HDosoudilová HDosoudilová komentáře u knih

Kruh Kruh Rona Halsall

3.5*/5*

Anotace a dobré recenze na instagramu mě tentokrát hodně nalákaly. Byla jsem zvědavá, jestli dostanu zajímavou zápletku a napětí. Víceméně se tak stalo. Kniha byla opravdu hodně čtivá, napínavá a děj byl hodně zamotaný a v určitém směru celkem dost originální.
Bohužel je tu několik "ale", která mi nedopřála očekávané "wow" na konci.
V první řadě je to první část knihy, tedy vyprávění Mel. Už na začátku je za mě prozrazeno příliš mnoho. Nebo aspoň mně to tak přišlo. Pak přichází na řadu návrat do minulosti z pohledu Luka. Popisuje jejich začátky s Mel a jak se jejich vztah vyvíjel. Přiznám se, že tato část mě chvilkama moc nebavila. Některé pasáže mi přišly divné až přehnané. Nemohu tady napsat jaké a proč, to bych vám vyzradila podstatnou část děje. No a potom ten konec... úplně mi to nesedlo. Nevěřila jsem tomu... po epilogu jsem si řekla jen "hm" a knihu zavřela.
Můj celkový dojem je však dobrý. Bylo to napínavé čtení se zajímavou zápletkou. Ale už jsem četla lepší psychothrillery.

08.06.2021 3 z 5

Chobotnice Chobotnice Paulina Świst

Skvělá oddechovka, ani tentokrát nejsem zklamaná. Akorát ze začátku jsem měla zmatek v postavách, přece jen jich je tu trochu více už. Ústřední dvojice Michal a Lilka byli opět neodolatelně popsaní a skvěle to mezi nimi jiskřilo. Lilka mi chvilkama přišla celkem hloupá a Michal až moc chytrý :D
Co se týče zápletky, nejdřív mi to nedávalo moc smysl. Zkrátka jsem čekala, co z toho bude. Ale na konci do sebe vše hezky zapadlo..
Jak už je u této autorky zvykem, nechybělo ani nyní napětí, vášeň a zajímavá zápletka. A otevřený závěr mě ještě víc navnadil na další díl. Jen té erotiky by tam mohlo být více.
Tato autorka píše dost poutavě a její knihy mě moc baví.

31.05.2021 4 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

3,5/5
Nádherná oddechovka, do které jsem se hned a s chutí začetla, naprosto splnila má očekávání. Děj mě moc bavil, nechybělo zde napětí ani romantika. Je tedy pravda, že zápletku pro mě nebylo těžké odhadnout relativně brzy ale to mi nevadilo. Spíš se obávám, že za pár týdnů už si nebudu tak úplně pamatovat, o čem kniha byla.
Poprvé dávám "půlhvězdové" hodnocení. Nebylo to pro mě nic převratného a wow, ale i tak jsem byla mile překvapená. Příjemná změna. A dost mě pobavil výraz bierhexe Tuto knihu jsem popravdě ani neměla v plánu číst. Fantasy už tolik nevyhledávám, víno nepiju a můj seznam knih k přečtení je šíleně dlouhý. Ale ta krásná obálka a milé recenze mě nalákaly. Navíc už jsem opravdu potřebovala něco jednoduššího na odpočinek...a stalo se.
Poprvé dávám "půlhvězdové" hodnocení. Nebylo to pro mě nic převratného a wow, ale i tak jsem byla mile překvapená. Příjemná změna. A dost mě pobavil výraz bierhexe :D

28.05.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak tohle byla solidní deprese. Popravdě, ani několik dní po dočtení nenacházím správná slova k tomuto příběhu a vlastně ani nevím, jak jej hodnotit. Ano, je to syrové, drsné a depresivní. Pro někoho možná nechutné a nepochopitelné. Pro jiného třeba taky "normální"... těžko říct. Tady u této knihy naprosto chápu tak rozporuplné recenze.
Já však hodnotím vysoko a to z důvodu, že konečně ,,o tom" někdo píše natvrdo. O tom, jak to ve skutečnosti v některých rodinách opravdu chodí. Někteří rodiče si léčí své komplexy na vlastních dětech... o tom, že pokud jejich dítě jakkoli vyčnívá, je to hned špatně... a běda, jakmile má jiné zájmy než jeho rodiče... čím větší snaha, tím hůře pro všechny..
Tato útlá kniha je především plná emocí a zmatených pocitů osamělé dospívající dívky. Rozhodně to není čtení pro každého ale za sebe ji všem doporučuji. Počet stran je přesně tak akorát. Víc už bych nesnesla...

25.05.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Do této knihy jsem šla bez očekávání. Už tolikrát jsem ji v knihovně držela v ruce ale anotace mě prostě nikdy nepřesvědčila. Až letos díky Čtenářské výzvě na DK a skvělým recenzím na ni přišla řada. A jsem ráda.
Je tedy pravda, že mi trvalo několik stran než jsem se začetla. Ale pak jsem knihu nechtěla odložit a moje zvědavost stoupala. Co se Eleanor v dětství vlastně stalo? A odkud jí matka volá? Jak to bude dál mezi ní a Raymondem?
Co se týče samotné Eleanor, ta mi tedy vážně sedla. Upřímná, svérázná, praštěná a žijící ve svém světě. Taky jsem však doufala v nějaký zlom v jejím životě. Docela by mě zajímalo pokračování a co bylo s Eleanor dál...
Konec mě samozřejmě rozbrečel. Silné odhalení minulosti. Celkově to byla emočně dost nabitá kniha. Při čtení se u mě vystřídalo několik pocitů. Někdy jsem se smála, jindy mě chytal vztek a hlavně mi Eleanor bylo líto.
Za sebe knihu hodně doporučuji, byť plné hodnocení dát nemůžu.

12.05.2021 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Stejně jako Mizející dívky, i tato kniha byla velmi čtivá, napínavá a fascinující. Bavila mě od začátku do konce, děj jsem vůbec neodhadla a už vůbec ne únosce dítěte. Bylo zde hodně překvapivých zvratů, alespoň pro mě. A to mě fakt bavilo. Skvělé!
Ovšem musím také říct, že děj byl na mě zbytečně až příliš překombinovaný a zamotaný. Ve vedlejších postavách jsem se občas ztrácela. Ale na konci to do sebe krásně zapadlo a dávalo to smysl. Nerada bych tady prozradila něco víc, takže se raději nebudu dál rozepisovat. Ale po dočtení jsem nevěděla, jestli mi bylo víc líto Josie nebo Luka

07.05.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Thrillery Roberta Bryndzy patří k mým srdcovkám. Moc mě baví autorův styl psaní, napětí v knihách, zajímavé zápletky a čtivost. Ne jinak je tomu i v této knize.
Druhý případ Kate Marshallové mě moc bavil. Byť tato soukromá vyšetřovatelka mi zatím tolik k srdci nepřirostla jako Erika Fosterová z první série. Ale rozhodně je její postava také dost zajímavá.
Samotná zápletka je skvělá. Na rozdíl od jiných knih jsem měla pocit, že čtu reálný příběh. Tajemná nádrž, ve které se občas objeví mrtvé tělo. To zní zajímavě a bohužel se to i děje. Vrah mě sice moc nepřekvapil, měla jsem toto podezření. Nijak mi to ale nevadí.
Co se týče celkového hodnocení, plný počet bohužel dát nemůžu. V jistých pasážích byly jisté nesrovnalosti, které mi neseděly. Charaktery postav mohly být více vykreslené a taky si myslím, že takto rozsáhlé soukromé vyšetřování by Erice a Tristanovi jen tak neprošlo...
Pokud to však budu brát jen jako vymyšlený příběh a neřešit detaily, bylo to super napínavé čtení. Moc mě to bavilo a už se těším na další Robertovu knihu.

03.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tohle bylo skvělé. Syrové, zvláštní a ze začátku jsem měla s autorčiným stylem docela problém. Po několika stranách jsem si však zvykla a naopak musím říct, že tento styl psaní k příběhu opravdu sedí.
Co se týče samotného děje, moc mě bavil. Období 2. světové války bylo zase pojaté trochu jinak než jsem zvyklá a hlavně jsem ráda, že příběh pokračoval i po skončení války. Není tedy věnovaný hlavně koncentračním táborům a to se mi na knize líbilo asi nejvíce. Zuzanin návrat z Osvětimi na mě působil mnohem silněji než období v ní. A konec? Tak to jsem nečekala... To bylo.. no... zvláštní a několik dní po dočtení jsem na knihu myslela. Určitě ve mně zanechala vzpomínku.
Proč tedy po takové chvále nedávám plný počet hvězd? Pár "ale" tam přece jen je. Těsně po dočtení bych plný počet dala bez debat. Jenže po "vystřízlivění" mi došlo, že kniha má pro mě pár nedostatků. Asi největší problém je až moc otevřený konec. Tolik otázek bych měla na autorku a opravdu hodně by mě zajímalo pokračování. Pak jsem se hodně ztrácela v letech. A období Osvětimi by si zasloužilo trochu více stran. Knihu i přesto však vřele doporučuji.

27.04.2021 4 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Velmi originální a zábavný komiks. Nedávno jsem od autorky četla komiks #siticko a chtěla jsem se o íránském životě dozvědět mnohem více. Tento mi dal hodně nových informací. Také mě mile překvapila ta obsáhlá historická část. Kniha mě nalákala a ráda bych se o historii této země dozvěděla ještě víc.
Dětství a dospívání Marjane nebylo snadné. O to víc jsem ráda, že se autorka rozhodla své vzpomínky zveřejnit. Právě to podání tvrdohlavé a vzdorovité holky bylo skvělé. S chutí si přečtu i ostatní díly.

14.04.2021 4 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Velmi silná kniha, kterou jsem si musela dávkovat postupně. O to děsivější je fakt, že je to podle skutečné události. Poslední takový azylový dům zvaný Magdalenina prádelna byl uzavřen v roce 1996!
Nejen Nory a Teagan mi bylo nesmírně líto. Takový život, jaký měly tyto šestnáctileté dívky v klášteře, si neumí představit nikdo z nás. Po celou dobu čtení jsem byla napjatá a zvědavá, jak to celé skončí. Co bude dál? Dostanou se z toho pekla? Uvěří jim někdo?
Zároveň jsem měla velký vztek na všechny ostatní postavy - matky dívek, že se jich nezastaly (byť to v té době nebylo tak jednoduché), na jejich otce za to, co svým dcerám provedli, sestry v klášteře za jejich chování k dívkám a na kněze, kteří jen slepě přihlíželi.
Závěr knihy mě hodně překvapil, kniha vlastně od poloviny celkem silně gradovala. Alespoň na mě to tak působilo. Chtěla jsem číst pořád a dozvědět se víc. Avšak to hlavní odhalení jsem nečekala. Mrzí mě, že děj skončil takto otevřeně. Moc by mě zajímalo, co bylo hlavně s Norou dál...

14.04.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Na tuto novinku jsem se velmi těšila, neboť knihy od Julie Caplin doslova zbožňuju. Autorka umí skvěle popsat danou zemi tak, že si ji oblíbím. Stejně tak tomu bylo i zde.
Fiona mi byla od začátku sympatická a mnohdy mi připomínala i mě samotnou. Zato Gabe byl od začátku až do konce zvláštní. Moc mě bavil ten kontrast toho rušného Tokia a zároveň klidné scény v zahradách. Velmi sympatické mi byly postavy tří japonských žen, u kterých Fiona bydlela. Sama bych takovou atmosféru jednou ráda zažila.
Romantická dějová linka je zde tak trochu až na druhé koleji a vlastně se více rozvíjí až ve druhé polovině knihy. To mi vůbec nevadilo. Děj je samozřejmě celkem předvídatelný. I tak je konec dojemný. Až mi ukápla slza.
Musím říct, že popis Tokia a japonské kultury mě tady v této knize zaujal tentokrát o trochu více než romantická linka. Proto dávám i nižší hodnocení než u předchozích dílů. Některé pasáže a hlášky byly zvláštní.. možná i zarážející. Například "sténání u jídla" :D Avšak těžko říct, jestli to tak autorka napsala či to bylo jen překladem. Každopádně svůj účel kniha splnila - chtěla jsem se něco dozvědět o Japonsku a odpočinout si. Tudíž určitě doporučuji.

14.04.2021 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Vypadá to na další skvělou autorku napínavých detektivních příběhů. Tohle bylo skvělé!
Příběh se mi moc líbil, jelikož byl správně napínavý a komplikovaný. Celou dobu jsem neměla tušení, jak tohle celé dopadne ani kdo by mohl být únoscem. Co se týče Jossie, ze začátku jsem si říkala, že to bude nějaká troska. Nakonec mi ale byla sympatická a fandím jí. Troufnu si říct, že jsem si ji i oblíbila. Jsem zvědavá, jaký osud ji v dalších dílech čeká.
Celá kniha by byla skvělá a neváhala bych s plným hodnocením. Avšak ten závěr, který na mě působil tak trochu narychlo dopsaný (tady bych ráda napsala, co a proč, ale nechci spoilerovat). Pak mi taky neseděla postava vnucující se novinářky. Tudíž jsem se rozhodla dát nižší hodnocení. Ale opravdu doufám, že je to jen prvním dílem.
A souhlasím s přirovnáním ke knihám mého oblíbeného Roberta Bryndzy :-) Jossie mi velmi často připomínala Eriku Foster, též vysoce tvrdohlavou vyšetřovatelku.

29.03.2021 4 z 5

Komu hlava sejde Komu hlava sejde Jari Järvelä

Velmi zvláštní příběh nad kterým tak trochu přemýšlím ještě několik dní po dočtení. Tato kniha mi doma ležela několik měsíců a díky čtenářské výzvě na ni došlo. A jsem ráda.
Bylo to čtivé, zajímavé, temné a zároveň tu byla krásně popsaná příroda a hory. Musím tedy přiznat, že v postavách jsem měla od začátku až do konce zmatek a nikdo mi nebyl sympatický. Asi opravdu typičtí lůzři...
Záhadné umírání jednotlivých účastníků mě několikrát donutilo změnit názor na vraha. A na konci jsem byla tedy doslova šokovaná. Byť ano, čekala jsem něco podobného ale ne přímo toto...
Zároveň jsem od začátku měla stejné pocity jako při čtení Trhliny od Jozefa Kariky. Možná právě jeho čtenářům bych tuto knihu doporučila... stejně jako po dočtení Trhliny jsem si vyhledala informace o GR 20.

21.03.2021 4 z 5

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Na tento díl jsem byla hodně zvědavá, neboť všechny předchozí díly mě bavily a zajímalo mě, co bude s Felixem dál.
Celá série je skvěle a čtivě napsaná, samozřejmě to není žádná oddechovka. A právě proto taky oceňuji, že mají díly jen "několik" stran. Je to tedy vhodné čtení i pro mládež.

Avšak i přesto, že je Felixovi v tomto díle třináct a byl nucen dospět mnohem dříve, přišlo mi, že tady už je ten pohled dost odlišný. Zdálo se mi, že úplně nesedí Felixovo chování s jeho myšlenkami. Možná mi to jen nesedlo. Nevím.
I přesto však doporučuji celou sérii, je skvělá a originální. A samozřejmě emočně dost nabitá.

17.03.2021 4 z 5

Všechno je lež Všechno je lež Michelle Sacks

Od této autorky jsem už četla knihu s názvem V dobrém i zlém, která se mi líbila. O to víc mě tento příběh celkem lákal.
Kniha je originální, neboť je vyprávěna právě z pohledu malé Dolly. Navíc nemá ani 300 stran, přečtenou jsem ji tedy měla brzy a bavila mě. Alespoň ze začátku. Po několika desítkách stran už jsem se ale začala trochu nudit. Přišlo mi, že se děj táhne a vlastně jsem čekala až se něco stane.
Ano, přesně toto napětí k této knize patří. Ona je to spíš taková sonda do dětské duše. Dolly fantazie a tajemná komunikace mezi ní a její hračkou - kobylkou Clemestou byla úžasná. Ale tak nějak mi to celé asi nesedlo... Možná, kdyby autorka do knihy zapojila i otcovy zoufalé myšlenky, bavilo by mě to víc...

15.03.2021 3 z 5

Kolotoč Kolotoč Paulina Świst

Od autorky už jsem četla celou předchozí sérii. Kombinace erotiky a napínavé detektivky mě moc baví a tak jsem neváhala se čtením nové knihy. Autorka píše skvěle.
Kolotoč jsem měla přečtený během pár dní. Vlastně, kdybych nemusela do práce, knihu bych přečetla ještě dřív ???? Opět to bylo vysoce čtivé, napínavé a vzrušující. Oba hlavní hrdinové byli vykresleni téměř neodolatelně ????. Zápletka byla perfektní. Moc mě to bavilo i přesto, že je to celkem předvídatelné. I tak mě však konec mírně překvapil. Zároveň mi ale některé scény přišly tak trochu přetažené za vlasy. Obzvlášť v poslední třetině...
I tak ale knihu doporučuji. Je to skvělá oddechovka. A nyní vychází druhý díl s názvem Chobotnice, na který se moc těším.

15.03.2021 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Přiznám se, že odeonky moc často nečtu. Tuto jsem však měla na seznamu už dlouho. A bylo to opravdu skvělé čtení..
Příběh mě zaujal už od první stránky a až do konce jsem byla zvědavá, jak to celé s hlavní hrdinkou Eugénií dopadne... těžko říct, jestli se tato slečna ocitla v hospitalu pro choromyslné právem. Bylo mi jí však líto a doufala jsem, že se jí podaří dostat na svobodu...
Zajímavé byly i osudy ostatních žen, ať už pacientek či zaměstnankyň. Již dlouho jsem nečetla nic tak zvláštního. Každopádně o to víc mě fascinovala ta dávná (vlastně možná i částečně současná? Těžko říct...) realita, o které tato kniha vypráví. Z popisů tehdejších lékařských vyšetření mi ale nebylo moc dobře. To bylo opravdu šílené až hororové...
Vlastně nemám ke knize žádnou výtku. Snad jen, že by mi nevadilo, kdyby byla kniha o několik stran delší a více se autorka rozepsala o tamních pacientkách a lékařích. A také o bále, který je vlastně až na konci.
Jinak ale klobouk dolů, jsem ráda, že jsem knihu četla.

08.03.2021 4 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Knihu jsem měla "přečtenou" během hodinky. Docela jsem se pobavila ale popravdě jsem čekala, že se dozvím vic informací z tohoto světa. Takže jo, bylo to fajn ale zase tolik mě to neohromilo ????
Určitě však zkusím další autorčiny knihy.

04.03.2021 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tatéra z Osvětimi jsem četla před několika měsíci a hodně mě ta kniha zaujala. Jelikož je tam zmínka právě o Cilce a jejím nejistém dalším osudu, neváhala jsem se čtením tohoto pokračování.
Je tedy pravda, že více čtu knihy o holocaustu a z prostředí Osvětimi. O sibiřských koncentrácích toho moc nevím. Toto byla skvělá příležitost se něco dozvědět i o tomto prostředí. Je to síla! Určitě mě více dostal příběh Cilky než Laleho. Je až neuvěřitelné, jaké odhodlání přežít v sobě člověk má.
Kniha byla skvěle čtivá, zajímavá. Nicméně docela dost mi vadí, že není úplně podle pravdy. Chápu pozměněná jména ale jinak mě konec trochu zklamal. I tak ovšem doporučuji přečíst.

03.03.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Jelikož jsem četla všechny předchozí díly, opravdu moc jsem se na tento těšila. Autorka je pro mě totiž už taková jistota příjemného čtení. Doslova zbožňuju popisy jednotlivých zemí a k tomu tu romantickou dějovou linku.
Island jsem si oblíbila už po několika stranách a hlavní hrdinka Lucy mi byla také hned sympatická. Příběh mě bavil, byť je opět předvídatelný. U tohoto žánru to však vůbec nevadí. Ta zápletka je pokaždé trochu jiná a to se mi na autorčiných knihách líbí asi nejvíc.
Jsem ráda, že čtu díly po sobě tak, jak vychází. Vždy si totiž díky nějaké konkrétní postavě připomenu předchozí díly. A byť je zrovna ideální číst tento díl v zimě, ráda si jej přečtu klidně i v létě. Navíc ta krásná obálka...
Moc mě kniha bavila a už se moc těším na novinku s názvem Čajovna v Tokiu.

09.02.2021 5 z 5