gretl74 gretl74 komentáře u knih

Hotel Imperial Hotel Imperial Arnold Bennett

Ano, je to staré, ale kdysi dávno jsem u babičky v knihovně ukořistila první díl, který se mi moc líbil, takže jsem pak dlouho sháněla po antikvariátech díl druhý, abych zjistila, jak to dopadlo. Dobová červená knihovna z prostředí luxusního hotelu (a hotely já prostě miluju ...).

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Jedna z knížek, které mne provázely dětstvím - milovala jsem hlavní hrdiny, prožívala jejich cestu i dobrodružství. Nádherně napsáno.

Dracula Dracula Bram Stoker

Přečteno na gymnáziu, při jedné z angín mi knihovnice vyhrabala vyřazenou knihu, kde chybělo prvních pár stránek, takže mi to začalo rovnou nervákem ... Klasika žánru.

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Doporučená povinná četba, kterou jsem si zamilovala a pro jistotu několikrát zopakovala ,)

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Prostě Mikuláš - tady není co dodat. Pro malé i velké.

Robin Robin Zdena Frýbová

Tuhle knížku miluju, stačí otevřít na jakékoli stránce a začíst se a hned je mi o poznání líp. Psí příhody jsou fajn (i když dotažené ad absurdum), ale i vztahy v rodině, dialogy, ironie - mě to prostě bavilo a baví.

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Četla jsem už kdysi dávno, tenkrát mi politické zákulisní intriky tolik neříkaly, ale královský dvůr jsem milovala ,) Každopádně skvělé čtení.

Desdemonin dům Desdemonin dům Lion Feuchtwanger

Četla jsem už kdysi dávno, povídky si moc nepamatuji, ale divadelní hry byly velice silné.

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Mikuláš prostě nikdy nezklame - co slovo, to perla, k tomu dokonalé obrázky. Dcerka se dokonce měla jmenovat Marie-Hedvika (ale nakonec je to jinak ,)

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Geralt a Sapkowski jsou dvojka, která nikdy nezklame.

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Knížky s válečnou tematikou nevyhledávám a pokud možno nečtu, ale tady jsem udělala výjimku a byla odměněna skvělým příběhem.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejsilnějších a nejpůsobivějších knih, jaké jsem kdy přečetla. Nechtěla jsem věřit, že byla napsána před tolika lety, je naprosto současná a doba jí na síle neubrala, spíš naopak.

13.11.2018 5 z 5

Velice dobře napsáno - drsné, přesto tak nějak v normě pro náctileté, k zamyšlení, napínavé, city nechybí - co víc si přát.

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Geralt i Sapkowski jsou srdcovky, takže těžko objektivně hodnotit, pro mne za plný počet bodů.

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Zaklínači ani Sapkowskému nemám co vytknout - tudíž plný počet hvězd ,)

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zaklínači ani panu Sapkovskému nemám co vytknout - tudíž plný počet hvězd.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pro mne naprostá klasika a dokonalý čtenářský zážitek.
"Četla" ji i má slepá babička, která si půjčovala audioknihy ještě na kazetách. Sice si trošku stěžovala, že "porád jdou a jdou a jdou", ale poctivě "dočetla" do konce ,)

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Není co psát, co dodávat - neskutečné veledílo, promyšlené co do charakterů postav, celkového děje, atmosféry. V určitém věku by s Frodem měl, alespoň na stránkách knihy, putovat každý.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tohle bylo úderné i předtím, než se předlohy chopila HBO. Vykreslené charaktery, promyšlené rodové historie, intriky a atmosféra. Autor neváhá obětovat i některé z hlavních hrdinů, takže nervák až do konce. Za tolik násilí a krve bych jindy ubrala hvězdičku z hodnocení, ale u Martina mi to nějak nejde ,)

13.11.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Harry Potter byl jako zjevení - něco nového, snového, pro děti i dospělé s fantazií a duší dítěte. První až třetí díl byly prostě dokonalé, ty další už začaly být temnější, dospělejší a /pro mne/ o hvězdičku slabší. Přesto skvělé!