hana8062 hana8062 komentáře u knih

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

S těmi mými úlovky z Levných knih se to má jako na houpačce. Občas je to průšvih, ale jindy zase poklad. A Stanice 11 pro mě byla nečekanou peckou. Často se o ní mluví jako o postapo z ženské perspektivy. Je to tak a mně to sedlo. Jednak pro styl vyprávění, kde nemusí zrovna téct řeky krve , aby čtenáře trklo, že konec světa není žádnej med. A taky proto, že dává hodně prostoru pro seznámení se s charaktery. Na téhle knížce je právě vypravěčský styl hodně unikátní. Často se bez nějakého varování vrací do minulosti a vede vlákna příběhu zpátky před zánik civilizace. Dokonale tak poznáme, motivy postav pro jejich činy v současnosti. A pak je tu Stanice 11, o které jsem si myslela, že to bude nějaká zastávka metra, nebo tak něco, kde se usadí přeživší smrtícího viru. Ach jak jsem byla na omylu :-) . A musím říct, že ta věc se Stanicí 11 je geniální. Když jsem konečně zjistila, co to je a jak důležitou roli má nakonec v tomhle díle, úplně mě to okouzlilo. Neprávem opomíjené dílo musím říct, moc se mi líbilo. 95 %

08.10.2019 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Má Lady Jane je velice roztomilá záležitost. Autorky si daly za cíl smutné osudy některých žen historie přepsat do optimistickém polohy. Tady se to velmi podařilo. Vyprávění o Jane Gray - devítidenní královně Anglie funguje dobře jako samostatná fantasy. Její manžel z domluveného sňatku, se mění v koně a i ona sama si přeje umět na sebe vzít zvířecí podobu. Ale protože tahle schopnost/kletba není u dvora zrovna žádoucí, půjde jim oběma nakonec docela o život. Tohle dílo není upřímně žádný velký zázrak, ale je to milé. Vtipné, přitažené za vlasy, trochu romantiky a historických intrik. Navíc vás to donutí osvěžit si zajímavou část anglických dějin a trochu si proklikat historii Tudorovců. A nakonec, děkuju za ten optimismus v knize, ve skutečnosti to tak krásné nebylo. Jana Greyová byla provdána, posazena na trůn a vzápětí svržena a popravena během devíti dnů, v době kdy jí bylo pouze sedmnáct let. Uf, jako malá jsem moc chtěla být šlechtičnou, ale už dávno nechci, neměly to holky lehké...

23.09.2019 4 z 5

Kavárnička na pobřeží Kavárnička na pobřeží Jenny Colgan

Další knížka od Jenny Colgan zdolána. Tentokrát jsem se s ní malinko trápila, není to úplně taková rychlovka, jak jsem od Jenny zvyklá. Hlavní hrdinka Flora má totiž sice krásné jméno, ale jinak mi moc po chuti nebyla. Věčně se kvůli něčemu trápila, pro neopětovanou lásku ke svému šéfovi, protože ji štval ruch Londýna, proto, že se musela vrátit na svůj rodný ostrov, kde jí taky zase trápila jeho odlehlost a taky nepříjemné vzpomínky. Nicméně! Ta atmosféra ostrova... To je nádhera, hned byste se tam rozjeli, pozorovat třeba tuleně, velryby, či prostě jen příliv . A nebo si tam taky otevřít kavárnu a péct v ní sladkosti.

26.08.2019 3 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Moje holčičí radosti... Knížka zapomenutá v práci se mi už vrátila a dorazila jsem ji v řádu minut :). Tohle byl ale krásnej příběh. Nina si po organizačních změnách v práci plní svůj sen, rozhodne se koupit dodávku, zaplnit ji knihami a usadit se s ní na úplně novém místě. V nádherném poklidném koutu Skotska, kde se žije docela jinak, než byla dosud zvyklá z velkoměsta. Nina je sympatická, neufňukaná, vtipná hrdinka, která mi přirostla k srdci, ačkoli přiznám upřímně, že jejímu románku se strojvůdcem Markem jsem ani za mák nerozuměla :). Jinak se mi to moc líbilo a hned bych se do Skotska za ní vydala. Téměř dokonalé letní čtení a pro holky knihomolky takřka povinné ;) 90%

30.07.2019 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Peter May je mistrem kolísavé kvality. Zatímco jedna detektivka je skvostná, jiná je tak tuctová a zapomenutelná, že už skoro nedokážu popsat děj. Jen zhruba.... máme tu ztrátu paměti, nevěru, tutlaný výzkum s kompromitujícími výsledky, skotskou přírodu a včely. Takhle, nebylo to špatné, to neříkám. Umrlčí cesta je svižná, napínavá detektivka, dokud jde o tu ztrátu paměti. Jakmile to sjede ke konspiracím, už tempo upadá. Čistý průměr, neurazí, nenadchne 65%

18.02.2019 3 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Možná jednou.... Vypadalo to děsně lákavě. Lovestory se soundtrackem, no vážně. Tahle knížka má k sobě svůj vlastní soundtrack. Jako čtenář sledujete vývoj vztahu mezi studentkou Sydney a muzikantem Ridgem a k tomu si můžete ve vhodnou chvíli pustit příslušnou píseň. No není to pecka? Zdálo se, že je. Ale upřímně, příběh zklamané dívky toužící po zadaném spolubydlícím se po sto a něco stránkách okouká. On marně touží, ona taky touží, oba prahnou, svádějí vnitřní boje, takové a makové, do toho spolu skládají písně a vy si pouštíte ty nenaplněné slaďáky... No nic, byla to fuška :) 50%

14.12.2018 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

"Večer je nejlepší část dne." Soumrak dne je vyprávěním životní cesty pana Stevense, majordoma v honosném panském sídle. Pan Stevens zasvětil celý, celičký život oddané a věrné službě svému pánovi. V zájmu odvedení dokonalého servisu ochotně obětuje vše, osobní štěstí, rodinné vztahy, vlastní názory, veškerý svůj čas, aniž by si vůbec i jen uvědomil, že mu život protéká mezi prsty. Tak moc prahne po zdvořilosti, důstojnosti, a profesionalitě, že vše ostatní jej docela míjí. Krásně napsaný, vznešený a vlastně hodně smutný příběh. Knížka je napsána docela stylovým jazykem, díky němu se mi o maličko hůř četla, ale zase mi vnesla do slovníku výrazy jako přičinlivý, mravní, příhodný, přináležející nebo vycizelovaný ????. 70%

10.11.2018 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Renegáti. Svět, ve kterém stojí Anarchisté proti Renegátům. Všichni disponují zvláštními schopnostmi, někteří létají, jiní vládnou ohněm, telekinezí, ledem nebo třeba hmyzem. Tyhle věci jsou na knize to nejlepší, bez diskuze. Speciální dovednosti berou dech, při čtení vám bude jako u sledování X-man. Hlavní hrdinka Nova - Anarchistka, vstoupí do skupiny Renegátů , aby je mohla sledovat zevnitř a měla přístup k informacím. Akce je spousta, hodně bojů, intrik a spřádání plánů. Tahle knížka mi přesto trvala téměř dva měsíce, pořád jsem ji odkládala ,je to vůbec možné? Přitom by se mi podle všech měřítek měla líbit. Ale nelíbila, je to takový chumel všech možných jiných příběhů, hlavní postava protivná, romantická linka slabá, obálka příšerná se studenou a špičatou grafikou :) Dočteno s vypětím sil. 45%

07.09.2018 3 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Projekt manželka, rozhodně ta nejmíň tradiční romantika, jakou jsem za poslední dobu četla. Don Tillman, vědec, systematický, přesný a racionální muž hledá ideální ženu. Vytvoří projekt, dotazník, který mu za pomoci otázek na zdraví, vzdělání, stravu či BMI má najít tu pravou. Don není běžný románový hrdina, tak trochu trpí Aspergerovým syndromem, chybí mu takt, těžko navazuje vztahy, miluje svoje zvyklosti, svůj systém a logiku. Ženská emocionalita a nepředvídatelnost ho fascinuje a velmi mate. Jeho zavedený životní řád mění v chaos.Může to fungovat? Vtipná, chytrá a romantická záležitost. 80%

17.04.2018 4 z 5

Jak se zamilovat do muže, který žije v křoví Jak se zamilovat do muže, který žije v křoví Emmy Abrahamson

Hele, taky se vám stává, že si tak sedíte na lavičce a tu na vás ze křoví vybafne okouzlující zarostlý bezďák trousící oduševnělá moudra, vy mu v okamžení propadnete, během pár dnů ztratíte hlavu a vemete si ho domů? Že ne???? No, mně taky ne :-). Věřte, nevěřte, hlavní hrdince a vlastně i autorce (protože je to tak trochu autobiografie) se to stalo. Vážně. Láska jako trám, s týpkem z křoviska u náměstí. Inu, drhlo to a třecí plochy byly, jak vztahově, tak literárně, to si pojďme říct. Není to zrovna knižní skvost. Jenže i tak jde o moc milý čtení, taková romantická komedie, popravdě ne vždy romantická a ne vždy komedie. Ale byl to hezky strávený čas.

30.09.2022 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Tak tedy. Naučila jsem se ponořit do zimní Vltavy o teplotě dvou stupňů, jednou dokonce i za hustého sněžení :-), absolvovat každý den studenou sprchu a překonávat samu sebe. Zjistila jsem, že přírodní voda, ač mnohem chladnější, než ta kohoutková, mi jde o hodně snáz. A taky to, že i na tu mrazivou sprchu se dá zvyknout. A těšit se na ni, směle totiž nahradí ranní silnou kávu :-). Navíc pak, když to zvládnete, vylezete a zabalíte se do ručníku, bude vám fantasticky! Přesně jako když přijdete domů durch zmoklí a převléknete se do suchého trička. Pocit k nezaplacení, můj milovaný a konečně vím, jak ho nasimulovat dle libosti každý den. Poslední měsíc mi dal hodně. A nyní, pomohla mi k tomu tato knížka? Ne! Fakticky ne, nebo jen velmi málo. Motivační četba obecně pro mě není. Jde mi na nervy. Tohle ale byl navíc zvláštní mix mezi motivací, historkami ze života, pochvalnými ohlasy Wimových fanoušků, návody a zase vyprávěním. Ledový muž bohužel postrádá kostru, literární hodnotu a nakonec, zas tak mnoho vás toho nenaučí. Zcela upřímně, jsem ráda, že jsem za něj dala jen těch 120 Kč v nedávné akci na e-knihy. Mít ho doma v papíru, asi bych si trhala vlasy :-). "Tenhle druh literatury není tvoje gusto, Hani, už si to zapamatuj!'

03.02.2021 2 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Thriller/horor na mé oblíbené téma, vyšetřování smrti členů Djatlovovy expedice. Tohle mě pořád drží. Tentokrát v podobě beletrie. Hlavní hrdina, spisovatel Corey se vydává do Ruska až k hoře Ortoten, aby na vlastní kůži, vlastní pěst a vlastní oči prozkoumal Djatlovovu záhadu. Kniha má dvě hlavní linky. Jednu tvoří beletristické - fiktivní vyprávění o cestě spisovatele za námětem na knihu. A druhou reálnou, velmi věrnou linku popisující skutečné události výpravy, včetně autentických fotek. Obě linie jdou zhruba zároveň a jak se původní výprava blíží k potížím a nevyhnutelnému konci, tak i miniexpedice Coreyho a jeho přátel se dostává do smrtelného nebezpečí. Mě to strašně bavilo. Někteří čtenáři autorovi vyčítají, že ze všech možných vysvětlení příčin smrti si vybral snad to nejméně pravděpodobné. Ale o to víc tajemné a ke konci to byl už vážně pořádnej hororovej sjezd. Za sebe bych o chloupek zkrátila podzemní část, ale jinak to byla skutečně trefa!

13.01.2021 4 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Tak jsem si jednou koupila knihu NAVZDORY obálce :). To se mi obvykle neděje... A udělala jsem moc dobře! V pasti vypráví o světě, ve kterém nesmíte otevřít oči. Mohli byste totiž spatřit něco, co vás donutí ublížit ostatním a pak sobě. A v takovém světě se ocitne hlavní hrdinka Malorie. Z báječného, dokonalého, civilizovaného a bezpečného života se stane místo, kde stále bojuje o všechno. Postupně přijde o své blízké, rodinu i bezpečí. Žije s očima pevně zavázanýma šátkem, aby neviděla tvory, kteří přináší zkázu. A jako by to nestačilo, Malorie je těhotná.... Vypráví se ve dvou časových rovinách. V minulosti, kdy se civilizace nečekaně hroutí a v současnosti, kdy již Malorii sledujeme docela samotnou, jen s dvěma malými dětmi, čelit neustálé děsivé hrozbě po cestě za nadějí. Tohle byla pecka! Přečteno doslova během pár hodin. Vdechla jsem tento příběh jako malinu a nemohla přestat číst. Velké doporučení. A pokud by to nestačilo... Film Bird box, zpracovaný na motivy téhle knížky je skoro stejně dokonalý! Jinak obálka tedy nic moc, působí jako laciný SM román, ale nedejte se odradit ;)

23.07.2019 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Šťastně až navěky.... Tady ale budu za škarohlída. Na to, jak se mi líbil první díl, tento jsem protrpěla. Věc se má tak, že Cinder touží po Elle, ale je příliš velký správňák a gentleman, než aby naléhal a Ella pořád couvá, protože "ještě není připravena". A o tom zhruba to je:). Ještě o konfliktu s otcem, bulváru a zlém showbyznysu. Tak. Jinak je to taková hodně obličejová záležitost. Na každé stránce se někdo z hrdinů kouše do rtu, buď svůdně nebo nervózně (záleží na situaci), případně do tváře (z rozčilení), vystrkuje bradu (bojovně) vraští čelo (zachmuřeně), krčí nos (znechucením) nebo protáčí panenky (otráveně... Ella to dělá ob stránku) . Crcala jsem se s tím čtyři měsíce, pořád odkládala a přečetla štos dalších knížek . A samotný konec mě v půl druhé ráno rozladil, tak že jsem ani usnout nemohla :-D. 30% z úcty k prvnímu dílu.

19.07.2019 2 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Gemina byla super, co bych chodila kolem horké kaše. Není to žádný obvyklý vycpávkový prostřední díl série. Naopak já ji vnímám jako lepší než Illuminae. Jsou tu mnohem sympatičtější hlavní hrdinové i výživnější záporáci. A to, že se nejhlavnější dívčí hrdinka jmenuje jako já, je příjemný bonus ;). Z mého pohledu, svižnější, vtipnější, akčnější a zkrátka čtivější než její předchůdkyně. A ta grafika? Tak to je něco! 90%

11.05.2019 5 z 5

Sedm dní spolu Sedm dní spolu Francesca Hornak

Tohle bylo fantastické! Sedm dní spolu zachycuje pobyt jedné britské rodiny v domácí karanténě. K jejich "domácímu vězení" dojde na základě návratu starší dcery (lékařky) ze země postižené smrtícím virem. Musejí strávit sedm vánočních dnů zavření v domě, jeden s druhým a stejně tak i každý svým způsobem sám se svými vlastními problémy a tajemstvími. Kapitoly jsou psané z pohledu jednotlivých postav a emoce, motivy i vhled do toho, čím procházejí tak má čtenář z první ruky. Okouzlila mě rozmanitost postav, jejich utajované starosti, vztahy a atmosféra. Skvělá knížka. Po strašně dlouhé době jsem zase ráda, že je moje vlastní a ne z knihovny. Nelituju ani jediné koruny, kterou jsem za ní dala a ani jedné přečtené stránky.

17.03.2019 5 z 5

Jak jsem přišel na svět Jak jsem přišel na svět Kateřina Janouchová

Půjčila jsem pro děti A PRO SEBE! osvětovou publikaci.... Bylo tak nějak nabíledni, že se jako dospělí pobavíme a děti se něco dozvědí. Ačkoli já jsem pokroková matka, čili moje děti by o tomto tématu mohly samy psát. Je to hezky roztomile ilustrováno, popisy aktu a procesů v těle jsou vkusné a zábavné. Dozvíte se o početí, těhotenství, vývoje v bříšku i porodu. Jen pro větší děti (devítileté) je to už záležitost k popukání. A například u onoho legendárního "tatínek má takový kolíček...." jsme se dost zasekly, protože pro mě i děti výraz "kolíček" odnepaměti značí úchytku na sušení prádla. Tak nevím jestli jsem je nakonec nezmátla víc než byly předtím ????.

05.03.2019 4 z 5

Justýnka a asistenční jednorožec, nejkrásnější dětská knížka za poslední dobu. Příběh dívenky bez fantazie, kterou má za úkol "vyléčit" asistenční jednorožec Hubert. Kouzelný text a nádherné ilustrace v dokonalém spojení. Forma se snoubí s obsahem a nutí mne okouzleně vzdychat. 100%!

08.12.2018 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

První díl čínských thrillerů mě nadchl. Příběh na pomezí interkontinentální lovestory a detektivky mě strašně bavil. Ústřední dvojice čínského detektiva a americké "konzultantky" byla skvěle napsána, čínské reálie mne strašně zajímaly, závěr byl stejně tak strhující jako nereálný :) Ale odpouštím, už dávno nesoudím knihy či filmy dle konce. Jde mi spíš o krásnou dobu, kterou jsem s příběhem strávila. A ten čas tady byl dokonalej. 90%

24.11.2018

Artemis Artemis Andy Weir

Artemis. Pro fanoušky Marťana se zdála jako nezbytnost a přesto, nebo možná právě proto byli mnozí zklamaní. Já ne. Dostala jsem přesně to co jsem chtěla, vesmírné prostředí, hodně fyzikálních vychytávek, u kterých si říkáte "fakt jo, tohle vážně funguje???" a netradiční hrdinku. Jazz Basharová není úplně roztomilá květinka, mluví jako dlaždič myslí až příliš rychle a s ničím se nemaže. Čtenář si na to asi musí zvyknout. Jazz pracuje v městečku Artemis, prvním městě na Měsíci, jako kurýrka/pašeračka. Dostane nabídku na velmi nelegální přivýdělek a dostává se do soukolí různých problému s lidmi ale i gravitací, kyslíkem, ohněm a skafandry :). Mně se to líbilo, v mnohém podobné jako Marťan a v mnohém zase jiné. 80%

08.09.2018 4 z 5