happy-smile happy-smile komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Původní trilogii jsem četla před pěti lety a tak jsem si spoustu věcí už moc nepamatovala a musela jsem si oživit paměť (na wikipedii je dostatečně podrobné shrnutí všech třech dílů). Vzhledem k tomu ani nemůžu nějak zvlášť srovnávat styly obou autorů. Když to tak ale vezmu, tak Dívka v pavoučí síti je jednou z těch knih, které člověk začne číst a nepřestane, dokud nedojde do konce. Kniha byla opravdu strhující a přestože je tam těch konspiračních teorií až přehršel, tak to prostě perfektně funguje! Myslím, že se jedná o opravdu kvalitní a důstojné pokračování Stiegova mistrovského díla.

19.09.2015 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Obálkou to připomíná paperbackovou hororovou sérii Stopy hrůzy, a tak jsem i čekala něco podobného. Nakonec se z toho vyklubal příběh o létě jednoho teenagera - první velká láska, první velká bridága, poznávání nových věrných kamarádů. O tomto byly zhruba první dvě třetiny knížky. Ke konci se to trochu zvrhlo do detektivky, žádný horor se nekoná, dámy a pánové. Ale i tak, když budete vědět, co očekávat, tak se to pěkně četlo, King holt umí.

12.09.2015 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Kniha je jiná tím, že i když pojednává o dětech s rakovinou, nejedná se o žádný doják. Autor hlavní hrdiny popisuje asi jakoby měli nachlazení. Nezlehčuje to proto, že by si myslel, že v podstatě o nic nejde, ale zaměřuje se na ten pohled, kdy lidé chtějí, aby se s nimi jednalo stejně jako s kýmkoliv jiným, ať už je zdravý nebo nemocný. Samy postavy tak často o své nemoci vtipkují a tímto ironickým přístupem se snaží s bolestí, strachem a vědomím blízké smrti bojovat. Tento úhel pohledu podle mě autor opravdu dobře zvolil. Zároveň autor hlavním postavám vkládá do úst různé hloubavé rozpravy a myšlenky, čímž nám chce ukázat, že i přes lehkost, kterou se snaží vše obalit, z hlavních hrdinů už nejsou děti. Tato nemoc je donutila předčasně dospět a místo poflakování se s kamarády přemýšlet nad tím, co bylo, bude, nebude a mohlo by být (a to ani tak ne v jejich životě, ale na světě obecně).

Autor také vymyslel celkem zajímavou zápletku s holandským spisovatelem, která nakonec trochu nabourá tu idilickou bublinu, kterou nás jinak obklopil. I tak ale musím říct, že styl psaní mě moc nezaujal. Přišlo mi to trošku strohé. Bohužel mi kniha asi v hlavě moc dlouho nezůstane. Jak už jsem psala na začátku, autor se z toho nesnažil udělat doják, a tak nás potom s některými nevyhnutelnými osudy seznámí jako s hotovou věcí, aniž by se muselo konat na straně čtenáře slzavé údolí. To, že zde není tento patos, beru jako plus, na drunou stranu, kdyby mě to aspoň rozbrečelo, asi by mi to zůstalo v hlavě jako knížka, která pohnula mými city.

12.09.2015 3 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

Sice to mělo jenom 70 stránek, i tak mi ale zabralo několik dní to přečíst. Přišlo mi to jako vyprávění takové te ženské, která si k vám přisedne v autobusu a začne vám vykládat jednu historku přes druhou a mele a mele, až víte všechno o jejím životě, aniž byste chtěli. Tento efekt rozvláčné ukecanosti ještě umocňovala absence čárek (resp. jejich použití jenom na pár místech, čímž to bylo ještě nesmyslnější). Bylo to náročné to dočíst!

04.09.2015 2 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Tuto novelu jsem si přečetla, abych si trochu udělala obrázek o Murakamiho tvorbě - o stylu psaní, výběru žánru a tématu. Tak nějak mám ale pocit, že nevím víc, než předtím.

30.08.2015 3 z 5

Doktor Proktor a konec světa. Možná... Doktor Proktor a konec světa. Možná... Jo Nesbø

Ajaj, předchozí díly byly takové, že jsem se u nich od smíchu za břicho popadala, tady jsem se ale snad ale ani jednou nepousmála. A přitom to i tentokrát Nesbo tak trochu směřuje i dospělým se všemi těmi svými narážkami na kulturní i historické osobnosti, které děti nemůžou pochopit. Bohužel tentokrát to ale asi bude bavit jen děti.

30.08.2015 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

To, že jde o knihu ve stylu šifry mistra Leonarda, mi vůbec nevadilo, ba naopak. Nakonec jsem ale byla trochu zklamaná, protože mi přišlo, že hlavní hrdina z indicií vyvozoval správné závěrky až moc snadno, ani se nemusel namáhat. Taky to, jak jeho pomocnice Nicole při googlení informací v souvislosti s vodítky vždy najednou nadšeně vyjekla, bylo už někdy opravdu na zabití. Nakonec ale kniha přece jenom měla docela spád, takže jestli u nás někdy vyjde i další díl, určitě ho zkusím.

28.08.2015 4 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Autorka se snažila o klasickou detektivku ve stylu Hercula Poirota, bohužel se to moc nepovedlo. Zatímco v Herculovi je taková lehkost, tady to vše působilo tak nějak moc prostě. Kdyby byly více vykresleny charaktery postav a naznačeny motivy jednotlivých postav, bylo by to o poznání lepší. Tady to ale vypadá, že ani nikdo neměl pořádný motiv, a čtenář se tak do příběhu pořádně neponoří.

26.08.2015 3 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Lepší než předchozí díl. Tentokrát jsou yyšetřování případu a osobní rovina rovnoměrně rozprostřeny. Navíc se opět dozvídáme další zajímavé věci o čísnké kultuře, historii a reáliích. Myslím, že to je nakonec to, co čtenáři na této sérii nejvíce ocení - že se dozví něco o této nám vzdálené zemi.

16.08.2015 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Ze začátku jsem byla hodně nadšená, vypadalo to jako velice slibná detektivka se svěží příměsí humoru. Nakonec to ale dopadlo tak, že se detektivní stránka příběhu upozadila ve prospěch řešení možného milostného vztahu a konfiktu čínské a americké kultury. Pohled na čínskou kulturu beru jako velké plus. Ta romantická zápletka na můj vkus zabírala až moc velkou část knihy a tak nějak se z toho stala červená knihovna. Z detektivky tak nakonec většinu knihy nic nebylo, až ke konci se k ní autor zase vrátil a přešlo to v nějakou konspirační teorii. Pár stránek před koncem jsem nevěřila, že autor může ještě stihnout příběh ukončit a myslela jsem, že to bude pokračovat v další knížce. Nakonec tomu tak nebylo. No jsem zvědavá na druhý díl.

15.08.2015 3 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Rozhodně lepší než předchozí díl. Autoři už se nesnaží tolik šokovat a více se zaměřují na detektivní stránku knihy. Vyšetřování se zde celkem plynule posouvá narozdíl od předchozí knihy, kde stálo na nule. Popisy zneužívání tady více zapadají do celkového příběhu, netrčí osamoceně jako v minulém dílu, kde díky tomu působily jaksi nepatřičně. Na konci autoři také nečekaně překvapí tím, že trochu zamíchají s dějem. Myslím, že čtenáč zůstane celkem zmatený a bude ho to nutit sáhnout po další knížce, aby se dozvěděl, jak to vlastně bylo.

31.07.2015 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Obálkou, tvrzením "Jen pro silné povahy" a podtitulem Vraždy a psychoterapie se nás autoři snaží přesvědčit, že jde o nějaký psychonářez. Marketingově to asi je úspěšné a spousta lidí po této knize sáhne, ve výsledku ale taková kampaň podle mě jenom uškodí. Knížka je totiž úplně jiná než jak si o ní po tomto reklamním tahu udělá čtenář představu. Plyne hodně pomalu a třeba vyšetřování se vlastně vůbec neposouvá. Do toho objevují popisy zneužívání dětí - ať už jde o sexuální zneužití nebo o dětské vojáky v Sierra Leone. Tyto popisy jsou sice celkem drsné a určitě to člověka nenechá chladným, na druhou stranu to tak kontrastuje s pomalým během knihy, že ve výsledku musím říct, že oproti ostatním drsným severským detektivkám je tohle jenom čajíček.

Dále bych ještě chtěla čtenáře upozornit, že tato kniha není uzavřená, takže aby se člověk dozvěděl, jak to dopadne, bude asi muset přečíst všechny 3 díly. Jsem zvědavá, jestli druhý díl bude lepší, ale myslím, že to ve výsledku bude úplně to samé.

Nakonec se ještě musím vyjádřit k tomu, co tady psali někteří čtenáři, že je tady dost matoucí střídání časových rovin. Já jsem nic takového nezaznamenala. Vyprávění je v tomto ohledu stejné jako v každé druhé knize a nic na něm čtenáře neruší.

26.07.2015 3 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

První a druhá půlka knihy se od sebe dost liší, nejde podle mě však paušálně říct, která z nich je lepší. To záleží na tom, jestli dáváte přednost historickému románu nebo detektivce. První část obsahuje detailní popis komunistického Ruska, která vás vtáhne do tehdejší doby, do tvrdého režimu. Druhá půlka už se pak zabývá snahou odhalit původce děsivých vražd a přináší celkem zajímavé rozuzlení. Může se to zdát jako nevyvážená kombinace a možná to dost lidí odradí, mně se i tak obě části líbily a nakonec se dá říct, že tvořily zajímavý celek.

19.07.2015 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

První kapitola mě pobavila, u dalších dvou jsem si říkala: a jéje, knížka o protivném starém dědkovi, no potěš koště, to se mi vůbec nechce číst. A po dočtení? Zůstal ve mně dojem, že to byla opravdu krásná knížka.
Se stoletým staříkem to nemá vůbec nic společného, spíše bych to přirovnala k filmu Gran Torino. Pasáže z Oveho minulosti jsou opravdu zajímavé, dozvídáme se o něm, jaký je člověk a jaký měl osud. Oproti tomu pasáže z přítomnosti jsou nejprve často komické kvůli Oveho nátuře, později takové moc hezké, protože postupně se z něj stává lidštější člověk, aniž by si to uvědomoval.
Ještě bych ráda vyzdvihla použité příměry. To se jen tak nevidí, aby autor tak barvitě a trefně uměl vystihnout pocit nebo výraz daného člověk pěkně použitým příměrem.

12.07.2015 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Zajímavá knížka, kde se spíše než o pátrání po zločinci jedná o takovou hru na kočku a myš. Při vytváření detektiva a jeho parťáků se King patrně inspiroval Adlerem-Olsenem a jeho detektivem Carlem Morckem a jeho partou. Na konci knížka pěkně gradovala a bylo do napínavé jako malé kšandy. :-)

28.06.2015 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Velmi mi to svým stylem i délkou připomnělo humoristké krimi knihy od Westlakea. Vlastně jsem před touto knížkou četla Jak nevodit policii za nos a chvílemi jsem zapomínala, že teď už čtu jiného autora. Knížka by se ještě dala přirovnat k 10 rád nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr od Helgasona, i když ta byla více postavena na absurdnu. Nesbo jde cestou, kde spíše mírně kombinuje humor a krimi, a opravdu mu to vychází.

19.06.2015 4 z 5

Jak nezničit lidstvo Jak nezničit lidstvo Donald E. Westlake

Velmi zajímavá knížka, ale nevím, jestli bych ji označila za humoristickou. Westlake opět předvádí originální zápletku, která by bez jeho umu mohla působit dost kýčovitě. Na začátku je potřeba se neztratit ve všech těch postavách, co se postupně vtahují do děje, a potom už jenom pozorujeme, co že to pro ně Bůh (ehm nebo Westlake?) přichystal za roli při zkáze světa. Dost dlouho jsem nevěděla, kam tohle spěje, ani jsem si nebyla jistá, jaký bude konečný ortel. Takže kdo má zájem o nějakou netradiční knížku, měl by to zkusit.

19.06.2015 4 z 5

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Moc povedená knížka, Westlake teda umí vymýšlet fikané zápletky, to se mu teda musí nechat! Mohlo by se lehce stát, že by to sklouzlo do jedné absurdní slátaniny, ale díky velmi střízlivé délce, promyšleným situacím, sympatickému "vrahounovi" a zajímavým vtipným zvratům se nic takového nestalo. Můžu jenom doporučit.

19.06.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Taková zajímavá směska - dokud je Mark sám, tak je to chvílemi dost úsměvné. Potom, co se do toho přidá NASA, tak to začne být pěkně napínavé a v podstatě to tak vydrží až do konce. Popis kdejakých chemických a technických výrobních procesů byl chvílemi dost náročný na pochopení, ale nenechte se tím odradit, je to opravdu povedená knížka.

19.06.2015 5 z 5

Vrah na party Vrah na party Outi Pakkanen

Pořád se nemůžu rozhodnout mezi 2 a 3 hvězdičkami. Byla to pěkná nuda, žádná vražda se dost dlouhou dobu nekonala. Spíše mi to přidalo jako nějaký román pro ženy, o nichž psala hlavní hrdinka Laura Halonenová, než jako detektivka. Vzhledem k tomu, že "Z kola ven" jsem dala 2 hvězdičky a tohle bylo o fous(ek) lepší, tak jsem se nakonec rozhodla pro tři, ale nevím, nevím. Nedoporučuji.

14.06.2015 3 z 5