Gerbasin Gerbasin komentáře u knih

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Audiokniha je prostě báječná. Nevím, zda by mě to bavilo číst, ale poslouchalo se to krásně. Viktor Preiss tomu vdechl doslova život a nádherný klavírní doprovod jakbysmet. Příběh by mnohé asi nudil, mě nikoliv. Mám rád příběhy, které nejsou jako přes kopírák - šťastný začátek, zašmodrchaný postředek a na konec happy end. Tady to autor vystihl reálně od začátku až do konce. Krásně depresivní.

16.04.2024 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Já tedy bohužel nadšení většiny ostatních nesdílím. Pořád jsem čekal, kdy se něco stane, soudní proces sice fajn, ale přesně jsem věděl jak to skončí. Pak to bylo utnuté jedním nečekaným zvratem a konec sice OK, ale vyšumělo to tak nějak do prázdna. Jak z tohole udělali oscarový film nechápu - někdy zkusím kouknout. Jinak celkově moc povídání o ničem, moc popisu, který mám ale většinou rád. Tady mi všichni přišli jako studení škrobení čumáci bez emocí. V době napsání to asi bylo něco, ale mě to přišlo takové suchopárné a nijaké. Přitom takové věci mívám rád. Nevím co přesně se mi na to nezdálo. Spíš jsem si neoblíbil žádnou z postav - to taky udělá své.

16.02.2024 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Kniha bezesporu výtečná, ale nevzala mi dech jako jiné od Irvinga. Ale myslím, že hodně záleží v jakém pořadí je čtete.

16.10.2023 4 z 5

Humoresky za kamerou Humoresky za kamerou František Švihlík

Kdo jako já miluje Četnické humoresky, tak se z této celkem útlé knížky dozví mnoho zajímostí ze zákulisí. Např. o Petru Kostkovi, který byl kamarádem režiséra, a tak si mohl dovolit "remcat" do textu, za což ho ostatní měli velice rádi atd. Občas to je překvapivě i neveselé čtení. Ta šílená práce, která na tom je taky vidět, je opravdu obdivuhodná. Škoda, že se část nepodařilo zachránit - autor knížky (četník Čenda) omylem smazal již napsané záznamy (asi 3 měsíce natáčení) ze svého počítače, bohužel nenávratně.

06.10.2023 4 z 5

Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Prezident lidskosti: Životní příběh Emila Háchy Vít Machálek

Jedním slovem - "ÚDIV". Hluboká poklona autorovi, který se snaží osobnost Dr. Háchy vylíčit ve všech světlech, odstínech a zákoutích jeho života. A konečně nejen jako našeho neprávem zapomenutého a kriticky hodnoceného prezidenta, ale i jako dítě, studenta, mladého muže, úředníka, právníka a váženého prvorepublikového prezidenta Nejvyššího správního soudu. Po přečtení této knihy, které mi zabralo takřka rok, jsem nabyl dojmu, že žádný z našich prezidentů neměl ve svém funkčím období tak těžký, složitý a nevděčný úděl jako Dr. Hácha. Doba 2. sv. války byla zlá a krutá, ale doba po ní snad byla ještě horší. A i dnes, tolik let po revoluci, nemůžeme tvrdit, že byla osobnost našeho třetího prezidenta, který si dle mého zaslouží úctu a obdiv, očištěna od čtyřicet let trvajícího zneuctívání a pošlapávání. Tato kniha je komplexním a obdivuhodným dílem, které mnohé mýty a lži na základě pramenů a výpovědí pamětníků vrhá do jiného světla. Autor se usilovným bádáním trvajícím několik desetiletí snaží nahlížet na život a poslání Dr. Háchy z několika rovin a úhlů pohledu. Úsudek si musí udělat každý sám. Můj názor je ten, že náš dluh vůči našemu třetímu panu prezidentovi zůstává nesplacen. Nebýt jeho, mnozí z nás by tu dnes nebyli.

13.08.2023 5 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Nikterak komplikovaný příběh, spíš rodinný, o vztazích, samotě, lásce a předsudcích. Ale jako audiokniha to pro mě vyznělo krásně a s velkou přidanou hodnotou hlasů Dany Syslové a Jaromíra Meduny.

29.04.2023 4 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Jako audiokniha je to dokonale oddechové - Dana Černá svým hlasem čaruje a z nudné knížky je najednou bezva věc na cestu nebo k nudným domácím činnostem. I samotný příběh o klasické rozhádané rodině mě chytl a nepustil.

07.10.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Netradiční téma s praštěnou, avšak přesto sympatickou hlavní hrdnikou. Ovšem konec mě natolik zklamal, že nemám chuť to moc komentovat. Není co. Celou dobu autorka držela pomocí vytříbeného jazyka skvělou atmosféru, napětí, spád, aby to koncem zazdila. Přišlo mi to useknuté, některé otázky nezodpovězené, tím ale nechci shodit jinak skvěle vystavěný počin, protože mě to velice pohltilo a zaujalo.

04.05.2022 5 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Nezapomenutelná kniha, jejíž příběh se mi vepsal do duše.

01.02.2022 5 z 5

Pochoutkový rok Pochoutkový rok Patrik Rozehnal

Přehledná lidová kuchařka, podle které se opravdu nemusíte bát vařit. Vše co jsme z ní uvařili bylo opravdu velice dobré. Některá jídla vypadají až moc obyčejně, ale řekl bych, že právě v tom tví to kouzlo.

02.01.2022 5 z 5

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Kniha obsahuje pár zajímavých a jistě užitečných myšlenek a nápadů, které snad s jistou dovedností a hlavně přístupem jdou aplikovat i v praxi. Ale pro ty kdo chodí do práce, lítají kolem dětí, baráku, rodičů atd. bude hodně složité si to všechno připravit, uspořádat a vyhodnotit dle návodů v knize. Pro ty kdo kdo jsou "doma" to bude jistě přístupnější. U spoustu kapitol jsem měl pocit, že už jsem to někde četl a přiznám se, že jsem i přeskakoval, když jsem měl pocit, že se mě to netýká. Bohužel nemohu jako ostatní tvrdit, že by mi tato kniha změnila život.

06.12.2021 3 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Kniha z výprodeje, která už v anotaci skrývala velký a smutný příběh. Autorka perfektně vykreslila postavy a příběh vystavěla opravdu kousek po kousku. Zaujal ale hned prvními stránkami, dlouhé a nezáživné úvody se nekonaly. Přečetl jsem už před pár měsící, ale příběh je pro mě stále živý. Tak moc jsem si přál, aby příběh dopadl dobře. Dopadl jak dopadl, ale celkově to bylo výborné čtení. Byl by z něho výtečný námět pro film.

05.12.2021 5 z 5

Kořínci Kořínci Sibylle von Olfers

Nádherná kniha, která má tu moc dospělého vrátit do dětství a v dítěti podpořit fantazii a cit pro vývarnou stránku. Ilustrace jsou překrásné a těch pár veršů pohladí po duši. Poklad do knihovny.

17.11.2021 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Příběh s úžasnou atmosférou od prvních stránek, který je zahalen tajemstvím až do samého pro mě těžko rozdýchatelného konce. Ale příběhy jako je tento vyhledávám. Život prostě není peříčko a na někom se osud vyřádí do sytosti. Ale nic není černobílé a vždy se najde něco na čem záleží - a pravě tohle vše se autorce podařilo. Pečlivě volená slova, žádná vyumělkovanost a snaha o působivost, podrobně a přehledně popsané prostředí, emoce a nálady jednotlivých postav. Drobné až titěrné maličkosti, které dělají příběh živým. Pasáže se mi díky tomu úplně přehrávaly před očima, jedním slovem nádhera. I když je příběh smutný, drásavý a krutý, je zároveň uvěřitelný, citlivý a mistrovsky jednoduše napsaný.

14.10.2021 5 z 5

Stráž na Psí skále Stráž na Psí skále Eduard Fiker

Bohužel nesdílím přilíš nadšené ovace. Po chvíli čtení mě nesmírně iritovalo neustále se opakující jméno hlavního hrdiny Quinna Rackhama, kterým začínala snad téměř každá věta. Přišlo mi to naprosto zbytečné, rušivé a těžkopádné. Ani zápletka samotná nebyla nijak zvlášť koumácká a občas jsem měl problém představit si chaotický děj. Silou vůle jsem to dočetl, ale přirovnat Stráž na psí skále k "mayovkám" mi na mysl nepřišlo ani na chvíli.

16.08.2021 3 z 5

Musíme být statečné Musíme být statečné Frances Liardet

Vůbec se neshoduji se zdejšími komentáři, které mě takřka odradili od přečtení této vyjímečné knihy. Od samého počátku mě něčím přitahovala, ačkoliv po přečtení anotace bylo jasné, že příběh nebude veselý či z červené knihovny. Za prvé mě osud hlavní postavy po pár strránkách okamžitě pohltil a už nebylo cesty zpět. Vůbec všechny postavy jsou velice pečlivě rozebrány a skvěle vykresleny. Stejně jako doba, ve které se odehrává děj. A pro někoho možná zbytečné popisování různých detailů a odboček v ději, bylo pro mě tím jedinečným a skvěle dokreslující prvkem, kterým autorka zjemnila tak srdceryvný příběh, jehož název plně vystihuje jeho podstatu. Tleskám, jsem nadšen a na dlouho si chci tento zážitek uchovat.

04.08.2021 5 z 5

Poslední dny Pompejí Poslední dny Pompejí Edward George Bulwer Lytton

I na dnešní dobu bohatou na příběhy všeho druhu jsou Poslední dny Pompejí skvělým čtením. To je myslím dost dobré vysvědčení pro román napsaný v neuvěřitelném roce 1834. Musím souhlasit, že začátek je dost pomalý, místy nudný a nezáživný. Ale možná se chtělo jsen trochu více zamyslet, přemýšlet a takový by nebyl. Ale zhruba od 80. stránky jsem byl naprosto vtažen do Pompejí, města plného vášní, intrik a neřestí. Postavy jsou skvěle napsané a samotné město autor líčí jako na dlani. Jsem okouzlen.

21.06.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že české autory příliš nečtu, aniž bych k tomu měl sebemenší důvod. Mám svůj okruh oblíbených cizáčků a hledám spíše tam. Ale na Šikmý kostel se nedaly přeslechnout chvalozpěvy a ódy, navnadila mě i samotná autorka, která poskytovala rozhovor v rozhlasu, a tak červíček hlodal a hlodal. Nakonec jsem si pořídil oba díly naráz a první přečetl za týden, což je u mě věc nevídaná. Musím s čistým svědomím konstatovat, že knížka nemá hluché místo, je zajímavá, čtivá a pravdivá od první do poslední stránky. Musela dát hrozné práce a přitom plyne rychle jak sám život. Chvíli radost, často starost - chvíli štěstí, často smůla atd. Možná by nebylo na škodu, kdyby po knize šáhli dnešní zhýčkalci, pro které není nikdy nic dost dobré. Jsme tak strašně nespokojení a zhýralí a přitom máme všeho nadbytek. Když se ovšem porovná naše dnešní pracovitost, nebál bych se nás nazvat zahálečníky. I tak se pozná dobrá knížka - donutí zamyslet se.

04.04.2021 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Nebyl by to Irving, kdyby se mu nepodařilo vtáhnout čtenáře do svého příběhu natolik, aby po přečtění knihy neztrávil nějakou dobu truchlením. A sice truchlením nad ztrátou oblíbených postav z příběhu. Ať jsou sebevíc podivní a praštění, za tu dobu si je oblíbíte natolik, že se s nimi prostě nechcete rozloučit. Jsou totiž strašně lidští a pravdiví. Ve světě podle Garpa je takových postav několik a jsou senzační. Čím víc se blížil konec, tím víc jsem se bál, že se mi bude stýskat. A stýská... U Irvinga mám vždycky pocit, že je výsadou ho číst. Navíc je to skvěle přeloženo. Jen mě nepříjemně překvapilo množství chyb a překlepů.

03.04.2021 5 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Skvěle napsaná kniha, čtivá, nebojí se zajít do detailů, ale bohužel musím napsat, že mě zklamal konec. Všechno to směřovalo k velkému finále, které se sice v nějaké míře dostavilo, ale autorka ho prostě odbyla jednou větou a bez emocí. Celou dobu popisuje sebemenší detail (a poutavě), ale to, na co jsem se těšil celou dobu jsem prostě nenalezl. Jen jsem tupě zíral s myšlenkami: "A to je jako všechno?" Asi si to měl čtenář domyslet sám. Ale strastiplný příběh Izy a Billa si to nezasloužil. Autorka sice na konci vysvětluje, že nezjistila kde hlavní hrdinové ve skutečnosti skončili, ale zároveň se sama přiznává , že psala román nikoliv biografii, takže konec padá na její hlavu. Připomnělo mi to skvělý román Dopisy, které nikdo nečetl, kde byl konec taky odfláknutý.

19.01.2021 4 z 5