francouz

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

díky výzvě jsem si vybral tuto knihu, o které jsem toho hodně slyšel a hlavně byla vyzdvihována na databázi. Někdy se stává, že takové skvosty jsou pak malinko zklamáním, protože očekávání jsou obrovská, ale realita je jiná.
No musím říci, že tato knížka byla opravdu síla. Ten netradiční způsob vyprávění, ta dějová linka, to vykreslování postav, no musím říci, že mě zůstanou pěkně dlouho za nehty.
Já osobně čtu velmi rád knížky z druhé světové války, ale něco podobného jsem opravdu ještě nečetl. Autor nepotřebuje gradovat, prostě jenom malikčo přitlačí na pilu a vy jste z toho úplně odvaření.
Ano není to o válce jako takové, je to o utrpení lidí, o jejich nelehkém údělu, dky si nemůžete na nic stěžovat, jste rádi za kousíček žvance, ale to co Vám vlastně všichni upírají jsou myšlenky, které jsou součástí každé knížky, ano toho co bylo často nepohodlné pro vládnoucí garnituru.
Byla to opravdu pecka, hodně, hodně těžká na strávení....

03.04.2019

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Vybral jsem si tuto knížku jako jednu z knih čtenářské výzvy a musím říci, že jsem opět nešlápnul vedle.
Příběh je vystavěn od základu, line se pozvolna k finále, které je opravdu vygradováním se vším všudy.
Je to knížka o morálce, o tom, co mnoha lidem nic neříká. Opravdu postava Attika, je ztělesněním toho, jak by bylo potřeba chápat svět. Je zde pravda, a za tu je třeba se rvát, i když to někdy bolí.
Vyprávění z pohledu dětí je přímé, jsou to zákoutí dětské dušičky, které nedokáží pochopit, proč jsou někteří lidé tak zlí. Nebo když moralizují jenom na oko, jako zářný příklad bylo srovní s Hitlerem, souputníkem té doby, ve které se příběh odehrává.
A to co se odehrávalo v soudní síni, to byla opravdu paráda, musím říci, že ta gradace byla opravdu dokonalá.
Ale to co by si člověk měl vzít jako přesah do budoucna, je že žít morálně není nic špatného, že stojí za to se ozvat k něčemu, co ohrožuje nás všechny, nenechat to narůst do veličin, z kterých pak již není cesty zpět. A proto jsou takové knížky důležité.

22.04.2019

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

No to tedy byla zajímavá jízda. Rozjiždělo se to pomalinku, na jedničku, ale postupně to vygradovalo v něco, co bylo opravdu děsivé.
Byla to moje prvotina od autora a určitě nezůstane jenom u ní, protože autor umí opravdu velmi precizně popisovat a gradovat děj. Není to jenom nějaké vyprávění.
Je to kladení časovaných náloží, které bouchnou ve správný okamžik a úplně Vás roztrhají.
Je to o to lepší, že to "zlo" není hmatatelné. Je to něco co, čekáte, že někde číhá, ale vy ho pouze tušíte. A to je v tomto případě daleko děsivější, než kdyby tam vyběhla parta zombíků a dalá Vám řádně do těla.
Protože náš myšlenkový spletenec, je někdy tak složitý, že když do něj přiložíte něco maličko jiného, né úplně pochopitelného, tak Vás to vykolejí. A na tom je založeno i toto dílo. Čekáte, čekáte, a najednou jste v tom, až po uši.

01.03.2019

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

No musím říci, že mě tato knížka velmi příjemně překvapila.
Čekal jsem možná strohé pojednání o stávajícím i minulém stavu lesů, ale tady se dozvídáme něco, co by nám mělo pochopit opravdovou podstatu tohoto živého společenství.
Ano, člověk by si určitě nepředstavil spojení podobné tomu našemu, který známe jako informační dálnici, čili internet, že by mohla spojovat jednotlivé stromy., tak aby se například posjili ve společném boji proti narušitelům.
To jak se vlastně chrání jednotlivé druhy, aby vytvořili možné potomstvo, to jakým způsobem zpracovávají vodu, jak spolupracují například s houbami...
No prostě neuvěřitelná studnice mouder, které by jste určitě nečekali, že zde najdete, aže až příště půjdete do lesa, tak si budete všímat, úplně jiných detailů, než tomu bylo doposud a budete s větší pokorou překračovat mladé výhonky bující vegetace....

22.10.2019

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tato kniha se nám může zdát, jako by popisovala dobu naštěstí dávno minulou, kterou si mnozí z nás již nepamatují, nebo nechtějí pamatovat. Ale na druhou stranu, to není jenom o totalitě, ale bohužel o světě, který žijeme a budeme žít čím dál více. To jak Vás na každém kroku nkědo sleduje, ať již to sjou sociální sítě, kde do Vás vidí až po poslední úlet v podobě GDPR.
Je to až mrazivé, jak kniha, která vznikla po 2 světové válce, může stále promlouvat, a možná ač to mnozí necítí, nebo nechtějí cítit, se čím dál více stává součástí našich všedních i nevšedních dní. Že tomu tak není ? OK, možná opravdu svoboda zotročuje, ale já si to nemyslím, a jsem rád, že je zde ještě spousta lidí, kteří to vidí podobně a nenechají se zmanipulovat stávajícím establismentem.
Knížka je opravdu místy velmi depresivní, ani se nečte sama, je to opravdu šedé a hluboké, kdy i Vaše vnitřní přesvědčení lze změnit....

24.06.2018

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

No to by nebyl King, aby nám nenaservíroval něco, o čem budete chvíli přemýšlet.
Ano, je to tak, on nechce jenom vyprávět příběh, který je vždy něčím zvláštní, on chce ba jste přemýšleli o svém nejniternějím nitru, o svých přeludech a pokušení, které může mít i kladný podtext.
Byla to opět jízda, která je vystavěná pěkně pozvolna. Žádní zombíci a jim podobní na Vás nebudší od první stránky. To prostě není styl Kinga. On začně pěkně pozvolna vyprávět příběh, který snad ani není hororový, ale ono to tajemné zlo je mezi námi, ono je v nás, a on ho postupně pouští z řetězů, až je úplně volné a pak dojde k tomu, co očekávate.
Je to prostě jízda od začátku do konce, a já jsme si to opravdu užil.

02.06.2019

Zelená míleZelená míleStephen King

Nebýt čtenářské výzvy, tak budu ještě určitš dlouho odkládat četbu něčeho, co na filmovém plátně považuji za jeden z nejlepších počinů, společně s dalším dílem, které má opět předlohu pana Kinga a to je Vykoupení z věznice Shawshank.
Je to opravdu nádherně barevný příběh, kde najdete úplně všechno. Mám rád i tento druh vyprávění v podání Paula Edgencomba, kdy se vrací v čase, kdy vypráví jak to tenkrát vlastně všechno bylo. je tam klasický souboj dobra a zla, což umí pan King velmi mistrně.
Opravdu jsem se bál jaká bude kniha oproti nádhernému filmu, ale musím říci, že když se ponoříte do vyprávění, ztratíte pojem o čase a hltáte co bude dál, i když vjsem věděl kam dospěje finále.
A samozřejmě to by nebyl Mr. king, aby Vás ještě na závěr něčím nepřekvapil, a to tak, že většinou dokonale. Takže příjemné čtení, které by opravdu nemělo zůstat ležet nečinně v knihovně.

15.03.2019

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

Tak to byla doopravdy jízda, něco naprosto neuvěřitelné, to je tedy knížka. Navíc to není žádné klasické fabulování, je to o člověku, který prohlédl.
Ano je to o nádherném lidství. To co udělal Oscar Schindler se opravdu jen tak nevidí a když tak o tom přemýšlím, většina lidí je příliš pohodlná, než aby se někdy ohlédla za svým životem, který je přece tak nudný zejména díky jejich náhledu na život. Opravdové hrdinství je přece o každodením přístupu k životu, o tom, že nás nenechají některé věci chladnými a budeme se prát o pravdu. Nebot´ta je neustále pošlapávána.
To co dělal Oscar bylo opravdu skoro bláznivé, navíc když začal spřádat své plány, nebylo ani zdaleka jisté, že by válka mohla skončit jinak než vítězstvím německých zbraní.
Sice jsem si říkal na začátku, kde je vlastně ten seznam, ale knížka krásně vygradovala až k seznamu a k jeho úplně neuvěřitelné obhajobě. Ano Oscar je popisován i se svými normálními lidskými slabostmi, jako je náklanost k ženám, která byla často opětována. A to z něj dělá ještě většího hrdinu, než ve skutečnosti byl.
Prostě opravdu velmi lidská a nádherná knížka o něčem co bylo opravdu zrůdné.

22.06.2019

Dešťová hůlDešťová hůlJiří Hájíček

Já jsem se k této knížce dostal tak trochu náhodou, ale když jsem viděl hodnocení, tak jsem si ji zakoupil a neprohloupil.
Ano jak píší některé komentáře, pan Hájíček má velmi pomalý rozjezd, ale na druhou stranu se nasnáží povrchně nastínit jednotlivé charaktery postav.
K tomu motiv vesnice a pozemků. Kolik podobných křivd se zde asi v devadesátkách událo, raději o tom ani nepřemýšlet.
Mě se moc líbilo téma úředníka, který se stále hledá, snaží se najít tu správnou věc, a když ji najde, tak neuhne z cesty, i když za to příjde trest. Mám pár známých z jižních čech a sám tam rád jezdním, což umocňuje tato kniha.
Autor krásně rozdmýchává ty správné ohýnky vášně, vztahů a hledání pravdy, které je nikdy nekončící proces. Pěkné a pohodové čtení.

30.06.2019

Vlk a dýkaVlk a dýkaJuraj Červenák

No panečku, měl jsem malinko strach, jak to bude fungovat bez Steina a Jaroše, ale ono to kupodivu fungovalo velmi dobře.
Člověk opravdu žasne, co je schopen autor připravit za zápletku, která byla opravdu velmi zašmodrchaná, ale jak jsme u autora zvyklí, on nás na konec dovede do cíle přes hory a přes doly, že se nestačíme divit, co se vlastně stalo.
Duchapřítomnost a jasná mysl notáře Barbariče, hrají první housle úplně ve všem, a je to parádní podívaná.
Ano zdatně mu asistuje něžné pohlaví, a sám jsem zvědav, zda opravdu skončí, tak jak napovídají poslední řádky knížky, nebudu prozrazovat...
Prostě knížky od pana Červeňáka mají šmrnc, nazastavují ani na chvilku, nenenchají Vás vydechnout, dokud se společně nedostanete do kýženého konce. A v tu chvíli se díváte, jestli náhodou na pultech již není nějaké další pokračování....

11.09.2019

Les přízrakůLes přízrakůJuraj Červenák

No prostě je jedno jestli vyšetřuje Barbarič sám a nebo je na scéně kapitán se svým pobočníkem.
Vždycky můžete očekávat příběh, který nebude jednoduché rozplést. navíc je to vždy na pozadí dobové atmosféry a kulis, takže se společně ponoříte do hlubokých krkonosškých hvozdů, kde i na vládce hor dojde.
A to by nebyl Červeňák aby za tím nebyla nějaká ta ženská sukně. když si pak představíte, jak asi třeba takové doupě, kde se scházela ta největší spodina vypadalo, a říkáte si, no tady bych asi na pivo nechtěl chodit.....
Ano kapitán je pragmatik, ale i zde krásně vidíme, jak tohoto hrdiného vyšetřovatele, dokáže velmi obratně nasměrovat jeho manželka. prostě se ani nenadějete a je konec, takže už nyní se těším na další pokračování...

15.11.2019

Ve znamení mečeVe znamení mečeJames Aitcheson

No myslím, že toto byla na chvíli poslední knížka ze středověku, protože té krve a pohrdání životem bylo i na mě moc.
Krásně popsaná střeodvěká anglie, krátce po bitvě u Hastings, kde zvítězili normané.
Hlavní hrdina prakticky nepoznal nic jiného než boj. Meč je jeho třetí ruka a pro nějakou ránu nejde daleko. Je to bojovník, který však na začátku příjde o všechno. A není pro něj jednoduché najít další smysl života, i když touha po pomstě v něm dřímá a doutná na každém kroku. Ale s novým pánem jsou zde i nové úkoly. Které nejsou úplně stejné s tím, co zažíval doposud. Ale dokáže se stím vyrovnat.
Děj knížky prakticky letí ke svému vrcholu, který možná překvapí, ale o to je to větší zážitek.
Určitě si přečtu i další knížku od tohoto autora.

28.12.2019

Mezi dvěma ohniMezi dvěma ohniMartin Goffa

Díky databázi jsem opět objevil velmi dobrého českého autora detektivního žánru.
Není to žádný český James Bond, ale poctivý policajt, který musí řešit i spoustu svých nitěrných problémů.
S kolegou vytvořili skvělou dvojku, která se suprově doplňuje a snaží se jít i přes překážky, které mnohdy jsou za hranou jejich působností.
Navíc v tomto případě řeší Miko smrt svého dlouholetého kamaráda, a o to je to pro něj těžší, protože musí našlapovat opravdu opatrně, jako by se pohyboval po minovém poli.
Je to opravdu povedené pokračování a už nyní se těším na další setkání s Mikem a jeho případy, které rozhodně ukazují více než jenom policejní rutinu.......

23.01.2020

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Musím říci, že mi chvílemi běhal mráz po zádech, jak brávurně popisovala autorka tu na jedné straně elektrizující chvíli uvolnění a na druhé straně tu, která ukazuje nejistý zítřek pro většinu německých spoluobčanů. Sám jsme ze Sudet, takže vím, jak se zde chovali samozvaní partyzáni proti svým bývalým sousedům, z níchž většina nic špatného za války neudělala. A Ti samozvaní přistěhovalci do pohraničí byla jedna z věcí, proč dodnes jsou některé sousedké vztahy příliš vágní. Vůbec nemám pochyby, že to nebylo takto drsné. Ano mnozí si řeknou, vždyť si to zasloužili, ale těch byla opravdu menšina, a proto se v mnohých probudila ta možnost být velkým vykonavatelem, protože nás přece nemá kdo soudit.
Nádherně vykresleno při vraždě nejlepšího vinaře. Opravdu velmi silný zážitek, hlavně , to jak navedl nové vinaře na to jak mají správně sklidit. Úžasně odvážné a doejmné zároveň. A tak jak to tehdy většinou bylo, Ti nejhorší se stali nakonec předsedy JZD a podobných komunistických prasáren, kde se mohli beztrestně mstít zato, že někdo byl chytřejší nebo lepší člověk než oni.
Tuto knihu by si měl přečíst každý Čech, ano je to součást jeho historie, stejně jako glorifikovaní lapkové zvaní Husité a podobně zveličované blbosti

03.12.2017

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

No to je naprostá klasika z pera autora, který nám dává nahlédnout na práci detektivů, kteří otvírají případy steré x let, které nebyly vyřešeny.
Opět je to běh , který se vrací zpět o 20 let, což je pořádná porce, a navíc vysvítají další možné souvislosti.
Co je na tom obludné je, že je to jak mládež, která si může dělat co chce, je valstně znuděná normálním životem, kde my ostatní nacházíme alkohol, přátelství a v neposlední řadě sex, oni hledají něco drsnějšího, nejlépe , když u toho ukápne nějaká ta kapka krve.
Je to prostě opět jízda, která Vás nenechá dlouho knížku odkládat. Prostě musíte jít po stopě, jako ohař, až se doberete do očekávaného finále.

23.02.2019

Mengeleho děvčeMengeleho děvčeViola Stern Fischerová

je to opět ten příběh, kdy si člověk říká, že to snad ani nemůže být pravda.
Ale pak, když to vidí na vlastní oči a začne si promítat tu ponurou atmosféru, umocněnou jasným výběrem, pak je to opravdu něco, na co v žádném případě nesmíme zapomenout.
je to opět příběh dívky, která mohla žít krásný a spokojený život, dky potkala lásku, o které se většině lidí může jenom zdát, nebo jí znají pouze z filmů či knížek.
Ale pak přišlo něco, co zamíchalo s kartami osudu úplně jinak.
Je možná škoda, že i když knížka napovídá, že se dozvíme něco více o jedné z největších zrůd, které kdy chodili po tomto světě, tak je vlastně na scéně velmi minimálně.
Na druhou stranu, je to možná dobře, protože to co napáchala, snad někdy ani není předsatavitelné, viz příběh malého chlapečka...
Ano je to opět velmi silný příběh a je dobře, že nekončí za branou Birkenau, ale že pokračuje dál, až do návratu do vlasti....
Jen houš´t takových příběhů a´t máme před sebou obrázky, které nechceme , aby se opakovaly.

22.10.2019

Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaPrůmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaAlexandra Alvarová

Tak nevím jestli mám být pozitivní, ale to co jsem si přečetl v této knížce mě jenom utvrdilo v náhledu, který jsem si udělal po přečtení Cesty k nesvobodě od T. Snydera.
Bohužel žijeme v době, kdy opravdu zapomínáme na sílu slova, protože doba ve které žijeme, je o vnímání vjemů, které nám servírují různé zpravdajské servery, nebo privátní televize.
Co je nejdůležitější, je množství negativních zpráv. Když si to uvědomíme, jak málo chceme vidět pozitního, ale jakmile vidíme něco, co se nepřihodilo nám, tak jsme zase o trošku veselejší....
Kam se poděl Sofokles s jeho rčením, že nikdo nemá rád posly špatných zpráv...
Je to opravdová sonda do světa deziluzí, fake news a jenom mě utvrdilo, ve věcehc, kterým by normální uvažující mozek přece neměl uvěřit, ale ano, manipulace je na každém kroku, tolik muslimů se valí do našeho údolí, ........
To co tady vzniklo, politika vulgarismů, nenávisti a bohužel žádný roll model na obzoru, no musíme se snažit žít poctivě svůj život a snažit se diskutovat o tématech, ktará se pomalu vkrádají do duší i našeho národa.
Jestli Vám není lhostejná budoucnost Vaše a vašich dětí, tak si tuto knížku rozhodně přečtěte, opravdu stojí za to, jenom nevím jak se poté budete cítit...

23.01.2020

PlaváčekPlaváčekMartin Goffa

Opět poctivá česká detektivka se vším, co by zde nemělo chybět.
Možná to na začátku vypadalo, že chybět bude, ale Tereza, kde se vzala, tu se vzala, a byla zpět, a ukázka toho, jak může nabýt adrenalin, byla opravdu super.
Nesmíme zapomínat ani na nalezence, tedy nejšerednější psisko pod sluncem...
Ale to hlavní je ukázka toho, jak někteří vidí lidi, kteří v životě prostě neměli tolik štěstí, jako my ostatní, nebo o něj přišli aniž si vlastně uvědomili co se stalo.
Vždy´t ty přece nikdo hledat nebude, no to je teda business plán... Velmi drsná škola, v tomto díle, bez servítek, rovnou k jádru.
Opravdu super knížka, která běží do cíle jako raketa, no ta, přece něběží, ta letí...

05.03.2020

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

V tomto případě jsem dal na doporučení a musím říci, že to zafungovalo naprosto náramě. nečekal jsem, že to bude taková jízda.
Výborně postavené postavy dvou naprosto odlišných policistů z nichž jeden je zde přece jenom na skok. Tak co by se namáhal.
opravdu sledujete dění se zatajeným dechem a to, že Vám autor předhazuje jednu možnsot pachatele za druhou, tak si říkáte , to snad není možné a ono je.
Vůbec nás nešetří, jede si svoji ligu a já mohu pouze říci, jej, kdy vájde další knížka....

15.11.2019

Bez tělaBez tělaMartin Goffa

Díky databázi jsem objevil dalšího nadějného domácího autora. Ano je to tvůrce zajímavě posklaádaného příběhu s hlavním hrdinou, který se tak nějak nepáře s tím jak by to mělo být, hlavně když to přinese výsledek.
Líbí se mě ta Mikova zarputilost a to jak jde za cílem. Prostě se s tím moc nemaže a tak jako správný polda věří na své instinkty.
Což je někdy daleko důležitější, než to co se tváří naprosto jasně a vypadá, že ani jinak to být nemůže. S tím se hlavní hrdina rozhodně nesmíří, i když to dlouho vypadá, že o žádnou vraždu přece jít nemohlo...

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Toto byla opravdu velmi zajímavá detektivka. hlavně to putování časem a čtení z vrahova deníku, která krásně rozloží napětí.
Na druhou stránku bylo až příliš jasné, že přejetý autobusem nemůže být vrah, ale možná to byl od autora záměr.
Místy to bylo opavdu drsné, halvně ta výchova budoucího vraha, krásně ukazuje, jak může drsná průprava v mládi formovat osobnost.
Chtěl bych říci, že děj je vtěsnán do tří dní, ale ono díky vsuvkám z deníku tomu tak není, ale to nic neubírá na intenzitě, s kterou děj míří do neúprostného finále.

29.03.2020

Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJarmila Loukotková

Vrátil jsem se knize, kterou jsem četl za studentských let na gymplu a tenkrát jsem ji opravdu zbožňoval, ta otevřená revolta, to bylo něco super.
Když jsem ji nyní četl po letech znovu, musím říci, že už jsem neobdivoval tak tu otevřenou revoltu vůči systému, ale celkově je ta kniha nabitá opravdu nevšední energií.
Ta na Vás dýchne a už Vás nepustí. A Vy jdete s ní a trpíte, stejně jako trpěl skvělý umělec své doby ( ano malinko mě to připomělo dalšího trpitele své doby a mého oblíbeného malíře Caravaggia - Krev na paletě).
Je to opravdu jízda , ve které velmi zdatně sekundují kulisy středověké Paříže, se svými slavnými a temnými zakoutími...
Ano je to knížka o ojedinělém člověku, který měl dar skládat básně, byl milován, byl zatracován, byl to buřič i umělec, byla to křehká duše, tak jak nám ji vykreslila paní Loukotková. Ne všichni adorizují takovéto umělce, zejména, Ti, kteří si na něco podobného pouze hrají a myslí se, že jsou stejně dobří, a tak tohoto velikána nenávidí a snaží se ho odklidit z cesty.
Nedá mě to, abych zde nepřidal pár veršů, které jsou natolik pravdivé, že stojí za poznamení :
Se hřbitovem, mě přešly šprýmy. Co platno těm, kdo měli jmění, dům s postelemi prachovými, že jedli jako nazevření, a žili pili při hýření, neznali nežli kratochvíli ? Radovánek už dávno není a hříchy, ty tu po nich zbyly. Kdo byly dřív ty lebky ty lebky tady v hromadě kostí zetlelých? .....
Ano, co po nás zbude, a jak jsme naložili s tím, že můžeme chvilku spočinout na této zemi..

28.04.2019

AdelheidAdelheidVladimír Körner

Toto byl velmi melancholický příběh z doby, kterou asi musím na chvilku opustit, protože to byla opravdu doba, kdy bylo dovoleno z pohledu "vítezů" si dělat co se nám zlíbí.
Už ten začátek, kdy se vracíte po prožitých hrůzách zpět a musíte se nechat šikanovat od těch, kteří vylezli většinou z děr, a hrají si nyní na spasitele.
Je to, ale spíše pohled do duše člověka, který vlastně neví kam se má vrátit, kam se zařadit a chce mít klid, který bohužel v té době a v sudetech není nikomu souzen.
Ano ta tíživá atmosféra, umocněné i nesourodou dovjící hlavních postav, je opravdu parádní, až se nechce věřit, že na tak malém prostoru to autor zvládne popsat.
A to, že zamíří k finále, které musí přijít je jasné hned na začátku, ale ....

19.05.2019

Krajiny domovaKrajiny domovaVáclav Cílek

V současné velmi smutné době je toto opravdové pohlazení na duši, které je více než potřeba.
navíc ke krásnému slovu , jsou zde velmi pěkné ilustrace a knížka jako celek je velmi vyvážená.
Je to moje prvotina od autora, kterého mě doporučila kamarádka ajá ji velmi děkuji.
Ano toto je autor, který má dokonalý přehled o české kotlině a k tomu umí použít slova tak, že dokáží pohladit.
Je to jako by jste byl kousek od místa, které autor popisuje.
A vzhledem k nestálé době to vypadá, že spoustu ještě neprobádaných míst budu moci navštívit a určitě dát za pravdu autorovi, který se rozepisuje nejenom o místech, ale zabrouzdá i do historie jak jejich vzniku, tak událostí, které se k místu váží...

29.03.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Po všch těch krvavých cestách napříč Evropeou, jsem si potřeboval malinko odpočinout od hektolitrů krve. A ejhle stačila na to cesta z Prahy do Bukurešti letadlem, abych přelouskal tuto knížku, kteoru jsem tak trochu opomíjel ve své knihovně.
Což musím opravdu říci, že je škoda. Protože tady si opravdu každý najde to svoje, stačí trochu zavřít oči a nechat se unášet, což byl můj případ, A pohádkový příběh naběhne sám, jenom je třeba mu jít naproti a občas se kouknout okénkem z letadla a zasnít se a přemýšlet. Je to pohádka pro dospělé, kteří možná ještě nedospěli.
Je to pohádka o otázkách a odpovědích, které, ale často musí hledat, každý sám.

07.03.2018

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Je to úplně jiná realita, než by většina z nás dokázala příjmout. Ano my jsme děti, které měly všechno, tedy většina znás, a tak si na to zvakla, že by si jiný život nedokázala představit.
Jedná se hlavně o to, že jste většinou sami se sebou, svými myšlenkami, svým strachem, vším co Vás čeká další den, je jenom na Vás.
Věřím tomu, že je to naprosto uvolňující, žít si život, do kterého Vám nikdo nekafrá, nikdo Vás nepeskuje, nikdo Vám neříká, že máte v práci hordy nesplněných úkolů, protože ty úkoly si vytváříte sami.
Ano je to většinou nepohodlné, tak jak mnozí ve velmi otevřené zpovědi prozradili, mnohdy nemají skoro co jíst, kde spát, je jim zima, ale jsou naprosto svobodní.
To je to co jim člověk může závidět, mnohdy jsem si říkal, jestli to mám v práci zapotřebí, jestli by nebylo lépe někde daleko od civilizace, od všech vymožeností, od všech těch údajů, které na Vás tato společnost shraňuje....
Chodím v polích se psem kolem jedné maringotky, no musím říci, že bych si asi úplně neuměl představit žít na těch pár metrech, ale na druhou stranu....
Je to opravdu odzbrojující čtení.

24.03.2019

UzelUzelDominik Dán

tak toto byl ten správný "první díl" , kdy začíná budoucí bohatá kariéra detektiva Richarda Krauze.
Je to opět nádherně vystavěný příběh, který se mě osobně líbí nejvíce, kdy čekáte jak těch pět dějových linek se na konci spojí v jedno velké finále.
Navíc je to zasazeno do reálií před sametovou revolucí. A je to pojato tak, že Vás chvílemi až mrazí, protože my co jsme alepoň částečně zažili tuto dobu, tak víme, že to co je zde napsáno, bohužel byla opravdu těžká doba. To, že jsme si byli všichni rovni, by možná mnozí chtěli i dnes vrátit, ale tady je krásně vidět, že někteří si byli prostě rovnější. A musím říci, že jsem nečekal 30 let po samotové revoluci, že to bude stále aktuální, ale to není povídání k této opravdu povedené knížce.
Musím opravdu smeknout, nad tím jak je zaučován mladý elév, co všechno musí vypít a co navštívit. Jako vždy zde nechybí humor, sex a samozřejmě takové to předvídatelné napětí a hlavně tah na branku, který prostě Dánovi nechybí.

05.05.2019

VladařVladařNiccolò Machiavelli

No musím říci, že jsem se chystal velmi dlouho na tento skvost a nelituji, je to opravdu nadčasová knížka.
není to jenom o vládnutí jako o takovém a kdyby vyšla o několik století déle, byla by to určitě učebnice managementu.
Ano je zde mnoho silných vyjádření, mezi které bych určitě zařadil tyto :
Lidé totiž téměř vždycky chodí
cestami, jež vyšlapali jiní, a napodobují ve svých skutcích jiné lidi, ale
není možné choditi přesně v cizích stopách ani dosáhnouti dokonalosti
těch, jež napodobuješ.....
jsou dva způsoby boje: jeden cestou zákonitou,
druhý cestou násilí. Způsob první je vlastní člověku a druhý zvířatům.
Protože však první způsob mnohdy nestačí, nezbývá než uchýliti se
k druhému. Musí tedy vladař dobře uměti počínati si jako zvíře i jako
člověk.
Ano je zde spousta moudrosti a je opravdu až zarážející, že je mnoho z nich stále aktuálních, několik stovek let po sepsání. Je to opravdová paráda.

05.05.2019

Pach krvePach krveFrantišek Niedl

Můj oblíbený spisovatel zřejmě uzavřel ságu z dob kralování Jana Lucemburského. Ano bylo to krásné putování krajem Českým, v dobách ranného středověku, kdy čest a sláva, byly věci vzácné, stejně jako jsou dnes, ale autor nám to trošku zidealizoval a ukázal nám naše hrdiny, kteří jsou naprostým popisem cti a rytířkosti, protože to byla ta hlavní výsada rytířů.
Ano pomáhat slabým, ale to by byla přece naprostá idylka, a to nám autor rozhodně nechtěl naservírovat.
Chtěl nám ukázat jak Ti mocní tahali za nitky, aby si ukrojili ještě větší kus koláče, který stejně nebyli schopni pozřít.
Ale na druhou stranu tady byli Ti sprvní, Ti kteří měli smysl pro čest a povinnost, a navíc jim to i myslelo, což asi nebyla úplně běžná věc v dobách, kdy číst asi uměl málokdo. Ano byli víc než dobří, ale i to patří do podobného žánru.
Příběh utíká do cíle tak, že si ani neuvědomíte, že je konec. budou my Ti rytíři chybět, ale ...

12.05.2019

Úkol pro šaškaÚkol pro šaškaPavel Hrdlička

Tentokrát jiný pohled na vysvobození krále Vaclava IV. Tentokrát to bylo pojato trošku více ze široka.
Je to pohled na divoký středověk, kde jste si opravdu nemohl být jistý nikdy ničím. Právo prakticky neexistovalo a když ano, tak bylo pekelně daleko.
Takže samozvaní vládci si dělali co chtěli. Navíc tomu nahrávala doba, kdy se dva bratři prali o moc nad Čechy. A ty jako vždy trpěly, protože byly využity pouze jako pokladnice.
Podrychtář opět ukázal, že je mužem na svém místě, a hlavně, že se nepachtí pouze za svým obohacením, ale bojuje za spravedlnost. Samozřejmě častokrát narazí, ale to tohoto borce rozhodně neodradí. Už se těším na další díl...