honza66 honza66 komentáře u knih

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Fascinující kniha. I pro člověka, který o holocaustu přečetl desítky knih, má Jiskra života zase další dimenzi a mimořádnou poutavost. Remarque je zručný spisovatel, napsal skvělý, drsný, srdcervoucí, dojemný avšak zároveň profesionálně vystvavěný román. Právě tím je o dost jiný než memoárové knihy přeživších. I proto stojí za přečtení a platí, že neztrácí nic ze své síly ani po téměř 80 letech.

01.06.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi povedená kniha: realistická, normální, uvěřitelná. Přesné charakteristiky, výborné postřehy a perfektně vykreslená mentalita vesnice a rodinných a sousedských vztahů. Jestliže za mistra "vesnického" románu považuji J. Hajíčka a za mistryni "rodinného" románu zase P. Soukupovou, tak Petra Dvořáková se touto knihou směle zařadila mezi ně.

11.06.2018 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Není náhoda, že autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vykreslit pohnutý, hluboký a silný příběh na relativně malé ploše a v podstatě banálními slovy pedanstkého vypravěče - majordoma, je velké umění. Ač kniha na první pohled jako žádné velké umění nepůsobí, jako celek je úžasná.

02.06.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Přečetl jsem dvakrát - jako cca 18-ti letý a teď ve "zralém věku" po dvaceti letech. A dojem zůstává stejně dobrý, což se mi stává málokdy a v mých očích to svědčí o nejvyšší kvalitě knihy. Tak výstižně popsaná beznaděj, strach a bezmoc a zároveň naivní pokus to zkusit.... zatím jsem nikde jinde nečetl lepší, orwell své stihomamy uměl podat přesně.

27.03.2013

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ziburovy cestopisy jsou zárukou kvalitní, zábavné a chytré četby. Jeho nejnovější kniha o cestě po Evropě mi přišla ještě o kousek lepší než knihy z exotických cest po Arménii, Číně nebo Turecku. Možná je to právě tou blízkostí a relativní obeznámeností s procestovanými zeměmi a životem v nich. A možná je to i tím, že jak autor stárne (resp. má více zkušeností :-), tak získává ještě větší nadhled a schopnost vše zábavně zachytit a popsat.

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Skvělá kniha, velmi čtivě, detailně a poutavě sepsané osudy IMJ. Velmi přesně vykreslená je i celá doba a undergroundová scéna od 60. let až do současnosti. Kniha, kterou si Magor rozhodně zasloužil, gratulace autorovi k mimořádně kvalitně odvedené práci.

07.12.2017 5 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Skvěle napsané, takový cit pro jazyk se nevidí často. V kombinaci s mimořádně zajímavým ztvárněním ducha antického Říma, kontroverzních postav císařů Tiberia a Caliguly i běžných Římanů je román Po nás potopa bravurním dílem klasické literartury.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha je výborná, originálně a kvalitně napsaná. O tom není pochyb a přečetl jsem ji jedním dechem.

A velkou radost mám z faktu, že kniha s tématem 2.sv. války, nacismu a antisemitismu se stane světovým bestsellerem. Přinejmenším to znamená, že to s lidma není úplně ztracený...

27.03.2013 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Slabounký odvar původní trilogie. Zápletka i děj postrádají jakýkoli původní nápad, zhruba po třetině knihy je tak nějak jasné, jak to celé dopadne a bohužel to tak opravdu dopadne. Postavy, které v původní trilogii byly něčím zajímavé a originální, jednají v této nastavované kaši šlablonovitě, a – navzdory neustálému zdůrazňování jak jsou všichni téměř geniální - nelogicky a pitomě. Lisbeth působí jak karikatura sebe sama, taková sloučenina Terminátora s Jamesem Bondem, ovšem bez vtipu a nadhledu. O ostatních postavách je pak úplně zbytečné mluvit, u těch autor už totálně rezignoval na jakoukoli psychologii.
Kniha jen parazituje na Larssonovi a neměla být nikdy napsána. Autor by se měl vrátit k psaní životopisů fotbalistů, tam to bude ok.

12.09.2015 1 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Po skvělém Muži jménem Ove, kde v podstatě všechny postavy byly zajímavé, originální a hlavně uvěřitelné, je Babička velké zklamání. Charaktery hlavních postav jsou uvěřitelné jen obtížně a konají v nesouladu s tím, jak jsou autorem vykresleny. Samotná dějová linka a fantasy odbočky mě také nezaujaly, ale budiž - to už je věcí individuálního vkusu. Takže: Snad kromě jazyka, který si zachoval čtivý tón, je Babička oproti Ovemu velký propad.

07.09.2015 2 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Zhruba do poloviny knihy jsem měl pocit, že jsem našel důstojného nástupce G. Orwella a jeho románu 1984. Přesně a mrazivě vykreslená atmosféra stalinské diktatury, výborně popsané realistické postavy. Bohužel, pak si autor patrně řekl, že musí napsat bestseller a začal knihu plnit superakčním dějem a nevěrohodným, občas zcela na hlavu postaveným chováním hlavních postav.
Takže na poměry běžného thrilleru nadstandardní, jinak ale zahozená šance - Orwell zůstal na svém trůnu zcela nedotčen.

13.09.2013 4 z 5

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Skvělá kniha o umění od starověkého Egypta, antického Řecka přes renesanci až k Picassovi a spol. Výborně napsáno a ač jde o literaturu faktu, čte se to jak napínavý příběh. Pro mě, jakožto nadšeného laika, zatím jednoznačně nejlepší kniha o umění. A jeho postřehy o snobech by se měli přidávat ke vstupence v každé galerii...

12.09.2013

Politika jako absurdní drama Politika jako absurdní drama Jiří Suk

Jeden z nejlepších pohledů na osobu VH a jeho roli. Autor přistupuje k VH jako historik, bez nekritického zbožštění či naopak zaujatého hanění. Pasáže z revolučního času vykreslují Havla mnohem více jako technologa moci než jako "pravdoláskařského" idealistu, čímž je kniha o to více zajmavější a svým úhlem pohledu objevná.

03.05.2013 5 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

jedna z klíčových knih v pohledu na holocaust, která ve své době vyvolala velký poprask, autorka byla obviňována, že snižuje míru provinění Eichmanna. Já si to nemyslím, i bez velkých slov dokázala v knize výborně popsat, jak přemýšleli a pracovali nacističtí důstojníci.

27.03.2013 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Ač mám většinu produkce V. Vondrušky rád a jako oddechové čtení to patří na vrchol ve svém žánru, tak tato kniha se nepovedla. Nepřehledná a zmatená zápletka, občas nelogicky jednající postavy, ale hlavně vysloveně odfláknutý konec, kdy je rozřešení předchozích 280 stránek scuknuto do pár odstavců. Škoda.

07.09.2015 3 z 5

Tigrid, poprvé Tigrid, poprvé Pavel Kosatík

Výborná a komplexní kniha. Tigrida ani neadoruje, ani za každou cenu nekritizuje, ale snaží se informovat, věci pochopit, ukázat v kontextu a popsat. Kosatík opět prokázal, že patří mezi naprostou špičku historické publistiky a literatury faktu u nás.

08.12.2013 5 z 5

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Je až neuvěřitelné, čím vším si museli trosečníci projít a co museli vydržet. A dle Běhounkovy knihy si u toho dokonce uchovali zdravý rozum a občas i dobrou náladu. Klobouk dolů. Před tím osudem i před knihou.

28.03.2013 5 z 5

Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Obonete S. Ubam

Obiho vzpomínky na africkou misi se čtou jako akční román, akorát s vědomím, že všechno je to skutečnost a odehrává se to v reálném životě a nikoli ve fantazii spisovatele. Klobouk dolů před autorem, jeho vytrvalostí a zaťatostí a mnohdy i velkou odvahou.

04.06.2020 4 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Výborná kniha drsných, mnohdy drastických až krutých příběhů o lidské statečnosti a touze přežít. Zejména ze zážitků Evropanů zajatých v arabských pouštích ve středověku či ze vzpomínek válečných zajatců z Asie z 2.světové války se svírá a chvílemi i zvedá žaludek. Jednotlivé příběhy mají spád, kniha se čte sama.

03.06.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Jako vždycky v případě oddělení Q: je to velmi dobrý, vlastně téměř skvělý, jen tomu něco málo chybí. A to málo je uvěřitelnost. Ty dějový kotrmlece a osudový a rádobynáhodný propojení jsou tak velký, že prostě si prostě říkáte, že to možná snese kniha, ale v realitě by to bylo všechno bylo trochu jinak. Paradoxně to je asi ten moment, který pomáhá vydržet číst příběh otřesného až nesnesitelného rodinného utrpení, což speciálně u této knihy platí dvojnásob.

02.06.2020 4 z 5