Gabri-88 Gabri-88 komentáře u knih

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Je až neuvěřitelné, kolik toho Bryndza zvládne nacpat na 300 stránek! Jeho poněkud úsečný, strohý styl popisů však právě čtenáři umožňuje soustředit se na důležité - tedy na vyšetřování, a následně zbyde čas i na poodhalení Tristana, který v prvním díle působil poněkud ploše. Navíc se nám dostane i víc Jakea, Petera a nechybí scénky pokoušení Katina odolávání alkoholu. Super to je! Rozhodně doporučuju

23.10.2022 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

(SPOILER) líbí se mi, že jsme v Čase opovržení dostali všechno. Yennefer a její taktizování, její znovushledání s bělovlasem, boj bělovlasa i jeho potupení v boji s čarodějem. Skvělé dialogy!!! Miluju dialogy v zaklínačovi!! Siri a její plahočení se neznámou krajinou (dobře, tohle byla nejnudnější část knihy…). A Jednorožec! Konečně něco nového!

A proč tohle všechno? Vždyť už vlastně všechno důležité víme, ne?:))

,,Zaklínač je určený k zabíjení jako prdel k - vy víte čemu.”

16.10.2022 5 z 5

Můj svět Můj svět Peter Sagan

nejradši bych dala pět hvězd jen proto, že Peter je Peter :)) ale to by asi nešlo. Vadilo mi výhradně takovéto občasné přeskakování mezi tématy nebo i časem. Prostě mě chvílemi ztrácel. ALE! Jakože jeho vtípky to vždycky dohnaly, takže parádička :)) Kdybych byla ne-cysklista, tak bych to nečetla anebo nedočetla. No, tak to je asi všechno. Vlastně ne, moment!
Peter, I love you! :D :D :D

04.09.2022 4 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Tohle vás bude bavit! Sice souhlasím, že ze začátku je těžké se vyznat ve jménech, ale potom si to užijete. A Antona, nenapravitelného gamblera, a jeho prořízlou papulu mám ráda, je zábavný :)))
Zde dvě citace z příběhu, které Antona dobře vystihují:
,,...Nevyhnutelné se stalo realitou a její pohár trpělivosti se naplnil. To odpoledne se vrátil z práce domů a na chodbě uklouzl po vodě, která z její číše tolerance přetekla.”

,,Tak, lidi. Tohle to je Anton Brekke z Kriposu. Pravděpodobně nejlepší vyšetřoval, jakého znám, byť musím podotknout, že jeho talent pro vyšetřování zcela pohltil dobré mravy.”

18.05.2022 4 z 5

Teror Teror Håkan Östlundh

Přidávám se k tady už několikrát zmíněnému názoru, že mě více zaujala vedlejší linka a tedy osobní trable Frederika : )) bohužel jsem já trubka začala číst od tohodle dílu, k mému štěstí to však ničemu nevadilo, protože mě pan Hakan docela pěkně dovedl uvést do situace. takže paráda. jen jeho styl psaní (pro mě osobně) patří k slabším než jsem u seveřanů zvyklá. Určitě si přečtu i něco dalšího

21.04.2022 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zezačátku jsem se smála jak lečo a pak už mi začly vtipy připadat nucené a už jsem se jen vlažně usmívala. Rozhodně je to zábavné a člověk si potrénuje fantazii při představě situací a popisovaných trablí :))) fajnové

27.03.2022 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

vlastně se mi to nestává, ale nedočetla jsem... když jsem si uvědomila, že se do otevření knihy nutím, tak jsem se rozhodla nechat to být. Prostě mi to nesedlo a nechápu, co se na tom ostatním tak líbí.

27.03.2022 1 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

(SPOILER) Já prostě Nesba miluju. A teď taky Sonnyho. Hihi. I ostatní postavy byly parádně vykreslené. Ale bylo jich tolik, že jsem se chvílemi ztrácela a musela se vždy zamyslet,o koho že to jde :)))

...Slyšel výstřely a ve zpětném zrcátku viděl, jak auto vyrazilo ze zahrady a metalo kolem sebe kusy pěkného bílého plotu. Sledoval, jak se prodírá polem, kde Norové pěstovali své štědře dotované zemědělské produkty, a vrací se na cestu, aby pokračovalo ve své podivné pouti....

Skvělá byla taky linka očima kluka ze sousedního domu, Markuse :))) to byl takový velmi pozorný klučík, že jsem fakt ráda, že nás tak pěkně informoval. Povedený nápad ho tam zapojit.
Skvělý, ale možná trochu moc pompézně ukecaný byl dvojče. I když to většinou bylo svým způsobem zábavné.

,,Co kdybych vás pozval do naší restaurace?" Navrhl velký. ,,Máte rádi humra?"
Žádná reakce.
Povzdechl si. ,,Upřímně řečeno, ani já ho nemám rád. Jím ho, protože se to od člověka na mé pozici očekává." :)))))

Sakryš už teď se nemůžu dočkat, až si přečtu další Nesbovu knížku! To si namlouvám, nebo je skoro ve všem skrytý nějaký vtip nebo hlubší význam? Možná paranoia, ale baví mě se nad tím usmívat, tak co :)

01.02.2022 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

(SPOILER) Líbí se mi, jak se názory na knihu různí :)) buď si to čtenáři naprosto užili (dirty minded people!:) a nebo četli skoro se sebezapřením. A teď se teda vyoutuju a přiznam, že patřim do té první skupiny :D
Velmi se mi to líbilo. Né snad protože by to byl literární skvost. Práce s jazykem - až na všechny formy kojtusu - je spíš slabší, ale humor a téma mi prostě sedly. Morální dilema některých zúčastněných mi přišlo sice úsměvné, ale zároveň jsem si připomínala, že to zřejmě asi bude dnešní realita (nevěra).
Ze všeho nejvíc se mi líbil Cyril :))) a taky Petra. Jinak mi samozřejmě nejvíc trhal srdce Tánin osud a její stýskání po Patricii...

,,Ploč máma nemá vaulata, tati?"
,,Protože je žena. Místo nich má prsa. Ty zas nemáme my."
,,A na co ty vaulata vlastně jsou?"
,,O tom se budeš učit ve škole, až budeš větší."
,,Jeden kluk ve školce žíkal, že v nich je mozek!"
,,To je blbost. Jak na to přišel?"
,,Jeho máma plej žíkala, že ho tam jeho táta má."

30.10.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

dlouho se mi nestalo, abych měla takovou obtíž shrnout svůj názor na knihu do několika vět. Asi bych vypíchla zvláštní styl. Tedy poněkud úsečný, kdy některé věty jednoduše popisují slovesy, cože právě Kate dělá. A naopak v některých momentech se objeví postřehy, které jsou úplně zbytečné a až směšné.
Zápletka se mi líbila, a ačkoliv spoustě lidí příjde překombinovaná, já jsem zvyklá na Nesba a překombinovanější než Nesbo není nic :)) takže za mě v pořádku. Spíš mě zarazilo, jak moc ehm úchylné některé detaily byly :) hledání a vypátrání vraha mi však přišlo uvěřitelné a proto si tak říkám, že si asi ještě něco od Bryndzy přečtu... časem... možná...

03.10.2021 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Ze začátku jsem si pletla jména. Prostě jsem nestíhala.
Taky mi děsně vadil styl psaní. Buď nechutně dlouhé souvětí, anebo úsečné vyjádření. To mi nejdřív lezlo na nervy, pak jsem to přijala a zvykla si.
Co se mi však velmi líbilo, je vykreslení postav. Jejich charaktery a vztahy mě vtáhly. Dokonce jsem pak zapomněla o čem že původně zápletka knihy je a prostě si jen tak pohodově četla : ))) dobrý to bylo. Určitě dám šanci ještě dalším knihám od autorky.

03.07.2021 3 z 5

Konec světa, tak jak ho známe Konec světa, tak jak ho známe Erlend Loe

(SPOILER) Tak tohle se trochu zvrhlo, to jsem nečekala:)) souhlasím, že je to poněkud překombinované a podivné. Loe však nakousává tolik témat. Některá víc nebo míň relevantní a zajímavá, ale skáče odsud tam a podle mě je výsledkem, že se čtenář nenudí.
Ze začátku mi strašně vadilo, že přímá řeč nemá uvozovky. Ale jelikož jí tam není až tak moc, zvykla jsem si na to a přestala to vnímat.
Egila Hegela jsem si nakonec taky oblíbila, i přestože byl v počátku podán jako nadržený běžec, který neprávem zabral Dopplerovo místo:)) a bylo mi ho skoro líto, když mu Solveig nevěřila, že neejakuloval na šťastnou kočku:))) za topením peletami má u mě plus.
Bongo je nejvíc. Myslím, že je naprostým tahákem knížky. škoda, že nemluví:))

...Doppler otevřel okno a natáhl ruku. Můžu si podívat na váš mobil? požádal. Žena mu ho překvapeně podala, Doppler se vyklonil z okénka a popadl ho.
Shoří plamenem pekelným, prohlásil.
Pak jel spokojeně dál. Norové jsou tak důvěřiví.
Musel se smát
:))

a já s ním!!

24.05.2021 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

V první pětině knihy jsem neměla v plánu dát pět hvězd. Jenže...
Sebeironie, kterou vládne hlavní postava, je prostě skvělá. Přirovnání, kterých Jo využívá, jsou jednoduše geniální (moucha?! etc). Hra se slovy. Vtip. Jakože občas jsem si nebyla jistá, že jde o humor. Vždyť jde o krimi! Jenže já se smála. Smích mi bublal v hrdle a kolikrát jsem musela na chvíli přestat číst :))))
A jako sorry, ale že Jo dokáže napsat takovýho anti-sympaťáka a já si ho nakonec oblíbím a fandím mu? Tvl to kde jsme? :))))
Některé ukázky se prostě sem nehodí, protože 16+... tak vybírám dva lehčí kalibry:

"...Zabočil jsem do obýváku a zjistil, že se v posteli posadil. Jeho omdlení bylo pouhé divadlo. V ruce držel plastovou zkroucenou lízající ženu..." :))))

"...Naprosto trapně přesně: pistoli Glock 17 s kulkami ráže devět milimetrů, které při průchodu tkání deformují a tříští vše tak, že celkové množství olova s sebou vezme naprosto neúměrné množství masa, svalů, kostí a mozkové hmoty, která se poté, co projektil projde vaším tělem přilepí na stěnu za vámi, ne nepodobně jako na malbách Barnabyho Furnase..."
- přiznejme se, kdo si Furnase vygooglil? :)))))

15.05.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Za mě opět topka! Sapkowski mě nepřestává bavit. Jeho humor a prokládání částí o Geraltovi s ostatními mě drželo v pozornosti. Četla jsem,že někteří jsou zklamaní z částí o Ciri a Yennefer. Tenhle názor nesdílím, žeru to!

,,Jsi Gerald, zvaný Gerald z Rivie?"
,,Ano, jsem Geralt, zvaný Geralt."
:)))

21.04.2021 5 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Oproti Rozhovorům s přáteli se to nečetlo tak snadno. Příběh mi přišel poněkud fádní a časové skoky, po kterých pak v kapitolách následovaly zase flashbacky, mi přišly občas obtížné. Autorčin styl je zvláštní a neokoukaný a někdy mi přišlo zábavné jak je schopná přejít od měkoučké veky k potřebě spát. Prostě bam, tady to máš:))))

13.01.2021 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tomuhle dílu nic nechybělo. Nejvíc mě baví, jak si dostatečně užijeme všech postav, které postupně mají prostor.
Zde zábavný úryvek pro milovníky vodníků:
,,...Z toho co říká zaklínač, soudím, že se jsou to nějací mořští vodníci. A s vodníky si umíme poradit. Zaslechl jsem někde, jak se jistý čaroděj vypořádal s vodníky na jezeře Mokva. Vlil do vody soudek kouzelného dryáku a bylo po zas*aných vodnících. Nebylo po nich ani památky."

Uf. Miluju ten styl psaní, humor. A vážně děsně moc mě baví, když Geralt konečně vytasí svůj meč:) - chápej kterýkoli meč:)))

Nejvíc top byla část s Ciri. Zvlášť smrkání přes prsty mě zaujalo. Ale nebudu už dál spoilerovat a rozebírat, co všechno Geralt v Meči osudu stihl nebo ne. Přečtete si a dozvíte se sami:)

29.12.2020 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Tahle malá, uzoučká knížečka je doslova dar!

Získala jsem ji darem tady ve Švýcarsku, jelikož byla společně s dalšími knížkami odložena ke věnování na lavičce v jedné vesnici. Bylo to ráno, naproti v domě z otevřeného okna vyhrávala klasická hudba a z okna vlály bílé záclony. Když jsem tu knížečku vytáhla z té tašky, kde byla uchovaná, vůbec jsem netušila jako krásu beru do ruky. O tom jakou záložku jsem našla vloženou hned za obálkou, snad ani netřeba mluvit :) nic kouzelnějšího jsem dlouho neviděla. A ten závan zatuchlinky, když jsem stránky rozevřela, se ani popsat nedá!
Četla jsem v angličtině, protože darovanému koni na zuby nehleď :) a že se mi už po pěti stránkách zastaví dech strachy, to jsem nečekala :)
vřele doporučuji, doufám, že český překlad je stejně dechberoucí :)

17.10.2020 5 z 5

Gangy Gangy Ed McBain

Úžasná knížka! Vybrala jsem si ji z momentálního zájmu o gangy a příbuzná témata. Vlastně jsem neměla vůbec žádná očekávání a tak možná není až tak překvapivé, že je ta knížka předčila na všech frontách! :)

,,...Kazajku měl vepředu rozepnutou, hrdě ukazoval šedivějící porost na hrudi a oči mhouřil před září přicházející z oblohy - Emílio si byl jist, že všichni utonou…”

Velmi přátelsky pojaté těžké téma mladistvých v pouličních klubech, na které se lze podívat z vícero pohledů díky střídání postav, jejichž liním se autor věnuje. Zároveň nechybí chytlavá romantická linka mezi Mexičánkem a blonďatou Američankou.

,,...Mlčky a dlouze se objímali a oba věděli, že se pokusí neprohrát tohle všechno. Že v tomhle strašlivém světě, ve kterém objevili jeden druhého, se o to prostě musí pokusit…”

Bavila jsem se od první stránky. Mám ráda styl: dělat tamty věci nebo má to napsané v té tváří s rozpláclým nosem :))) Děsně se mi líbil výraz: kozy až semhle :) myslím, že se to objevilo vícekrát a nevím, jestli za to patří vděk překladateli nebo autorovi. Každopádně poslední čtvrtina knihy už byla tak hutná, že na humor nezbyl prostor. Nedalo se od čtení odtrhnout, tak báječně je to napsané.

,,Emílio?”
,,Sarah, já nevím, co chci. Vím pouze to, co nechci.”
,,Možná je to totéž.”

Doporučuju!

28.09.2020 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Ach, cítím se převálcovaná a ochromená... jak jen to popsat, teď by se mi hodilo trošku talentu jako má Emmi. Vždycky trefit přesně a úděrně. Lea mi občas bylo skoro líto, ale na druhou stranu mě nepřestával bavit, jak jí dokázal prokouknout dřív než ona sama sebe. A jeho emaily v opilosti byly top.
Ten konec je neodpustitelný!! Neříkam, že se to nedalo očekávat, ale úplně mi z toho došel dech a chvíli jsem jen čučela na dokončenou knížku a chtělo se mi plakat.
Četla jsem v originále. A teď mám neodvrátitelnou chuť si přečíst pokračování, jenže ho nemám :( uf

19.07.2020 5 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Třetí hvězdu dávám jen kvůli zápletce a hezky svedenému mlžení postav. Zbytek bych totiž hodnotila na dvě hvězdy. Nevím jestli je to překladem, ale styl psaní autorky mi přišel děsný. Jen občas se daly vypíchnout pasáže, kde jsou zdařile popsané pocity nebo nějaký popis. K autorce nebudu mít chuť se vracet, protože mě touhle knihou nepřesvědčila.

"Dobrá tedy. Jestli jste nevinný, tenhle vatový tampon vás zbaví podezření."
"Vážně? A jak to asi udělá?"

05.07.2020 3 z 5