Star Wars - Kenobi

Tatooine – drsná pouštní planeta, kde farmáři dřou v žáru dvou sluncí a snaží chránit sebe a své milované před pouštními lidmi. Je to zaostalý svět na okraji civilizovaného vesmíru. Poslední místo, kde byste hledali mistra Jedi nebo osiřelého chlapce, na jehož útlých ramenou spočívá budoucnost galaxie. Záhadný bradatý příchozí z vesmíru, známý místním jen jako „Ben“, tají svou minulost a důsledně se drží stranou. Ale když se vyhrotí napětí mezi farmáři a kmenem pouštních lidí vedených krutým náčelníkem, je Ben rovněž vtažen do boje a ohrozí svůj hlavní úkol, který na Tatooinu má. Ben – mistr Jedi Obi-Wan Kenobi, hrdina klonových válek, zrádce Impéria a ochránce poslední naděje galaxie – už se nemůže dále otáčet zády ke zlu, ani odmítnout svůj jediský výcvik. A když je nespravedlivě prolita krev, nevinné životy ohroženy a nemilosrdný protivník odhalen, Ben nemá jinou možnost než se uchýlit k jediským znalostem a hrozivé moci Síly v nikdy nekončícím boji za spravedlnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290030/star-wars-kenobi-O4s-290030.jpg 4.537
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Egmont (ČR)

ayra

Kniha jsem sice přečetla jedním dechem, ale myslím že právě to je na tom to špatně. Vnitřní boj a vyrovnávání se se ztrátou Anakina, republiky, atd., by mohl být více a mnohem lépe popsán. Podle mě naprosto ztracený potenciál knihy.

AuroN

Ó ano. Tohle je favorit. Nechci určitě zabíhat do takových extrémů jako "nejlepší SW kniha", ale kdybych měl sestavit žebříček řekněme deseti nejzajímavějších titulů, tenhle by tam jistojistě byl. Kenobi je nenápadný, ale výborně napsaný román s westernovým nádechem, který by žádnému fandovi neměla doma chybět. Čte se prakticky sám, je výpravný a má vše, co byste od knihy tohoto formátu mohli chtít. Hodí se jak pro znalého čtenáře, tak i pro začátečníka, který ještě v ruce žádnou Star Wars knihu nedržel. Neužít si ho můžete pouze v případě, že jej zahodíte příliš brzy kvůli delšímu začátku a příliš konkrétním očekáváním. Ano, budete-li čekat epický příběh o jednom z posledních mistrů Jedi, souboje se světelnými meči a vesmírné bitvy, budete zklamáni, protože kniha se ničemu ze zmíněného nevěnuje. Naopak ukazuje Obi-Wana ve zcela jiné roli, než jsme byli zvyklí vídat a vysvětluje nám, jak se mu na Tatooinu vedlo v období, kdy ještě neměl tušení, že Darth Vader přežil, nebo že měl co do činění s nedávným masakrem Tuskenů. Chápu, že někteří by určitě ocenili něco z pozdější doby Kenobiho exilu, ale i tak autorovi patří velká chvála za to, že do poměrně dobře zdokumentovaného období dokázal přijít s velmi originálním příběhem. Ona vůbec veškerá tvorba Johna Jacksona Millera stojí v tomhle ohledu za pozornost. Možná jsem to předtím napsal špatně, ony se velké a zajímavé věci dějí, jen trochu jinak, než může být čtenář zvyklý. Je důležité zmínit, že stejně jako tomu je u pravých westernů, i zde příběh vypráví hlavně o životech obyčejných lidí - tedy obyvatelů Tatooinu a jejich každodenních rutinách a strastech, kde se Obi-Wan objevuje jen málo a dostává pouze tolik prostoru, kolik je nutné. Nenechte se však odradit, ono je ho tam přesto všude plno. Charakter Bena Kenobiho je pak zpracován na výbornou a když už dostává v ději prostor, je tak činěno smysluplně a nelze se u toho neusmívat. Velký plus pak je za mírné pomrknutí na jiná díla a za výborný popis každodenního života v malé oáze v poušti. Je známo, že autor se velice pečlivě připravoval a je dobře, že tak nebylo činěno nazmar. Nenásilnou formou se tak dozvíte spoustu zajímavých detailů a ještě si užijete výborný, komorní příběh. Nevím, co víc chtít.

+ perfektní westernový kabátek
+ poutavý a výpravný příběh
+ zajímavé nové postavy a hlavně skvěle vykreslený bláznivý poustevník Ben
+ autorův styl psaní

- pomalý a méně záživný start
- přidal bych Kenobimu ještě nějaký prostor

celkové hodnocení: 85%

DarthSoren

Upřímně, bál jsem se toho. Všude se na mě váleli recenze, které říkali něco o westernu. A já vůbec nejsem fanouškem westernů. Navzdory tomu jsem se odhodlal a knihu si koupil. Teď můžu s čistým svědomím říct, že toho nelituju! Pokud také uvažujete nad koupí, jděte do toho. Je to výborně napsaná knížka, která sice zobrazuje jenom krátkou část Obi-Wanova pobytu na Tatooine, ale stojí to rozhodně za váš čas a penízky. Příběh je velice zajímavý, zápletka doslova dechberoucí, občas vám při rozuzlení událostí i padne huba na stůl. Navíc je v knize hodně odkazů na filmy i jiné díla a komixy z expandovanýho univerza, což já jako fanoušek velice ocěňuji. A že ty odkazy rozhodně stojí za to, ke konci jsem dokonce čekal, že kdesi z povzdáli vyskočí i (pro fanoušky Legends dobře známý) budoucí nesvátý Císař, který taky měl s Tuskeny jistou minulost. To jsem ale odbočil. Rozhodně velice čtivá knížka, s napínavým příběhem, dobře napsanými postavami a samozřejmě s Benem Kenobim a jeho meditacemi. Doporučuju a uděluji plné hodnocení, protože 80% by bylo asi málo :)

sabina3898
15.07.2017

Obi-Wan je mojí oblíbenou postavou SW a vždycky mě zajímalo co na Tatooinu celou tu dobu, než Luke vyrostl dělal. Tahle kniha sice ukazuje jen malou část jeho života, ale pro představu dobrý. Celý příběh na mě působí jako vesmírný western. Až jsem někdy byla překvapená, že postavy nevytáhly colty, ale blastery. Každopádně kniha se četla skvěle, vyprávění z několika úhlů pohledu dodávalo knížce na zajímavosti a pohánělo příběh dopředu. Od teď už se na pouštní lidi budu dívat trochu jinak.

FuriosoR
09.07.2017

Na začátek menší vsuvka, vůbec se netýkající knihy (seriálový SPOILER!!!):
Původně jsem před přečtením doufal, že kniha bude na způsob komiksu OLD WOUNDS (https://www.youtube.com/watch?v=DMryzbm3Leg ), pak se ta scéna ale tento rok objevila v animovaných SW:Rebels (https://www.youtube.com/watch?v=no4SxdIIDBE ) a moje naděje pohasly. Každopádně jsem si více přál vidět ten souboj na velkém plátně s herci z EP.1, nicméně...

Knihu jsem si dlouho šetřil, nakonec pro mě byla vynikající a překvapivá. Ze začátku jsem sice měl problém se jmény, ale děj postupně příjemně gradoval. Obi se ve svém vyhnanství na Tatooine snaží plnit svůj "úkol" dohledem na Lukea a zároveň na sebe nepoutat moc velkou pozornost, což se mu ale moc nedaří. Zjišťuje, že i zde na Tatooine lidé vedou své malé a osobní války. Snaží se pomáhat kde to jde, ale zároveň si musí si dávat pozor, aby jeho činy nijak neohrozily jeho poslání na této planetě.

Jeho neustálý vnitřní boj ohledně porážky Anakina a výčitek, že měl zasáhnout dříve a tím pádem zachránit spousty životů, se na Benovi dost podepisují. Stejně tak, jako jeho osamělý život, kdy si od sebe distancuje osoby, kterým je blízký, což vygradovalo pro mě ve smutný, ale očekávaný konec.

Plusy:
- Obiho meditace a rozmlouvání s Qui-Gonem
- menší náhled do historie a tradic Tuskenů a Jedie Sharad Hetta
-Obiho zmínění starých lásek (navíc jedna byla Jedi, díky které se při její smrti Obi-Wan málem dostal na temnou stranu síly, ale to už jsem načetl na googlu :) )
-samozřejmě samotný OBI-WAN KENOBI !!!

Mínusy:
-když už se rozrůstá to filmové SW universum s Antology movies, pořád čekám na SW film o Obi-Wanovi s Ewan McGregorem :)

tolux
09.04.2017

Neuvěřitelná knížka. Nikdy bych nevěřil, že by mě konec knihy a představa, že už jsem jí dočetl dokázala tak rozesmutnit. Kniha po pár kapitolách nabírá rychlý spád a skvělý děj, ačkoliv po celou dobu má předvídatelný - ne, nevyhnutelný konec. Od knihy, která nese název Kenobi, by se mělo očekávat víc stejnojmeného Jediho, ale to by pak nemělo tu správnou atmosféru. Za mě jedna z nejlepších knih, ne-li nejlepší, která se v mé knihovně objevila.

Katana
25.02.2017

První kapitola mě moc nenadchla, říkal jsem si, že to snad ani nepřečtu, ale postupně se to rozjelo a nakonec jsem četl i několik kapitol najednou. Zajímavý příběh ze života Obi-Wana. Konec mě překvapil, i když se dalo očekávat, že to takto dopadne, ale přál jsem jim jiný konec.

Loxias
10.01.2017

Pro me asi zbytecny pribeh, navic prvni 3/4 knihy ani nebavi. Posledni ctvrtina je sice dramaticka, ale celkovy dojem prumeru novel SW uz zvratit nedokaze

Gnomo
15.12.2016

Další z řady úspěšných SW knih. Tato mě vážně potěšila! Doslova atmosféra filmových verzí s příchutí western-stylu. Žádné zbytečnosti ve formě chlupatých hadů, létajících pteradoktylů, stupidních "kouzelníků" a zoufalého humoru. Kniha nenásilně rozvíjí děj těsně po třetí epizodě odehrávající se na Tatooinu, kde přežívá poslední z J nic netušíc o vzestupu DW.
Jen více takových pokračování, kde i přesto, že light-saber nezáří z každé stránky knihy, mají svoji sílu.

McTygr
23.07.2016

Původně jsem nečekal, že ta kniha bude tak chytlavá, ale příjemně mě to překvapilo. Obi-Wan se tam ukázal jako pravý Jedi.. Doporučuju.

Palorizek85
28.04.2016

Výborná kniha popisující Kenobiho vnitřní boj po boji s Anakinem. Jak moc se zapojit do života v galaxii? Být stále aktivním Jedi nebo se naučit přihlížet bezpráví a nic nedělat?... Výborné.

Star Wars

John Jackson Miller