Francesca14 Francesca14 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na tuhle knihu jsem slýchala kladná hodnocení už dlouho, nakonec jsem si půjčila audioknihu, abych ji nemusela číst ve spěchu, a jsem nadšená. Nejvíce se mi líbila atmosféra, popisy tak dobré, že to člověk měl celé před očima a hlavně děs celého toho příběhu. Je hodně krutý, ale zároveň člověka neuvrhne do nějaké deprese, protože postavy jsou sympatické a konec je vlastně docela hezký. Je to jedna z nejlepších knih o tomto období, které jsem četla, a určitě mi ještě hodně dlouho bude znít v hlavě.

20.09.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tohle bylo skvělé! Ani nevím, proč jsem čtení téhle knihy odkládala tak dlouho, film jsem viděla už několikrát a dost se mi líbil, každopádně ke knížce jsem se dostala až teď. Prvních tak sto stránek bylo pomalejších, pak mě to ale začalo neskutečně bavit a nepřestalo až do konce. Příběh je hrozně krásný, dojemný a tak nějak se člověku zažere pod kůži, nemluvě o stylu, kterým je napsaný a který já naprosto milovala. Způsob, kterým jsou popsány ty nejobyčejnější věci, si mě získal a podtrhala jsem si spoustu citátů. Mimoto postavy jsou skvělé, realistické a zbožňovala jsem je. Samozřejmě uznávám, že ne všechno na knize je perfektní (slovní spojení "zlodějka knih" se používá příliš často, občas se tam v podstatě nic neděje a je tam tolik metafor, že to někomu může přijít otravné), ale mně nic z toho zásadně nevadilo. Navíc to, že je příběh vyprávěn Smrtí mě bavilo, často to knihu rozveselilo a dodávalo jí to sem tam zvláštní uklidňující nádech.

29.06.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Druhá kniha, kterou jsem od autorky četla a nadchla mě úplně stejně. V něčem jsem dokonce ocenila, že byla o něco méně "bombastická" a brutální než "Hana" a zároveň posloužila jako skvělý ukazatel české historie 20. století z pohledu tří úplně nedůležitých lidí, přicházejících postupně. Příběh se čte sám, postavy jsou vesměs sympatické a realistické a všechny zmíněné osudy ve čtenářovi zanechají silnou emoci. Ráda jsem četla o úplně každodenních příhodách lidí před první světovou, které postupně vyústily až v každodenní příhody lidí po skončení komunismu. Opět výborný příběh, za jehož četbu jsem ráda.

06.03.2020 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Mám tuhle knížku hrozně ráda, i když to po většinu času není to nejpříjemnější čtení. Z většiny postav a obzvlášť z jejich činů a řečí, člověku běhá mráz po zádech a svírá se žaludek. Občas mi vhrkly slzy do očí a cloumal se mnou vztek, ale knihu jsem četla jedním dechem, téměř ji nedala z ruky. Čte se dobře a rychle, líbí se mi jazyk, kterými jsou starší knihy psány a u téhle mi přijde zajímavá i forma vyprávění - že to vypráví někdo, kdo zná postavy od dětství a byl téměř u všech událostí a taky na ně má svůj vlastní názor. Kniha má v sobě hodně temnoty, hodně nenávisti, násilí a smrti (vážně, mám pocit, že jediný kdo tam byl od začátku až do konce (kromě Eleny) byl Josef, který mě přiváděl k nepříčetnosti), většina postav tam není při smyslech... člověk se v nich vůbec nevyzná, neví, co si o nich má myslet a je těžké si je oblíbit. Ale kniha je plná emocí a divokosti a tím si mě získala asi nejvíc. Mimoto, ani konec mě rozhodně nezklamal.

20.11.2017 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Knížku jsem četla v originále, takže nevím, jak se povedl překlad, já jsem si ji každopádně oblíbila a všechny moje kamarádky si ji taky chválí. Dospívající holky se ve spoustě básniček najdou. Je to upřímné a pravdivé a člověk se při čtení cítí o něco méně sám - je příjemné vidět, že si někde, někdo procházel stejnými věcmi a myšlenkami a pocity. Určitě to není čtení pro každého, ale já jsem nepochybně ve skupině, které byla určená a knížka splnila moje očekávání.

11.11.2017 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nějak tenhle podzim čtu hlavně knihy s tematikou druhé světové, ale zatím mě to neomrzelo, a tuhle knihu jsem skoro nemohla dát z ruky. Ačkoliv jsem ji místy musela brát s nadhledem, protože dost věcí mi přišlo románově nerealistické, skutečně mě to bavilo. Téměř od prologu mě vtáhl styl psaní, spoustu postav jsem si oblíbila a často se mi líbily popisy nebo pěkně vykreslené vztahy mezi některými postavami. Z příběhu dýchala tehdejší doba a atmosféra byla příjemná, nic tam nebylo přehnaně drastické, tragédie byla nastíněná lehce, skutečně. Jen by možná nevadilo místy to trochu zkrátit a méně se opakovat. Jinak jsem momentálně knihou nadšená.

11.10.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Vůbec mě to nebavilo, téměř od prvního příběhu. Šíleně mě štval styl psaní, kde je jedna věta téměř přes celou stránku a osmkrát odbočí od tématu a postavy byly nesympatické. Hlavně jich tam bylo příliš, takže to po čase začalo být zmatené a působilo to dojmem, že by si autorka jen netroufla na ucelený román. V zásadě je to průměrná oddechovka, některé části se mi i líbily, ale rozhodně to není můj šálek kávy a k Třeštíkové se asi nevrátím.

22.11.2019 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha je promyšlená, dost nadčasová a hrozně zajímavá. Je pravda, že jsem při jejím čtení dost spěchala, takže například úryvky z Knihy jsem trochu přeskakovala a do dodatku ohledně newspeaku a angsocu už jsem se ani nepouštěla, ale jinak jsem se při čtení nenudila. Hlavní postava není vyloženě sympatická, ale je reálná a rozhodně se dá vydržet a čtenář s ní docela soucítí. A hlavně celá ta myšlenka knihy, autorova představivost, docela nový svět a jeho krutost, psychologie postav a celé společnosti člověka nutí číst dál a dál a zanechá v něm hlubokou stopu. Je to i dost drastické čtení, obzvlášť ke konci, ale určitě fascinující.

27.02.2019 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Knihu jsem četla v originále a ještě předtím jsem viděla seriál, ale i tak mě kniha neuvěřitelně chytla. I přes to, že jsem neměla moc času na to, ji číst a že jsem věděla, co se kdy stane, takže jsem možná přišla o napětí, i přes to, že ne všemu jsem rozuměla, takže mi občas unikaly některé autorčiny popisy, které vím, že jsou moc dobré, užívala jsem si každou stránku. Postavy jsou živé, vypravěčka sympatická a hlavně neuvěřitelně reálná - samozřejmě a sebekriticky přiznává věci, které si často člověk sám odmítá přiznat, bez obalu mluví o emocích jako závist a žárlivost i o lásce. Vztah dvou kamarádek je fascinující, stejně jako velmi živě vykreslená atmosféra Neapoli v padesátých letech. Příběh je čtivý a reálný a určitě si přečtu další díly.

28.01.2019 5 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Nemohla jsem se dočkat, až bude tahle kniha přeložená do češtiny už ve chvíli, kdy jsem dočetla "Fangirl". Za prvé mám fakt ráda Drarry v HP, takže jsem byla na romanci mezi Simonem a Bazem hrozně zvědavá a obecně jsem toho o Watfordu chtěla vědět víc - a knížku jsem si hned zamilovala. Bylo to přesně tak sladký (až přeslazený), jak jsem potřebovala, oblíbila jsem si svět mágů... Vyhovoval mi i Simon s Bazem jako hlavní postavy, i Penny jsem měla hrozně ráda, kniha se četla příjemně a ocenila jsem originalitu v té věci s magií - že to nebyly jen hůlky a zaklínadla a že se autorka odpoutala od předlohy Harryho Pottera, která mě dost rozčilovala ve "Fangirl". Kniha rozhodně nezklamala a patří mezi moje oblíbené.

04.11.2017 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nebyl to můj šálek kávy. Mělo to svůj potenciál v příbězích všech obyvatelů domů, ale všechno se to tak nějak ztrácelo v hromadě věcí, které mě nebavily. V první řadě pohádky, které mě ze začátku nezajímaly, až mi nakonec začaly lézt na nervy. Rozčilovala mě nejasná linie mezi světem pohádkovým a tím opravdovým, která mi zkrátka ubírala na vážnosti toho, co jsem měla v ruce. A nejvíc mi vadilo, že většina postav připomínala spíš karikatury než realistické lidi - hlavně Elsa a její babička. Upřímně to ve mně prostě nic moc nezanechalo a těšila jsem se, až příběh dočtu a budu moct jít na něco jiného.

07.01.2020 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Čekala jsem teda něco víc. Ze začátku mě kniha celkem zaujala, ale pak nejen, že jsem se začala nudit, ale hlavně mi přišla myšlenka celé knihy úplně... zkrátka mi nesedla. Hlavní hrdina byl nesympatický a štvala mě skoro jakákoliv další postava a hlavně ty proslovy mi přišly hrozně hloupé. Pořád se jen opakovala Řeč světa a Duše světa a Osobní příběh, všichni pořád žvanili o znameních a všechno to bylo hrozně umělé. Bylo tam několik myšlenek, které se mi zalíbily, ale většinou to bylo jen kázání na smysl "máš jen jeden život, nedělej si starosti a jdi za svým snem". A ani konec mě nějak nenadchl. Prostě za mě nic moc.

01.11.2018 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Mám z knihy takovou spoustu dojmů, že mi chvíli trvalo, než jsem si je srovnala dost na to, abych mohla napsat komentář. Děj měl ze začátku trochu pomalejší rozjezd a zas tak mě to nechytlo, ale po tom, co Jane přijela na Thornfield jsem se nemohla odtrhnout. Oblíbila jsem si vypravěčku a obdivovala jsem její sílu, naději a klid a přála jsem jí šťastný konec. Knížka mě zaujala hlavně tím, že hlavní postavy - Jane i pan Rochester - byly zvláštní a neobyčejné a stejně tak i jejich příběh. Pan Rochester nebyl jednoduchý k zamilování si, ale o to víc mě jako postava zaujal, ani Jane nebyla nekomplikovaná, ale měla své kouzlo. Ke konci už mě příběh zase bavil o něco méně a chvílemi už mi to přišlo jako zbytečné natahování, ale z úplného konce jsem pak byla nadšená, protože jsem se celou dobu obávala, že to skončí katastrofálně. Kniha se mi líbila a určitě ji hned tak nedostanu z hlavy a časem si ji s radostí přečtu znovu.

25.04.2018 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Mám k této knize značnou spoustu výhrad, četla jsem ji v originále a neskutečně dlouho, většinu času jsem se jí musela doslova prokousávat. Zároveň jí ale nemůžu dát méně než tři hvězdičky, protože je to ve spoustě směrech brilantně napsaná kniha a něco ve mně určitě zanechala a já jsem ráda, že jsem ji přečetla. Bohužel je ale zbytečně dlouhá a zbytečně drastická, což jí hodně ubírá na kouzle. Autorka se často opakuje, čímž příběh neskutečně protahuje a většina věcí mi přijde přehnaná - jak utrpení, kterým si Jude prošel, tak dokonalost, které jeho životní úroveň dosáhla v dospělosti. Mimoto příběh ve skutečnosti není o čtyřech přátelích, ale jen o tom jednom, o jeho dětských traumatech a o jeho zoufalství, neštěstí a sebedestruktivních sklonech. V knize jsou výborně napsané scény, vykreslené postavy a krásné myšlenky, ale všechno se to trochu ztrácí v tom, co má čtenáře "šokovat" a co je zkrátka... příliš. Tak příliš, až ho to ve finále úplně mine.

27.04.2020 3 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Knihy jsem se značně bála, ke genetice jsme se na gymnáziu ještě ani nedostali, takže odborné pasáže jsem časem jen přelétala očima, protože jsem netušila, která bije. Byla to ale druhá kniha od autora a potvrdilo se mi, že jeho díla mě opravdu baví a témata mě zajímají. V tomhle příběhu byly teda značně nesympatické postavy a číst o doktoru Lambertovi, bylo někdy až nepříjemné - ne kvůli jeho vzhledu, ale kvůli jeho posedlostí ženským tělem, o kterém mluví zbytečně často. Souhlasím s většinou lidí, že konec byl strhující a vývoj hlavní postavy jsem také ocenila, stejně jako povídání o Mendelovi, ačkoliv bylo více esejovité a méně knižní. K "Mendelovu trpaslíku" už se asi v budoucnu nebudu vracet, rozhodně to ale stálo za přečtení.

05.04.2020 4 z 5

Rok od roku si Murakamiho knihy užívám víc a víc. Tahle se četla sama, měla úžasně vykreslenou atmosféru a jako vždy spoustu výborně popsaných pocitů a myšlenek. Mrzelo mě, že se na konci neobjasnilo nic ohledně Šimamoto, ačkoliv to na druhou stranu mělo své kouzlo. Začínám si autora, i s jeho smutnými tématy, opravdu zamilovávat.

01.10.2019 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Je to jedna z mých oblíbených knih, které jsem přečetla už několikrát. Čte se to krásně, člověk si prostě musí oblíbit postavy a celý příběh s Charliem velmi silně prožívat. Kniha je plná krásných myšlenek, charakterů, poznatků a momentů, je zajímavé vidět svět očima zvláštního patnáctiletého kluka, který je neuvěřitelně vnímavý a upřímný. Forma psaní dopisů možná nesedne všem, ale mně se líbila. Ke knížce se vracím každý podzim a vždycky je to příjemné čtení, člověk to má za chvíli, ale hodně si z toho odnese. Doporučuji, obzvlášť lidem na střední, kteří se ne vždycky cítí úplně nejlépe v kolektivu.

15.11.2018 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě a taky jsem po čase chtěla zkusit zase nějakou slaďárnu. A jako románek to splnilo svůj účel. Ze začátku to působilo dost slabomyslně - hlavní postava vypadala jako typická káča, která má "špatné" kamarády a potřebuje potkat někoho, kdo ji zachrání - tajemného kluka s těžkým životem, který je úžasný a nereálný. Postupem času už to ale nebylo tak hrozné. Hrdinka se ukázala být aspoň trochu při smyslech, bylo tam i pár zajímavých zápletek a ten kluk byl sice děsný klišé, ale stejně ho člověk Autumn chvílemi záviděl. Bavilo mě to, nenechalo to ve mně žádnou silnou stopu, ale oddechovka to není špatná.

14.09.2018 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Od první do poslední stránky jsem se nenudila, autorka má skvělé postavy, dialogy, popisy okolí i atmosféry, umí vytvořit skvělou zápletku a příběh a má tam spoustu napínavých a fakt dobře napsaných částí. Tenhle díl je určitě lepší než předchozí, hlavně díky novým postavám a prostředí. Feyre se navíc postupem času stává mnohem sympatičtější než byla v prvním díle. Naprosto jsem se do knihy zamilovala a teď budu do jen brečet a čekat, až vyjde v češtině třetí díl. (Plus oceňuji feministický podtext, který se tam díky Tamlinovi objevil.)

28.01.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha měla trochu pomalý rozjezd, takže jsem ji ve dvanácti letech po několika stránkách odložila na později. Tentokrát mě už zaujal hned začátek, rychle jsem si oblíbila svérázné vyprávění Čipery, prostředí kde se děj odehrává a poměrně brzy se se ponořila do příběhu. Četlo se to dobře a rychle, byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Mimoto mi přišlo, že se rasismus dá tak trochu považovat za celkem aktuální téma vzhledem k přistěhovalcům. Kniha se mi hrozně líbila a určitě se k ní budu vracet.

26.11.2017 5 z 5