Hoblinka Hoblinka komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Krásná česká detektivka. Přečteno za jeden den.

22.08.2023 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Moje babička měla kdysi tuhle knihu v nemocnici na nočním stolku. Šel kolem pan primář a pravil: "A hele, Tři mušketýři. Tak z těch bych mohl skládat atestaci..."

16.02.2023 5 z 5

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Dodnes se k ní vracím, když potřebuji dětem vysvětlit, jak se dělá plátno. No a výraz krtečkovské kalhotky (modré s laclem, například těhotenské) je v naší rodině terminus technicus.

02.09.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Přesně jak to psala paní pode mnou: "možná je to kniha spíše pro děti a mládež, ale i mne na pokraji krize středního věku nadchla. Zábavné, dobrodružné, čtivé."

09.01.2022 5 z 5

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Krásný film a ještě krásnější knížka.

18.09.2023 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Cyrano je moje dávná platonická láska. Viděla jsem ho několikrát na čtyřech různých scénách. Opakovaně ho poslouchám z CD. Když jsem četla tuto knihu, v hlavě mi zněl hlas Jiřího Langmajera.

Díky úžasnému překladu Jaroslava Vrchlického se tato hra hraje na českých jevištích téměř nepřetržitě.

"Já vás znám, mí nepřátelé kdysi!
Tys lež? Jen stůj, ó stůj! Ha, ha, tam kompromisy!
Předsudky, podlosti! Mám smlouvati se snad?
Ne, nikdy! Příšero, stůj, tebe měl bych znát!
Ach, lidská hlouposti! - Mne v zem srazíte přec.
Však bít se budu, bít, a bít až na konec!
Všechno mi berete, můj vavřín i mou růži!
Jen berte, jedno přec vždy zůstane tu muži,
co s sebou odnesu, co večer vrátím Bohu,
až s dvorným pozdravem se vznesu nad oblohu,
co nemá trhliny, ni skvrny v triumf jistý, na vzdor to odnesu ...
To je ... ŠTÍT MŮJ ČISTÝ!"

30.03.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Na tuhle knihu musí být správná doba. Rozhodně nečíst jako povinnou četbu, k tomu musí člověk dozrát.

08.10.2023 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Děkuji Městské knihovně Praha za zpřístupnění této skvělé detektivky. Přečteno jedním dechem, napínavé, dechberoucí.

11.04.2021 5 z 5

To je klasika, která se nikdy neomrzí.

12.10.2023 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Nejlepší kapitola je Sláva telefonu.

09.09.2023 5 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Krásné, milé, něžné.
"Češi jsou údajně vážní až zasmušilí. Ostatně mají drsnou minulost. Ale kdesi uvnitř mají smysl pro humor jako takový žhavý uhlík, díky němuž může potrhlá radost kdykoliv vzplanout. Podle mě je to klíč k přežití jejich národa..."

12.03.2023 5 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Něžná, milá, krásná, oslavující jihočeského člověka.

23.01.2021 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Lezl mi mráz po zádech.

25.02.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Když před přibližně dvaceti třemi lety začala Pottermanie, dlouho jsem se jí bránila. Nemám ráda hurá akce, teď všichni čteme to nebo ono. Pak jsem se jen z hecu přihlásila na teletextu do soutěže o pátý díl. Když je štěstí unavené, sedne i na ... Samozřejmě jsem nemohla začít od pětky, to dá rozum. Koupila jsem si tedy všechny předchozí díly a tím začala láska na celý život

30.03.2024 5 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Úžasné. Velkolepé. Dechberoucí. Citlivě napsané. Silné téma, ale z každé stránky na vás dýchne naděje. Není to napsané drastičtěji, než je s ohledem na téma nutné. Samozřejmě jsem si několikrát poplakala.

09.01.2024 5 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Naprostá klasika, ve škole používám dodnes.

13.09.2023 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Knížka se četla dobře, ale nějak nedokážu pochopit, že je někdo schopen takhle "zblbnout".

13.10.2023 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Všechno podstatné už bylo řečeno...

08.09.2023 5 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

To bylo něžné, odpočinkové, nic duchaplného, ale k zachumlání do deky a svařáku ideální.

07.01.2024 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Tahle kniha je vlastně pohádka se spoustou zajímavých informací.

05.01.2024 5 z 5