Povídky z hor

Povídky z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271098/bmid_povidky-z-hor-Ims-271098.jpg 5 1 1

Soubor povídek vyjadřuje autorovy sympatie k silným jedincům z venkova i města, kteří svádějí boj o lásku či hledají řešení v mezních situacích života. Vypráví o tragické lásce chudé vesnické dívky k zámožnému selskému synkovi (Francka), o vzdoru vesnického chlapce, který se pod vlivem zklamané lásky mění v osamělého buřiče (Švec Matouš), o duševním zápasu bývalého továrníka, kterého podnikatelská vášeň přivedla na mizinu (Dílo), o muži prchajícím z rušného města do klidu hor (Ubohý člověk), o vesnickém synkovi žijícím ve městě, který se vrací z města pro útěchu na venkov (Návrat), o synovi a otci, kteří se vymaňují z náboženského nazírání (Zámecký kaplan). Svazek uzavírá vzpomínková próza, v níž autor zpodobňuje kraj a lid svého dětství (Ze vzpomínek).... celý text

gimli35
09.09.2018 5 z 5

Milé překvapení v podobě čtivých povídek dnes již pozapomenutého autora. Uvedu čtyři, které mne zaujaly nejvíce:

Francka - napínavý příběh tragické lásky s několika téměř erotickými momenty

Švec Matouš - vlastně taková sonda do života podkrkonošských vesničanů, autor nešetří humorem a ironií

Zámecký kaplan - podobně jako v povídce Dílo mistrně popsané myšlenkové pochody hlavní postavy + výborné vystižení ponuré atmosféry na rozpadajícím se zámku

Ze vzpomínek - poutavě sepsaný autorův život na třiceti stránkách; zvláštní pozornost je věnována vlastenectví v podhorských vesničkách