Gugu Gugu komentáře u knih

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Knihu jsem přečetla jedním dechem, napsáno skvělým stylem, rychlý spád, nebylo hluchého místa, knihu nechcete odložit. Petra Dvořáková vystihla myšlení hlavní postavy i jejich vnitřních monologů přesně tak, jak určitě uvažují a přemýšlí a sami k sobě mluví mnozí z nás. Ačkoliv se zdánlivě může jednat o obyčejný příběh jedné postavy, rodiny, se starostmi a zápletkami, které nejsou překvapivé, zcela jistě ve mně kniha zanechá stopu (oproti knížkám Třeštíkové a Hartla, které se taky dobře čtou, ale po čase si já osobně jen matně pamatuju, o čem vlastne byly). Už se těším na Vrány :)

04.03.2020 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Taková pohádka pro dospělé, jak životní ztroskotanec ke štěstí přišel a klid a rovnováhu nalezl. :) chvílemi je to opravdu trochu naivní a příliš ideální, ale příběh je psán svižně a čtivě a kdo z nás nedoufá ve šťastný konec. Takže jako odpočinkovou literaturu, která mi přiblížila prostředí a přírodu Krušných hor, doporučuji.

03.04.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Krásná kniha, krásně napsaná...i když s množstvím postav, které navazuji na první díl, ve všem se pěkně orientuje. V knize se promítá druhá světová válka, tak aktuální téma dnes, bohužel. Místy jsou osudy hlavních postav smutné, jindy veselé...každopádně doporučuji. Karin Lednická má příjemný styl psaní, včetně nářečí, němčiny, vše je snadno pochopitelné. Jako bonus obrazová příloha.

27.02.2022 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Čtivé, oddechové, úsměvné...ze života. U knížky si odpočinete a budete se rádi k ní vracet. Všechny postavy jsou "sousedky od vedle", které i nejspíš potkáváte. S knihami Patrika Hartla mám trochu problém, že si po letech málo pamatuju, o čem knihy byly, o jaké zápletky šlo apod. Ale to nic neubírá na tom, že se u knížky pobavíte nad problémy, které mnozí z nás řeší stejně tak.

16.02.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Naprosto skvělá Petra Dvořáková! Četla jsem od ní Chirurga, Dědinu i Vrány, žádná nešla odložit a Zahrada se k nim již také řadí.
Byť s málem dialogů, děj má od prvního momentu rychlý spád a dynamiku, monology hlavní postavy Vás ihned vtáhnou, úvahy o Bohu přimějí se zamyslet, k tomu všemu vykreslení psychologie člověka, který dojde k tragickému poznání a kterému držíte palce, aby na to všechno přece jenom nebyl tak sám, a se zábleskem naděje na konci. Třešničkou je pak samotná práce s jazykem. I když těžké a smutné téma, Petra Dvořáková "vyrobila" (alespoň pro mě) knižní klenot.

18.12.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná kniha, čtivá, krásně pracováno s jazykem, mnohdy s nářečím. Sledujeme osudy několika hrdinů, se kterými není nutné se ztotožňovat, je to o jejich životech, o událostech, které se odehrály a které nejsou ani zaznamenány, o životě v té době. Fajn vědět, že se můžu na ta místa zajít podívat, projít se s vědomím, že "někde tady" stála vesnice.
Kniha mě obohatilo o mnoho historických událostí a jelikož z tohoto kraje pocházím, tak o to víc jsem za to ráda. Kniha ukazuje život, o kterém se nám ani nezdá, jak těžce se žilo a z jakého mála se lidé dřív radovali a uměli radovat Autorčin styl se mi líbil, určitě zkusím případně i další knihu.

04.04.2020 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Skvělá kniha, skvělý příběh, i když ke konci mi to už přišlo příliš natahované, klidně by mohla být kniha o třetinu tenčí. Ale i tak jsem si to užila a neodtrhla se. Výborná krimi, napínavá, čtivá.

04.06.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha přečtená za jeden den, smutná od začátku do konce. Velmi mi sedí styl vyprávění Petry Dvořákové. VRÁNY jsem četla po Chirurgovi a Dědině, dávám plný počet. Dvořáková umí zaujmout, knížku neodložíte, dokud nedočtete, ačkoliv Vás bude z příběhu mrazit.

02.05.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Četla jsem všechny tři knihy paní Mornštajnové a za mě je to paní spisovatelka. Velmi mi sedí její styl vyprávění, jak vystaví děj, osudy lidí, jak vám všechno do sebe postupně zapadne a vytvoří krásný obraz. Já teda četla v pořadí Hana, Slepá mapa a Hotýlek a možná bych čistě pro sebe poslední dvě knihy prohodila. Všechny knihy jsem četla na jeden zátah a i když jsem na chvíli odložila, hned jsem za chvíli po nich sahala, nedá vám to, musíte vědět, jak to všechno dopadlo. Jsou to knížky, které v knihovně chci mít. Těším se na další.

11.02.2019 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Prostě, dobře se to četlo. Oddechovka s trochu předvídatelným dějem a zápletkou, ale neodložila jsem, dokud jsem nedočetla. Předpokládám, že kniha si neklade ambice aspirovat na cenu Magnesia Litera, takže pak svůj účel plní skvěle.

14.04.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Kniha, která si nehraje (a ani tak není prezentována) na to, co není. Žádnou filosofii nebo pojednání o nesmrtelnosti brouka nečekejte. Jde o oddychovku, která se velmi dobře čte, má to spád, děj nedrhne, já knížku odložila, až jsem dočetla. Navíc s pocitem, že taková rodina někde kousek ode mě skutečně může žít. Byť se jedná o rodinu v luxusu, která netrpí nedostatkem, bylo to pro mě uvěřitelné a ne nemožné. Na tyhle zimní večery super knížka, u které si odpočinete a na chvíli budete prožívat život někoho jiného. Za sebe doporučuji.

29.11.2021 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Moje první kniha od Yrsy a jsem nadšená, pokud je podle ostatních komentářů nejslabší, tak se mám na co těšit. Jsem spokojená, vyprávění plné napětí, které odsýpá, žádné natahování děje nebo prodlužování pointy. Skvěle se to četlo, v podstatě na jeden zátah. Jako napínavou oddechovku jedině doporučuji.

28.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další krásná kniha, Alena Mornštajnová prostě umí psát, píše krásně, jednoduše, řekla bych dokonale. Celou knihu čtete jedním dechem, já se nemohla odtrhnout. Opět sice smutná, smutné téma (nebo spíš příběh jedné rodiny), i když zase trochu jiné oproti předchozím knihám. Opět celý příběh do sebe postupně zapadal, jednotlivé situace se logicky poskládaly. Řekla bych, že paní Mornštajnová nemá v tuto chvíli konkurenci. Už aby byla další kniha :)

28.04.2019 5 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Krásná kniha. Klidné, snové vyprávění, kde poselství je vždy mezi řádky. Opět jsem se - jako u prvního dílu - zasnila a nechala se unášet vyprávěním. Ano, člověk už tak nějak po prvním díle ví, o čem to bude, ale mně osobně to na zážitku neubralo. A v dnešní stresující době podobné knížky vítám. Doporučuju.

07.07.2022 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Zase skvělý thriller, nedal se odložit, i když tentokrát mi přišel závěr lehce překombinovaný a ne úplně uvěřitelný, ale to Yrse odpustíte, protože jinak jsou příběh, téma a styl vyprávění skvělé. Po Jo Nesbovi další autorka, kdy víte, že si čtení užijete, i vzhledem k pravidelné tloušťce jejich knih.

28.03.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Tak musím říct, že já osobně nadšení z knihy nesdílím. Kniha je čtivá, krátké a svižné kapitoly s udržovaným napětím nutí knihu neodložit, ale že bych z příběhu byla nějaká paf, to nejsem. Od cca půlky je jasné, "kdo je vrah" a závěrečné "překvapení" se u mě jaksi taky nekonalo, spíš mi závěr přišel už lehce přehnaný, ale dejme tomu. Co ovšem opravdu nechápu, je překlad, resp. čeština. Že chybí zásadní čárky ("To bychom myslím měli změnit.") a ne jednou, to bych ještě se zavřenýma očima přešla. Ale může mi někdo vysvětlit patvary "pročs" (místo proč jsi), "užs" (místo už jsi) apod.? Dále nelogické věty, které nevím, nakolik jsou také v originále, např. věta - jela jsem k sobě do bytu a ukryla se tam - mi přijde vtipná...až mě bude hledat policie, tak určitě ne v mém bytě :). A takových nelogičností je tam víc. A tohle, alespoň z mého pohledu, celkový dojem taky kazí.

22.05.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Fantastická Alena Mornštajnová...přečteno jedním dechem za dva dny (jako všechny její knihy), konec mě silně dojal. A i když děj byl chvílemi příliš politický, toho „socialismu“ jsem měla plné zuby, tak je to knížka, která ve mně nechala velkou stopu. Navíc práce s jazykem, krásná čeština, bravurně vystavěný děj, propojený tak, jak to umí jen A. Mornštajnová. Děj má spád a přesto, že je místy hodně popisný, knížka rychlým tempem odsýpá. Skoro mám dojem, jakoby se příběh skutečně stal, postavy opravdu žily...silný zážitek, velmi doporučuji.

22.04.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantický příběh z prostředí Londýna a Kodaně, čtivý, s prvky hygge stylu. Naladí Vás na poklidnou notu ke kávě, odpočinkové čtení, které neodložíte, dokud nedočtete.

10.05.2020 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Jak autor sám v knížce uvádí, kniha pracuje s přesahy do reality, paratexty a reflexemi, a to je aspoň pro mě kámen úrazu. Díky tomu kniha "nedrží pohromadě", příběh je rozkouskován, spousta zbytečných kapitol a stránek. Chvílemi psáno v přítomném čase, chvílemi v minulém, jednou v první osobně, pak ve třetí, někdy mi připadlo, že takto vše hlavně proto, aby to byla za každou cenu "postmoderna" a kniha byla zajímavá. Příběh sám o sobě by pěkný a poutavý byl, už kvůli tomu, jak bravurně autor pracuje s českým jazykem. Pasáže, které se věnují jen ději, se čtou samy a knihu nechcete odložit, ale pak přijde nepochopitelná kapitola s článkem z novin, proč? Nebo deset stránek jmenného rejstříku postav, proč? Pak deset stránek rozhovoru autora sama se sebou.. jo, bezva, ale proč to cpát do knihy a zbytečně kouskovat příběh? Vynechat přesně tyto kapitoly, kniha je poloviční, děj dech beroucí a čtenář se silným niterným zážitkem. Takto pro mě jen rozpačitý pocit udělat knihu za každou cenu jinou, zajímavou a hlavně "moderní".

18.01.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásná kniha, čtivá, se spádem, zároveň smutná, místy i vtipná. Hned jsem si koupila od autorky další. Doporučuju k přečtení.

17.06.2018 5 z 5