynechala, protože mně v průběhu čtení knihy napadalo, že to do něj někdy asi musí vyústit, a chvilkama mi to trochu sráželo zážitek.

I když byla Nasterea zatím neslabším dílem, další dva rozhodně nevynechám!

15.10.2021 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Chvíli jsem si říkala, že tohle asi nedám, že jsem od posledního Keplera nějak vyměkla, ale stejně mi to nedalo, pokračovala jsem dál a nelituji. Kniha je strhující a já opět dávám plný počet. “Keplerovic” prostě umí!

24.09.2021 5 z 5

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Škoda, že se díla nezhostil vypsanější autor, byl by z toho naprosto brilantní psychotriller. I přes všechy nedokonalosti je to ale kniha, která mě nutí přemýšlet a která ve mě zanechává silné emoce. Paráda!

08.08.2021 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Místy perfektní, místy snaha za každou cenu každičkou větu vypointovat k vtipu. Letní oddychovka, která ve mně ale milou vzpomínku jako na “Staříka” nezanechá.

08.08.2021 3 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Velmi čtivá červená knihovna z doby temna. Kniha mě bavila především ze začátku a pak až k samému konci. Předchozí díly byly jednoznačně povedenější.

27.07.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělé! Děkuji autorce za perfektně propracovaný příběh z mého rodného kraje, který ve mně ještě pár týdnů po přečtení silně rezonuje.

23.05.2021 5 z 5