Jan Cimbura

Prostředí jihočeské vesnice je dějištěm románu, jehož hrdinou je legendární sedlák, člověk moudrý a spravedlivý, spjatý celým srdcem s přírodou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12403/jan-cimbura-12403.jpg 4.4114
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Tribun EU

Kniha Jan Cimbura

Mibaf

Ke knížce jsem se dostal díky čtenářské výzvě 2018 - kniha v jiné knize - v tomto případě byla zmíněna v románu Rybí krev.

Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na hlavní postavu, po pár stránkách už mě docela štvalo, jak se ke všem radostem i starostem stavěl kladně a jak se vždy, za všech okolností, zachoval správně a morálně. Pak jsem si ale uvědomil, že to není chyba autora, ale spíš doby, ve které žijeme my teď. Druhá věc která mi docela vadila byl nacionalismus, který především v některých kapitolách přerůstal až v odpor ke všemu nečeskému.

A proč jsem naopak knihu dočetl a dávám ji 4/5? Uchvacovalo mě autorovo líčení přírody, Jihočeské krajiny, selských zvyků a dnes již už dávno zapomenutých tradic, ale třeba i názvy některého náčiní a nářadí z běžného života. To čím si mě ale kniha získala úplně nejvíc, byl vztah dětí k rodičům a rodičů k dětem.

sgjoli
17.11.2018

Tak tenhle román z jihočeského venkova mne fakt bavil. To prostředí mne hned vtáhlo do sebe, postavy skvěle napsané a uvěřitelné (především hlavní hrdina, který mi přišel jako morálně silná osobnost a zdroj zajímavých podnětů k přemýšlení). Baarův styl psaní je velmi srozumitelný a mně velmi blízký.

Veruci
09.11.2018

Výtečně napsané, skvěle vykreslené postavy, charaktery, popisy míst a obyčejů. Navzdory více než sto letům od napsání se čte velmi snadno i přes občasné pomalejší pasáže. Starý jazyk znamenitě dokresluje atmosféru.
Dva podněty mě vedly k přečtení této knihy - doporučení v jedné z recenzí pod knihou Muž jménem Ove a čtenářská výzva 2018. Rozhodně nelituji a chce se mi zvolat: Kdes byl celou tu dobu, Jane Cimburo! Od školních lavic mám odpor k autorům povinné školní četby, tak pro mě tato kniha spolu s mnoha dalšími zkrátka neexistovala. Díky čtenářské výzvě jsem objevila nádherné knihy, po kterých bych jinak nesáhla.

Guzzi
20.03.2018

Krásná kniha, rozhodně bych doporučil k přečtení všem náctiletým a nejen jim.

freestyla
02.01.2018

Krásná kniha o ještě krásnějším člověku, sedláku Janu Cimburovi. Takových lidí aby dnes člověk pohledal. Dal bych tuto knihu jako povinnou četbu, aby dnešní děti viděli, že existují i jiné hodnoty než jsou nám dnes podsouvány médii.

Pár citátů z knihy:

"Roste vzdělanost, ale hlásí se bezděky otázka, roste-li s ní i mravnost? Dobře už třicet let čtu noviny. Ale jednu věc v nich pozoruju - čím dál, tím víc nacházím v nich zpráv o podvodech, krádežích, žhářství, vraždách a sebevraždách. Někde něco není v pořádku. Tak se mému selskému rozumu zdá, že se vzdělává jenom stále hlava a zanedbává se srdce. Rozum se brousí, srdce otupuje. Přemýšlím o tom směru, a vidím, že čím dál bude hůř. Po vzdělání, školách, novinách, knihách všecko se sápe, jako by to platilo všecko a zatím to se mi nezdá nejprvnější věcí. Tou je v životě poctivost, střídmost, pravdymilovnost a zbožnost, to je základ štěstí, s tím musí jít vzdělání ruku v ruce, jinak na scestí svede člověka."

"S pánem řeč - na váze měř. Po peří ptáka - po řeči člověka poznáš - hodného i darebáka. Vystřelené broky nechytíš a hloupých slov nezadržíš - ale dobré slovo hodně zmůže a huby nespálí."

Lynxova
26.09.2017

Četla jsem ji v podstatě jako malá holka na prvním stupni, někdy kolem roku 1985. Protože jsem dětství po škole trávila u babičky a jelikož tam nebylo nic ke čtení pro děti, a na hraní tak maximálně si vystřihnout panenku z obalu od čokolády, sjížděla jsem babi a dědovi knihovnu :) Je to krásný příběh, chce to čas na čtení a klid, podle mne asi nejlepší kniha, co jsem od Baara četla. Rozhodně mám v plánu se k ní ještě vrátit.

leny.wood
14.09.2017

Jan Cimbura byla oblíbená kniha mého dědy, dodnes si pamatuji, jak jsem pro něj svazek sháněla, protože mu ten původní někdo nevrátil. A dodnes lituji, že jsem knížku nestihla přečíst, dokud tu byl děda s námi. Nemůžu mu tak sdělit své ryze pozitivní dojmy, to jak skvělý charakter Jan Cimbura měl, to jak se k sobě lidé chovali lépe, měli blízko k přírodě, že v řádcích je ukryto mnohé ponaučení.

Makoves
26.08.2017

Nejlepší dílo jaké jsem od Baara doposud četl. Plné chuti do života. Možná by nebylo špatné ho zařadit do škol jako povinnou četbu. Děkuji panu Baarovi, že román napsal a já si po letech mohu přečíst jak se dříve žilo. Doporučuji všem.

Lady Greystoke
30.07.2017

Čtenářská výzva 2017 - Oblíbená kniha rodičů/prarodičů. Díky mami byl to obohacující zážitek. Tato kniha skrývá hlubokou pravdu, lépe řečeno mnoho hlubokých pravd. Zprvu bylo čtení trochu náročnější, protože jsem měla vydání z roku 1968 a sloh úplně neodpovídal tomu současnému. Docela by mě zajímalo, jestli jsou nová vydání přepracována do současné češtiny. Pokud ano, je to skoro škoda, protože lehce archaická čeština dodává dílu patřičnou atmosféru. Již podruhé jsem letos sáhla do knihovny mých rodičů a podruhé mě uchvátily barevné ilustrace. Ne snad proto, že by byly tak krásné, spíš proto, že tam vůbec byly. Miluju barvičky. Když vezme člověk do ruky jakoukoliv současnou knihu, pokud tam vůbec nějaké ilustrace jsou, tak jen černobílé. Podle mě je to škoda. Barvičky jsou dnes asi drahé.

medlovice
09.07.2017

Stal se mým hrdinou. Jen škoda, že jsem si pak přečetla doslov a zjistila, jak to ve skutečnosti bylo.

Jessybelle
11.06.2017

Miluju tuto knihu, jsem ráda, že ji máme doma. A miluji svého manžela, protože on je můj Jan Cimbura.

TaLu
16.05.2017

Snad místo sáhodlouhého hodnocení postačí ten fakt, že tuto knihu jsem zařadila do knihovničky všech našich dětí. Lidské hrdinství podané jako naprosto normální život. Naprosto normální život vyznívající jako čisté hrdinství.

jarabr
13.04.2017

Tohle mě hodně zasáhlo. Někteří píšou, že to není moc čtivé nebo, že pro dnešní mladé lidi už to není. Pro toho, kdo nemá žádný vztah k přírodě a žije jen městským životem to opravdu není. Ostatní si na tom musí smlsnout. Nejlepší na celé knize je to, že Cimbura je opravdová postava, člověk, kterého J. Š. Baar osobně znal. Takže ač je to asi přikrášleno a místy je příběh opravdu velmi idylický, dá se věřit, že se vše stalo tak, jak Baar popsal. Dlouho jsem nečetl tak citlivý příběh a při několika pasážích jsem i zamáčkl slzu. Kdyby to šlo, chtěl bych být Janem Cimburou.

alcarott
21.02.2017

Obraz české vesnice 19. století. Místy idealizované, ale milé

bábuška
17.02.2017

Krásný příběh, stejně jako další Baarovy knihy, dají je číst opakovaně.

jan6775
24.01.2017

Tuhle knihu zbožnuji.

Galaxy
02.10.2016

Jan Cimbura není nějaký staročeský mýtický příběh, jako legenda o Kozinovi, Jánošíkovi atd. Jedná se spíše "historický popis/román" o obyčejném životu a událostech na venkově, prostřednictím Jana Cimbury, idealistické postavy sedláka.

Svou cenu má v tom, že z mého pohledu, úžasně zachycuje život na venkově a co sedlák jako takový představuje nebo má představovat. Když jsem tuto knihu četl, cítil jsem, že tak to skutečně vypadalo v oněch dávných dobých, i když jsem tam nikdy nebyl.
Což však v sobě nese i trošku negativ....
Protože se jedná o dílo své doby a idealizovaný popis života na venkově, můžete očekávat typickou povrchní kritiku městkého života, konzervativní společnost atd. takže pro mladou generaci a mně samotného se jedná o dílo trošku nezáživné jako třeba v částech která odsuzuje předmanželský sex, kořalku či pivo jako "hřích", nebot si těchto věcí užívám do sytosti.

Jak jsem zminoval, hlavní částí knížky, je titulní postava Jan Cimbura. Jedná se o ideální představu sedláka. Čestný, tělesně zdravý, nekuřák a nepiják, stoik, pracovitý, pobožný a konzervativní sedlák s klidnou povahou moudrého otce, který se vždy zastane slabších a cení si ideálu sedláckého života.
I když je velice zpátečnický, nikdy mi jeho postava nepřipadá jako typický protivný dědek co si akorát stěžuje na novou dobu a jak to za jeho časů chodilo.
Ba naopak, v některých svých výrocích je i trošku progresivní (jako třeba jeho výroky ohledně toho, že žádná ženská práce není nedůstojná pro muže a naopak).
Jeho postava představuje zajímavý pohled do ideálů minulosti a venkově. V mnohém se od něj můžeme naučit, jako třeba pracovitosti, dobrým mravům nebo vztahu s přírodou, ale některé věci, které jsou očividně produktem své doby a autorova smyšlení (zpátečnickost či nechvalné výroky ohledně Židů) by radši měly zůstat v minulosti.
Přesto však knížka představuje zajímavý historický náhled do života našich praprababiček. Podle mě by si toto dílo každý mladý člověk měl přečíst, i kdyby se mu toto dílo nelíbilo.

Petrstik
14.07.2016

Nádherný román (škoda, že už pro mnohé nezáživný) který zachycuje život jihočeského sedláka. Na příběhu Cimburova života je nám předkládán obraz venkova na konci 19. století s jeho tradičními hodnotami jako je silný vztah k půdě, přírodě a láska k bližním i zvířatům.

lábuska1
19.05.2016

Klasicky krásné čtení.

gmc84
31.03.2016

moje srdcová záležitost

Gold351
04.09.2015

Krásný příběh. Četla jsem ho už v dětství a ráda se k němu vracím. Vždycky jsem obrečela, když armáda rekvírovala lidem koně. Pro sedláky to byla pohroma. Říkalo se, že pořádný hospodář se nejdřív postaral o zvířata, pak o lidi a nakonec o sebe. Proto mi bylo Cimbury líto. Někdo řekne, že takový "klaďas" ve skutečnosti nemůže existovat, ale znám pár podobných lidí a díky za ně.

tisha8409
20.05.2015

Staročesky krásné ♥
Pokud mi vadí Babiččino neustálé poučování, tak tady ho beru. Tady totiž učí a předává, kdežto Bábina jen poučuje a všem chce vše měnit.
Líbí se mi tam i ta chuť zůstat vše při starém, ač doba prokročila a mladí již žijí prostě jinak - to zklamání, že už nic nebude tak jako dřív, z toho vcítím zcela hmatatelně.
Krásný člověk. Tak to má být.

Pomko
17.03.2015

Má kniha č. 1 - miluji jí už 35 let. Mám-li boule na duši, sáhnu po ní. Dnešní generaci se už líbit nebude, škoda.

padde
06.02.2014

Jako první jsem se s tímto dílem seznámil jako s audioknihou - vřele doporučuji (P.Soukup, J.Vlasák aj.). Zpětně si čím dál, tím víc uvědomuji, jak důležité je znát historii, resp. její krátkou epizodu z pohledu obyčejného, ale charakterního sedláka a nikoliv jen z učebnic, kde se to jen hemží psychopaty, smilníky a krvelačnými egoisty. Právě proto řadím toto dílo mezi naše klenoty. Tady opravdu cítím své kořeny.

Mercatino
26.10.2013

Byla Božena Nemcová a její Babička a pak je tu Jindřich Šimon Baar a jeho Jan Cimbura. Kdo je to Jan Cimbura? Je to sedlák, který mi svým poselstvím připomíná muže, který sázel stromy. Je to doslova zapomenutý klenot literatury České. Člověk Cimbura v románu zvěstuje lásku, odívá se pravdou, váže v sobě čest, miluje spravedlnost, hledá mír a je šťastnou pomocí všem a všude, kde je tomu potřeba
Je zodpovědným čeledínem, spolehlivým hospodářem, vzorný m manželem, otcem k pohledání, dobrým přítelem, moudrým rádcem a hlavně nezapomenutelným hrdinou Jihočeského kraje a města Putimi. Kvůli této knize bych se tam i rád podíval na jeho rodný kraj.

Pend
22.09.2013

Zidealizovaná podoba skutečného putimského sedláka Jana Cimbury, která nese typické znaky literatury národního obrození - tedy výchovný charakter, jasně určený vzor, ale rovněž i prvky nacionalismu a antisemitismu.

džanaka
30.01.2013

Život jihočeského sedláka.

Milá a čtivá kniha. Pokud někdo přemýšlí o návratu k přirozenému způsobu života, zde je popsáno, jak žili naši předkové na vsi. Po přečtení téhle knížky jsem cítil lásku k naší zemi, kultuře, půdě.

zuzad
02.11.2012

Moje zamilovaná knížka, poprvé jsem ji přečetla někdy v 16-ti a od té doby je jedním z mých favoritů.

maryzka
19.05.2012

Bohužel je to nezáživně čtení alespon pro mladé lidi. Jan Cimbura byl svět vesnice našich dědů popřípadě pradědů. Přiznám se že Cimburu jsem četla díky tomu že to byla oblíbená kniha mého dědy, moje už tak ne.

Pájuš
30.04.2012

Výborná kniha, je škoda, že ve školách se o ni moc nemluví. Nejdá se o klasický realistický román. Autor líčí životní příběh jihočeského sedláka Jana Cimbury, který byl váženým člověkem a pro mnoha lidí i hrdnou. Čtivo spíše pro vytrvalejší.