goofinkaa goofinkaa komentáře u knih

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Film milujem a dobre si obsahom poradil. Kniha mala podobný nádych, aj keď s úplne iným koncom. Bolo to príjemné čítanie, no ďalšie pokračovania si nechám ujsť. Asi si nechcem kaziť dojem :)

23.03.2024 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Úplne ma to vcuclo! Super myšlienka a krásny príbeh. Vypísala som si aj pár hlubokých myšlienok. Nebudem tu rozoberať technické detaily cestovania časom a vŕtať sa v detailoch ako niektorí, bola to proste super kniha. Nevedela som prestať čítať.

17.02.2024 5 z 5

Jak se stát Pařížankou Jak se stát Pařížankou Sophie Mas

Vďaka krátkym textom, som knihu prečítala za jeden deň. Narazila som aj na pár zaujímavých myšlienok, ale podľa mňa bol okolo knihy nezmyselný "hype" a je to len dielo dobrého marketingu a PR...

17.02.2024 2 z 5

Nazdar, vitamíne Nazdar, vitamíne Rachel Khong

Na začiatku sa to zdalo ako fajn oddychovka a nenáročná kniha, ale nedokázalo ma to udržať. Knihu odkladám nedočítanú.

17.02.2024 2 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Klasická Soukupová, reálne aj znepokojujúce. Trochu mi to svojou tématikou pripomínalo Třeštíkovej Kde jsi, když nejsi, ale tu hlavná hrdinka žije a rozhodla sa konať a žiť, tak ako chce ona a nie ako od nej očakávajú ostatní.

17.02.2024 4 z 5

Tak daleko, tak blízko Tak daleko, tak blízko Michaela Zindelová

Trochu ťažšie téma, ale inak sa kniha čítala dobre. Cesta vlakom ubehla rýchlejšie. Z denníka matky tam toho zas tak moc nebolo, ale denník so Španielska bol zase dost podrobný. Skoro ako z filmu, čítaš rýchlo, ale rýchlo aj zabudneš.

17.02.2024 3 z 5

Mise Hygge Mise Hygge Caroline Franc

Dosť predvídateľná oddychovka do metra, aby cesta rýchlo ubehla. V Dánsku som už bola a chcela by som sa tam vrátiť. Hygge je nakazlivé :)

25.11.2023 2 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Bomba! Toto sa naozaj podarilo. Nie každý dokáže oceniť tu autorovu sústredenosť, pri tak mnohovrstevnatom písaní. Ano, bolo to miestami surové, ale taký život je. Vulgárne? Vobec, v niektorých údajne "vulgárnejších" odstavcoch som sa našla aj ja, slobodná a bezdetná žena. Párkrát som vo vlaku aj vyprskla smiechom, ako sa autorka trafila... Piatu hviezdičku dám, až sa to bude točit v Holywoode :)

27.08.2023 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Lahké, odpočinkové čítanie do metra. Niektoré veci by sa dali rozpísať aj podrobnejšie, ale keďže táto kniha neaspiruje na Nobelovku, tak sa jej to dá odpustiť :)

27.08.2023 4 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Kniha bola vtipná, ale zase niektoré príbehy ma dosť prekvapili. Bola to zaujímavá sonda do nedtradičného sveta. Oceňujem, že príbehy boli krátke a svižné. Človek sa nakoniec aj niečo dozvedel.

04.05.2023 3 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Jasné autor bol vtipný a nápaditý. Niektoré poznámky ma fakt pobavili, ale žiadna z nich mi v hlave neostala. Ku koncu už som sa trošku trápila, bolo to z každého rožka troška... Som proste na iný druh beletrie :)

04.05.2023 2 z 5

Když má štěstí kliku Když má štěstí kliku Aurélie Valognes

Veľmi príjemná kniha, ktorá má na záver silnú myšlienku, ktorú by ste nečakali. Celé to malo zrazu nový rozmer.

04.05.2023 4 z 5

Ten mizernej Bucky Dent! Ten mizernej Bucky Dent! David Duchovny

Ako to tu čítám, asi nie som jediná, kto mal na začiatku s touto knihou problém. Knihu zatiaľ odkladám a možno ju dočítam niekedy časom... Je to také americké a baseballové. Nejak sme sa teraz s Duchovnym proste nestretli... :)

04.02.2023 2 z 5

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Čo ja viem... Nejak ma táto kniha nenadchla. Skor sa čudujem, že niektorí ľudia sa nechajú tak ľahko zmanipulovať. Je to vobec ešte manipulácia, keď niekto sám nerozmýšla? Alebo je to len využitie slabého jedinca vo svoj prospech? A čo vlastne Arcovi išlo? To som napríklad vobec nepochopila...

04.02.2023 2 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Napriek téme sa kniha číta veľmi svižne a nemáte po nej ťažké pocity či sny. Kníh venovaných holokaustu som čítala už viacej, niektoré boli silnejšie či podrobnejšie a zasiahli ma viac. Toto je podľa mňa jedna z tých ľahších a jednoduhších. Samozrejme Eddie je frajer, cesta, ktorú zažil je neskutočná a o to je krásnejšie, aký naplnený život prežil.

04.02.2023 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Prvá časť sa mi miestami čítala horšie, autor sa dosť hral so slovami a ja som sa niekedy úplne ztrácala. Niektoré pasáže boli dosť prekvapujúce, ale zase druhú časť som úplne hltala. Príbeh každý pozná, téma je silná. Podla mňa je to príbeh hlavne o láske. Hoci trochu zvrátenej.

04.02.2023 5 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Príjemná oddychovka, pri ktorej čas rýchlo uteká. Človek stále čaká na nějaký happyend, takže koniec bol prekvapivý. Rozmýšlam, že pozriem aj film, ako si s tým poradili :) Na pár chvíľ som sa ocitla na druhej strane sveta a bolo to očarujúce.

02.11.2022 4 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Kniha mala svoje velmi pekné inšipratívne miesta. Človek sa zamyslí nad svojím vlastným životom, takže niekedy som sa vedela s autorkou naozaj ztotožnit. Určite si pár vecí poznačím bokom :) Druhá polka bola zase skor taká americká. Nedalo sa to velmi aplikovať na naše pomery. Knihu hodnotím inak pozitivne, pre mňa to nebol stratený čas.

02.11.2022 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

V knihe je kopec nostalgie, ale hlavne veľa zaujímavých vecí zo zákulisia, o ktorých som nevedela. Pochopila som pozadie niektorých dielov a teraz vidím tento seriál zase trochu inak. Zachytil spoločnost v kontexte doby. Kam sa hrabú dnešné scenáristické seriálové rychlokvašky :)

04.10.2022 3 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Je to rozdiel oproti králíčkovi Jojo, ale chápem prečo. Kniha je miestami prekvapivá až temná a na príbeh o takejto závislosti by ľudia do kina nechodili. Film je vtipný a milý pre široké publikum, ale kto čakal srandu aj v knihe, nedočkal sa. Druhá polka knihy sa mi kupodivu čítala lepšie, bola som zvedavá kam a ako sa príbeh posunie. Podobné príbehy sú písané z pohľadu veznenej osoby, ale tu sme mali možnost vidieť, čo sa deje v hlave vezniteľa a celé to bolo zasadené ešte do obdobia holocaustu, čo tomu dávalo zase ďalší a silný rozmer.

18.07.2022 3 z 5