h.mose h.mose komentáře u knih

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

I čtvrtý díl je báječný, ale nemůžu si odpustit poznámku, která se konkrétně k této sérii vztahuje. První díl vyšel v ČR v roce 2011. Fanoušci ví, že série má už celkem 11 dílů. Nechápu, proč se píše rok 2017, na pultech je teprve čtyřka a není vůbec jisté kdy a jestli vůbec, vyjdou i další díly. Když vezmu v potaz, že plno lidí v dnešní době je schopno číst knihy v originálech, tak co by je mělo motivovat k tomu, aby si zbytek neobstarali "jinak"? Pokud má kniha přinést zisk, je potřeba kout železo, dokud je žhavý...! Ono jako pročítat jednu sérii 10 let, není zrovna rajcovní.

22.04.2017 5 z 5

Kniha Života Kniha Života Tamara Klusová

Kniha doplácí na několik věcí, což je škoda, protože mě osobně se třeba ilustrace velmi líbí. No není to žádnej Mucha, to netvrdím, ale normálně a lidsky se mi líbí. Ovšem jako celek kniha nefunguje a od počátku neměla šanci na úspěch.

1) U knihy je problém její název "Kniha". On ten název Kniha života dává smysl, ale sem to vyloženě nesedlo.

2) Cena. 600,- Kč za knihu, která není knihou, která už je navíc teď vnímána jako propadák, která nemá věhlasného, zábavného, šíleného nebo kontroverzního autora... to je prostě moc. Sleva na 450,- Kč přes net, to fakt nevytrhne...

3) "Užvaněnost". Byť je kniha pustoprázdná, tak na několika stranách jsou vyjádřeny názory a myšlenky autorky. No, ale bohužel, jako na potvoru zrovna nikoho nezajímají. Jestli si mám knihu tvořit já a můj život, tak je rádoby oduševnělá vsuvka T. Klusové na překážku.

4) Autor. Proti té holce nemůžu říct křivého slova, protože jí vůbec neznám. No a to je právě ten problém.

5) Cílovka. Kdo on si tu knihu vlastně nakonec koupí? Fanoušci T. Klusové? Kolik jich asi má? Fanynky T. Kluse? Mno... být mi 16 a milovat nějakého zpěváka, asi bych úplně nevydala kapesné za knihu, kterou sfoukla jeho žena. Náhodný kolemjdoucí? Náruživý čtenář a vymetač Luxoru? Bezradný dárkopoustevník 24.12. dopoledne, co si za boha nemůže vzpomenout, jaký žánr čte jeho obdarovaný a tak prázdnou knihou neknihou nemůže nic zkazit?

Procházela jsem zrovna včera několik pražských knihkupectví přímo v centru... všude neprodané štosy... Smutný osud díla, které není odpadem. Snad aspoň ve zlevněnkách za 89,- Kč se vyprodá...

29.12.2018 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Tuto knihu jsem si koupila naprosto spontánně, když jsem zabrousila do knihkupectví. Zaujala mě anotace. Musím říct, že od začátku se detektivka četla moc pěkně. Svižný tempo, příběh, který mě nenudil. Bohužel závěr mě osobně nijak neohromil. Motiv vraha byl pro mě na hraně snesitelnosti, stejně jako vrah samotný.

25.04.2015 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kniha me nenadchla a docela i nudila. Rohodne nemuzu psat o nejakem napeti. Prolinani dejovych linek ted a pred 30 lety, neprinasi nic noveho. Navic ten pribeh z detstvi, to je jak Spravna petka a vylozene mi do stylu knihy nesednul. Provazanost neni nijak dumyslna. Kdo je vrahem me neprekvapilo a vlastne ani moc nezajimalo. Celou dobu jsem se modlila, at to neni ten, kdo jsem si myslela, protoze by to bylo nudny. No bohuzel to byl on. Kdyby autorka vysperkovala treba nejakou schizofrenii u hlavni postavy, bylo by to pro me zajimavejsi. Postava Kridaka byla plocha, defacto byl stredobodem vsech udalosti a dalo se s nim vic vyhrat. Nechapu, proc ma kniha takovou reklamu. Kdyz to strovnam treba s Mo Hayder, nebo Lars Keplerem, tak to vlastne byla ztrata casu takovou knihu cist.

02.12.2018 2 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Čtu opravdu velké množství knih. Jsem takovým konzumentem a bohužel se mi často stává, že po měsíci už ani nevím, o co v té konkrétní knize šlo. Prostě ji zkonzumuji a hned jdu na další. Po přečtení Maus se konečně dostavil TEN POCIT! Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Několikrát jsem zpětně lustrovala políčka s obrázky a začala jsem si všímat různých detailů - když se například Vladek s Anjou snažili prchat Polskem a na obličeji měli uvázané masky prasat, potisk šatů Vladkovy druhé ženy Maly, atd. Příběh je velmi povedený. Hlavní hrdina Vladek, není vykreslen jen jako super myš, co přežila lágr. Hodnotná je i doprovodná linka jeho vztahu mezi ním a Malou. Dlouho jsem neměla v ruce takovou knihu. Dlouho jsem nebyla tak nadšená. Myslím si, že je to i naprosto geniální způsob, jak třeba zaujmout teenagery, kteří četbě moc nedají. Kniha se dá zvládnout za 2 až 3 hodiny.

29.12.2018 5 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Velmi zdařilá povídková kniha. Autor tady znovu předvádí, že opravdu umí. A to nejen na poli horrorových a thrillerových příběhů.

# L.T. a jeho teorie domácích zvířat - King zde servíruje svůj smysl pro humor, takže když ji čtete, za každým odstavcem se škodolibě řehníte.

# Vše, co miluješ, ztratí se v dáli - geniální povídka, završená pověstným Kingovským otevřeným koncem, takže po přečtění přemýšlíte, jestli Vám hlavní hrdina byl natolik sympatický že byste mu smrt přáli, či nikoli a King přitom ve všech předcházejících stranách záměrně působí na Vaše city, abyste to něměli vůbec jednoduché.

# Všechno je definitivní - miluju jeho komentáře před i za povídkami. Tady je prostě vidět, jak málo stačí dobrému autorovi k tomu, aby na plno rozjel svou fantazii a nechal tak vzniknout příběh, který by prostě většina lidí nevycucala z paty ani za deset let. A s jakou lehkostí se to autorovi daří - aaach!

# 1408 - klasika, tohle je prostě Kingovská povinná četba.

# Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy - další kousek, kde nikterak netlačí na pilu a přesto z něj mrazí.

15.09.2012 5 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Kdyby náhodou někoho napadlo přečíst si Vlka dříve, než ostatní knihy ze série o Jacku Cafferym, ať to probůh nedělá! Příběh jako solitér je skvělý, ale závěr, kdy se vlastně rozklíčuje to, o co Jack usiluje nejvíce, je fenomenální. Byla by škoda, se takhle zbytečně ošidit o to nej. Ideální je si opravdu přečíst knihu za knihou tak, jak všechny případy plynuly. Já osobně navíc ještě oceňuji to, že v tomto díle prakticky nebyla žádná Blecha, která se mi v Kůži dost zprotivila. Ano, tohle je závěr, který mě plně uspokojil. Tajně doufám, že Mo ještě do budoucna Cafferyho povolá zpět ;-) Přeci jenom dokonalých zápletek a vražd, které by mohl tak krásně vyřesit, není nikdy dost :D

07.07.2017 5 z 5

Kuchařka naší vesnice Kuchařka naší vesnice kolektiv autorů

Ano, tohle je kuchařka našich maminek, podle které se nejlíp povede domácí knedlík, játrové nočky, listové těsto a vůbec všechno, co nám naše tradiční kuchyně může nabídnout. Kdo ji zatracuje, je neskutečný hlupák, protože s těmito osvědčenými a platnými recepty nikdo nemůže šlápnout vedle. I zabijačka se podle ní musí povést naprostému neumětelovi. NEZATRACOVAT!!!! Všichni nechceme požírat jenom pizzu a sushi.

13.09.2012 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Slabší průměr. Kdyby takovou povídku napsal kdokoliv jiný, než Flynn, rozhodně by mu to knižně nevyšlo :)

23.10.2017 2 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Znovu se mi potvrzuje jedno železné pravidlo. Čím starší vydání knihy, tím lepší překlad. Ve vydání z r. 1919 exceluje paní Zdenka Folprechtová. Všimla jsem si toho i u Machiavelliho, Boccacia a jiných autorů. Ten starší jazyk je totiž originálům mnohem bližší. Překladatelé byli asi v minulých dobách mnohem preciznější a dělali to srdcem, ne pro peníze. Nemůžu si pomoci. Rozhodně tedy doporučuji pro milovníky Dámy procházet antikvariáty!

15.09.2012 5 z 5

Myšlením k bohatství Myšlením k bohatství Napoleon Hill

Bible podomních prodejců a amwayáků. Jakmile mi někdo začně citovat pasáže z téhle knihy, beru nohy na ramena. Zajimavý je, že ti opravdu dobří a úspěšní se neodkazují na čtení podobných mouder.

13.09.2012 odpad!

Ach jo, no ... myšlenky z knihy nejsou vyloženě špatné. Prakticky ke všemu, co si tam přečtete, si řeknete "fajn, ono to platí", ale co jako? Prostě nic! Je to jenom takový čtení. Šíleně přeceňovaná kniha, která z průšviháře pohodáře neudělá.

13.09.2012 2 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Kultovní titul, který se vedle Rity Hayworthové a vykoupení z věznice Shawshank dočkal přijatelného filmového zpracování, které mu neudělalo ostudu. Myslím, že King musel zaplesat, když uviděl famózního Nicholsona zahrát Jacka Torranceho.

11.09.2012 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

U téhle knihy je strašně důležité, jaké vydání se vám dostane do ruky. Vím, o čem píšu, jelikož jsem Machiavelliho dílo studovala a vlastním téměř vše, co z jeho pera vzešlo. Pokud je čtenář odkázán na český překlad, musím jednoznačně doporučit překlad od Stanislava Janderky z r. 1939, jež vyšlo pod souhrnným názvem Vlády a státy a obsahuje jak zmiňovaného Vladaře, tak i Discorsi. Za naprostou šílenost považuji překlad Josefa Hajného z r. 1983. Janderka píše v autorském plurálu, což je Machiavellimu bližší, než-li pouhý popis kapitol. Pokud chce někdo do Machiavelliho díla proniknout hlouběji, nechť zapomene na Vladaře jako na singl knihu. Je nezbytné přelouskat to společně s Úvahami o umění válečném a Discorsi, alias. Rozpravy o prvních deseti knihách Tita Livia. To je prostě potřeba brát jako celek, když z toho vyberete jenom Vladaře, je to takový kastrát...

11.09.2012 3 z 5

Později Později Stephen King

Poslední dobou dávám ze zdravotních důvodů přednost audio knihám. Ze začátku mi to bylo líto, byla jsem opravdu velký čtenář. Ale ukázalo se, že kvalitní audio dovede v mnohých případech posunout knihu o level výš. A u Později je to přesně tenhle případ. Michal Zelenka to podal fantasticky. Pokud někdo s audio knihami ještě nezačal a teprve se rozmýšlí, tak tato je ideální na rozjezd. Nemá totiž vůbec žádnou chybu!!!

11.03.2024 5 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Nic moc. Kniha jako solitér absolutně nefunguje. Někomu, kdo nečetl Divergenci to nic nedá. V úvodu jsou povídky ještě docela v pohodě. Je jasné, že popisují nějaký konkrétní stav, nebo situaci. Ke konci už je tam ale jen spleť nesouvislých úryvků. Tamhle odstavec, tu stránka. Honem honem narychlo splácat knihu. Šlo to sepsat lépe. V tomto ohledu mnohem víc fungovala třeba kniha Grey.

06.10.2017 2 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Ke knize je potřeba přistupovat jako ke čtivu pro náctileté. Navíc je to taková jednohubka. Přečetla jsem ji za 4 hodiny. Děj docela svižně ubíhá, vždycky si říkám, že se do knihy musím začíst na prvních 30-ti stranách a tady jsem byla začtená hned. Kapitoly jsou krátké, to mám také ráda. Není zde vylíčen žádný sex, žádné extra násilí. Je jasné, že dospělý čtenář nebo někdo, kdo toho načetl už víc, má na děj vyšší nároky. Pořád je ale potřeba mít na paměti, že díky těmto knihám plno dětí začíná získávat vztah k četbě a literatuře vůbec.

26.09.2016 4 z 5

Kniha je takový dokument na papíře. Data, fakta, jména. Po 20 stranách je čtenář naprosto zbytečně přehlcen informacemi, které si snaží v hlavě dávat dohromady na úkor jejich sdělení. U mě velmi rušivý element.

27.02.2015 2 z 5

Démonolog Démonolog Andrew Pyper

...autor se zbytečně zaplétá do složitých filozofických úvah, které ale děj nijak neobohacují. Ta užvaněnost shazuje potenciál minimálně o polovinu. Prvních 80 stran jsem doslova protrpěla, než děj dostal jakýs takýs spád a potom se střídaly opět užvaněné pasáže s trochu svižnějšími úseky. Pro mě zklamání a 2 hvězdy dávám možná i trochu neoprávněně za natěšenost, kterou jsem před přečtením prožívala...

Forma vyprávění z pohledu první osoby je místama peklo. Teprve až v momentě, kdy na scénu přišla O´Brianová se to dalo snést.

Závěr autor utnul naprosto nepochopitelným způpsobem. Ne, nepovažuji za nutné aby bylo všechno polopaticky vysvětlené. Otevřené a nevyslovené závěry mi nevadí, ale konkrétně u této knihy to působí tak, že už prostě spisovatel nevěděl kudy kam a tak šlus.

Další věc, která mi na knize vadila je to, jakým způsobem se autor snažil protlačit Johna Miltona. Chápu, že je to zřejmě jeho oblíbenec a že má Pyper "nastudováno", ale myslím si, že to šlo protlačit do děje míň násilně. Takhle to na mě působí, že prostě vyraboval něčí dílo a horkou jehlou spíchnul příběh kolem něj.

Titul jsem zakoupila jako e-book který se tvářil, že má 330 stran. Jaký zklamání bylo, když děj skončil na straně 265 a zbytek byly jen plky, děkovačky a reklamy na jiné knihy...

ZÁVĚR: Když se konečně prokoušete dějem, tak je najednou konec a vy si řeknete" "A to je jako, do háje, všechno...?"

07.05.2014 2 z 5

Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Navštívení krásy – italská renesanční lyrika Giovanni Boccaccio

Já musím souhlasit, je to opravdu jedna z nejpovedenějších básnických sbírek. Ať člověk zaboří prst kamkoli, vždycky objeví překrásnou báseň. Především díky skvělým překladům. Bez nich by kniha byla poloviční...

02.10.2012 5 z 5