gimli35 gimli35 komentáře u knih

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Můj třetí Urban - a zase výborný. Autor se neztrácí v reáliích Rakouska-Uherska ani Československa a příběh nápaditě doplňuje dobovými událostmi. Tohle se četlo samo! :)

27.09.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

První polovina knihy byla poněkud rozvláčná - a proto jsem byl zoufale nepřipraven na tu emocionální smršť ve druhém poločase.
Co ještě napsat? Tváří v tvář nebývale smutnému závěru mi docházejí slova. Omezuji se tedy na neopominutelné vzdání holdu autorovi a bez váhání uděluji maximální počet hvězdiček.

30.06.2019 5 z 5

Osudy a jejich pán a jiné povídky Osudy a jejich pán a jiné povídky Arnošt Goldflam

Mohl bych opsat své hodnocení jiné Goldflamovy povídkové knihy - Podivné historky ze života. I tady se najdou lepší a horší povídky a i tady jsou ty lepší (Houpačka, Cesta malého hocha tam a zpět) opravdu výborné.

06.04.2019 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Styl psaní I. Březinové jsem si oblíbil díky jeho nebývalému spádu, který se vyskytuje v jejích příbězích, přestože děj mnohdy není žádná řachanda. Řvi potichu, brácho je toho učebnicovým příkladem.

17.03.2019 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Po Lordu Mordovi můj druhý Urban - a snad ještě lepší než ten první (i když ten závěr je trochu bizarní, co si budeme povídat).

17.03.2019 5 z 5

Podivné historky ze života Podivné historky ze života Arnošt Goldflam

Goldflamův styl vyprávění mi velice dobře sedl, kniha se čte opravdu lehce a svižně. Jednotlivé povídky jsou, jak už to bývá, trochu nevyvážené; výborné a nápadité (Pořádkumilovný Vilík, Krtinec, Proměna, Zmatení času) se střídají s těmi opravdu bizarními a pro mě poněkud nepochopitelnými (O jednom králi, Divné ráno, Aneanekdoty). Jako celek jsou ovšem Podivné historky ze života příjemným (byť v druhém plánu mnohdy neveselým, jak upozorňuje anotace) čtením. A poslední povídka Zatím... je vtipná, dojemá, mrazivá a lidská zároveň - výborná tečka za povedenou knihou.

08.02.2019 4 z 5

T. G. M. - Malé historky o velkém muži T. G. M. - Malé historky o velkém muži Josef Mach

Pěkné minipříběhy ze života TGM. Jednu hvězdičku jsem nucen strhnout za některé děsivé formulace a obraty (např. "agrofašisté") poplatné době vzniku knihy (vydání z konce roku 1947).

30.01.2019 4 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Neskromně si troufnu tvrdit, že svého první Urbana jsem zvolil dobře. Ačkoliv děj - minimálně v první polovině - nikam nespěchá, nejedná se o nudný příběh, neboť ho autor prošpikovává dobovými pražskými reáliemi či milými drobnostmi v podobě tehdejších novinek (náramkové hodinky, ovesné vločky), nad nimiž se dnešní čtenář pousměje. S blížícím se koncem se pak tempo knihy značně zrychluje a do cíle dojíždí velice energicky a napínavě - detektivka, jak má být. A já se jdu pustit do Sedmikostelí. :)

30.01.2019 5 z 5

Profesor na frontové linii Profesor na frontové linii Miroslav Balaštík

Dosud jsem žádnou knihu rozhovorů nečetl a Profesor na frontové linii je tak dílem, které se velmi vymyká tomu, co čtu obvykle.
Musím říct, že ačkoli je rozhovor veden skutečně skvěle (tazatel se např. nebojí přejít do opozice vůči tázanému, přestože jsou to přátelé), takto dlouhé interview je literárním žánrem, který mne opravdu příliš neuchvátil.
Ty tři hvězdičky tedy prosím berte s rezervou - a holdujete-li rozhovorům více než já, směle se do PNFL pusťte. :)

02.12.2018 3 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nádherný Otčenáškův jazyk, tíživá atmosféra protektorátu, výborně vykreslená psychologie postav, srdcervoucí konec... Ohromný skvost na pouhých 160 stranách.

28.11.2018 5 z 5

Jak uvařit demokracii Jak uvařit demokracii Petr Fiala

Užitečná "příručka" k zorientování se v politice posledních několika měsíců, byť je tvořena téměř výhradně autorovými komentáři pro web Forum24. Potěší i vcelku optimistický, ba téměř státnický závěr.

24.11.2018 4 z 5

Karel Kramář Karel Kramář Martina Lustigová

Pěkná kniha přinášející podrobný životopis prvního československého premiéra a umožňující pochopení této zvláštní osobnosti. Autorka se chvílemi opakuje, ale vzhledem k velmi podrobné analýze Kramářova života jí to milerád odpouštím a uděluji pět hvězdiček. :-)

19.10.2018 5 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Mladý youtuber líčí s potřebným nadhledem svůj dosavadní život. Příjemná oddechová kniha na jeden večer.

11.10.2018 5 z 5

To kalné ráno To kalné ráno Karel Novotný

Přečteno stylově 14. září.

14.09.2018 5 z 5

Povídky z hor Povídky z hor Antal Stašek (p)

Milé překvapení v podobě čtivých povídek dnes již pozapomenutého autora. Uvedu čtyři, které mne zaujaly nejvíce:

Francka - napínavý příběh tragické lásky s několika téměř erotickými momenty

Švec Matouš - vlastně taková sonda do života podkrkonošských vesničanů, autor nešetří humorem a ironií

Zámecký kaplan - podobně jako v povídce Dílo mistrně popsané myšlenkové pochody hlavní postavy + výborné vystižení ponuré atmosféry na rozpadajícím se zámku

Ze vzpomínek - poutavě sepsaný autorův život na třiceti stránkách; zvláštní pozornost je věnována vlastenectví v podhorských vesničkách

09.09.2018 5 z 5

Sedmička Sedmička Miloš Zapletal

Velice příjemná kniha, které čtenář pro její dobrodružnost, spád a ideologickou nezatíženost odpustí i občas přehnané moralizování a časté nostalgické povzdechy hlavní postavy. Za mne čtyři hvězdy - a těším se na další díly "sedmičkové" trilogie.

07.09.2018 4 z 5

Žihadýlka Žihadýlka Václav Daněk

Panu Daňkovi to i přes jeho úctyhodný věk píše stále skvěle. Strefuje se do nabubřelých autoritářů a populistů, zároveň si však neopomene rýpnout i do Evropské unie. Za mě perfektně vyvážené a vtipné básně - pět hvězd!

06.09.2018 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

A mně se to vlastně líbilo, asi už jsem si, coby pravidelný čtenář, na vondruškovskou překombinovanost zvykl.

01.09.2018 4 z 5

Útěk Kryšpína N. Útěk Kryšpína N. Ivona Březinová

Napínavý příběh o útěku nedoslýchavého a poněkud bázlivého, avšak o to bystřeji uvažujícího Kryšpína zaujme především spádem děje, který se přímo řítí kupředu. Závěr je možná trochu zbytečně useknutý, ale hlavní poselství se do něj vejde - že člověk má nepřátelům a problémům čelit takříkajíc s otevřeným hledím.

24.08.2018 5 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Přečteno jedním dechem. Barvitě popsané cestě lyžaře Bena zpět ke sportu nechybí nadhled, zároveň však autorka umí v dramatických okamžicích zejména v první čtvrtině knihy i pořádně přitlačit na pilu. Nejedná se tak o plytkou story plnou motivačních citátů, nýbrž o velmi dovedně a hlavně uvěřitelně napsaný příběh, v němž se kromě naděje, zoufalství, napětí, zloby a přátelství jako blesk z čistého nebe objeví i zmínka o sebevraždě. SPOILER: dopadne to dobře. Vřele doporučuji!

22.08.2018 5 z 5