gimli35 gimli35 komentáře u knih

Když hlad a válka zuřily Když hlad a válka zuřily Antal Stašek (p)

Staškovy povídky jsou vlastně docela čtivé, pokud autor dodrží dvě podmínky: za prvé se mu vlastní příběh musí povést ukočírovat, aby dával smysl a vedl odněkud někam, a za druhé by si měl sednout na ruce pokaždé, když se chce pouštět do divokých a mnohdy nechtěně komických úvah o zářné komunistické budoucnosti. To se pak totiž může stát, že se jím vytvořený chrabrý dav nadšeně hlásí ke společnému vlastnictví jen pár okamžiků poté, co totálně zdemoloval přepychový dům (ústřední povídka Když hlad a válka zuřily).

Ze sedmi povídek v této knize stojí za přečtení určitě V příboji, Taranovo zlato (ty jsou nejlepší), Poznání (jakž takž) a s přimhouřením všech očí i již zmiňovaná hlavní povídka, a to především díky překvapivě povedenému a velmi plastickému líčení dekadentních večírků ve zbohatlické vile. Jinak bych potenciální zájemce o Staškovu tvorbu odkázal spíše na výbor Povídky z hor, který je mimochodem dostupný i ve fondu pražské městské knihovny. Pokud se přenesete přes občasné nepřirozeně šroubované dialogy a nesáhnete zrovna po knize, kde autor do čtenáře tlačí své politické přesvědčení, je Antal Stašek celkem zajímavým spisovatelem. (A co se fyzického vzhledu týče, je to asi nejzapamatovatelnější obličej české literatury. :))

09.04.2021 3 z 5

Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Vít Machálek

Machálkova monografie třetího československého prezidenta je velkolepým dílem, a to nejen svým mnohasetstránkovým rozsahem, ale především ohromně širokým záběrem. Autor se neomezuje pouze na ústřední postavu knihy, ale i na dobové okolnosti (až do konce roku 2018!), a tak má čtenář možnost nahlédnout do děsivých retribučních procesů třetí republiky či do nazírání na osobu Emila Háchy po sametové revoluci. Publikace je zpracována velice odborně - seznam pramenů a použité literatury je nekonečný -, ale zároveň čtivě.

Hácha může vzbuzovat širokou škálu emocí; za sebe vybírám obdiv. Obdiv k muži, který kromě duševního i tělesného zdraví obětoval především svou čest a pověst ve prospěch národa, jehož část mu to oplatila (či dodneška oplácí, jako v případě současného prezidenta) ohromnou nenávistí. Obdiv k člověku, jenž zachránil mnoho životů, aniž by z toho kromě dobrého pocitu kdy něco měl.

Ne arogantní machové, mstiví starci či bezpáteřní populisté, nýbrž čestní, slušní a skromní lidé Háchova typu by měli vstupovat do politiky. Škoda, a zároveň žádný div, že se jim do toho zpravidla moc nechce.

04.04.2021 5 z 5

Král Ubu Král Ubu Alfred Jarry

Výborné, jazykově velmi pestré a až nepříjemně aktuální - jako bych slyšel pana premiéra a celou současnou vládní garnituru...

OTEC UBU: Pánové, zdaníme majetek deseti procenty, druhá daň bude za obchod a za průmysl, třetí za sňatky a čtvrtá za úmrtí, každá po patnácti francích.
PRVNÍ FINANČNÍK: To je přece blbost, otče Ubu.
DRUHÝ FINANČNÍK: To je nesmysl.
TŘETÍ FINANČNÍK: Nemá to hlavu ani patu.
OTEC UBU: Děláte si ze mne blázny! Do díry s finančníky!

02.04.2021 4 z 5

Dům Bernardy Albové Dům Bernardy Albové Federico García Lorca

Hutné, tísnivé drama. Dům s dusnou atmosférou pod taktovkou nekompromisní Bernardy, z něhož není úniku...

31.03.2021 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Až překvapivě čtivé, milé překvapení!

23.03.2021 4 z 5

Zpětné zakreslení cesty Zpětné zakreslení cesty Alena Zemančíková

Bouřlivá historie Národního divadla v prvních pětadvaceti letech po sametové revoluci, popsaná podrobně (přitom ne úmorně), s mnoha fotografiemi a v pěkné grafické úpravě. Co, jak, pro koho a za kolik by ND vlastně mělo hrát? Může se vůbec naše „první scéna“ zavděčit všem? Co si představit pod pojmem „Národní“? Jednoznačnou odpověď na žádnou z těchto otázek kvalitně zpracovaná publikace Aleny Zemančíkové nepodává – a je to jen dobře.

06.01.2021 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Líbilo se, možná i proto, že je mi prostředí železnice velmi blízké.
(A uživatele JP určitě velmi překvapí, že poměrně vysoké hodnocení uděluji i přesto, že jsem z jím okázale opovrhované mladé generace. ;) )

29.12.2020 4 z 5

Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

4,5 *
V příštím roce (2021) uplyne 200 let od narození Karla Havlíčka Borovského. Jeho satirická poezie je jen o třicet let mladší, avšak stále ostrá a svěží. Zajímavá osobnost, zajímavé dílo. :)

28.12.2020 5 z 5

Svoboda v exilu - autobiografie 14. Dalajlamy Svoboda v exilu - autobiografie 14. Dalajlamy Tändzin Gjamccho

Zdařilá dalajlámova autobiografie s kvalitním překladem Josefa Kolmaše je pro českého čtenáře takovým kompletním tibetským balíčkem - je zde vylíčen život v Tibetu před čínskou okupací i po ní; dobře popsána jsou zvěrstva, kterých se Číňané v Tibetu dopustili; dalajlámův životopis obsahuje i méně známé období od roku 1959 dál. Zkrátka kvalitní publikace, v níž potěší i předmluva Václava Havla, informačně hodnotný doslov Ľubomíra Sklenky a několik fotografií.

26.12.2020 4 z 5

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Po většinu času pochmurně laděná a po nepříliš akční polovině teprve ke konci gradující kniha sice není tím nejlepším, co SW literatura nabízí, přesto však oceňuji její přínos v oblasti informací o mně méně známé a přitom velmi pozoruhodné postavě, kterou je právě Ahsoka Tano.

18.12.2020 4 z 5

Star Wars: Dědic rytířů Jedi Star Wars: Dědic rytířů Jedi Kevin Hearne

Autor Dědice rytířů Jedi se pustil hned do dvojího riskování - ich-forma a milostná zápletka - a obojí mu bezezbytku vyšlo. Čtenářská radost!
(a pozor na lebkovrty, až půjdete do lesa)

16.12.2020 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

4,5 *
Ani sedmadvacátá kniha ze série Hříšní lidé Království českého čtenáře nezklame; plusové body zaslouží Ludmila, která tentokrát nepřekáží, nýbrž skutečně pomáhá. Jako obvykle přečteno jedním dechem a jako obvykle se už těším na další díl této ságy. :)

12.12.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Ano, občas trochu rozvláčné. Ale z příběhu bláznivé Viktorky mi běhal mráz po zádech a samotný závěr románu mne velmi dojal, což je u skoro sto sedmdesát let starého textu úctyhodný výkon.

29.11.2020 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

To, co původně začalo jako zajímavý román popisující osudy člověka, jenž se ocitl v nemilosti režimu, se postupně rozblemcalo na nepřehlednou a nudnou kaši. Ve finále mi bylo srdečně jedno, co vlastně hlavní hrdina chce a kdo jsou všichni ti lidé, kteří se kolem něj motají; úlevu přinesl pocit, že už to mám za sebou.

26.10.2020 2 z 5

Star Wars - Kenobi Star Wars - Kenobi John Jackson Miller

4,4 *

Millerův Kenobi má dobře vystavěný příběh a silný závěr. O to více čtenáře mrzí, že autor svůj román píše značně rozšafně, první dvě třetiny knihy by rozhodně snesly zkrácení na polovinu a vynechat by se jistě daly i některé přicmrndávající vedlejší postavy. (Přičemž celá existence postavy Erbaly Nap'tee dokazuje, že propašovat humor do SW světa je sice osvěžující, ale zároveň to není zas tak jednoduché a občas se to zkrátka nepovede.)

Jako celek to ale rozhodně není špatné. A Tatooinská poušť je živější místo, než by se původně mohlo zdát...

24.10.2020 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

První čtyři povídky nebyly špatné, ale tolik mne nezaujaly. Od Záznamu rozhovoru se ženou středního věku však kniha povídek postupně graduje až po finální, nejděsivější a nejnapínavější To strašný kouzlo podzimu. No bál jsem se, ne že ne... ;)

15.10.2020 5 z 5

Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Jason Fry

Ke konci se to panu autorovi, pravda, trochu rozjelo, ale jako celek velmi příjemná oddechová četba.

07.10.2020 4 z 5

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Přečteno průběžně během dvou let. Mimořádné dílo! Jen to nečtěte v tramvaji, všichni se na vás budou dívat, proč se dusíte smíchy. :D

19.09.2020 5 z 5

Star Wars - Před probuzením Star Wars - Před probuzením Greg Rucka

Možná jsem poněkud nenáročným čtenářem, ale mně se to líbilo! Před probuzením mi pomohlo si ujasnit, co se vlastně mezi šestou a sedmou epizodou stalo, a navíc se to zkrátka dobře četlo.

03.09.2020 5 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Více než dějová linka, obalená nánosem výtvarně-architektonicky-mysteriózního balastu, mne zaujalo promyšlené střídání výpovědí dvou hlavních postav, přičemž Klářina mluva mne - na rozdíl od jiných uživatelů - nerušila ani neurážela. Naopak, její působení i samotná přítomnost byla pro román velice osvěžující.

21.08.2020 4 z 5