honza66

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk AmazonuGlobální samoobsluha - Jeff Bezos a věk AmazonuBrad Stone

Kniha má ambici být velkou a detailní biografií Jeffa Bezose a konkurovat třeba biografii Steva Jobse od W. Isaacsona. Z velké části se to i daří, i když Bezos a příběh Amazonu prostě není tak barvitý a zajímavý jako třeba právě Jobs. Přesto je detailní pohled pod pokličku největšího online obchodu světa mimořádně zajímavý.

Jedinečný JeevesJedinečný JeevesPelham Grenville Wodehouse

Příběhy komorníka Jeevese, který sloužil jako velmi blízký předobraz našemu Saturninovi, jsou vtipné, anglicky suché a decentní. V podstatě už zaniklý svět britské vyšší vrstvy má své velké literární kouzlo.

04.06.2020

Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského králeSedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského králeObonete S. Ubam

Obiho vzpomínky na africkou misi se čtou jako akční román, akorát s vědomím, že všechno je to skutečnost a odehrává se to v reálném životě a nikoli ve fantazii spisovatele. Klobouk dolů před autorem, jeho vytrvalostí a zaťatostí a mnohdy i velkou odvahou.

Zlá krevZlá krevJohn Carreyrou

Příběh firmy Theranos a její zakladatelky, která se svého času vyhřívala v přízni Baracka Obamy, Hillary Clinton či Henryho Kissingera je fascinující. Přesvědčivost, síla osobnosti kombinovaná s neurvalým stylem řízení a nátalkem na zaměstnance ji přinesla téměř miliardu dolarů od investorů, ze kterých se nakonec navrátil ani cent. Poučné, zábavné, napínované. A nutno ocenit autora, který celý případ rozkryl - novinář Wall Street Journal John Carreyrou navázal na ty nejlepší tradice investigativní žurnalistiky od dob Watergate, materiál sbíral dlouhé měsíce a další měsíce pak on (a jeho noviny) vedl právní bitvu o to, aby odhalení mohla být zveřejněna.

03.06.2020

Příběhy skutečné odvahyPříběhy skutečné odvahyB. Grylls (pseudonym)

Výborná kniha drsných, mnohdy drastických až krutých příběhů o lidské statečnosti a touze přežít. Zejména ze zážitků Evropanů zajatých v arabských pouštích ve středověku či ze vzpomínek válečných zajatců z Asie z 2.světové války se svírá a chvílemi i zvedá žaludek. Jednotlivé příběhy mají spád, kniha se čte sama.

03.06.2020

Po nás potopaPo nás potopaJosef Toman

Skvěle napsané, takový cit pro jazyk se nevidí často. V kombinaci s mimořádně zajímavým ztvárněním ducha antického Říma, kontroverzních postav císařů Tiberia a Caliguly i běžných Římanů je román Po nás potopa bravurním dílem klasické literartury.

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Ziburovy cestopisy jsou zárukou kvalitní, zábavné a chytré četby. Jeho nejnovější kniha o cestě po Evropě mi přišla ještě o kousek lepší než knihy z exotických cest po Arménii, Číně nebo Turecku. Možná je to právě tou blízkostí a relativní obeznámeností s procestovanými zeměmi a životem v nich. A možná je to i tím, že jak autor stárne (resp. má více zkušeností :-), tak získává ještě větší nadhled a schopnost vše zábavně zachytit a popsat.

Soumrak dneSoumrak dneKazuo Ishiguro

Není náhoda, že autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vykreslit pohnutý, hluboký a silný příběh na relativně malé ploše a v podstatě banálními slovy pedanstkého vypravěče - majordoma, je velké umění. Ač kniha na první pohled jako žádné velké umění nepůsobí, jako celek je úžasná.

02.06.2020

Zítra už byloZítra už byloJiří Raichl

Velmi dobrá kniha povídek, v mnohém velmi originální a dobře vypointovaná. Ne že by každá povídka byla na Nobelovku, ale třeba příběh vojáků z bitvy u Hradce z roku 1866 a jejich dnešních potomků byl výborný a když ne na Nobelovku, tak alespoň na nějakou domácí cenu pro povídkáře by aspirovat mohl :-)

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Jako vždycky v případě oddělení Q: je to velmi dobrý, vlastně téměř skvělý, jen tomu něco málo chybí. A to málo je uvěřitelnost. Ty dějový kotrmlece a osudový a rádobynáhodný propojení jsou tak velký, že prostě si prostě říkáte, že to možná snese kniha, ale v realitě by to bylo všechno bylo trochu jinak. Paradoxně to je asi ten moment, který pomáhá vydržet číst příběh otřesného až nesnesitelného rodinného utrpení, což speciálně u této knihy platí dvojnásob.

Jiskra životaJiskra životaErich Maria Remarque

Fascinující kniha. I pro člověka, který o holocaustu přečetl desítky knih, má Jiskra života zase další dimenzi a mimořádnou poutavost. Remarque je zručný spisovatel, napsal skvělý, drsný, srdcervoucí, dojemný avšak zároveň profesionálně vystvavěný román. Právě tím je o dost jiný než memoárové knihy přeživších. I proto stojí za přečtení a platí, že neztrácí nic ze své síly ani po téměř 80 letech.

01.06.2020

Boleslav II.Boleslav II.Petr Charvát

Skvěle napsaná kniha, žádné školometské přepočítávání letopočtů, ale kontext, souvislosti a spousta zajímavých detailů a postřehů z nejrůznějších oblastí starověkého a středověkého života v Čechách. Je vidět, že autorův osobitý styl není náhodný - podobně je napsána i další skvělá kniha "Zrod českého státu 568-1055". Takto by se měla psát historická literatura a o čtenáře by neměla nouzi!

30.03.2020

František Kupka 1871 - 1957František Kupka 1871 - 1957Markéta Theinhardt

Výborně zpracovaná monografie obsahující zajímavé a podnětné texty o jednom z nejvýznamnějších malířů 20.století. Kniha navazuje na velkou retrospektivní výstavu, kterou Národní galerie uspořádala v roce 2018, přináší reprodukce většiny vystavených obrazů a detailně popisuje Kupkův umělecký vývoj i jeho občanské postoje v dobách obou světových válek.

06.01.2019

Dům s vypůjčeným výhledemDům s vypůjčeným výhledemMartina Leierová

Detektivní část knihy je pitomoučká a naviní. Postavy jsou šablonovité a nepřesvědčivé. Vykrelesní reálií Japonska a některé úvahy o výtvarných dílech a obchodu s uměním jsou výborné. Takže velká škoda, protože základ pro nadprůměrnou a originální knihu tu byl, ale nic pořádnýho se na něm bohužel nepostavilo.

07.10.2018

Láska v době globálních klimatických změnLáska v době globálních klimatických změnJosef Pánek

Pro mě docela zklamání. Slibné téma a originální námět padly za oběť touze vytvářet umění. Místo něj se však dostavila vyumělkovanost a očividná snaha napodobit postmodernu ala Don DeLillo. A vyumělkované, třebaže sofistikované kopie by ocenění typu Magnesie litera dostávat neměly.

03.08.2018

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Velmi povedená kniha: realistická, normální, uvěřitelná. Přesné charakteristiky, výborné postřehy a perfektně vykreslená mentalita vesnice a rodinných a sousedských vztahů. Jestliže za mistra "vesnického" románu považuji J. Hajíčka a za mistryni "rodinného" románu zase P. Soukupovou, tak Petra Dvořáková se touto knihou směle zařadila mezi ně.

11.06.2018

Má americká krásaMá americká krásaVeronika Bednářová

Články a další texty V. Bednářové nejen na téma USA jsem četl rád již v Reflexu. A tato kniha jen potvrdila, že její pohled na NYC a celé USA je svěží, otevřený, má nadhled i porozumění. Jednotlivé minipříběhy jsou čtivé a s mnoha zajímavými informacemi. Je vidět, že autorka si Ameriku užívá a má ji ráda a na knize to je v pozitivním smyslu slova znát.
Avšak bohužel, knihu jsem poslouchal jako audioknihu, a ta se vyznačuje nepovedenou interpretací B. Hrzánové. Její pohádkově rozverná dikce tahá za uši, vůbec neladí s obsahem, v pasážích o kalifornském Sillicon valley popisujících technologickou revoluci působí až komicky, včetně toporné snahy o "perfektní" anglickou výslovnost u jmen a názvů. B. Hrzánová je jistě skvělá herečka i interpretka (Hrdý Budžes toho budiž dokladem), ale její výběr pro tuto četbu byl nešťastný a někdo ve vydavatelství by se měl nad svou prací příště lépe zamyslet...

10.06.2018

Karel IV. - Císař a synovéKarel IV. - Císař a synovéJosef Bernard Prokop

Třetí díl pentalogie o Lucemburcích je ještě horší než předchozí dva. Je to nepovedná pohádka, při které i jen trochu poučenému laikovi musí vstávat vlasy hrůzou na hlavě a historik ji nemůže vydržet. Proti tomu jsou všechny knihy od Vaňkové a dokonce i od Vondrušky přesným dějepisným popisem své doby. V Prokopových knihách je Karel IV dobromyslný stařík s postpubertálními skolny se neustále zamilovávat do svých žen, který 90% své kapacity věnuje svému milostnému a rodinnému životu. Postavy ploché, vykreslení doby žádné, společenské a politické souvislosti panování Karla IV minimální a i to minimum je buď špatně nebo nepodstatné. Další z knih, která pouze parazituje na popularitě postavy Karla IV.

18.04.2018

Nádech výdechNádech výdechJan Charvát

Skvěle sepsáno. Je až s podivem, kolil zajímavého z historie Prahy a dopravy je spojeno s "plícemi metra", kolem kterých denně chodíme aniž bychom si jich více všímali. Je vidět, že si autor dal záležet a nejen že zdokumentoval každý výdech, ale ještě přidal řadu zajímavých informací ze staré Prahy, vývoji dopravy atd. Kniha je skvěle zpracována vč. bohaté fotodokumentace.

06.01.2018

Magor a jeho dobaMagor a jeho dobaMarek Švehla

Skvělá kniha, velmi čtivě, detailně a poutavě sepsané osudy IMJ. Velmi přesně vykreslená je i celá doba a undergroundová scéna od 60. let až do současnosti. Kniha, kterou si Magor rozhodně zasloužil, gratulace autorovi k mimořádně kvalitně odvedené práci.

07.12.2017

Citlivý člověkCitlivý člověkJáchym Topol

Sám autor v několika rozhovorech říkal, že jde o grotesku. Má pravdu. Je to groteska. Stylistika vybroušená jako vždy, ale je to celý tak praštěný, že kdo nemá žánr grotesky rád, bude to louskat jen s obtížemi... Takže ač velký fanoušek všech předešlých Topolových románů i poezie, tato kniha mě zcela minula.

25.04.2017

Projekt: pravdaProjekt: pravdaMariusz Szczygieł

Jsem velký fanoušek předcházejících Szczygiełových knih (Gottland, Udělej si ráj a Láska nebeská) a možná právě proto mě tato kniha mírně zklamala. Některé úvahy a jakési minireportáže jsou čtivé, poutavé a z mého pohledu i pravdivé, ale je tam mnoho balastu, nedotažených úvah a vlastně i nudy. Chápu, že knihu autor psal pod vlivem osobní tragédie a je to jakási forma vlastního vyrovnání, ale to se na relativně nezaujatého čtenáře přenáší obtížně a zde se to bohužel moc nepovedlo.

21.01.2017

Všechno je jenom dvakrátVšechno je jenom dvakrátMichal Přibáň

Prvních 400 stránek knihy je skvělých. Uvěřitelný a realistický děj, dialogy, věrně podaná doba 70., 90.let i současnosti. Dobře vykreslené osudy několika přátel, popisy dovolených z horské chaty přesně takové, jako opravdu bývaly. Chvílemi vtipné, chvílemi smutné, chvílemi dramatické. Charaktery postav uvěřitelné, ani přehnané, ani nedotažené. Prostě literární kvalita.
Nyní pozor, následuje SPOILER:
A na posledních 50 stránkách se všechno zhroutí. Kniha zešílí. Z normálního románu se stává jakási absurdní sci-fi, kde hrdinové prochází dveřmi ze současnosti do doby před 30 lety, kde se potkává 40ti leté „já“ se svými „mladšími“ rodiči, kde se lidé téměř nezúčastněně koukají na sebe sama v dětském vydání, atd atd. Vše skončí ve vyumělkované chytristické pointě.
Jako kdyby do románu Oliver Twist na poslední kapitolu přiběhl Harry Potter nebo vojína Ryana by v posledních minutách filmu zachránil Spiderman...

06.10.2016

Zapadlo slunce za dnem, který nebylZapadlo slunce za dnem, který nebylIvan Wernisch

Mimořádné dílo o obrozenecké literatuře, a to jak svým rozsahem, tak obsahem. Ač mnohé z napsaného už dnes působí spíše úsměvně, je to skvělá ukázka syrové, nadšenecké obrozenecké poezie. Vedle samotných básní jsou pak velmi zajímavé i stručné životopisy a medailonky autorů, i v nich se odráží dějiny té doby. Klobou dolů před I. Wernischem, musí za tím být stovky a stovky hodin práce v archivech a antikvariátech.

03.10.2016

Život na vidrholci (Příběh Bedřicha Fučíka)Život na vidrholci (Příběh Bedřicha Fučíka)Robert Sak

Detailní a fundovaná kniha o životě BF, o literatuře, nakladatelském prostředí první republiky a vykonstruovaných procesech z let padesátých. Jak bylo bouřlivé dvacáté století, tak byl bouřlivý i život Bedřicha Fučíka. Kniha je kvalitně napsána, soustředí se na profesní život BF a jeho vztahy s předními literáty té doby. Rozhodně stojí za přečtení, Bedřich Fučík je neprávem opomíjená osobnost české literatury.

17.02.2016

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiDavid Lagercrantz

Slabounký odvar původní trilogie. Zápletka i děj postrádají jakýkoli původní nápad, zhruba po třetině knihy je tak nějak jasné, jak to celé dopadne a bohužel to tak opravdu dopadne. Postavy, které v původní trilogii byly něčím zajímavé a originální, jednají v této nastavované kaši šlablonovitě, a – navzdory neustálému zdůrazňování jak jsou všichni téměř geniální - nelogicky a pitomě. Lisbeth působí jak karikatura sebe sama, taková sloučenina Terminátora s Jamesem Bondem, ovšem bez vtipu a nadhledu. O ostatních postavách je pak úplně zbytečné mluvit, u těch autor už totálně rezignoval na jakoukoli psychologii.
Kniha jen parazituje na Larssonovi a neměla být nikdy napsána. Autor by se měl vrátit k psaní životopisů fotbalistů, tam to bude ok.

12.09.2015

Zločin na BezdězuZločin na BezdězuVlastimil Vondruška

Ač mám většinu produkce V. Vondrušky rád a jako oddechové čtení to patří na vrchol ve svém žánru, tak tato kniha se nepovedla. Nepřehledná a zmatená zápletka, občas nelogicky jednající postavy, ale hlavně vysloveně odfláknutý konec, kdy je rozřešení předchozích 280 stránek scuknuto do pár odstavců. Škoda.

07.09.2015

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Po skvělém Muži jménem Ove, kde v podstatě všechny postavy byly zajímavé, originální a hlavně uvěřitelné, je Babička velké zklamání. Charaktery hlavních postav jsou uvěřitelné jen obtížně a konají v nesouladu s tím, jak jsou autorem vykresleny. Samotná dějová linka a fantasy odbočky mě také nezaujaly, ale budiž - to už je věcí individuálního vkusu. Takže: Snad kromě jazyka, který si zachoval čtivý tón, je Babička oproti Ovemu velký propad.

07.09.2015

Suroviny laskominySuroviny laskominyViktor Šlajchrt

Skvělá kniha. Přestože jde o soubor na první pohled na sobě nezávislých textů psaných pro internetové médium, je kniha perfektně soudržná, zábavná, inteligentní a kdyby to slovo nebylo tak zprofanované, řekl bych, že je i moudrá. Autor navíc působí jako velký sympaťák, intelektuální opilec v mezích zákona a kliďas - což je v perfektním kontrastu se současným hysterickým a přeexponovaným sloupkařstvím.

10.05.2015

Jedna větaJedna větaViktor Šlajchrt

Excelentní kniha-deník, na malém prostoru mnoho originálních postřehů. Přestože knihu má do klasického deníku hodně daleko, máte o to větší pocit, že jste s autorem ten jeden rok prožili.

19.04.2015