FoxFox FoxFox komentáře u knih

Že Frederik Backman psát umí, jsem se přesvědčila už při čtení jeho předchozích knih. A každé ráno... nám velice citlivě vypráví příběh dědečka, který se loučí se svým vnukem před tím, než mu zákeřná nemoc ukradne všechny jeho vzpomínky na něj. Jednohubka, kterou slupnete za chvíli, ale myslet na ni budete ještě dlouho po přečtení.

29.09.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Od paní Mornšatjnové jsem tohle téma nečekala, ale vůbec mi to nevadí. Do knihy jsem se pustila hned, jak byla k dispozici v knihovně. O čem kniha vypráví jistě psát nemusím, protože se její obsah řeší snad ve všech médiích. Osobně si myslím, že autorka neměla potřebu příběh někomu vykrádat, protože bohužel takových příběhů bude okolo nás až příliš mnoho. Zpracování se mi líbilo, ale chování postav nelze pochopit a snad ani odpustit.

29.05.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkná knížka, která nás provází nelehkými osudy několika spřízněných žen. Obdivovala jsem Irmu, jak se ke své situaci postavila a byla statečná. Příběh je vyprávěný bez zbytečné omáčky a nutí vás číst dál a dál. Při prvních zmínkách o vypuknutí 2. sv. války jsem se trošku bála, že půjde zase o teď tak „trendy“ knihu hlavně o holocaustu apod., ale naštěstí se tak nestalo. Mohu opět poděkovat DK za doporučení skvělé četby.

11.10.2021 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Čtení této knihy bylo takové milé pohlazení po duši, které vás donutí k zamyšlení. Proč mají lidé tendenci být ve svém životě nespokojení a myslet si, že kdyby měli to nebo tamto, byli by šťastnější? Hlavní hrdinka Nora dostane možnost vyzkoušet si, jaký by byl její život, kdyby změnila některá rozhodnutí, kterých v životě lituje. K jakému dojde poznání, to už je na každém z nás.

13.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Když jsem viděla rozsah nejnovějšího dílu série s Cormoranem Strikem, trošku jsem se zalekla. Po přečtení (poslechnutí) musím uznat, že žádná stránka se mi v knize nezdála zbytečná. Rowlingová nám opět dokázala, jak moc výborná spisovatelka je. Její detailní popisy prostředí i charakterů mě fascinují. Tento díl je za mě jedním z nejlepších z celé série. Určitě se nejedná o odpočinkové čtení, ale stojí za to se do knihy ponořit.

15.12.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První díl nové série a hned taková pecka. Velice dobře napsaná detektivka odehrávající se v českém prostředí, která začíná vraždou mladé dívky, která je nalezena v lesoparku jedné pražské čtvrti. Zde žije taky valná část postav, se kterými se v knize potkáme, nebo alespoň jsou všechny nějak propletené. Charaktery jsou dobře vykreslené, zápletka propracovaná, hrdinka, která má ráda kočky, co víc si přát. Michaela Klevisová je pro mě objev tohoto roku, rozhodně některou z jejích knížek vyzkoušejte.

12.10.2022

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Další perfektní detektivka od Michaely Klevisové. Moc se mi líbilo, že je děj zasazen do prostředí Beskyd. Už ne tak moc se mi líbilo číst o pytlácích, ale do příběhu to patřilo a nemá cenu zavírat oči před realitou. Moc povedená knížka, v sérii určitě budu pokračovat.

09.09.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Slavík je jednou z knih, na které se nezapomíná.
Skvěle vystavěný příběh popisující osudy dvou hlavních hrdinek, sester Viane a Isabelle, od začátku 2. sv. války. Sice mi četní zabralo trochu víc času, ale rozsah knihy jí prospěl. Za to dobu si totiž vytvoříte s hrdinkami pouto a jejich osudy pak prožíváte tím víc. Konec mě rozplakal a vyvolal ve mě velmi smíšené pocity.
Rozhodně doporučuji a už se těším na letošní novinku od autorky.

11.05.2022 5 z 5

Velmi čtivě napsaná biografie s předmluvou od Tomovi dobré kamarádky Emmy Watson. Na stránkách této knížky působí Tom jako ohromný sympaťák a myslím, že tomu tak je i ve skutečnosti. Vzpomínky na natáčení filmů o Harrym Potterovi pro mě byly jako návrat do dětství. Kniha je plná zajímavých myšlenek, nejvíc mě zaujala tato:
"Ten muž mi řekl, že je bohatý, ne díky majetku, ale protože je obklopený svou rodinou. Věděl, že právě to je v životě důležité. Věděl, že žádné množství peněz, slávy nebo chvály, by ho spokojeným nikdy neudělalo. Věděl, že lidem se má pomáhat a ti to pak přirozeně předají dalším. Teď už to chápu taky. Že jediné skutečné bohatství, které v životě máme je vliv na lidi kolem nás."
Kéž by si tuto pravdu uvědomovalo víc lidí...

10.07.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Výborně napsaná novela, vzbudí ve vás přesně ty emoce, které autorka zamýšlela. Velmi smutné čtení, ale krásný čtenářský zážitek.

07.06.2023 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Silný čtenářský zážitek, jak už psali někteří další hodnotitelé. Při čtení cítíte vůni chleba, chuť hrušek na jazyku, slunce na tváři i chladný vítr na kůži, hlínu pod rukama...Připadla jsem si, že stojím vedle Sally, když sleduje Liss při práci, nebo jen tak. Bylo to skvělé, určitě si budu chtít přečíst i Velké léto.

25.01.2024 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Autorka je mi sympatická svým výběrem témat, o kterých se zase tolik neví a nemluví. Téma má vždy perfektně nastudované a velice citlivě ho dokáže čtenáři podat. Velmi smutný příběh s mrazivým koncem.

25.01.2024 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Příběh nespravedlivě odsouzeného šestnáctiletého mladíka, kterému zničila život lež jednoho komunistického pohlavára.
Hlavní hrdina Míla si projde několika věznicemi, ve kterých zažívá doslova peklo na zemi. Většina obsahu knihy je o tom, jaká zvěrstva byla v těchto věznicích, lépe řečeno lágrech, na vězních páchána. Ocenila bych trošku větší rozpracovanost celé knihy a hlavně víc informací o návratu hlavního hrdiny do života venku.
Lustr pro papeže by si měli povinně přečíst všichni ti, co tvrdí, jak se za komunismu dobře žilo. Ale věru to není lehké čtení….

24.05.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Nečetla jsem žádný jiný díl z této série, ale Zmizela v mlze se mi líbila hodně.
Kniha začíná zmizením Ann-Solvieg, ale není to zdaleka jediná podivná věc, která se na odlehlém norském fjordu stane. Zvolené prostředí dodávalo ději na zajímavosti, atmosféra byla skvěle vylíčena. Autorka výborně vykreslila i jednotlivé postavy, kdy žádná nebyla černobílá a měla pro svoje jednání určité důvody.
Doporučuji a určitě se ráda pustím i do dalších případů detektiva Bergmana.

08.08.2022 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová píše skvěle, lidsky, uvěřitelně. Přijde mi, že u knih z obyčejného českého prostředí se vždy dokážu do postav líp vcítit. Anežka byla hodně depresivní a smutná kniha. V příběhu matky Julie a její adoptivní romské dcerky Agnes mi přišlo špatně snad všechno. Julie pojala výchovu Agnes jako nějaký pracovní projekt, ovšem zapomněla na lidskou a citovou stránku. Podle pasáží, kde vzpomíná na svoje vlastní dětství, mi přišlo, že je to vlastně takový začarovaný kruh. Julii nejspíš rodiče taky moc lásky neprojevovali, ale místo aby se z chyb poučila, aplikovala je ve své výchově taky a ještě v horší míře. Na rozdíl od většiny komentářů mi konec nevadil, myslím, že se takové zakončení hodilo a podtrhlo bezmoc, která z knihy čiší. Doporučuji.

07.07.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka ležela na mém seznamu „Chci si přečíst“ už několik let a teď se ke mně v knihovně konečně dostala. Tou houbařkou a zároveň vypravěčkou je asi pětadvacetiletá Sisi, která žije sama ve staré chaloupce na Šumavě. Časovou osu současnosti protínají kapitoly z minulosti, kdy Sisi vzpomíná na své dětství a důvody, proč se dostala do současné neutěšené situace. Už na začátku jsem čekala, že se bude jednat o něco takového. Příběh není veselý a nejděsivější na něm je skutečnost, že se tento smyšlený děj odehrává v reálném životě spousty lidí, a ve výsledku se o tom nikdo nedozví.
Na knize se mi moc líbily vsuvky o houbách a různých houbových receptech, které celou knihu skvěle zpestřily.
Čekala jsem pětihvězdičkovou knížku, ale k dokonalosti mi tam ještě něco scházelo, takže dávám za čtyři *.

25.04.2022 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Velká samota, pro mě Velký příběh...Před začátkem čtení jsem se nedívala do anotace, a proto když jsem se na začátku knihy dočetla, že se rodina hlavní hrdinky stěhuje na Aljašku, moje srdce zaplesalo. Miluju příběhy z tohoto koutu světa, a tenhe byl opravdu silný. Na Velkou samotu budu dlouho vzpomínat, což je pro mě vždy známkou skvělé knihy.

09.02.2022 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Přečtena podruhé a pořád stejně skvělá.
Příběh z Ameriky odehrávající se 60. letech minulého století, kdy ještě bylo běžné, že bohaté paničky měly svoje černošské hospodyně, které se staraly o domácnost a vychovávaly jejich děti. Vyprávění těchto hospodyň Aibileen a Minny, která je každá z úplně jiného těsta, mě hrozně bavilo. Chvílemi smutné a často k zamyšlení, skvěle napsané, zábavné i poučné. Moc doporučuji, jedna z mých oblíbených knih.

15.08.2023

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Výborné, stále aktuální dílo. Pan Karel Čapek skvěle vystihl povahu člověka. Jen hromadit bohatství, všechno si ulehčovat na úkor ostatních. Četla jsem zároveň s knihou od D. Attenborougha, a ty souvislosti s dnešní realitou jsou opravdu neskutečné. Pokud se lidé radikálně nezmění, naše chování nás opravdu dovede do záhuby, jak popsal pan Čapek nejen v tomto jeho díle.
Ráda bych R.U.R. zhlédla i jako divadelní představení.

19.12.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Výborně napsaná, velmi čtivá kniha popisující krátký úsek ze života několika hrdinů, završena obrovskou tragédií. Nebyla jsem si jistá, jestli kniha z nakladatelství, které obvykle vydává YA bude pro mě, ale jsem vděčná, že jsem po ní sáhla. Doporučuji.

09.02.2022 5 z 5