OnlineHall3006

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Válečný román psaný krátkými kapitolami o dvou mladých lidech na opačných stranách. Motiv, který se opakuje? Celých 500 stran to bylo na čtyři hvězdy a konec s přesahem do současnosti to vystřelil na plný počet. Tato kniha nedostala cenu jen tak. Kniha plná postav, které mohly žít a umírat i ve skutečnosti. Historická fakta nejsou vysvětlována učebnicově, ale popisovaná pohledem našich hrdinů. A to se mi líbilo moc.

01.05.2021

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Co si myslet o knize, která se tolik vymyká? Těžko zařadit žánr; je to sci-fi nebo jen román o jednom lékařském pokusu, který v celé nahotě ukazuje dvojakost lidské povahy? Knihu určitě doporučuji, ale každý si jí musí přebrat v sobě, aby pochopil ono poselství, které kniha nese.

27.08.2021

Pět neděl v balónuPět neděl v balónuJules Verne

Skvělý Verne, jehož romány jsou čtivé i po století. Nejen pro to jak jsou napsány, ale i jako zajímavá sonda do doby, kdy román vznikal. Pět neděl v balónu je o výpravě napříč Afrikou ve vylepšeném balónu, nikoliv horkovzdušném, ale plněném vodíkem. Technické popisy mají smysl a pomáhají v napínavém příběhu, kdy s hrdiny počítáte každý kilogram zátěže. Co je však nejpoutavější to jsou rozhodně popisy reálií Afriky druhé poloviny 19. století. Příjemná oddechovka, které nemám důvod dát méně než pět hvězd.

31.12.2020

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Zůstal jsem úplně paf z informací v této knize. Tak málo stačí ke kvalitnímu životu a to nešidit svůj spánek. Data nasbíral autor dvaceti lety výzkumů, které vám předkládá srozumitelně a čtivě.

10.05.2021

NemesisNemesisJo Nesbø

Mé první setkání s Jo Nesbø. A bylo to zajímavé setkání. Když jsem stále narážel na pochvalné recenze jeho knih, tři jsem si pořídil. Kvalitní čtení i pro mě, který se kriminálkám spíše vyhýbal. Knihu jsem četl asi déle než jsem chtěl, občas jsem se musel vracet. Hlavně kvůli nejasnostem, které vznikají když čtete knihu ze série, která není první. Ale zvědavost jak to (pro znalé čtenáře zase) Harry Hole vyřeší mě hnala dál. Závěr je, že mi nezbývá než si doplnit i ostatní knihy.

22.12.2020

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Děsivé svědectví z Osvětimi. Povinná četba pro tuto dobu dostatku a malichernosti, za které bychom měli denně děkovat a nedopustit bagatelizaci zločinů proti lidskosti. Bylo to těžké čtení, které jsem musel dávkovat.

01.06.2021

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Druhá kniha od autora, který tím u mě udělal reparat. Pořádná porce stránek nabytá akcí a zápletky cestování časem. Občas jsem musel číst pomaleji abych pobral děj, ale to díky komplexní vykreslené realitě. Mohu jen doporučit

03.10.2021

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Kniha pro hard SF fandy. Fyzika multivesmiru převedena do příběhu. Začátek, trochu drsný, vypadá jako klasická detektivka a pak se začne rozkryvat zápletka šíleného vědce který chce život z jiné verze reality. Povedená kniha.

05.07.2021

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Krátká klasická povinná četba jenž kritizuje válku očima mladých milenců. Jsou zde nadčasové postřehy, ale sloh již archaický. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

17.12.2021

CestaCestaCormac McCarthy

Kniha Cesta je depresivní kniha o otci a synovi putující zničenou zemí. Autor nám nevysvětluje proč zanikla civilizace a zaměřil se jen na popis cesty troskami měst a spálených plání. Ideální kniha do doby covidové, kdy si čtenář může říct "ještě není tak zle". Ale na nějaké hlubší zamyšlení to není, jen zůstává pocit beznaděje.

18.11.2021

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

Zcela přelomové dílo, tedy z mého pohledu. Než jsem četl metro před několika lety, vůbec jsem dystopie nečetl. Metro mě k tomuto žánru přivedlo. Příběh i prostředí mě zcela pohltil a nedočkavě jsem se vrhl na další díly a začal objevovat další díla tohoto podžánru sci-fi.
Moskevské Metro dvacet let po jaderné válce plné různých skupin a frakcí lidí hájících své území, propracovaný podzemní svět s uvěřitelnými postavami a záhadným povrchem s detailním popisem zbořeného města obývané mutanty. Topovka, které se rovná pouze série Silo - Turnus - Prach.

21.11.2020

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Lolita: zpověď zvrhlíka. Tak by jí mohli hodnotit nepřipravení čtenáři. Toto vrcholné dílo Vladimira Nabokova doporučuji číst až po zhlédnutí filmu s Jeremy Ironsem a četbě dřívějších Nabokových děl. A nyní i po četbě knihy Rez a záře hvězd. Pak lze knihu číst bez předsudků aby "laskavému čtenáři nevylezlo obočí až na temeno hlavy" První část je plná popisů myšlenek zvrhlíka, druhá popis cesty za "rájem ověnčeném plameny". Vše tvoří celek protkaný mistrnými obraty a kouzelného pera Nabokova. Kdo chce být opravdu v obraze přečte i povídku Čaroděj, jeho raná verze Lolity.

08.03.2021

Lovci hlavLovci hlavJo Nesbø

Druhá kniha, co jsem četl od autora. Je mimo sérii o HH, kterou toho času kompletuji. Lovec hlav není žádný detektiv, jen nejlepší "personalista". Jenže jeden pohovor dopadne jinak a důsledkem budou mrtvoly. Hltal jsem každou stránku a nemohl se odtrhnout.

10.04.2021

Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Třetí kniha od autora. Záležitost na dvě odpoledne. Kvalitní příběh nájemného zabijáka s duší poety.

14.04.2021

Problém tří tělesProblém tří tělesLiou Cch'-sin

Ano, toto je dílo hodné ocenění. Tak kvalitně propracované a nápadité dílo, které se může rovnat trilogii "Vzpomínce na Zemi" jsem četl loni a je to trilogie "Silo". Každé dílo má odlišný námět, ale myšlenka "zničení lidstva na základě jeho chování" se vine oběma díly jako červená varovná nit. Během pár stránek si zvyknete na čínská jména a pak již budete hltat každou stránku. Inteligentně propojené dějové linky "Kulturní revoluce" a současnosti jenž vyústí v mimozemský kontakt, zatím jen rádiový, navodí svět, jenž budete chtít poznávat i v dalších knihách. Doporučuji.

Temný lesTemný lesLiou Cch'-sin

Druhý díl trilogie trval déle přečíst pro jeho fyzikální první půlku dokončující objevy dílu prvního. Avšak druhá půlka, jenž nás přesune v ději o staletí do budoucnosti díky hibernaci našich hrdinů, byla velmi čtivá a plná zvratů. Vesmírná flotila, vzkazy jiným civilizacím vysílané pomocí Slunce a bitva na pokraji Sluneční soustavy byly opravdu poutavě popsány. Kvalita se udržela na pěti *. Doporučuji

Pod krvavými nebesyPod krvavými nebesyM. Sullivan (pseudonym)

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Tuto knihu jsem si pořídil pro nápad, který vůbec není špatný. Bohužel zpracování je skutečně pro nactilete kvůli nahodam, které velmi usnadnovali děj a spíše než napětí se knihou táhne naivní a často nelogické chování postav. Knihu jsem ani ne v půlce odložil.

28.11.2020

Válka světůVálka světůHerbert George Wells

Nejslavnější dílo autora muselo v době, kdy vyšlo, čtenářům vyrazit dech. Myšlenky zde v příběhu probírané překračovaly konvence, ale to bylo nezbytné pro to jakym průkopníkem na poli "vědecké romance" (pozdější SF) autor byl. Jeho kritika a nastavení zrcadla lidstvu má co říci i po století.

15.06.2021

Vánoce nebudou!Vánoce nebudou!John Grisham

Druhá kniha od autora a opět bravurní příběh, tentokrát o Vánocích "jinak". První polovinu jsem se často smál nahlas, pak si říkal jak je to stejné všude s tím shonem a bláznění kolem Vánoc takže krásné čtyři hvězdy ne? Ne ten konec to je na plný počet. Doporučuji

16.12.2021

NepřítelNepřítelErich Maria Remarque

Soubor povídek krátkého rozsahu nám přibližuje vzpomínky na Velkou válku z pohledu Němců, mladých kluků a mužů nebo jejich příbuzných. Klasika, která má co říci i po století od jejích sepsání. Záležitost jednoho odpoledne, které nebude ztraceným časem. Doporučuji.

Devět miliard božích jmenDevět miliard božích jmenArthur Charles Clarke

Skvělá sbírka povídek, která je průřez tvorbou tohoto velmistra sci-fi i když se některé opakují v jiných výběrech vydaných dříve. Jsou však tak vynikající, že i po letech uplynulých od jejích napsání mají stále co říct.

21.11.2020

NyxiaNyxiaScott Reintgen

Jak knihu pochválit? Už to udělalo dost čtenářů přede mnou. Je to objemnější kniha a já jí sjel za víkend. To se mi nestává často . Je to prostě ten typ sci-fi, který mi sedí. Let vesmírné lodi který trvá dost dlouho, aby to stačilo na knihu, ale ne zas tak dlouho aby jste se byť na jediné stránce nutili k četbě. Takže pochvala a s chutí do dalších dílů.

29.11.2020

BudoucnostBudoucnostDmitry Glukhovsky

Budoucnost poloviny dvacátého pátého století. Děsivá budoucnost nesmrtelných lidí. Tohle dílo dalo jistě autorovi nějakou práci, aby své myšlenky a poselství přetvořil v knihu o 642 stranách. Některé pasáže byly fakt skvělé, některé zarážející (jak tohle mohlo projít korekturou a korektností?) a jiné zcela zbytečné. Kniha se ubírala jiným směrem než anotace a začátek slibovaly, konec je plný katarze a z docela odpudivého hrdiny se stala "pochodeň" osvětlující cestu za lepším člověkem, lidstvem, které se posune vpřed. Kniha stojí za přečtení, ale na pět hvězd mi tam chybělo větší využití potenciálu SF světa klidně na úkor rozvláčných filozofických úvah.

25.05.2021

TyTyCaroline Kepnes

To si tak náhodně vyberete knihu z knihovny protože jí nějaký čas máte na seznamu kvůli anotaci: knihkupec se zakouká do zákaznice. Láska mezi regály klasiků to bude fajn čtení. A za jeden večer na sté straně zjišťujete, že čtete o fakt ujetym typkovi, kterému je lepší se nedostat do spárů. Kniha napsaná v du formě, originální a nutí sáhnout k pokračování.

08.08.2021

Se Země na MěsícSe Země na MěsícJules Verne

Román ve vydání z roku 1956 v Mladé frontě má nesporné kouzlo z odstupem dalších dekád vědeckého pokroku, kdy i doslov napravujici omyly je zastaralý. Přesto je to dílo povedené a patří mezi "povinnou četbu" milovníků vědecké fantastiky. Nejen příběh sám, ale poučení v něm je dobrý vhled do doby vzniku románu.

31.10.2021

Síla, sexualita, sebevraždaSíla, sexualita, sebevraždaNick Lane

Jen málo knih vysvětluje vznik života a evoluci tak srozumitelně a čtivě jako tato práce. Jde do hloubky času i prostoru, provede nás horkou Zemí a vzniku buněk a vývoje života z pohledu erudovaného biologa. Některé části jsou náročnější na pozornost, ale vše pěkně navazuje a předpoklady opakuje před nástinem důsledků hypotéz. Doporučuji

14.11.2021

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?

PísekPísekHugh Howey

Písek je kniha o úplně jiném světě než Silo-Turnus-Prach. A tak by se měl číst. Trilogii jsem četl na začátku roku 2020 a jsem rád že Písek jsem si nechal na jeho konec. Mohl jsem tak k této knize přistoupit s čistou myslí.

Ponořte se do Písku, ale radím vám: mějte u sebe vodu, protože žízeň bude stále přítomna a mimoděk si občas promnete oči, protože písek budete cítit nejen v nich, ale i mezi zuby. Ano, mnoho věcí volá po vysvětlení, ale pokud přijde v dalších knihách, bez váhání po nich sahnu.

25.11.2020

Město a hvězdyMěsto a hvězdyArthur Charles Clarke

Trochu jiné sci-fi než díla, která tohoto velmistra sci-fi proslavila, ale je to velmi pěkně napsáno, příběh plyne a čím dál víc se v hlavě tvoří představa Země za pět miliard let, kdy se lidstvo vzdalo cest mezi hvězdami a díky blíže neurčené hrozbě se vrátilo zpět na Zemi. V této době mají obyvatelé "posledního města" věřit, že jsou jediní, kdo uvnitř hradeb žijí a vše vně nich je jen poušť a smrt. A oni, kteří se stále rodí dokola, nemají co objevovat, jen přežívat v místě, kde vše obstarávají stroje. To se však změní, když se po dlouhých staletích narodí člověk, který předtím nikdy nežil. A ten začne objevovat, že ne vše čemu se věří je až taková pravda.

06.12.2020