Továrna na vafle

V továrně na vafle vládne čilý ruch, vše běží v zajetých kolejích, vafle přijíždějí na páse a ženské je balí do krabic... Pak ale přichází narušitel! Arka Narovski – vysoký, charismatický, tajuplný. Atmosféra v továrně rázem začne houstnout a výroba tuhnout jako vafle v peci. Podvratná činnost nového zaměstnance vyústí ve stávku, zastavení výroby, dokonce i požár továrny. Lze napravit napáchané škody a rozjet se znovu po starých kolejích? Nebo je stav nenávratný? Nadčasový román o tom, jak snadno lze oklamat masy, ale také o touze nechat se mást....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/385614/tovarna-na-vafle-pCf-385614.jpg 3.278
Vydáno, Plus

De wafelfabriek, 2017

Kniha Továrna na vafle

oblakaknih

3,5/5
Továrna na vafle mě zaujala jak svým názvem, tak svoji obálkou. Přesto jsem neměla nijak velká očekávání.
Námět je velmi originální a (musím souhlasit s tím, co stojí na zadní straně obálky) orwellovsky zpracovaný.
Postavy byly skvěle a zajímavě vykresleny, Arka na mě působil přesně tak, jak jsem očekávala. Z textu jasně vyplynuly emoce všech postav.
Kniha má krátké kapitoly, takže se dobře a velmi rychle četla. Na styl psaní jsem si musela zvyknout, ale po pár stránkách mi sedl.
Upřímně jsem čekala něco malinko jiného, ale přesto se mi kniha líbila.
Děj plynul poměrně rychle, nebyly tam žádné nudné pasáže.
Jak jsem zmínila na začátku, obálka knihy dokáže zaujmout. A i když občas trochu komplikuje čtení, je prostě perfektní.
Není to kniha, kterou bych teď doporučovala na každém kroku, ale pokud hledáte něco na jednu cestu vlakem, tohle je to pravé.

Elevant

Kniha se považuje za román, ale děj má poměrně přímočarý na 200stránkách textu psaným velkým písmem a a 2-centimetrovými okraji, takže počítejte, že kniha je přečtena velmi rychle. Zřejmě proto na mne působila zkratkovitým, povídkovým dojmem. Gradace příběhu funguje, ke konci knihy může být čtenář z jednání postav docela nervózní. V zásadě je Továrna na vafle opravdu podobná Farmě zvířat, ale odehrává se v továrně na vafle, a nedosahuje takových kvalit-příběh působí vykonstruovaně a samoúčelné. Je však psaný příjemným hravým jazykem a nutí k zamyšlení. A ty, co tolik napřemýšlí určitě alespoň pobaví.
P.S. Vydání nakl. Plus 2018 má krásnou obálku: ve tvrdé vazbě je vyříznutý obrys továrny, ve kterém je vidět první stránka s motivem vaflí.

sarekaslukova

Ani si už nepamatuji, jak jsem se k téhle knížce dostala, ale určitě je to první knížka, u které čím déle jsem četla, tím více jsem byla naštvaná. Ano brala jsem ji s nadsázkou, ale opravdu jsou lidé, kteří sebou nechají takhle krásně manipulovat a to mě hrozně naštvávalo. Ale co se musí nechat bylo, jak čtení krásně odsýpalo.

Mayaku

Tato kniha mě v knihovně zaujala obálkou, tak jsem se ji rozhodla zkusit. Jakkoliv se mi líbilo zobrazení nesnesitelné lehkosti manipulace s lidmi, ta kniha je veskrze dost nudná. Srovnání s Orwellem podle mě úplně není na místě. Přečíst - vrátit do knihovny - zapomenout.

Domka901
15.12.2019

I přes různorodé komentáře a názory mě knížka zaujala a bavila. Samozřejmě, že se nedá rovnat s Orwelovou Farmou zvířat. Přeneseně a odstupem tu ale lehkou podobnost můžeme vidět. Na rozdíl od negativních komentářů na vzhled obálky musím říct, že mně se líbila a viděla jsem v ní i jistou symboliku. Pokud vás láká neobvyklý příběh s přesahem, je pro vás Továrna správná volba.

Lenka.Vílka
09.10.2019

"Nervous Breakdown - Hawthorne Heights"

Začnu otázkou:
Kdo přišel s tím dementním nápadem obálky?! Kdo to provedl?!

Ne, není to dobré. Ne, není to originální.
Jo, je to hloupé. Jo, je to trapné. A v poslední řadě. Zkusil si ten člověk potom vzít knihu do ruky a číst? Nejde to držet, protože vám zapadnou prsty do díry. Naštěstí jsem měla knihu z knihovny, takže byla zabalená. Jinak by okraje výřezu byly hned odrbaný. Jenže tohle není kniha pro děti, kde do díry saháte, ať víte, jak má číča jemnou srst. Je tam prostě díra a ... no a to je všechno.

A jak čtu komentáře, jsem asi jediná s tímhle názorem. Verdomme!

(Názor neměním ani po dočtení, kdy jsem pochopila, proč to mohl někdo spojit s "tamtím" v knize. Nešlo to dělat třeba dovnitř? A kolik imaginace je třeba ke spojení? Neměla jsem jí dost.)

Příběh je v anotaci, to si může přečíst každý. Ale o čem ten příběh je, se dozvíte až k knize. Kterou buď budete brát jako knihu o továrně na vafle a pár divných lidiček v ní. Nebo pochopíte, co tím chtěl autor říct. A potom si knihu užijte. Potom i klidně zapomenete na tu strašnou obálku.

Třetí část mě i přes to všechno pochopitelně značně pobavila. Asi právě proto přes to všechno. Jiný konec bych autorovi asi neodpustila.

Jinak, ten kdo nepochopil trhání zubů a proč to trhání zubů (že je cukr jenom rozbuška pro gradaci metafory onoho trhání a chování lidí kvůli tomu, což beru jako nejúdernější část knihy), knihu vůbec nepochopil. Tudíž jeho hodnocení asi i smysl dává. Stejně jako každého, kdo nepochopil o čem to bylo, ne v případě, že pochopeno bylo, jenom se prostě nelíbilo...

Petra21
15.09.2019

Přiznávám, že i já jsem se z počátku ušklíbla nad označením orwellovské antiutopie, nicméně... nyní musím dát anotaci ku podivu za pravdu. Pochopitelně se tento titul nedá srovnat s Farmou zvířat a ani by přílišná podoba nebyla žádoucí; Roman Helinski nám předvedl svou mimořádnou schopnost vyobrazit nekonečnost pošetilosti i absenci logiky v lidském konání. Jak snadně lze zmanipulovat dav "ovcí", jak těžké je sám davu odporovat i jak se autoritářská role může snadno a rychle zvrhnout mi připomnělo námět filmu Náš vůdce. Tato kniha mě oslnila především překvapivým přesahem a propracovaností v detailech (příznačné vykrojení obálky s podobenstvím zubu mi připadlo geniálně tragikomické).

Ellen16
26.08.2019

Námět knížky vůbec není špatný, ale v příběhu jako by mi pořád něco chybělo. Akce se zuby mi přišla divná a nejspíš i trochu přitažená za vlasy. Je to takové uspěchané a i celkem předvídatelné. Chyběla mi větší hloubka.

Alef
Alef