Star Wars - Kenobi

Tatooine – drsná pouštní planeta, kde farmáři dřou v žáru dvou sluncí a snaží chránit sebe a své milované před pouštními lidmi. Je to zaostalý svět na okraji civilizovaného vesmíru. Poslední místo, kde byste hledali mistra Jedi nebo osiřelého chlapce, na jehož útlých ramenou spočívá budoucnost galaxie. Záhadný bradatý příchozí z vesmíru, známý místním jen jako „Ben“, tají svou minulost a důsledně se drží stranou. Ale když se vyhrotí napětí mezi farmáři a kmenem pouštních lidí vedených krutým náčelníkem, je Ben rovněž vtažen do boje a ohrozí svůj hlavní úkol, který na Tatooinu má. Ben – mistr Jedi Obi-Wan Kenobi, hrdina klonových válek, zrádce Impéria a ochránce poslední naděje galaxie – už se nemůže dále otáčet zády ke zlu, ani odmítnout svůj jediský výcvik. A když je nespravedlivě prolita krev, nevinné životy ohroženy a nemilosrdný protivník odhalen, Ben nemá jinou možnost než se uchýlit k jediským znalostem a hrozivé moci Síly v nikdy nekončícím boji za spravedlnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290030/star-wars-kenobi-O4s-290030.jpg 4.464
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Egmont (ČR)

Kniha Star Wars - Kenobi

gimli35
24.10.2020

4,4 *

Millerův Kenobi má dobře vystavěný příběh a silný závěr. O to více čtenáře mrzí, že autor svůj román píše značně rozšafně, první dvě třetiny knihy by rozhodně snesly zkrácení na polovinu a vynechat by se jistě daly i některé přicmrndávající vedlejší postavy. (Přičemž celá existence postavy Erbaly Nap'tee dokazuje, že propašovat humor do SW světa je sice osvěžující, ale zároveň to není zas tak jednoduché a občas se to zkrátka nepovede.)

Jako celek to ale rozhodně není špatné. A Tatooinská poušť je živější místo, než by se původně mohlo zdát...

daniel6725
24.08.2020

Star Wars westernovka, která nijak nerozvíjí příběh Bena Kenobiho, jako spíše přidává jednu z méně významných epizod jeho tatooinského života. Knížka si zaslouží pozornost pro přiblížení života Tuskenů, bohužel ani toho není moc. Většina prostoru je věnována bizarnímu milostnému trojúhelníku. Rovněž mi přišlo, že se charakterové rysy některých postav během příběhu změnili a my jsme tak nějak ani nezjistili proč.

StarPopcorn
21.05.2020

Chvílema mě to bavilo trošku míň, ale zanedlouho se to vždy zase rozjelo, takže za mě dobrý

Marxt5
27.01.2020

Kniha byla čtivá, Obi-Wanova tajemnost byla moc pěkně nastíněna, akorát bych možná uvítal trochu víc akce, za mě ale stále pět hvězd, moc pěkný Star Wars příběh.

ayra
16.07.2018

Kniha jsem sice přečetla jedním dechem, ale myslím že právě to je na tom to špatně. Vnitřní boj a vyrovnávání se se ztrátou Anakina, republiky, atd., by mohl být více a mnohem lépe popsán. Podle mě naprosto ztracený potenciál knihy.

AuroN
13.03.2018

Ó ano. Tohle je favorit. Nechci určitě zabíhat do takových extrémů jako "nejlepší SW kniha", ale kdybych měl sestavit žebříček řekněme deseti nejzajímavějších titulů, tenhle by tam jistojistě byl. Kenobi je nenápadný, ale výborně napsaný román s westernovým nádechem, který by žádnému fandovi neměla doma chybět. Čte se prakticky sám, je výpravný a má vše, co byste od knihy tohoto formátu mohli chtít. Hodí se jak pro znalého čtenáře, tak i pro začátečníka, který ještě v ruce žádnou Star Wars knihu nedržel. Neužít si ho můžete pouze v případě, že jej zahodíte příliš brzy kvůli delšímu začátku a příliš konkrétním očekáváním. Ano, budete-li čekat epický příběh o jednom z posledních mistrů Jedi, souboje se světelnými meči a vesmírné bitvy, budete zklamáni, protože kniha se ničemu ze zmíněného nevěnuje. Naopak ukazuje Obi-Wana ve zcela jiné roli, než jsme byli zvyklí vídat a vysvětluje nám, jak se mu na Tatooinu vedlo v období, kdy ještě neměl tušení, že Darth Vader přežil, nebo že měl co do činění s nedávným masakrem Tuskenů. Chápu, že někteří by určitě ocenili něco z pozdější doby Kenobiho exilu, ale i tak autorovi patří velká chvála za to, že do poměrně dobře zdokumentovaného období dokázal přijít s velmi originálním příběhem. Ona vůbec veškerá tvorba Johna Jacksona Millera stojí v tomhle ohledu za pozornost. Možná jsem to předtím napsal špatně, ony se velké a zajímavé věci dějí, jen trochu jinak, než může být čtenář zvyklý. Je důležité zmínit, že stejně jako tomu je u pravých westernů, i zde příběh vypráví hlavně o životech obyčejných lidí - tedy obyvatelů Tatooinu a jejich každodenních rutinách a strastech, kde se Obi-Wan objevuje jen málo a dostává pouze tolik prostoru, kolik je nutné. Nenechte se však odradit, ono je ho tam přesto všude plno. Charakter Bena Kenobiho je pak zpracován na výbornou a když už dostává v ději prostor, je tak činěno smysluplně a nelze se u toho neusmívat. Velký plus pak je za mírné pomrknutí na jiná díla a za výborný popis každodenního života v malé oáze v poušti. Je známo, že autor se velice pečlivě připravoval a je dobře, že tak nebylo činěno nazmar. Nenásilnou formou se tak dozvíte spoustu zajímavých detailů a ještě si užijete výborný, komorní příběh. Nevím, co víc chtít.

+ perfektní westernový kabátek
+ poutavý a výpravný příběh
+ zajímavé nové postavy a hlavně skvěle vykreslený bláznivý poustevník Ben
+ autorův styl psaní

- pomalý a méně záživný start
- přidal bych Kenobimu ještě nějaký prostor

celkové hodnocení: 85%

DarthSoren
23.01.2018

Upřímně, bál jsem se toho. Všude se na mě váleli recenze, které říkali něco o westernu. A já vůbec nejsem fanouškem westernů. Navzdory tomu jsem se odhodlal a knihu si koupil. Teď můžu s čistým svědomím říct, že toho nelituju! Pokud také uvažujete nad koupí, jděte do toho. Je to výborně napsaná knížka, která sice zobrazuje jenom krátkou část Obi-Wanova pobytu na Tatooine, ale stojí to rozhodně za váš čas a penízky. Příběh je velice zajímavý, zápletka doslova dechberoucí, občas vám při rozuzlení událostí i padne huba na stůl. Navíc je v knize hodně odkazů na filmy i jiné díla a komixy z expandovanýho univerza, což já jako fanoušek velice ocěňuji. A že ty odkazy rozhodně stojí za to, ke konci jsem dokonce čekal, že kdesi z povzdáli vyskočí i (pro fanoušky Legends dobře známý) budoucí nesvátý Císař, který taky měl s Tuskeny jistou minulost. To jsem ale odbočil. Rozhodně velice čtivá knížka, s napínavým příběhem, dobře napsanými postavami a samozřejmě s Benem Kenobim a jeho meditacemi. Doporučuju a uděluji plné hodnocení, protože 80% by bylo asi málo :)

sabina3898
15.07.2017

Obi-Wan je mojí oblíbenou postavou SW a vždycky mě zajímalo co na Tatooinu celou tu dobu, než Luke vyrostl dělal. Tahle kniha sice ukazuje jen malou část jeho života, ale pro představu dobrý. Celý příběh na mě působí jako vesmírný western. Až jsem někdy byla překvapená, že postavy nevytáhly colty, ale blastery. Každopádně kniha se četla skvěle, vyprávění z několika úhlů pohledu dodávalo knížce na zajímavosti a pohánělo příběh dopředu. Od teď už se na pouštní lidi budu dívat trochu jinak.