Gerbasin Gerbasin komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že české autory příliš nečtu, aniž bych k tomu měl sebemenší důvod. Mám svůj okruh oblíbených cizáčků a hledám spíše tam. Ale na Šikmý kostel se nedaly přeslechnout chvalozpěvy a ódy, navnadila mě i samotná autorka, která poskytovala rozhovor v rozhlasu, a tak červíček hlodal a hlodal. Nakonec jsem si pořídil oba díly naráz a první přečetl za týden, což je u mě věc nevídaná. Musím s čistým svědomím konstatovat, že knížka nemá hluché místo, je zajímavá, čtivá a pravdivá od první do poslední stránky. Musela dát hrozné práce a přitom plyne rychle jak sám život. Chvíli radost, často starost - chvíli štěstí, často smůla atd. Možná by nebylo na škodu, kdyby po knize šáhli dnešní zhýčkalci, pro které není nikdy nic dost dobré. Jsme tak strašně nespokojení a zhýralí a přitom máme všeho nadbytek. Když se ovšem porovná naše dnešní pracovitost, nebál bych se nás nazvat zahálečníky. I tak se pozná dobrá knížka - donutí zamyslet se.

04.04.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Srdcervoucí příběh jednoho sympatického páru, kterému fandíte až do samého konce, který je nakonec největší slabinou jinak senzační knihy. Když tedy pominu těch pár překlepů, které ještě byly v mezích únosnosti. Ale ten konec... Představoval jsem si ho víc emocionálně propracovanější, obsáhlejší a bohatší. Autorka celou dobu pečlivě popisuje niterné emoce ústřední dvojice, ale na konci to prostě chybí. Na plný počet to sice stačí, ale vždycky si tuhle knížku budu spojovat se zbytečně ochuzeným koncem. Jinak ovšem nemám co vytknout. Štěstí je tak pošetilé jako lidstvo samo, ale i z několika málo dní opravdového štěstí se dá žít po zbytek života. Popravdě, vzdáleně mi to připomnělo Madisonské mosty, jejichž přesah je podobný jako zde.

24.02.2020 5 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Skvěle napsaná kniha, čtivá, nebojí se zajít do detailů, ale bohužel musím napsat, že mě zklamal konec. Všechno to směřovalo k velkému finále, které se sice v nějaké míře dostavilo, ale autorka ho prostě odbyla jednou větou a bez emocí. Celou dobu popisuje sebemenší detail (a poutavě), ale to, na co jsem se těšil celou dobu jsem prostě nenalezl. Jen jsem tupě zíral s myšlenkami: "A to je jako všechno?" Asi si to měl čtenář domyslet sám. Ale strastiplný příběh Izy a Billa si to nezasloužil. Autorka sice na konci vysvětluje, že nezjistila kde hlavní hrdinové ve skutečnosti skončili, ale zároveň se sama přiznává , že psala román nikoliv biografii, takže konec padá na její hlavu. Připomnělo mi to skvělý román Dopisy, které nikdo nečetl, kde byl konec taky odfláknutý.

19.01.2021 4 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Nestárnoucí klasika žánru. Ač je původní filmová adaptace povedená, s propracovaností knihy má pramálo společného. Čili chápu, že se jí pořád snaží někdo převést na filmové plátno lépe. Zatím se to ale nikomu zcela nepovedlo.

11.04.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

očarující příběhy z jedné naší zapadlé dědinky na konci světa, napsáno lidsky a srozumitelně, čehož si cením

10.11.2017 5 z 5

Rok vdovou Rok vdovou John Irving

Pro mě jedna z nejoblíbenějších knih vůbec! Pro někoho je chování Marion možná nepochopitelné, ale ten kdo něco podobného prožil nebo si alespoň částečně dovede tak strašnou věc představit prostě ví, a doslova hltá příběhem dál a dál. Navíc se dokonale povedla i filmová adapatace (Dveře v podlaze) v hlavních rolích Jeff Bridges a Kim Basinger, což mě jen těší, protože zmrvit tak dobrý příběh by byl hřích. Film sice čerpá jen z 1. části knihy, ale to vůbec nevadí, do jednoho filmu by se to stejně nevešlo. Naivně věřím, že časem možná dotočí i zbytek. Komu se zdá první část jaksi moc pochmurná nebo nemastná neslaná, věřte že pro zbytek knihy je důležitá, a že ten pravý čtecí adrenalin najdete až v dalších částech. Pro mě jednoznačně zatím to nejlepší od Irvinga.

11.08.2016 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Nechápu jak mohl knihu v tomto stavu někdo vydat. Dotyčného editora by měli na hodinu vyhodit, protože s takovým množstvím chyb jako bylo zde, jsem se nesetkal a doufám že už ani nesetkám. Ostuda ale padá na celé nakladatelství. V této podobě pro mě nečtitelné, naprosto to sráží a uráží autora, i když ten o tom ani neví.

07.06.2020

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Kniha z výprodeje, která už v anotaci skrývala velký a smutný příběh. Autorka perfektně vykreslila postavy a příběh vystavěla opravdu kousek po kousku. Zaujal ale hned prvními stránkami, dlouhé a nezáživné úvody se nekonaly. Přečetl jsem už před pár měsící, ale příběh je pro mě stále živý. Tak moc jsem si přál, aby příběh dopadl dobře. Dopadl jak dopadl, ale celkově to bylo výborné čtení. Byl by z něho výtečný námět pro film.

05.12.2021 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Nebyl by to Irving, kdyby se mu nepodařilo vtáhnout čtenáře do svého příběhu natolik, aby po přečtění knihy neztrávil nějakou dobu truchlením. A sice truchlením nad ztrátou oblíbených postav z příběhu. Ať jsou sebevíc podivní a praštění, za tu dobu si je oblíbíte natolik, že se s nimi prostě nechcete rozloučit. Jsou totiž strašně lidští a pravdiví. Ve světě podle Garpa je takových postav několik a jsou senzační. Čím víc se blížil konec, tím víc jsem se bál, že se mi bude stýskat. A stýská... U Irvinga mám vždycky pocit, že je výsadou ho číst. Navíc je to skvěle přeloženo. Jen mě nepříjemně překvapilo množství chyb a překlepů.

03.04.2021 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Já tedy bohužel nadšení většiny ostatních nesdílím. Pořád jsem čekal, kdy se něco stane, soudní proces sice fajn, ale přesně jsem věděl jak to skončí. Pak to bylo utnuté jedním nečekaným zvratem a konec sice OK, ale vyšumělo to tak nějak do prázdna. Jak z tohole udělali oscarový film nechápu - někdy zkusím kouknout. Jinak celkově moc povídání o ničem, moc popisu, který mám ale většinou rád. Tady mi všichni přišli jako studení škrobení čumáci bez emocí. V době napsání to asi bylo něco, ale mě to přišlo takové suchopárné a nijaké. Přitom takové věci mívám rád. Nevím co přesně se mi na to nezdálo. Spíš jsem si neoblíbil žádnou z postav - to taky udělá své.

16.02.2024 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Netradiční téma s praštěnou, avšak přesto sympatickou hlavní hrdnikou. Ovšem konec mě natolik zklamal, že nemám chuť to moc komentovat. Není co. Celou dobu autorka držela pomocí vytříbeného jazyka skvělou atmosféru, napětí, spád, aby to koncem zazdila. Přišlo mi to useknuté, některé otázky nezodpovězené, tím ale nechci shodit jinak skvěle vystavěný počin, protože mě to velice pohltilo a zaujalo.

04.05.2022 5 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Skvělá kniha o podivuhodném životním příběhu jedné naší odvážné vlastenky. Stále se tomu nechce věřit, ač takových příběhů je nespočet, jak může totalitní režim zadupat slušného, odvážného a inspirujícího člověka doslova pod zem. Mám však nesmírnou radost, že v případě Laty Brandisové se snad i díky této publikaci tzv. pohnuly ledy. A doufám, že se tato kniha dostane k vícero očím, myslím a hlavně srdcím. Trochu mě mrzí jen to, že autorem není náš krajan, ale na druhou stranu - klobouk dolů před Richardem Askwithem, který se ujal úkolu takřka nezdolného. Každý kdo jen trochu sleduje Velku pardubickou ví, že každoročně se v den jejího pořádání jede i "Cena Laty Brandisové" - to je snad jediná každoroční vzpomínka na tuto neuvěřitelnou ženu, která by zasloužila více. Tak se snažme nezapomenout, všichni.

29.03.2020 5 z 5

Muž z ledovce Muž z ledovce Erich Ballinger

Hodně dobrá knížka, napsaná specifickým, dalo by se říct minimalistickým stylem (krátké věty, minimum delších souvětí, každé slovo velmi dobře zváženo). Výsledkem je "pouhých" 120 stránek, které ale skrývají velký a napínavý příběh s mrazivou atmosférou. Autorův rukopis je tak působivý, že je velkou neznámou, proč je jeho tvorba tak skromná. Rozhodně tuto knížku doporučuji nejen dětem, ale i dospělým má hodně co říct.

22.07.2012 4 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Jako audiokniha je to dokonale oddechové - Dana Černá svým hlasem čaruje a z nudné knížky je najednou bezva věc na cestu nebo k nudným domácím činnostem. I samotný příběh o klasické rozhádané rodině mě chytl a nepustil.

07.10.2022 5 z 5

Světla na moři Světla na moři Miquel Reina

Velice zvláštní román, debut s hodně výrazným autorským podpisem. Nevím jak to jinak popsat - děj není nijak složitý, přesto je to psáno svým specifickým stylem, který čtenáře neustále nutí číst jak to bude s hlavními aktéry dál. Ale co by mě nikdy nenapadlo je, že autor je Španěl. Typoval bych to spíš na nějakého kanadského nebo skandinávského autora. Příběh plný zimy, studeného větru, ledu a chladu. Anotace na obálce je psaná tak obyčejně a srozumitelně, že mě po přečtení pár stránek překvapil opak. Nakonec se mi zdálo, že vůbec neodpovídá obsahu. Tento příběh bych se nebál nazvat mysteriózním.

19.02.2020 4 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Moje první Agatha...Následovalo naprosté uchvácení atmosférou, jazykem a stylem psaní autorky. A pak už jsem musel mít všechny! Dokonalost!

17.03.2017

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Částěčně souhlasím s komentářem "Brambrama", po dočtení tohoto nesmírně silného příběhu skutečně nebudete mít pocit zadostiučinění nebo štěstí. Konec mi přišel trošku uspěchaný a dopředu tušený, ale to nic nemění na tom, že celkově je kniha více než výborná a po uvážení nakonec dojdete k tomu, že tento příběh mohl težko skončit jinak nebo přesněji řečeno lépe. Slovy to jde bez prozrazení klíčových událostí težko vysvětlit, ale napadá mě jediná výstižná charakteristika: kdo špatně snáší srdceryvné příběhy, tuto knihu mu nedoporučuji, protože tato srdceryvná skutečně je. Ale nezapomenutelná!

06.02.2014 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Dokonalost sama! Napsané a přeložené jak nejlépe to šlo:-)

30.11.-0001 5 z 5

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Audiokniha je prostě báječná. Nevím, zda by mě to bavilo číst, ale poslouchalo se to krásně. Viktor Preiss tomu vdechl doslova život a nádherný klavírní doprovod jakbysmet. Příběh by mnohé asi nudil, mě nikoliv. Mám rád příběhy, které nejsou jako přes kopírák - šťastný začátek, zašmodrchaný postředek a na konec happy end. Tady to autor vystihl reálně od začátku až do konce. Krásně depresivní.

16.04.2024 4 z 5

Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Vít Machálek

Jedním slovem - "ÚDIV". Hluboká poklona autorovi, který se snaží osobnost Dr. Háchy vylíčit ve všech světlech, odstínech a zákoutích jeho života. A konečně nejen jako našeho neprávem zapomenutého a kriticky hodnoceného prezidenta, ale i jako dítě, studenta, mladého muže, úředníka, právníka a váženého prvorepublikového prezidenta Nejvyššího správního soudu. Po přečtení této knihy, které mi zabralo takřka rok, jsem nabyl dojmu, že žádný z našich prezidentů neměl ve svém funkčím období tak těžký, složitý a nevděčný úděl jako Dr. Hácha. Doba 2. sv. války byla zlá a krutá, ale doba po ní snad byla ještě horší. A i dnes, tolik let po revoluci, nemůžeme tvrdit, že byla osobnost našeho třetího prezidenta, který si dle mého zaslouží úctu a obdiv, očištěna od čtyřicet let trvajícího zneuctívání a pošlapávání. Tato kniha je komplexním a obdivuhodným dílem, které mnohé mýty a lži na základě pramenů a výpovědí pamětníků vrhá do jiného světla. Autor se usilovným bádáním trvajícím několik desetiletí snaží nahlížet na život a poslání Dr. Háchy z několika rovin a úhlů pohledu. Úsudek si musí udělat každý sám. Můj názor je ten, že náš dluh vůči našemu třetímu panu prezidentovi zůstává nesplacen. Nebýt jeho, mnozí z nás by tu dnes nebyli.

13.08.2023 5 z 5