Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Výborná kniha pokud jste upoutáni na lůžku na JIP a nic jiného nemáte po ruce. Díky tomu všemu jsem knihu dočetl. Ono to není napsané zle, stránky utíkají a občas se zasmějete přirovnáním či výrazům použitých v dialozích. Ale celkově je kniha zcela mimo to, co mě baví. Jelikož jsem tuto novinku chtěl přečíst jako to "pravé kotletovské", abych měl ponětí co zde znamenají "kořeny tvorby" se v dalších knihách zaměřím na vývoj od těchto kořenů.

18.12.2023 2 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Třetí kniha od autora a druhá s českou stopou. Ani jsem nevěděl co vše musel Gregor Mendel ustát a vydržet při zkoumání křížení hrachu a jiných rostlin. Místy trochu náročnější, ale poučné čtení - naštěstí byly vysvětlivky z genetiky a biologie hned pod čarou -, které skrze Mendelova prapotomka, postiženého vědce zkoumající vlastní genetickou mutaci, mi rozšířily obzory. Tuhle knihu mohu doporučit, plný počet neuděluji za přílišnou sebelítost a sebeironii hlavního hrdiny. Kdyby autor trochu ubral na předsudcích a nadělil doktoru Lambertovi lepší partnerku, mohla by to milostná linka vytáhnout na pět hvězd.

02.10.2023 4 z 5

Jak Irové zachránili civilizaci Jak Irové zachránili civilizaci Thomas Cahill

Nadčasová kniha. Tato publikace, jejíž autor zemřel v roce 2022 (téma č.v.), je o přechodném období mezi pádem Římanů a prvních okamžiků středověku, kdy Irská výspa přijala za své staré filozofy i nový světový řád řízený ve jménu Krista. Tato syntéza nám zachovala mnohé vědění, které by dnes bez snahy písařů a mužů víry bylo naprosto neznámé. Neznali bychom Vergilia, Tacita či Ovidia. Čtení, které postupem času čím dál víc popisuje zašlapávání Irské výlučnosti pod botou barbarů, kteří již nebyli Barbary zůstává rozum stát. Doporučuji.

07.07.2023 5 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Do knihy jsem se začetl díky anotaci o nalezení dávno schovaného svitku napsaného samotným Jidášem Iškariotským. Svitku, jenž může rozmetat dogmata katolické víry. Tyto pasáže byly nanejvýš zajímavé a velmi poučné. Bohužel autor zakomponoval i další linky, milostné a jednu z druhé světové války. Mají svou funkčnost, ale nemusely být tak obsáhlé. Kdyby ten prostor, co celý text knihy zabírá byl více zaměřen na Kristovu linku, určitě by to byla kniha na plný počet hvězd. Přišlo mi, že se autor uprostřed knihy svých vlastních úvah a závěrů zalekl a začal se zaměřovat na méně exponovaná témata. Kniha je jistě velmi čtivá a nastoluje otázky, které by si měl v životě položit každý, svitek však skončí pro mě nepochopitelným zvratem, jenž hlavní hrdina a luštitel textu ve starořečtině provede. Přesto knihu doporučuji.

27.03.2023 4 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Povedený thriller s nápadem, který autor jen tak nevycucal z prstu, ale inspirovaný drogovými kartely s jejích únosy. Zde jsou obyčejní lidé zatažení do sérií únosů a nesmí přerušit Řetěz, aby je nestihl trest a musí motivovat k únosu další článek, aby je nedopadl zpětný úder. Jaký netvor stojí za takovým plánem a obživou a jak se z obyčejné matky bojující s rakovinou (ta tam nesměla chybět) stane článek v sérii únosů, aby zachránila svou dceru? Četlo se to dobře a závěr byl jak scénář k velmi krvavé střílečce. Knihu mohu doporučit.

27.12.2022 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl trilogie trval déle přečíst pro jeho fyzikální první půlku dokončující objevy dílu prvního. Avšak druhá půlka, jenž nás přesune v ději o staletí do budoucnosti díky hibernaci našich hrdinů, byla velmi čtivá a plná zvratů. Vesmírná flotila, vzkazy jiným civilizacím vysílané pomocí Slunce a bitva na pokraji Sluneční soustavy byly opravdu poutavě popsány. Kvalita se udržela na pěti *. Doporučuji

23.01.2022 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Druhá kniha, co jsem četl od autora. Je mimo sérii o HH, kterou toho času kompletuji. Lovec hlav není žádný detektiv, jen nejlepší "personalista". Jenže jeden pohovor dopadne jinak a důsledkem budou mrtvoly. Hltal jsem každou stránku a nemohl se odtrhnout.

10.04.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Po Křídákovi jsem si dal další knihu autorky a měl jsem neodbytný pocit, že má osvědčenou kostru příběhu - temné tajemství z minulosti ovlivňuje přítomnost - a tu znovu použila. Tentokrát se vrací učitel Joe do školy svého dětství rodného města, odkud utekl po děsivé tragédii v rodině. Tu si oficiální historie pamatuje docela přímočaře, ale sám Joe ví, že je mnohem spletitější. Jeho dávní spolužáci a jejich rodiny si pamatují různé verze co jí předcházelo. Jedno je však spojuje. Jáma. Velká díra v zemi, která nevznikla díky intenzivní těžbě uhlí jako sloje okolo, ale díky starodávné víře. Co se stane, pokud člověk této víře podlehne a nechá se jámou pohltit?
Tajemství kolem jámy bylo zajímavé, ale to okolo mě spíš vadilo. Podrobně popsaná šikana a utrpení dětí i zmar jejich rodičů v chudém kraji po zavření dolů na uhlí. Napětí nebylo takové jako u Křídáka, ale spíše dokreslovalo celkovou temnotu života v Arnhillu. Za mě slabší než prvotina, takže tři hvězdy.

04.02.2024 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Bylo velmi znepokojující číst něco takového, o to víc, že na pozadí děje potkávám známé destinace jižních Čech, kde jsem vyrůstal a žil v onom období sám školou povinný i když doufám, že nikoliv přímo mé město, ale už ten pocit, že mohlo...
Nepřikrášlený pohled Františky na celý děj a okolí byl velmi bezprostřední a říkal jsem si, že leckdy jsem mohl hlavní hrdinku potkat v normálním běhu světa, kde nikdo nic netuší, kromě malého města, kde Mirek a jeho "divadelňák" dvacet let "působil". Konkrétní místo je zamlčeno, ale místní jistě ví.
Nejvíc šokující nebyly vzpomínky na zneužívání, nejsou zde explicitně popsány, je to napsáno s pubertálním nadhledem vypravěčky. Nejvíc šokující bylo odhalení, co vše se vědělo a co vše se nakonec našlo v podobě důkazů. Nedozvíme se, jakého trestu se pachatel dočkal, to ani není důležité. To důležité bylo vyprávění, které asi nebylo snadné napsat a ostatním číst.

20.11.2023 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Druhý svazek této knihy byl o poznání náročnější na představivost a autor popustil fantazii ještě více. Kira, měnící se s xenoorganismem, nakažená na planetě, kterou zkoumala se dostane k problému, jehož vyřešení má zachránit veškerý život v Galaxii a odvrátit nebezpečí mezi civilizacemi, které se střetly. Bylo to moc fajn čtení, přesto jsem již vyhlížel konec a závěr, možná autora napadl, když věděl, že se blíží příběh ke konci. Ale je to povedené sci-fi, dodržující finesy plné emzáků, lidí a tajemství po němž všichni pasou i za cenu vesmírných bitev a obětí. Stojí za přečtení.

23.09.2023 4 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Postapo, ohraničené územím zasaženým meteority. Velmi uvěřitelné a ne úplně utržené ze řetězu. Hlavní hrdina, před katastrofou člověk průměrný a ne příliš fyzicky zdatný, kvůli rodině a přežití objeví skryté vlohy a vůli. Trochu motivační, někdy drsná kniha plná scén zmaru i naděje. Kdo zná topologii a geografii Spojeného království si čtení užije ještě víc. Knihu mohu doporučit.

29.07.2023 4 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Druhý díl série Grónsko nás zavádí do dalších osad skrze novináře z prvního dílu, nyní jdoucí po stopě tajného projektu, jehož se zúčastnil jeho otec. Příběh byl ještě o něco krvavější a v některých ohledech i drsnější co se násilí na dívkách a ženách týče než první díl. Opět sledujeme dvě dějové linky, ale tentokrát jen 24 let vzdálené. Autor rozkrývá tajný projekt pro udržení Grónska v západní sféře vlivu a naznačuje co by samostatnost přinesla za zmatky. Toho největšího záporáka z prvního dílu trumfne ještě větší fanatik, který nemá zábrany pro svou vizi ničit životy celých rodin. Velmi čtivý a napínavý thriller držící kvalitu prvního dílu.

10.01.2023 4 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Základní práce slavného fyzika Stephena Hawkinga pro laiky, kteří chtějí poodhalit tajemství Vesmíru. Velmi pěkně strukturovaný a logicky navazující text se čte velmi dobře, aniž by jste se ztráceli v nějakých složitých matematicko-fyzikálních poučkách o marko i mikrokosmu. Doporučuji

30.09.2022 5 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

Druhá kniha od autora a opět bravurní příběh, tentokrát o Vánocích "jinak". První polovinu jsem se často smál nahlas, pak si říkal jak je to stejné všude s tím shonem a bláznění kolem Vánoc takže krásné čtyři hvězdy ne? Ne ten konec to je na plný počet. Doporučuji

16.12.2021 5 z 5

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Temný thriller na který musí být nálada. Je to to nejkrvavější co jsem v poslední době četl a dám si chvíli oddych. Toto byl druhý díl ze série, ale jen tak si další masakr nepřečtu. Kniha je hutná a některé pasáže šokující. Je však napínavá a ač jsem jí nemohl číst na jeden zátah, nakonec bylo dobré jí dočíst. Pro fanoušky žánru je tam asi vše, já se na čas vrátím k četbě sci-fi.

05.09.2021 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Průměrný thriller od začínající spisovatelky. Kniha má vlastně originální nápad. Ale to zpracování... Motivace vraha je...? Proč ten konec?
Pro začínající čtenáře, kteří dosud tento žánr nečetli asi dobrý úvod. Pro ty co už nějaký ten rok čtou bude kniha plná klišé, šablonovitého děje, nejasného motivu a trapných přešlapů policie. Brutalita byla nápaditá, zřejmě inspirovaná Carterem a chtěla ho překonat a tím trochu zhutnit docela řídký děj plný děr a naprosté absence invence. Podotýkám, že sám na sobě cítím přehlcení krimi knih a pokládám si otázku, zda četbu tohoto žánru omezit a více se zaměřit na jiné žánry. Nebo to byl jen krok vedle a určitě u nás vycházejí i kvalitní díla, která nemají takový marketing. (Proč?)

04.01.2024 3 z 5

Knihu jsem dostal k zapůjčení v nemocnici po přečtení vlastních zásob a nějak se stále nemohl začíst. Nejprve to bylo dost monotónní, ale postupně se zvyšovalo napětí až do bodu kdy jsem už nevěřil v nějakou naději. Tíživá atmosféra ztracené holčičky byla náročná na čtení, no závěr mě emočně zasáhl. Dát však větší hodnocení nemohu vůči jiným dílům mistra.

24.12.2023 3 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Vskutku výborná a prospěšná kniha. Obžaloba viktoriánské společnosti utiskující ženy a předsudky přežívající do dnes zde defilují ve své nahotě celou knihou. Nechutné "zkulturnění" sprostého vraha, který si vybral za oběti ženy, jenž si to rozhodně nezasloužily, neustále pošlapávající skutečný příběh v laciných populárně kulturních "dílech"
Tato práce bourá obraz "prostitutek" a "lišáckého" vraha, který nebyl nikdy dopaden právě díky předsudkům orgánů a společnosti v té době ovládané výhradně muži. Není to jednoduché čtení a vyvolává ve mě otázky, proč ženy nebojovali za svá práva dříve než slavné sufražetky na začátku dvacátého století. Uběhlo pouhých 140 let, kdy ženy byly ceněny jen pro svou roli manželek a matek a zcela podléhali útlaku mužského světa. Tato kniha by rozhodně neměla zapadnout, skrze neutěšené obrazy zde popsané můžeme lépe pochopit, jak moc se naše společnost posunula a jak bychom měli zabránit, aby se dopustilo tolerovat zpátečnické názory na roli ženy ve společnosti.

14.11.2023 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Na tuto knihu jsem se těšil nějaký čas než jsem ji mohl přečíst. Naštěstí jsem získal oba svazky najednou takže jsem mohl nahlížet do slovníčku a dodatků v druhém svazku této knihy. Moc nechápu rozdělení na dvě knihy když to původně byla kniha jedna bez toho, aby dodatky byly i v prvním svazku. Nevadí, příběh je propracovaný, systém osídlených soustav lidmi dává smysl a když se díky hlavní hrdince Kiře, která na průzkumné výpravě objeví emzácké rozvaliny a svým chováním upozorní jiné emzáky, že lidstvo vylezlo z kolébky a roztahuje se u dalších sluncí, začne to mít spád. Romantický úvod této scifarny berte jako fajnový seznámení s prostředím.
Překlad se povedl, četbu jsem si náramně užil a jako fandu klasického vesmírného sci-fi mě plně ta porce stran uspokojila. Doporučuji.

19.09.2023 5 z 5

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

Proč tato kniha neměla takový úspěch jako knihy Dana Browna? Stejné téma: lži o minulosti křesťanství a roli židů v ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše atd. Protože natvrdlý albín, co půlku knihy řeší svůj osobní život není tak zábavný jako profesor, co jde z akce do akce. Kniha není co se týče hlavního tématu vůbec špatná a klade si znepokojivé otázky, ale ta vata okolo byla tak otravná. Celý týden jsem se knihou prokousával. Nelituji, že jsem knihu přečetl, ale být o polovinu kratší, měl bych mnohem lepší zážitek. Neodrazuji od četby, koho konspirační teorie zajímají, v této knize si najde to své.

24.07.2023 3 z 5