Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Dílo, napsané roku 1890, velmi přímočaře popisuje jak moc ženy, ač utiskované, ve skutečnosti vládnou skrze mužský chtíč. Ale nebojte, velmi brzy pochopíte, že vypravěč není úplně "nad věcí" a během čtení "příběhu žárlivce" vás napadne jak povedená a kousavá satira to je.
Ač dílo má přes 130 let, mnoho se toho nezměnilo. Knížka je to útlá, zabrala mi dvě odpoledne, takže ji mohu doporučit. Ale pozor, leckterý žárlivec by se mohl v textu poznat a zastydět se.

14.09.2023 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Předčilo mé nejdivočejší představy. Literární porno bez zbytečností. Doporučuji

14.10.2022 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.

23.03.2022 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolita: zpověď zvrhlíka. Tak by jí mohli hodnotit nepřipravení čtenáři. Toto vrcholné dílo Vladimira Nabokova doporučuji číst až po zhlédnutí filmu s Jeremy Ironsem a četbě dřívějších Nabokových děl. A nyní i po četbě knihy Rez a záře hvězd. Pak lze knihu číst bez předsudků aby "laskavému čtenáři nevylezlo obočí až na temeno hlavy" První část je plná popisů myšlenek zvrhlíka, druhá popis cesty za "rájem ověnčeném plameny". Vše tvoří celek protkaný mistrnými obraty a kouzelného pera Nabokova. Kdo chce být opravdu v obraze přečte i povídku Čaroděj, jeho raná verze Lolity.

08.03.2021

Skutečný Hawking Skutečný Hawking Charles Seife

Životopis nejznámějšího kosmologa napsaný netradičně od úmrtí k dětství. Kapitoly jsou členěné dle období a tématu ohraničené letopočty. S každou kapitolou se dostáváme do větší minulosti. Kniha je napsána čtivě a poodhaluje skutečnosti, které za profesorova života tolik vidět nebyly či se snažily tutlat. Čtení je to zajímavé a střídá se pasáže jeho osobního života s pasážemi popisující jeho práci. Je to však pěkně srozumitelné bez ohledu, zda už jste četli nějakou knihu od něj nebo nějakého jeho kolegy fyzika či kosmologa.
Věřím, že je to za poslední dobu nejlepší kniha o Stephenu Hawkingovi nehledající senzace, ale popořádku a bez zbytečné vaty poodhaluje život (a trochu i stírá pozlátko pověsti) a dílo nejslavnějšího vědce, kterého mohla naše generace zažít.
Knihu rozhodně doporučuji.

27.06.2023 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Mrazivý thriller z ledového Grónska nebo tak nějak byla upoutávka. Přiznám se, že zdaleka nemám načteno ze severské krimi nějak moc. Ale prý čím severněji tím lépe, jestli to nebyl sarkasmus recenzenta. A ponořit se do případu nalezené mumie kolem které se začnou objevovat docela čerstvé mrtvoly, ještě k tomu nehezky upravené, mě opravdu zaujal. I když jsem čekal hlubší vhled do Dánsko-Grónských vztahů, které asi nebyly nikdy ideální, ale že mohou způsobit otřesy na Evropské úrovni bych nečekal.
Sledujeme dvě dějové linky současné a té před 40ti lety, které se nečekaně spojí. Než se tak stane, pohltí nás příběh v osadách a městečkách kde žijí Dánové a Inuité pohromadě a někdy i pomíchaně. Kdo vraždí nebudeme vědět do posledních stran i když provedení nám bude mnohé napovídat. Na první díl dobré, proto se nechám rezervu pro druhý díl, který by mohl být ještě o chlup lepší. Titul mohu doporučit.

02.01.2023 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Na to jak je kniha útlá jsem ji nemohl číst na jeden zátah. Nejprve jsem zhlédl film Stalker. A to byla chyba. S knihou má společného jen názvosloví. Naštěstí pro knihu, která je ač hodnotím průměrem, dějově lepší než film, který je ... Ruský. Kniha se odehrává někde v Severní Americe a má alespoň nějaký děj. Na svou dobu a zemi vzniku je to rozhodně průkopnické dílo. A pro fanoušky sci-fi asi povinnost znát. Dílo má zajímavé nápady, nejsou však rozvedeny tak jak bych si přál. Zde je nosnou linkou drama Stalkera lovícího "artefakty" mimozemské rasy jenž sbírá v Zóně a prodává na černém trhu i když je zaměstnán v ústavu zřízený právě pro Zónu a nálezy v ní.
Nečekejte tvrdé sci-fi, ale spíš drama, jenž ničí životy, charaktery i mezilidské vztahy.

27.09.2022 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha Cesta je depresivní kniha o otci a synovi putující zničenou zemí. Autor nám nevysvětluje proč zanikla civilizace a zaměřil se jen na popis cesty troskami měst a spálených plání. Ideální kniha do doby covidové, kdy si čtenář může říct "ještě není tak zle". Ale na nějaké hlubší zamyšlení to není, jen zůstává pocit beznaděje.

18.11.2021 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zcela přelomové dílo, tedy z mého pohledu. Než jsem četl metro před několika lety, vůbec jsem dystopie nečetl. Metro mě k tomuto žánru přivedlo. Příběh i prostředí mě zcela pohltil a nedočkavě jsem se vrhl na další díly a začal objevovat další díla tohoto podžánru sci-fi.
Moskevské Metro dvacet let po jaderné válce plné různých skupin a frakcí lidí hájících své území, propracovaný podzemní svět s uvěřitelnými postavami a záhadným povrchem s detailním popisem zbořeného města obývané mutanty. Topovka, které se rovná pouze série Silo - Turnus - Prach.

21.11.2020 5 z 5

Sukuby Sukuby Edward Lee

Přestal jsem se vyhýbat čtení hororů, odměnou mi bylo překvapení, jak mohou být sexuální, násilně sexuální a sexuálně násilné scény napsané čtivě bez nadbytku vulgárností s postavami, které mají charakter (není démon jako démon, mrk mrk pane Kotleta). Takže číst o temné sektě staré tisíce let ovlivněné předřímskými, předdruidskými či před frískými vlivy přežívající v jednom malebném, klidném městečku, kam jsem se chtěl pro jeho vykreslení vydat, může být napínavé, vzrušující i opovržlivé.
První věta "Vařily hlavy" (ano ony) nás zavádí na archeologické naleziště a ihned zaujme popisy brutálních rituálů od jedné výzkumnice, takže nemáme pochyby jakou jsme to knihu začali číst. Další linka je plná násilí a opravdu odpudivých zločinů jenž páchá dvojice uprchlých sociopatů. Třetí linkou se dostáváme díky Ann, hlavní postavě, právničce z velkoměsta, která má mít dovolenou, do jejího rodného městečka Lockwood. Zde se nám všechny linky velmi umě a velmi krvavě protnou. Takže žádný brak, ale velmi příjemně znepokojivé čtení a těším se, až se dostanu k další knize autora, který psát rozhodně umí. Pokud Vám bylo 18, tak s chutí (i nechutí) do čtení.

13.01.2024 4 z 5

Strašák Strašák Frank Goldammer

První díl ze série Max Heller má spád i napětí, hlavně v první polovině knihy, kdy lidé umírají při opakovaných náletech na Drážďany, ale také rukou šílence.
Na jeho stopu se vydává dříve kriminální rada, nyní komisař Heller, jenž si sebou nese zranění z první války. Závěr války, té druhé, vše zkomplikuje a Heller musí volit jak dál, když město obsadí Sovětská armáda. Podaří se mu Strašáka odhalit a jak moc mu budou Sověti šlapat na paty? Přečtěte si to.

18.08.2023 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Velmi znepokojivá kniha. Není to oddechové čtení, já si musel dělat pauzy a trochu strávit popisovaný děj. Odehrává se v jednom jihokorejském městě v roce 1980, kdy autoritářská vláda použila brutální sílu na potlačení studentských demonstrací, aby z tohoto města vytvořilo odstrašující příklad. Zaštituje se prohlášeními o komunistické diverzi navázané na Severní Koreu a do města pošle po zuby ozbrojené vojáky. Od začátku knihy čtenář sleduje různé hlavní hrdiny jak vzpomínají na sportovní halu plnou mrtvol rozsekaných bajonety, demonstrace a rozstřílený dav na ulicích. Je to psáno zvláštním jazykem, ze začátku du forma, kdy nám, jak jsem to pochopil, vypráví jakási duše a popisuje své tělo v hromadě mrtvol a zároveň vzpomíná na události k masakru vedoucí. Pak se vystřídá několik vypravěčů a nakonec doslov autorky. Těžko se hodnotí, protože tyto knihy vycházet musí, aby národy nezapomněly na svou minulost, často krát velmi znepokojivou. Proto je i tako kniha znepokojivá a z některých částí na mě padla tíha tragédie. Je to ne tak známý pohled na minulost Jižní Koree, ale čtenář se musí obrnit, aby knihu dočetl.

20.06.2023 3 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Sbírka prvních povídek tohoto autora nás přenese do Anglie 70' let minulého století. Autor se nebál tehdy tabuizovaných témat a zápletky gradoval do extrému. Odvrácená strana lidské povahy zde defiluje v celé své nahotě. Je to druhá kniha od autora a opět díky nečekaným nápadům a jejich použití až k absurdní finese se četla s velkým zájmem. Další knihy od autora budu dál vyhledávat.

13.03.2023 4 z 5

Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944 Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944 Anna Reid

Podrobná studie o válečných letech současného Petrohradu. Knihu jsem zařadil do výzvy s tématem "kniha o jídle" a bylo opravdu čtení o boji za každé sousto, každý drobek a každou kapku. Je to čtení náročné, ale mrazivě poutavé. Dozvíme se i o pozadí vzniku blokády i jejího prolomení a útrapách nejen civilistů, ale i vojáků. Doporučuji

05.07.2022 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

V posledním díle trilogie Metro se dozvídáme kdo a proč stále drží lidi v podzemí. Náš hrdina Artom i za cenu vlastního života se tomuto řádu hodlá vzepřít a konečně lidem ukázat cestu na povrch. Lidé jsou však stále stejně slepí a raději se drží svých jistot. Důstojné zakončení.

24.05.2022 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Soubor povídek krátkého rozsahu nám přibližuje vzpomínky na Velkou válku z pohledu Němců, mladých kluků a mužů nebo jejich příbuzných. Klasika, která má co říci i po století od jejích sepsání. Záležitost jednoho odpoledne, které nebude ztraceným časem. Doporučuji.

05.04.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Ano, toto je dílo hodné ocenění. Tak kvalitně propracované a nápadité dílo, které se může rovnat trilogii "Vzpomínce na Zemi" jsem četl loni a je to trilogie "Silo". Každé dílo má odlišný námět, ale myšlenka "zničení lidstva na základě jeho chování" se vine oběma díly jako červená varovná nit. Během pár stránek si zvyknete na čínská jména a pak již budete hltat každou stránku. Inteligentně propojené dějové linky "Kulturní revoluce" a současnosti jenž vyústí v mimozemský kontakt, zatím jen rádiový, navodí svět, jenž budete chtít poznávat i v dalších knihách. Doporučuji.

09.01.2022 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Třetí kniha od autora. Záležitost na dvě odpoledne. Kvalitní příběh nájemného zabijáka s duší poety.

14.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhé čtení druhého dílu bylo opět strhující, ale i tentokrát mi četba trvala déle. Není to prostě oddychové čtení a ač jsem se už s příběhem seznámil, opět byly chvíle kdy dolehne tíha hrozných událostí, které paní autorka bravurně popisuje skrze útrapy hlavních hrdinů. Chtěl jsem navázat ihned třetím dílem, ale bude lepší si oddychnout než naleznu sílu se do něj pustit. Nebude to vadit, protože osudy v knize se jen tak nezapomenou.

06.05.2024 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Mé hodnocení je pouze moje. Kniha měla velký hype a tak se dostala do ruky i mě. Nepříčetná bohatá panička si najala ztroskotanou bývalou kriminálnici na úklid. Chování paničky naprosto creepy, ale že to pomocnice všechno musela snášet... Ve skutečnosti by přece každý odešel. Ještě k tomu jaký "pokojík" dostala. To neustále obhajování proč v takové práci pokračovat... Ne nelíbilo se mi to, netěšilo mě to příkoří číst.

24.02.2024 1 z 5