hanzmb hanzmb komentáře u knih

Gazely Gazely Patrik Hartl

S povděkem kvituji, že je zpátky starý dobrý Hartl. Naštěstí se oprostil od stylu 15 roků a vrací se zpět k tomu co perfektně umí. Je to dle mého taková kompilace. Postavami si pomohl z Prvoka a stylem a zaměřením se blíží spíše Víkendu. V každém případě zajímavé čtení. Jen mi osobně vadí, že nejsem schopen posoudit, nakolik se autor dokázal vcítit do pocitů dnešních pětačtyřicítek.

30.01.2024 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Snad jsem se ještě nesetkal s hlavním hrdinou knihy, který by měl tak hnusnou povahu. Na to když si zvyknete, můžete si četbu začít teprve pořádně užívat. Samozřejmě nějaký vliv na to měla okolní společnost, ale základní absolutní sobeckost musela mít vrozenou. Nemohu posoudit válku a poválečné období, ale v těch šedesátých a pozdějších letech jsem pár podobných rudých (českých) bestii zažil. Jedna bohužel zasáhla i do mého života. I my jsme měli celou dobu v MB ruskou posádku. Jediné, co mi nesedělo byla Emilova prověrka. Na to co tam Neonila předvedla, neměla v té době životní zkušenosti ani IQ.

24.01.2024 5 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Vynikající pokračování vynikajícího 1.dílu. Nemá cenu opakovat superlativy z předchozích komentářů. Teď ale nezbývá než doufat, že nám nakladatelství co nejdříve dodá nejnovějšího Sokola. Zatím byly oba díly propojeny s Nininou minulostí, nevím, co z ní autorka vytáhne pro tento poslední (snad zatím) díl. Schválně pro porovnání jsem tuto knihu četl po posledním Dánovi. Samozřejmě sériový vrah a možnosti FBI je o něčem jiném než denní práce party z Nášho mesta. Hlavní rozdíl je ale právě v té "partě". I když je vytvořena nová skupina, zůstává Nina pořád hlavní sólistkou a zbytek jen sekunduje a doplňuje. To a specifický druh zločinu by mohl být v budoucnosti omezující prvek. To Dánovi naštěstí rozhodně nehrozí.

03.01.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Připadalo mi v některých posledních dílech, že autor ztrácí ze své lehkosti psaní a přísunu nových nápadů (30,32,33). Trochu jsem měl proto strach u tohoto dílu, který se ke mně dostal dříve než Tajomný závoj, jak se parta z našeho města bude projevovat. A je to zase paráda!!! Takových fórků mezi parťáky snad nebylo v žádném dílu. Místy jsem se musel smát i nahlas. Krimi složka se objevuje pomaloučku, potichoučku. Pořád nic a nakonec famózní závěr. Jediný co jsem postrádal byl patolog. Líbí se mi, že autor kašle na Me too a v knize to pořádně jiskří. Úplně jsem cítil lítost jedné z postav, že modelce musel ošetřovat průstřel ramene a ne průstřel stehna.

31.12.2022 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Pokud jde o krimi stránku, určitě se jedná o knihu z lepší poloviny autorovy tvorby. Zvolená témata nutí k hlubšímu zamyšlení. Čeho se však nedočkáte (nebo jen v minimální míře na začátku) jsou obligátní fórky mezi partou kriminalistů. Řekl bych, že jde o nejsmutnější knihu série. Navíc zůstává spousta otevřených věcí. Ale další díl navazuje chronologicky i vydavatelsky, tak snad se tam vše dořeší.

14.07.2022 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Dánovky čtu ze 2 důvodů. Především se jedná o kvalitní detektivky na reálném základu a s kvalitním literárním zpracováním. Tím druhým je to, že jsem si tu partu zkrátka zamiloval a vychutnávám si každý jejich štulec. A těch si v tomto díle užijete požehnaně. Takže nakonec ani tak nevadí tentokrát slabší kriminální zápletka, kdy je od začátku čtenáři (na rozdíl od detektivů) jasné, o co se jedná.

05.08.2021 5 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Co ještě nového napsat o 11. knize v sérii, kde až na 1 výjimku byly všechny díly výborné až vynikající. Jsem strašně rád, že jsem zvolil chronologický postup a každému ho doporučuji. Je to jako droga. Ale zatím se držím a užívám tak 1x měsíčně.

09.12.2020 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Fantazie. Asi nemá cenu se zase rozplývat nad chováním party a popisu jejich práce. O zápletce nemluvě. Chtěl bych ale vyzdvihnout jednu věc. To, jak do této "idylky" dokáže autor najednou "hodit vidle". Rázem je dusno, nedůvěra, konec srandy. A tohle odlišuje dobrého autora od vynikajícího. A tím pan Dán už určitě je.

10.11.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Autorka si zjevně vybrala slabší chvilku v minulém díle a tak tady máme starou dobrou Kim se svou partou v plné parádě. I nápad na vytvoření 2 vyšetřovatelských dvojic nezávisle na sobě dobře přispívá k celkovému vyznění knihy. Bohužel vždy se najde nějaká vada na kráse. Takže, zatímco první část je dotažena k logickému (až na prodej Angličanky na Ukrajinu) závěru, ve druhé přichází vysloveně Boží osvícení. Takovou berličku bych od autorky nečekal.

27.10.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Mám takový divný pocit z tohoto dílu. Je to pořád zajímavě napsané, ale ten fantastický prožitek, jako z prvních pěti, tady rozhodně není. Částečně to je dané rozhozením vyšetřovacího týmu, ale hlavně mi moc nesedí základní téma. Tam kde autorka v minulosti dokázala rozpitvat duševní pochody jednotlivce až na dřeň, tady to je moc povrchní, nedůvěryhodné. Příliš překombinované. Číst to před 3 roky, asi bych byl vnímavější, dnes jsem z tohoto zprofanovaného tématu spíš otrávený.

13.09.2020 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Nemá cenu opakovat, že krimi složka je v tomto případě jednoduchá. Průměrný čtenář detektivek musí už od 1/3 knihy vědět jak to dopadne. Čte se to ale velmi dobře, stejně jako ostatní knihy této série. A snad se brzy dočkáme i již napsaného 5.dílu. Jako nejdůležitější vidím závěr knihy, kde je v kontrastu štěstí některých na úkor rozbití životních jistot druhých. A otázka, zda musíme znát pravdu za každou cenu.

28.03.2024 4 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Velmi solidní detektivka, ale vynikajících kvalit předchozích 2 dílů série bohužel nedosahuje. Tak trochu se potvrdily moje obavy z toho, jak dopadne díl nenavazující na hrdinčinu minulost. To "zapojení" nejbližších přátel do příběhu to zcela nenahradilo. Navíc mi připadala i trochu odbytá práce profilovací skupiny. Uvidíme, zda se autorka ještě někdy rozhodne v sérii pokračovat.

25.02.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

I když obdivuji hlavně autorovu tvorbu do 21 úderů, tak tohle je něco neskutečného. Už jsem přečetl desítky alternativ, ale žádná z nich se nedá s touto srovnávat. Přitom ty rozdíly autor nevážil na lékárnických vahách, ale snad na těch speciálních, co se používají pro analytickou chemii. Měl jsem strach, aby to nebylo hlavně o omluvách, ale i tohle téma a i celé působení např. OF dokázal autor popsat s nadhledem, až bych řekl s neskonalou elegancí. Přitom mu v té době bylo 10 let!!! Ač Boleslavák, mám k tomuto rodnému regionu mé manželky krásný vztah. Na kole jsem v něm najezdil tisíce kilometrů od Osoblahy po Hlučín. A možná jsem při průjezdu Dvorci potkával malého Kyšu :-) .
Přál bych si, aby pan Kotleta dál psal ve volném čase Legii, ale hlavně aby pan Kyša pokračoval v psaní dalších podobně krásných knih.

04.01.2024 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Od Mrtvých vzpomínek má autorčina tvorba zase stoupající tendenci. Ve hře jsou i osobní příběhy jednotlivých vyšetřovatelů, což vždycky zápletku zpestří a odlehčí. Navíc jsem se tentokrát absolutně nechytal s odhalením vraha. Zajímavě napsané, napětí do polední stránky, co chtít víc. Co bych si zkusil tipnout je změna v týmu v některém z příštích dílů.

26.05.2023 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dostat se mi tato kniha do ruky v době jejího napsání a socialistického bojkotu podobné literatury, byl bych z ní neskonale nadšen. Dnes po skoro 40 letech a volném literárním trhu to je kniha zcela průměrná a dost pochybuji, že se k autorce někdy vrátím. Za city mě nechytila a pro můj technický mozek byla spíše zmatená a tudíž nepřijatelná. I jako politická proklamace dnes ztratila svou váhu. Tu naopak nabývají třeba Merleho Muži pod ochranou :-) .

16.02.2023 3 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Nádherný příběh, nádherně napsaný s vynikajícím překladem. Kdyby člověk znal i ty britské televizní seriály, byl by zážitek ještě větší. To, že jsem k této knize dostal je zásluha čtenářské výzvy. Bez ní bych se určitě do knih této autorky nepustil. A byla by to hrozná škoda. Tohle se nesmí moc číst hlavou, ale hlavně srdcem. Asi bych přivítal i 2. díl. Je mi strašně líto, že jsem musel Jacka opustit.

10.02.2023 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Fantastická knížka od americké Dánky. Tím nemyslím národnost, ale srovnávám tyto 2 špičkové profesionální kriminalisty. Štěstím pro nás čtenáře je, že oba jsou navíc políbení i literární múzou. Musel jsem se držet, abych se hned nepustil do dalšího dílu. Je jich zatím málo a musím si tohle vzácné koření pošetřit. Doufám, že se vydavatelé nenechají zahanbit a brzy vyjde i nejnovější Sokol.

05.11.2022 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Hodně silné téma, které si i po těch letech zasluhuje 5*. Navíc, když jsem tu dobu prožíval a hrdina je jen o 2 roky starší. V těch 70. letech jsme na čundru běžně hráli v hospodách Kryla. Když ne Bratříčka, tak určitě Anděla či Morituri. Asi jsme měli kliku. Nevím, jak Preciosa, ale u nás ve Škodovce měli muklové stejné normy jako civilové. To byla ale "jen" zostřená dvojka pro recidivisty. Ne pro politické. Přece jen se mezi nimi pohybovalo hodně civilů a nějaká zvěrstva si bachaři nemohli dovolit.
Asi by si ale tato kniha zasloužila větší rozsah a lepší literární zpracování.

28.11.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Nevím, jestli se autor inspiroval Childovým Odpočívej v pokoji nebo je darkweb v Americe tak populární téma. Bohužel díky znalosti této knihy jsem od začátku věděl o co půjde. Druhá výtka se týká časově ohraničeného plnění úkolů, což je věc tak filmově zprofanovaná, že v knize vychází dost nudně. Zbytek knihy už je ale starý dobrý Carter a opravdu si to užijete. Je vidět, že autorovi jde Hunter a Garcia mnohem lépe než psychologie úchylného vraha. Tím myslím minulý, dle mého nejslabší díl série.

19.01.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Zase jedna z knih, o kterých nemá cenu psát nadšené komentáře. Ten neopakovatelný pocit si musí každý prožít při jejím čtení. Ten se slovy běžného smrtelníka popsat nedá. Dalším pocitem je obrovská lítost, že tohle je jediný autorův román přeložený do češtiny.

17.01.2020 5 z 5