Haloon Haloon komentáře u knih

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tohle jsem nečekal. Dočteno s myšlenkou, kolik toho zjizvený Harry musí ještě snést? Možná už v průběhu čtení této knížky dostávám pocit, že se blížíme ke konci cesty. Doposud to bylo neskutečné, ale možná už dost, aby to brzy nebylo až moc…

22.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl HP se mi zdál temnější, napínavější a ještě lepší než Kámen mudrců. Ukázkově budované napětí a strach z neznámeho, které autorka odhalila až téměř na konci. Stále se však jedná o spíše dětskou knihu, která ale stejně dobře osloví i dospělého. Tajemná komnata je znovu otevřena a čtenáře hned tak nepustí.

20.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kámen mudrců byla vůbec první kniha, kterou jsem přečetl, když jsem se naučil číst. Dodnes mi přijde neuvěřitelné, jak kouzelnou atmosféru autorka vytvořila. Přestože je první díl HP spíše dětskou knihou, tajemné chodby a pozemky Bradavic mohou uchvátit skutečně každého.

03.09.2018 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Série o Harry Holeovi je šťastná sázka na jistotu. Není v ní slabých dílů, případy se neopakují a každý je jedinečný svým originálním způsobem a uvěřitelný, přičemž autor to s podklady bere hezky z gruntu.
Červenka to jen potvrzuje. Za mě je přitom jedním z nejambicióznějších dílů, který div nepraskne informacemi a dějovými linkami, které by leckterý autor neuhlídal a udělal z toho chaotický mišmaš, ale Nesbo ne. Příběh je skvěle poskládán a téma Druhé světové války i prolínání dvou časových rovin dělá z díla naprosto jedinečnou záležitost.

10.12.2023

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Možná o trochu slabší díl, přesto stále o mnoho lepší než průměr tohoto žánru. Kombinace záhadného případu, poodhalování minulosti a nadmíru čtivého textu dělá z této trilogie opravdový klenot.
Před čtením Skály jsem neměl tušení o existenci nějakých Hebrid. Teď mám pocit, jako bych tam chvíli žil. Mozaika Mayových příběhů složila úchvatný obraz, se kterým se jen těžko loučí.

15.05.2022 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Zaklínač je úžasným střetem pohádkového světa a reality. Ukazuje svět, který není černobílý. Neustále čtenáře překvapuje bouráním toho, co u pohádky čekáme. Pak představuje, jak by to asi vypadalo ve skutečnosti.
Knihy o zaklínači patří mezi má nejoblíbenější díla. Protože pohádky bývají naivní a realita zas nemá takové kouzlo. Ale Zaklínač si bere z obojího jen to nejlepší.

27.08.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ukázkově budované napětí, skvělé a propracované postavy, myšlenka, o čem tu mluvíme? O hororu? To snad ne...
Ale je tomu tak. King nám v díle dává více než jen tak nějaký děsupříběh s desítkou lekaček. Možná proto je králem hororu a Řbitov zvířatek je jedním z jeho korunovačních klenotů.

10.12.2019 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Dobrodružný příběh jak se patří. Samozřejmě je třeba přihlédnout k datu, kdy dílo vyšlo, ale zároveň máme možnost číst o tehdejším pohledu na dnes již známý a probádaný kontinent.

24.12.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Když jsem začal se čtením této knihy, bylo mi ihned jasné, že se všechny tři dějové linky protnou a já očekával lásku navzdory kontrastu, kterou představuje francouzská dívka a německý voják za II. světové války. Společně přemohou záporáka a budou žít šťastně až do smrti.
To co jsem očekával však nepřišlo, alespoň ne tak jak jsem to očekával. Příběh byl barvitý a kouzelný. Autor zde skvěle zpracoval i rozdíly mezi německým a francouzským myšlením té doby.
Konec příběhu mě zcela uchvátil a mou hlavou běželo jen to, jestli jsem stále četl tu stejnou knihu. To co jsem začal číst, přece nemohlo dopadnout takhle... Pak jsem o tom další týden přemýšlel.
Světla jsou výborným dílem, které vás uchvátí svou krásou a přivede k zamyšlení nad tím, co bylo a jak to mohlo být prožíváno.

20.01.2019

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Konečně to přišlo a já si přečetl první díl trilogie od krále fantasy. Lituju jen jedné věci a to, že jsem se ke knize nedostal dříve než k filmu.

Co k tomu říct? Kniha je to návyková. S každou další stranou probouzí ve čtenáři touhu po dobrodružství. Na jejím konci bych si málem taky sbalil vak a vyrazil ze dveří.
Kvůli mnoha popisům, které k tomu zkrátka patří, se kniha nečte zas tak snadno, jak bych čekal. Na druhou stranu to zas umocňuje pocit z dávno minulých let.
Společenstvo prstenu je pro mne velkým dílem. Nejspíš není pro každého, ani pro každou chvíli. Kdo však knihu docení, mohl by tu psát celé eseje o jejím významu a kvalitách. Napíšu však jen, že tato trilogie je vrcholné dílo krále fantasy. Co více dodávat?

25.11.2018 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

U Kinga už jsem si zvykl na to, že umí napsat skutečně děsivé scény, ale jiné, které takové být mají, na mě zkrátka nefungují jak by měly. Bude to nejspíš otázka osobního vkusu, jestli to tak lze o strachu říct. U Osvícení pro mě bohužel platí to druhé.
Přesto byl děj zajímavý a působivý, zvlášť z hlediska postav. Osobnosti příběhových aktérů, to King vážně umí a psychologie postavy Jacka Torrance, byla až nepříjemně uvěřitelná. Často se zdálo, že jde více o bravurní psychologické drama, kterému nadpřirozené prvky spíše ubližují.

17.09.2023 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Agatha Christie snadno dokazuje, že zapamatovatelné a napínavé krimi příběhy se dají vytvořit i bez přebytečných litrů krve a drsného násilí. Přečteno s nadšením raz dva a není třeba dalších připomínek. Prostě skvělé.

07.10.2022 5 z 5

Touto knihou jsme se od žánru severské krimi dosti vzdálili. Třetí Larssovův díl už je spíše dramatem v oblasti zákona a politiky, což rozhodně neznamená, že bych ho hodnotil hůř, naopak. Dívka, která kopla do vosího hnízda byla lepší než předchozí díl.
Neuvěřitelně detailní budování zápletky, které vůbec nenudí a udržuje čtenáři v informacích pořádek. A konec u soudu je neuvěřitelný, tam si karma zaplesala hodně satisfakční taneček. Přesto musím přiznat, že mým nejoblíbenějším dílem je i nadále ten první.

21.03.2021

Řekl bych, jeden z nejlepších dílů Harryho Pottera, ale vždy se ihned nejistě zastavím neb je složité jednotlivé knížky porovnávat. Všechny jsou skvělé a čtivé.
Tento díl dává čtenáři mnoho nových věcí. Přichází nám Prasinky, záchraný autobus, Mozkomorové, Pobertův plánek, ale především další dílky tajemství oné osudné noci, kdy se z Harryho stal sirotek.
Napínavé čtení je tak protknuté momenty překvapení a všechno do sebe zapadá tak, že budete mít ústa údivem dokořán. Svět navíc o trochu potemněl, neboť jak dospívá Harry, dospívá i čtenář a tento díl je rozhodně temnější a dospělejší než předchozí.

14.12.2018 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kvalitní detektivka s menší porcí akce, ale zato dobrou logikou. Příběh nám umožní nahlédnout do světa celebrit a smetánky, zcela přirozenou cestou a snadno se dá uvěřit, že je ten svět skutečný. Bohužel pro mne bylo dílo tak nějak obyčejné bez momentů, které by utkvěly nadlouho v paměti.

11.09.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánek dělá čest svému žánru tedy severské krimi, kde krev teče proudem nejčastěji pod příkrovem studené skandinávské noci. Čtenáře má mrazit při čtení v zádech, protože nikdo na stránkách knihy není v bezpečí.
Až sem je u Kaštánka všechno v pořádku. Avšak u konce se přesto objevilo zklamání nad řadou nezodpovězených otázek, zvláště okolo schopností a motivace vraha. Proč dělal to a to? A jak je možné, že mu všechno vycházelo?
Kaštánek není nejlepší severská detektivka jakou jsem četl, ale určitě není ani nejhorší.

19.08.2023 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Detektivka ve stylu dnes populárního severského krimi, ač není ze severu, ačkoli mrazu je tam dost. Líbilo se mi výpravné pojetí a tempo, které zvolna a srozumitelně proklusalo celým příběhem. Byl to pěkně popsaný svět, jen hlavní postava mi nepřipadala příliš zajímavá a ke konci příběhu se začala množit naivita a klišé. Jinak jde o moc pěkný objev, co rozhodně stojí za přečtení.

05.02.2023 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Snad to autorovi dávalo smysl, mně bohužel moc ne. Stále jsem čekal až se vyjasní pachatelův motiv, až se sepne ten spínač a já konečně vše pochopím. Místo toho jsem knihu zavíral s tím, že vrahův motiv nedává moc smysl.
A pak je tu tým vyšetřovatelů, který vlastně na nic nepřišel. Informace se jim nabízely sami a jejich jednání připomínalo partu amatérů, kteří dokonce často zneužívaní svou moc v rozporu se zákonem.
Tak nevím nevím.

04.09.2022 3 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Čekal jsem těžké a ponuré drama, ale ona to byla místy docela sranda. Často trochu bláznivé a humorné, ale ke komedii to má pochopitelně daleko.
Autor hodně předpověděl a ještě více varoval, o tom tu již bylo napsáno mnoho. Určité vize v příběhu nám předkládají ošklivé alternativní scénáře. Snadno pochopíme. Protagonista Prokop byl často pořádný pako, ale musí se mu nechat, že si dobře uvědomoval tíhu odpovědnosti, jež držel v rukou.

25.05.2022 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Jednoduchý děj skrývající hluboké myšlenky o životě, lidském naplnění a štěstí.
O tom, jak je důležité vytrvat na své životní pouti, o zdánlivém štěstí v přežívání, jež nás odrazuje od našeho skutečného cíle, či jen o tom, že to co hledáme máme často přímo před očima.

17.06.2019 5 z 5