haWranka haWranka komentáře u knih

Zničená Zničená Rachel Van Dyken

No, to byla šílená limonáda, kam se hrabe Rosamunda. Kdybych při čtení snědla kostičku čokolády, asi bych dostala hyperglykemický šok! Asi takhle, autorka to myslela dobře, četlo se to dobře, hrdinové byli celkem fajn. Ale ty nerealistické řeči, ten sladkobol, to prostě bylo už moc. Nehledě na spoustu nakousnutých a nedořešených záležitostí (např. znásilnění). Zkusím ještě další díl, protože momentálně nemám chuť u čtení moc přemýšlet. Ale nejsem si jistá, jestli to zvládnu dočíst, pokud to bude vyznívat stejně jako tohle dílo.

12.06.2021 2 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

To, že doktor F. stvořil umělého člověka, ví každé malé dítě. Kostru příběhu a povahy “hrdinů” už ale ne. A já nebyla výjimkou. Takže jsem byla opravdu na vážkách, co z toho vyleze. Začátek mě příliš neoslovil, ale postupně jsem se do příběhu nořila víc a víc a nemohla jsem se odtrhnout. Všechna čest autorce, že se takového tématu nebála a zpracovala ho výborně.

10.06.2021 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Začátek mě nudil, to musím přiznat. Měla jsem opravdu problém se do děje dostat. Postupně se ale vše zamotávalo, rozmotávalo a zase zamotávalo, postavy přibývaly, konec byl opravdu napínavý. Jde o dobrý thriller, to ano. Jen mi přišel místy trochu překombinovaný se snahou šokovat za každou cenu. Hodnotím tak 3 a půl.

04.06.2021 4 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Opět jedno sympatické setkání s Josefínou a partou kolem ní. Tentokrát jsem knížku opravdu zhltla. Případ nebyl kdo ví jak objevný, ale moc se mi líbilo prostředí v lesích kolem zříceniny i kaleidoskop postaviček. Někdo byl vyloženě sympaťák, někdo mi pil krev. Takže mi vlastně nikdo nebyl lhostejný, děj utíkal, zasmála jsem se... Za mě velmi dobře napsané a těším se na další díl.

04.06.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Velmi silný, smutný příběh. Zároveň ale plný naděje. Pokud je to opravdu podle skutečné události, tak klobouk dolů před ženou, která byla předlohou pro Annu. Co ta musela v životě vydržet! A nejen ona, ale všichni dotčení dobou. Protože tohle historické období muselo být prostě příšerné.

01.06.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Moc hezká kniha především o přátelství, soudržnosti a životě v nelehkých časech. Opravdu jsem se dokázala vžít do doby i prostředí, autorka píše velmi čtivě. Jen trochu škoda, že místy občas kniha sklouzne až do přílišné limonády. Ale někdy to člověk taky potřebuje. :)

27.05.2021 4 z 5

Ukrytá Ukrytá Gytha Lodge

Příběh není zrovna originální, rozuzlení není nijak překvapivé. Ale autorka vše napsala s lehkostí, takže se to čte samo a vše je přehledné. Je to ideální čtení pro ty dny, kdy sice máte chuť na detektivku, ale nechce se vám moc přemýšlet, tak se necháte dějem jen tak unášet.

25.05.2021 3 z 5

Za mě jde o nejlepší díl trilogie. Byl dostatečně napínavý, zajímavý a navíc jsem - na rozdíl od předchozích dílů - neprokoukla spoustu věcí tak snadno. Přesto si říkám, že Larsson byl sice skvělý spisovatel, ale přesto už některé jeho popisy zbytečností šly za hranu snesitelnosti. Opravdu je nutné popisovat každé jídlo, každý kousek oblečení u všech postav? Navíc některé pasáže knihy byly opravdu nezáživné a i zbytečné (např. celá ta část s Erikou...). Podtrženo, sečteno, trilogie je to opravdu velmi dobrá, promyšlená, propracovaná do detailu. Ale kdyby knihy byly o 200 stran kratší, bavilo by mě to ještě mnohem víc.

20.05.2021 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Hodnotí se mi to opravdu těžko. U prvního dílu mi chvilku trvalo se začíst, ale pak to byla jízda, od které jsem se nemohla odtrhnout. U druhého dílu jsem se vyloženě nudila až do nějaké 250. stránky. A pak jsem vlastně četla hlavně proto, že mě zajímalo, jestli rozuzlení bude opravdu tak úžasné a šokující, jak jsem se všude dočetla. Ano, neprokoukla jsem vše, ale vlastně mě to nechalo celkem chladnou. Nechápejte mě špatně, je to dobře napsaná kriminálka a děj i postavy jsou originální. Ale nějak úplně nechápu ten humbuk kolem celé série. Třeba mě přesvědčí další díl.

05.05.2021 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Konečně jsem se odhodlala přečíst Milénium. První díl stál rozhodně za to. Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla jsem to za 3 dny. Styl psaní autora je velmi čtivý (i ty popisy jídla mě zajímaly!), postavy rozhodně nejsou černobílé a utíká to. Tu jednu hvězdičku ale přeci jen musím ubrat - začátek a konec knihy mě moc nebavily. A prokoukla jsem vše velmi záhy, což se mi zas až tak často nestává. Tady se ovšem jako správné ukázaly většinou mé první teorie. Ne, že by mě to vyloženě zklamalo, ale trochu mi to bránilo v požitku uvěřit v ten šok a nadšení hlavních podstav, když něco objevily 200 stránek po mně. Nic to nemění na tom, že kniha je to výborná a těším se na další díly.

19.04.2021 4 z 5

Prokletí z Ruelu Prokletí z Ruelu Joe Dever

Tenhle díl mě opravdu bavil! Příběh byl napínavý, autor se také vrátil k původnímu principu, tedy že opravdu záleží na rozhodování a podle toho se příběh odvíjí. Také jsou boje obtížné, ale ne nezvládnutelné (velkou část knihy jsem se potácela s kondičními body pod 10, ale nějakým zázrakem se mi to podařilo uhrát:-).

V novém vydání je bonusový příběh Posel záhuby od Jamese M. Stuarta. Je to taková jednohubka. Pokud budete chtít, čtěte ho před hlavním příběhem, dějově mu předchází.

14.04.2021 4 z 5

Páni temnot Páni temnot Joe Dever

Konec série Magnakai se vyloženě povedl. Vrátili jsme se do známého prostředí i atmosféry, hra byla akční, děj ubíhal a člověk se ani chvilku nenudil. Opět záleželo i na vlastním rozhodování. A bojovat bez Sommerswerdu udělalo ze soubojů zase trochu výzvu.

V novém vydání je bonusový příběh Na palubě Neohrožené od Vincenta N. Darlage. Ten za moc nestál.

11.04.2021 5 z 5

Zajatci času Zajatci času Joe Dever

No, co napsat... Hodnotím 3 hvězdami, ale spíš jen z nostalgie. Jak už tu psali jiní, kniha už z větší čísti není o rozhodování. Zatímco v prvních dílech si mohl člověk hodně vybírat a příběh byl pokaždé jiný, tady vás kapitola buď odkáže rovnou na další odstavec, nebo máte na výběr ve stylu “pokud ovládáš to a to, otoč sem, pokud ne, otoč sem”. A je po volnosti... Do toho mi vadí nevyrovnanost soubojů. Většina je úplně triviální, aby pak ke konci přišly dva naprosto neporazitelní nepřátelé. Mám odehrané předchozí díly, takže vlastním všechny možné bonusové předměty a mám mnoho schopností, přesto bych snad musela házet samé nuly, abych měla šanci. Změna prostředí nebyla špatná, ale trochu mi vadila ta zaměřenost na duchovno, raději mám příběhy z “reálného” světa, ne vzpomínky apod. A ještě mi dost vadilo velké množství překlepů v novém vydání.

V novém vydání je ještě bonusový příběh Pán Maledoru od Jamese M. Stuarta, kde hrajete za Lorkona Železné srdce z předchozího příběhu. Není to špatné, takové milé ukončení.

10.04.2021 3 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Téma je to těžké, ale jinak je kniha psaná velmi povrchně a předvídatelně, postavy jsou ploché. Na druhou stranu se to četlo hezky, takže pokud hledáte něco na vypnutí mozku, kdy se ani moc nerozčílíte, je tohle ideální. A ten sex by tam ani nemusel v takové míře být.

28.03.2021 3 z 5

Torgarské kobky Torgarské kobky Joe Dever

Možná je to tím, jakou cestu jsem si zvolila, ale tenhle díl mě nebavil tolik, jako předchozí. Atmosféra byla hodně jiná, nešlo ani tak o rozhodování po cestě jako o neustále boje a bitvy. V novém vydání je přidán ještě bonus Ozvěny ztraceného světla od Augusta Hahna. Dle mého zbytečný počin.

27.03.2021 3 z 5

Kotel strachu Kotel strachu Joe Dever

Hodně dobrá atmosféra. Pokud člověk odehrál předchozí díly, bitvy jsou celkem jednoduché. Ovšem to neplatí o té závěrečné, tam tedy opravdu nevím, jak toho Zakhana picnout...

26.03.2021 4 z 5

Džungle hrůzy Džungle hrůzy Joe Dever

Velmi napínavý díl. A moc se mi líbí, že tentokrát necestujeme sami, ale máme s sebou parťáka Paida!

26.03.2021 4 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Naprosto neskutečná blbost. Všechny postavy se chovají iracionálně, pointa je pitomá a celé je to napsané divně, nechutně a nudně...Sotva jsem se donutila to dočíst.

21.03.2021 1 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Pro mě jde o zatím nejlepší díl. Hlavní postavy byly moc a moc sympatické. A líbilo se mi, že se nehádali, jejich vztah byl moc hezký (i přes ty problémy), takže uvěřitelný. První polovinu jsem vyloženě zhltla a ani nedutala. Druhá trochu ztrácela dech, ale přesto se to četlo samo. Předchozí díly jsem přečetla a víc se k nim asi vracet nebudu, tenhle příběh si ale ráda prožiju znovu.

20.03.2021 4 z 5

Knihy psané v dopisech mě nikdy nelákaly. Podle téhle jsem viděla natočený hezký film a navíc mi padne do výzvy. Tak jsem si řekla, že do toho půjdu. A jsem moc ráda, že jsem to udělala! Jen co jsem se ve slohu rozkoukala, byla jsem úplně pohlcená. Prostředím, postavami i jednotlivými příběhy. A co se mi líbilo nejvíc? Že nešlo jen o plytkou romanci, ale i o spoustu hlubokých myšlenek a smutného vzpomínání. Klobouk dolů, že autorky do takto těžkého tématu skvěle napasovaly i moc milý, nekřečovitý humor.

19.03.2021 5 z 5