Kolo štěstěny

Kolo štěstěny

Široce koncipovaný román odehrávající se v 2, polovině 19 století ve viktoriánské Anglii sleduje osudy tří generací jedné londýnské bankéřské rodiny. Příběh začíná roku 1886 v exklusivní chlapecké škole. Zpočátku zdánlivě nevinná potyčka mezi kamarády skončí tragicky – jeden z nich se utopí. Jde o nehodu, nebo chladnokrevnou vraždu? Od toho dne pronásleduje čtveřici spolužáků – bratrance Hugha a Edwarda Pilasterovy, Mickyho Mirandu a jeho krajana Tonia Silvu – hrozivý přízrak, který rozvíří jejich osudy v kolotoč vášní, nenávisti, intrik a zločinů. Za vším stojí bezohledný a ctižádostivý Micky, který se prostřednictvím přítele Edwarda vetře do přízně vysoce postavené rodiny Pilasterových, aby svému otci zajistil moc a peníze. Na své cestě do pekel se neštítí žádných prostředků a bez skrupulí odstraňuje všechny, kdo mu stojí v cestě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/7091/kolo-stesteny-crI-7091.jpg 4.4122

A dangerous fortune (1993)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Jolina

K tomuto příběhu jsem měla asi zrovna náladu. Oddychový příběh, ale plný napětí, intrik až nemožnosti pochopit, jak se někdo může takto vypočítavě chovat. Čekala jsem, kdy se příběh obrátí štěstím k sympatickému bankéři, po mnoha jeho neúspěšních jsem přestala doufat, že se tak stane...Anglie v 19. století, zajímavé kulisy, poutavý příběh...

francouz

Musím souhlast s názorem, že tato kniha je zatím i pro mě nejslabší od pana Folletta. Příběh opět je krásně rozvětven, ale člověk se nemůže ubránit dojmu, že je to tak trochu prvoplánové, že to jinak nemůže být ukončeno, ale na konci bude spravedlivě sečteno. Proti ostatním knížkám, kde jde autor také minimálně po jednom pokolení, a popisuje postavy občas trochu na levo a simultálně napravo od dobra či zla, takže né vždy vám je jasné zda se máte ztotožnit s tím či oním. Zde mě to prostě nešlo vůbec. Ano hlavní postava je klaďák se vším všudy, ale přece jenom zde chybí ta jiskřička, kdy si řeknete jo, takhle bych to udělal taky. Tady vím, že bych tak kladný být určitě nemohl. Proto to tentokrát nemůže být plný počet.

misa_k

Asi zatím nejslabší kniha od Folletta...

Kerberos

Follett se mi prostě dobře čte,umí mistrně popsat prostředí,propracovat děj.

Dalexa

Tak já jsem si na této knížce opět "pochutnala" . Ať si kdo chce co chce říká, mně se prostě Folletovky moc dobře čtou, nejsem kritik, abych každý titul rozebírala od A-Z. Pro mně je prostě tento autor zárukou dobrého čtení.

marlowe

Tak tohle byla slabota, ze které se budu dlouho vzpamatovávat! A přitom to mohlo být docela zajímavé čtení o "staré dobré Anglii" a o tom, jak ve druhé polovině devatenáctého století vypadalo britské bankovnictví. Jenže…
…Jenže ono se to panu autorovi všechno nějak vymklo z rukou – a tak příběhová linka, popisující prosperitu i krachy anglických bankovních domů zůstává jediným pozitivem knihy – a všechno ostatní se už pohybuje jenom v "červených číslech":

Tři podle mne nejkřiklavější přešlapy:

1) Červená knihovna par excellence, kde nenápadité soft-erotické pasáže působí spíš útrpně komicky než dráždivě.

2)Totální a u tohoto typu literatury nevídaná "černobílost" postav (jejíž výhodou je, že se při čtení nemusíte trápit se složitým rozkrýváním charakterů): všichni klaďasové jsou příkladně kladní a všichni padouši ďábelsky padoušští.

3) Děj románu autor posouvá kupředu dle stejného, do omrzení se opakujícího vzorce a jednotlivé vrstvy příběhu jsou šity na stále stejném ševcovském kopytě: zloduch vymyslí a naplánuje intriku, která mu pohříchu vždycky do puntíku vyjde (i když autor kvůli napětí pokaždé chvíli předstírá, že by alespoň TENTOKRÁT mohlo dobro zvítězit – jenže ono nezvítězí!), čestný hrdina je sražen na kolena, záporák sčítá vítězné body – a pomalu se chystá k dalšímu vítěznému tažení.

Po Pilířích země, Pádu titánů a nakonec i po trochu slabší Zimě světa velké zklamání.
Milosrdných 30%.

pakala

Je to prostě ROMÁN, parádní čtení. Ráda jsem se nechala přenést do starého Londýna i když žít bych tam nechtěla (jako chudá) :-) . Kniha splnila beze zbytku, co od ní očekávám příběh, který chytne i když plyne v tempu popisované doby.

Miro67

Kvalitní červená knihovna

CharlesWard

Zajímavý historický román o radostech a strastech rodiny Pilasterů ve 2/2 19. století. Po dlouhé době pročítání nejrůznějších odpočinkové literatury, byl pro mě tento román skutečnou výzvou. Ke konci mi už ale čím dál víc začínal připomínat červenou knihovnu. Za přečtení však jako taková určitě stojí, jen je třeba počítat s jistou dávkou stereotypu, který se u mně dostavil někde v první třetině a jen velmi těžko se překonával. Potěšil hlavně konec. Nakonec tedy jeho četby nelituji.

Alizon
09.12.2016

Uz dva uzivatele tu pouzili slovo telenovela:) a maji tak trochu pravdu. Jedna se ale o telenovelu na urovni, ktera se vyborne cte a tak nemohu nez hodnotit pozitivne. Fanouskum Kena Folletta se nemuze nenabidnout srovnani s jeho Padem titanu, byt posunutym o nekolik desetileti zpet a geograficky a poctem osob omezenych. Alespon mne to prislo jako takova "rozcvicka" na pro me genialni Pad titanu, ale bylo by nefer srazet kvuli tomu hodnoceni, knizka je sama o sobe opravdu dobra. Kolo stestneny se omezuje na jednu zemi (a okrajove na jihoamerickou Kordovu) a osudy hlavne 3 ze 4 spoluzaku ktere spojuje stara "nehoda". Pokud budu srovnavat s Padem titanu, tady nenajdete tolik historie a mezinarodni politiky, dej je zameren ciste na vztahy mezi cleny rodiny a jejich zname, jejich intriky, lasky a touhy. Pilasterovi jsou bankeri a ackoliv jsou udalosti ve svete bankovnictvi nerozlucne spojeny se soukromym zivotem akteru nebojte se zadnych slozitych bankovnich operaci, vse je podano velice prehledne. Knizku radim mezi lehke ctivo nabizejici prijemny ctenarsky zazitek - i pres rozsah 500 stran jsem ji precetla velice rychle, Ken Follett vi jak prinutit ctenare otacet stranky.

Schamila
16.10.2016

Skvělé čtení - je tam vše - napětí i krása příběhu, Ken Follett opět nezklamal. Více prozrazovat nebudu, nemám to ráda, když si v hodnocení přečtu podrobný obsah knihy, jen doporučuji k přečtení.

orinka3
15.10.2016

Určitě to není žádný brak. Docela zajímavé čtení z prostředí bankéřů, bankovních operací, světa peněz, kde je jim vše podřízeno. Už začátek knihy dává tušit, kdo je v knize padouch a kdo bude čestný hrdina. Nenaplněná láska, podrazy, Augusta je předpisová zmije, jdoucí přes mrtvoly, ta je tak dobře vykreslená, že by jí člověk s chutí nafackoval:) Zajímavých postav je tu dost, aby si každý mohl zvolit tu svou a fandit jí. Konec je poněkud useknutý, jsem docela zklamaná, že neřád Micky trpěl jenom chvilku, ale co - i tak jsem s knihou strávila hezké okamžiky. Doporučuji těm čtenářům, kteří mají rádi příběhy a rodinné ságy.

soukroma
04.10.2016

Opravdu to byla jenom taková etuda na telenovelu, jakoby si autor zkoušel tuto trochu rodinnou, trochu profesní, historickou ságu, ale už text dostatečně nepročistil a nedotáhl literárně do zdárného konce. Chyběl tam větší ponor do bankovnictví, ale hlavně mi vadily intriky podávané polopatě jak pro opravdu málo chápavé čtenáře - stačil by mnohdy náznak, čímž by se text zkrátil a čtenář by si mohl sám podumat, co a proč bude následovat. Tady bylo vše naservírované, a tudíž hodně předvídatelné - teprve v poslední pětině knihy se děly dramatické věci rychle a nečekaně, ale dobrá věc se (jako v telenovele) musela podařit a věrná láska zvítězit.
Pozn.: Nedlouho po této knize jsem četla Na ráj zapomeň (2010) od Tasminy Perry - struktura i zápletka jsou zcela jasně zkopírovány od Folletta, jen je děj posunut o sto let kupředu. Takže musím Follettovi přidat na hodnocení aspoň na 75%.

kaja77
23.06.2016

to nebyla kniha to byla telenovela se vším všudy. byl tam megapadouch, dáma co všem vládne, velmi kladný hrdina a všecko to dobře dopadlo. ale bavilo mně to a to hodně :D

Endy17
15.11.2015

Ještě se mi nestalo, abych v případě Folletta sáhnul vedle. Kolo štěstěny mi trošku připomínalo skvělou trilogii Století, i když jejích kvalit nedosahuje. Příběh je opět výborně čtivý a i když se opakující pády a vzestupy hlavního hrdiny jeví malinko nereálné, jedná se především o leitmotiv celého díla.

Babo
04.11.2014

Po Pilířích země další skvělá knížka od Kena Folletta. A když napíšu,že hned po přečtení jsem sáhla po další ,tak to asi mluví samo za sebe.Našla jsem dalšího spisovatele,který se moc dobře čte.
Osudy jsou propracované,zápletky uvěřitelné aspoň v románové podobě a i když v této knize nakonec všechno dobře dopadlo aspoň pro hlavního hrdinu , tak se určitě nedá mluvit o happy endu ,když si uvědomím kolik let uplynulo než bylo všechno jak mělo být.
Každý ať si knihu přečte , nebudu prozrazovat podrobnosti ,ale doporučuji.

Dáma s hrnstjm
30.04.2014

Moje první, naprosto neplánované setkání s Kenem Follettem. Během prvních dvaceti stran, kdy mi nebylo vůbec jasné, kdo je hlavní postava a kdo ne, jsem si nedokázala představit, že mě čeká ještě dalších 400 stran tištěných drobnějším písmem s úzkým řádkováním... Bylo mi trochu líto, že v chlapecké škole se odehrávala jen minimální část děje, zrovna na to prostředí jsem se totiž těšila. Ale velmi brzy děj nabral takový spád, že jsem už vůbec nevnímala počet stran a soustředila se na skvělé postavy a šokující události. V anotaci se píše, že jde o "široce koncipovaný román" - to je naprosto přesná charakteristika a během čtení mi mnohokrát proběhla hlavou. Svojí obšírností a zaměřením na jednu rodinu román lehce připomíná Ságu rodu Forsytů, ale děj je mnohem napínavější, propracovanější a překvapivější. Tématiku bankovnictví sice nevyhledávám, protože ji považuji za nudnou, ale zde se to dalo v pohodě překonat i když vím, že jsem nerozuměla všem principům, které se mi autor pokoušel prostřednictvím postav vysvětlit (což je hrozná hanba, protože jsem maturovala z ekonomiky a účetnictví!). Ač jsem si knihu koupila náhodou, chtěla ji přečíst a poslat dál, měním plány a knihu si nechám, protože se k ní určitě jednou (či vícekrát) vrátím.

konformita
24.04.2014

Velmi zajímavý, napínavý příběh. Dobrodružný, určitě také skvělý námět na film. Hlavnímu hrdinovi se několikrát "zláme vaz" a on se z toho vždy dokáže zvetit. Doporučuju.

guru
21.01.2014

Kniha ma úplne vtiahla, zaujímavé postavy, dobrý dej.

Luciga
09.01.2014

Dostala se mi do ruky až nyní. Wow... mám ráda Follettův styl psaní, jsem unešená. Na Pilíře země tedy dle mého nemá, ale přesto hodnotím vysoko :o). Přečetla jsem téměř jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout, byla jsem zcela pohlcena příběhem a zvědavá, jak to celé skončí.

Shardlake
03.10.2013

U této knihy mně chvilku trvalo prokousat se pro mne nesrozumitelným začátkem a dost mně vadili až vulgární pasáže ohledně intimních popisů ze života postav. Možná to bylo způsobenou osobou překladatele, že použil na můj vkus až dost hrubé a velmi vulgární výrazy pro popis těchto částí.

Vojslava
14.07.2013

Krásný příbeh, jako zatím všechno od Folleta. I z viktoriánského bankovnictví se dá vydobýt úžasný nosný příběh a ten strhující závěr mne příjemně překvapil. Vřele doporučuji!

Jack Bauer
07.07.2013

Nádherný román jak jej barvitě dokáže napsat Ken Follett. Kniha plná intrik, zrady, podlosti, lásky a přáteství. Prostředí bankovnicví mě moc nenadchlo, přesto se to čte samo.

Mercatino
21.03.2013

Je to dobrý,ale jde z tohoto románu vycítit,že pan Follett si zde pouze cvičí své spisovatelské pero.Čtení vás bude moc bavit ale na všem v této knize mi zůstal pocit jako by jsem přečetl román,který je pouze předehrou k něčemu lepšímu. Nádechem spisovatele.

bbara
30.05.2012

Kniha se mi velice líbila, tak jako skoro všechny od Kena Folleta. Doporučuji i další jeho díla.

Joges
24.05.2011

Román se sice rozjíždí pomalu, zato však velmi slibně. Přiznám se, že se mi do čtení silnější bifle nechtělo. Ale asi po stovce stránek jsem se začetl a už jsem knihu nepustil z ruky. Závěr byl výborný, překvapivý, jedinečný. Ken Follett je mistr fabulace a mistr příběhu. Zatím žádná jeho kniha mě nezklamala.