francouz francouz komentáře u knih

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Je zajímavé se vrátit do středověké Prahy za vlády Václava IV zase jinou cestou. Tato cesta byla jiná než ostatní. Nebyla to taková typická středověká detektivka, kde by hlídačem spravedlnosti byl muž bez bázně a hany, ale právě naopak to byl typický člověk z masa a kostí, chybující, často pochybující, ale nakonec i přes spousty překážek, včetně her rozehraných mocnějšími než byl on sám, dokázal uzavřít všechny spletité případy. Ano podrychtář Václav byl takovým malým šikulou. krásně byly vykresleny půvaby tehdejší Prahy, se všemi dobovými reáliejemi, což se mě na této knížce líbilo nejvíce. Ale k plnému počtu bodů scházel větší tah na branku a víc popsané osoby příběhu, v tomto případě tomu opravdu něco scházelo.

15.10.2017 4 z 5

Pro jméno a čest Pro jméno a čest Naďa Horáková

Dal jsem na komentáře a zkusil jsem tuto knížku, jako první od paní Horákové. Asi jsem čekal něco malinko jiného, navnaděn historickými příběhy od jiných autorů, prostě to nebylo to, co jsem očekával. Na začátku jsme se ztrácel ve zněti příběhů a postav, které měly být nosnou osou příběhu, ale to se nestalo. Jak píše paní Horáková, o jisté velmi nebezpečné a strašlivě mocné části ženského těla, prostě příběh se utopil v té velmi svůdné a mnohdy velmi tajemné části, ženském lůně. Ano nemám nic proti autorkám, a už vůbec nic proti lůnu, ale z této knížky jsem měl pocit, že byla psána ženou, taková ta verze červené knihovny, i když já vlastně nevím co to je, tak prostě knížka spíše pro ženy.

08.10.2017 3 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Rozjezd je trošku pomalejší, než obvykle, ale poté se rozjede jízda. Tentokrát nás zavede do staré Bratislavy a musím říci, že ta uherská tvář ji docela sluší. Krásně jsou zde vpleteny další známé postavy a to zejména Alžběta Bathory, to je opravdu neskutečné. Jako kdybychom se ocitli někde uporstřed Los Angeles a hledaly nějakou zrůdu, která se vyžívá v těch nejčernějších sexuálních praktikách. Krásně dávkované napětí a k tomu sexuální vzrušení v dobových reáliích, pro mě naprosto super, i když mě bylo zřejmé kdo za tím bude, stejně si nakonec spisovatel nechal nějaké překvapení.

07.10.2017 5 z 5

Používejte hlavu Používejte hlavu Tony Buzan

Bylo to velmi zajímavé a s ohledem doby vzniku této knihy vůbec s podivem, kolik zajímavých postupů je možné použít i dnes. Na začátku mě moc neuchvátila, ale následně jsem ji dočetl na jeden zátah. Rohodně jsou zde techniky myšlenkových map nebo rychlého čtení podány daleko lépe, než v jiných na první pohled se důležitě tvářících knih, které ale nejdou na dřeň problému. Tato kniha, nebo zejména některé techniky, by si měly osvojit nejenom ve školách, ale i v domovech pro seniory.

01.10.2017 4 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Z mého pohledu nás musel pan Niedl opět něčím překvapit a opravdu Michael se opět nenudil a s ním ani my. Byla to prostě skvěle vystupňovaná jízda se vším co k tomu v tomto žánru patří. Navíc jsme opět zavítali i do Čech, kde natáčela Joan, takže jsme si užili i krátce české reálie, než jsme opět zamířili zpět do Ameriky. Na české poměry opravdu nadstandardní série, která nepostrádala napětí, humor , zahalenou erotiku a hlavního hrdinu bez bázně a hany, perfektní, mnohdy skoro dokonalý, ale přesto jako člověk jednající Michael Dabert.

29.09.2017 5 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

Moje první seznámení s autorem a hned takový silný příběh. Velmi pěkně vystavěno, vsuvky do součastnosti, kdy vidíte, že ani desítky let nezahojí šrámy na duši lidí, kteří si prošli dobou, která byla opravdu těžká. Kdy zkouška přátelství a oddanost vlasti byly poměřovány, a lidé byly trestáni za jakýkoli náznak neloajality. S tím jak autor pracoval s historickými událostmi s přesahem do součastnosti nemohu než jenom říci, ano toto bylo ono. To objetování se vyššímu principu mravnímu, je něco co už známe bohužel jenom z knížek a z vyprávění, proto takovýchto pěkných příběhů jenom houšť...

24.09.2017 5 z 5

Zpověď inkvizitora Zpověď inkvizitora Michael Weber

No musím říci, že u mě autor roste knížku od knížky. Je super, že si vybírá období, která nejsou moc zmapovaná, i když v přípdě procesů s čarodějnicemi, tomu tak úplně není. I já jsem kdsi četl knížku od pana kaplického a viděl film, takže jsem očekával v čem toto bude jiné. A ono opravdu bylo. Je to krásný pohled na člověka, který dychtí po moci a pozlátcích s tím spojenými. Pro to, aby se udržel u vesla neváhá zapoměnout na nejlepší přátele a usiluje o jejich majetek nebo významější postavení. Na historických reáliích , které jsou krásně popsané, vidíme kam až může zajít touha po moci a tak jak to většinou bývá, kdo zaseje , také sklidí. Což by si měli uvědomit i mocipáni stávající, ale ty takováto poměrně náročná literatura, bohužel míjí, oni si udělají pouze čárku, že v nějakém Šumperku nebo Losinách byli. Proto pro mě každé vysotupení na Petráky má kromě sportovního výkonu i jiný podtext.

13.09.2017 5 z 5

Železo a rez Železo a rez Harry Sidebottom

Na mě zde bylo opravdu hodně postav, které spolu úplně nebyly propojeny a někdy bylo opravdu velmi těžké se vyznat v tom kdo je vlastně kdo. Doba to byla opravdu velmi zajímavá, a tak jako vždy i zde nám historie nastavuje zrcadlo dnešní doby, jenom se obávám, že to úplně nevnímáme. Co se týče reálií, tak ty byly vykresleny opravdu dokonale a značí, to, že si autor udělal řádně přípravu před psaním. Až na to značné množství postav a tak trochu nejasnost, kdo je nosnou linkou celého příběhu se to četlo docela dobře.

03.09.2017 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

No tak jak jsem si již u pana Niedla zvyknul, prostě vysoký standard, kdy mistrně ovládá dějovou linku a, žene nás k vytouženému finále. Musím řísi, že i toto pokračování bylo opravdu velmi čtivé, už z pohledu hollywoodské smetánky a pragmatickému přístupu Michaela. Stále se něco děje a Vy se neztrácíte v mračnu postav ani v nelogičnosti děje. Je to opravdu radost se začíst do knížek z pera pana Niedla, který je pro mě největším objevem za poslední rok. Už jsem si koupil další díl s Michaelem Debertem.

29.08.2017 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Musím se přiznat, že u tohoto pokračování s Michaelem Dabertem, nebylo úplně všechno namícháno, tak jak jsem u pana Niedla zvyklý. Né, že by to bylo špatné, ale některé dějové linky, v tomto případě, jakoby sem ani nepatřily. Na druhou stranu autor je mistr v udržení napětí, které tu podpoří krásnou, nebo drsnou krajinou, jindy pohledem na zajímavou ženu, prostě u románů tohoto autora se nudit rozhodně nebudete. Ale jak již jsem řekl, jsem přeci jenom zvyklý na ten nejvyšší standard v podání pana Niedla. Což mě určitě neodradí v tom, abych pokračoval ve čtení této série.

27.08.2017 4 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Musím se přiznat, že toto byla tedy opravdu jízda. Na české poměry naprosto nadprůměrná knížka, které opravdu snad nic nechybí. Hlavní hrdina, který umí to či ono, ale má svojí temnou minulost, je prostě perfektní. Žádný vyumělkovaný americký akční hrdina, který spolknul všechnu moudrost. Děj jede jako splašený a nenechá Vás ani na chvilku vydechnout. Je to opravdu velmi dobré čtení, které opravdu umocňují české reálie, se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří.
Takže držte si kloubouky jedeme z kopce, a pan Niedl řádně přitápí pod kotlem.

23.08.2017 5 z 5

Trafalgar Trafalgar Jiří Kovařík

Tak jako většina knížek od pana Kovaříka, i zde jsou precizně podávaná fakta, která Vás vedou až do pomslného finále. Ano není to tak čtivý přáběh jako u jiných románopisců, ale to je vyrovnáno naprosto detailním popisem všeho, co v té době proběhlo na obou stranách, které svedli bitvu u Trafalgaru. Co tomu předcházelo, v jaké kondici se kdo nacházel a mnoho dalších velkých podrobností se dozvíte právě a jenom od pana Kovaříka. jako vždy skvělé.

20.08.2017 5 z 5

Země barbarů Země barbarů Otomar Dvořák

Určitě nelze upřít autorovi snahu o přiblížení dějin, které bohužel nejsou úplně zmapované. Je to zajímavé putování napříč Evropou v době stěhování národů na pozadí nastupujícího křesťanství. Spousta historických míst, která se schovávala za netradiční názvy té doby, spousta historických postav, které v té době určovali směr. Co mě trochu chybí, je barvitý příběh, který by mohl odlehčit, některé historické popisy, které mě osobně vůbec nevadí a mám je radší než Vondruškovu fabulaci. Ale v tomto případě musím přiznat, že se to nečetlo úplně samo, proto nemohu dát plný počet bodů.

19.08.2017 4 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Toto byla opravdu velmi syrová knížka. Autor se do toho položil, tak jak si tato doba prostě vyžaduje. Jde přímo na věc a neptá se zda je to podle etiky, zda se to líbí či nikoli. Prostě krev, hlad, mor a další věci, které neodmyslitelně k té době patřili. Ano to proč to vše začalo, o náboženském střetu názorů, po dlouhých letech válčení, už ani jedna strana pořádně nevěděla. Bylo to o tom přežít a urvat si pro sebe co největší kus z koláče. Stejně jako hrdinný Coppy, který o mnohém vnitřně pochybuje, ale když příjde na věc, tak hold mečem seká do leva , doprava. Velmi zajímavá knížka z doby, která je opravdu zejména z českého pohledu velmi opomíjená.

13.08.2017 5 z 5

Amatér Amatér Robert Littell

Ano Komunistické Československo mohlo být lepší, nicméně ani špičkově vykreslené by tento příběh nezachránilo. Protože to co tady bylo slabší je příběh, který je naprosto prvoplánový. Navíc agentury jsou zde vykresleny jako banda naprostých ubožáků, kteří nemají nejmenší šanci, i když příjde naprostý amatér. Humor, který měl odlehčit napínavé linky, je velmi utahaný a chuť na cigaretu, po x-té, je spíše škodlivé. Mě osobně tam chybělo víc neočekávaného napětí, které by trochu rozjelo místy strnulý děj.

02.08.2017 2 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Tak jako již v předcházejících dílech, i když jsem v polovině knihy zjistil, že jsem přeskočil díl číslo 3, aspoň se mám na co těšit, je to naprostá jízda. Navíc tentokrát okořeněná kulisou Vídně, tak jak zřejmě vypadala před stoletími. Stein a Barbarič no a samozřejmě i Jaroš, opět prokazují svůj důvtip, logičnost a tah na branku. Musím říci, že tato nesourodá trojice se mě velice líbí a už nyní se těším na další jízdu v jejich podání.

31.07.2017 5 z 5

Musím říci, že kniha je opravdu obrovská studnice čísel a hlavně neuvěřitelně smutných osudů, které dva největší vrazi minulého století provedli. Ano ta důležitá otázka zní, co umožnilo násilně ukončit tolik lidských životů. Je opravdu jedno jestli se jedná o nacionální socialismus, nebo o stalinismus, vždy to vedlo ke zbavení lidské oběti práva na lidství. Nicméně mě přišlo, že byla tato kniha brána hlavně z pohledu Poláků, kteří byli nepřátelé jak Němců, tak historicky i Rusů. Ale nějak se pozapomnělo na další národy, v čemž mě utvrdila i zmíňka o atenátu na Heidricha spáchaným Čechem a Slovákem, které vyslala britské rozvědka. Na to jakou si dal autor práci v archívech s ostatními souvislostmi, zajména v té ruské, hladomor, Ukrajina, kulaci a opět hlavní nepřítel Poláci, tak mě to přišlo malinko zavádějící. Ale jinak musím přiznat, že je to pojaté opravdu ve velkém stylu a hlavní myšlenky knihy jsou burcující i v dnešním světě. Proto se na ty miliony často bezejmenných obětí nesmí nikdy zapomenout. To tato kniha určitě plně vystihuje.

31.07.2017 4 z 5

Kolo štěstěny Kolo štěstěny Ken Follett

Musím souhlast s názorem, že tato kniha je zatím i pro mě nejslabší od pana Folletta. Příběh opět je krásně rozvětven, ale člověk se nemůže ubránit dojmu, že je to tak trochu prvoplánové, že to jinak nemůže být ukončeno, ale na konci bude spravedlivě sečteno. Proti ostatním knížkám, kde jde autor také minimálně po jednom pokolení, a popisuje postavy občas trochu na levo a simultálně napravo od dobra či zla, takže né vždy vám je jasné zda se máte ztotožnit s tím či oním. Zde mě to prostě nešlo vůbec. Ano hlavní postava je klaďák se vším všudy, ale přece jenom zde chybí ta jiskřička, kdy si řeknete jo, takhle bych to udělal taky. Tady vím, že bych tak kladný být určitě nemohl. Proto to tentokrát nemůže být plný počet.

20.07.2017 3 z 5

Hráč Hráč František Niedl

Asi se budu opakovat, ale i toto byla super jízda a musím uznat, že námět a hlavně začátek, který se odehrává v sanatoriu, kde si vítězné mocnosti, tak trochu hrají s odloženými a následně i nepotřebnými podle libosti, je opravdu nad očekávání dobré. Ano charakter hlavního hrdiny je občas trochu učesán, jak sám přiznává asi následkem té rány do hlavy, ale jinak je to stále syrové až na kost. Nevím sice, zda by bylo možné podniknout takovou misi, na jakou se hlavní hrdina vydal, ale i to lze autorovi odpustit, protože nás jinak žene ke konci a Vám je líto, že toto perfektní setkání je u konce. Tak zase u další knížky z pera, tohoto výborného českého spisovatele.

16.07.2017 5 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Po zkušenostech s panem Niedlem v oblasti historického románu ze středověku, jsem byl zvědav, jak se popasuje s akčním hrdinou, sice opět zasazeným do historických kulis, tentokrát druhé světové války. A musím řici, že to bylo velmi příjemné překvapení, s jakou bravůrou se zostil s akcí, né nepodobnou americkým akčním hrdinů. Ale ten československý, byl opět jiný, až příliš paličatý, asi víc zahleděný do sebe, neměl problém řešit věci, tak, že by to nikdo nečekal. Prostě prvky psychopatického chování, bez empatie a citu, které se určitě né všem budou libít. Ano něco bylo trošku nadnesené, ale za mě to byla opět super jízda, a protože nezastavujeme, jenom přibrzďujeme už chvátám na další pokračování.

09.07.2017 5 z 5