FoxFox

Přečtené 317To prší moře
říjen 2021 (14.-18.)
To prší moře 2015, Radka Třeštíková


Hlas kukačky
? - říjen 2021
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)

Moc pěkná knížka, která nás provází nelehkými osudy několika spřízněných žen. Obdivovala jsem Irmu, jak se ke své situaci postavila a byla statečná. Příběh je vyprávěný bez zbytečné omáčky a nutí vás číst dál a dál. Při prvních zmínkách o vypuknutí 2. sv. války jsem se trošku bála, že půjde zase o teď tak „trendy“ knihu hlavně o holocaustu apod., ale naštěstí se tak nestalo. Mohu opět poděkovat DK za doporučení skvělé četby.


Dům na útesu
září - říjen 2021
Dům na útesu 2019, Rachel Abbott

Knihu Dům na útesu bohužel nemůžu doporučit. Styl psaní mi vůbec nesedl, nedokázal mě vtáhnout do děje. Přemýšlela jsem, že knihu vzdám, ale byla jsem zvědavá na rozuzlení příběhu a dočetla jsem jej poctivě až do konce. Souhlasím s více uživateli tady, že příběh je trochu moc překombinovaný. Dávám slabé tři hvězdičky.


Udělala jsem chybu
září 2021 (21.-27.)
Udělala jsem chybu 2019, Paula Daly

Příjemná oddechovka na proložení náročnějších knih. Styl autorky mám ráda, dobře se mi čte.


DNA
září 2021 (15.-20.)
DNA 2017, Yrsa Sigurðardóttir

S příchodem podzimního počasí jsem dostala náladu zachumlat se do deky s nějakou mrazivou detektivkou. Na Yrsu jsem slyšela chválu ze všech stran, sáhla jsem tedy po prvním dílu série Freyja & Huldar. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Po celou dobu čtení jsem byla napnutá a zvědavá, jak to celé dopadne. Vraha jsem neodhalila ani náhodou. Romantická linka s Freyjou a Huldarem mě moc bavila a těším se, jak to mezi nimi bude dál, do druhého dílu se určitě brzo pustím.


Porodní bábou navždy
září 2021 (06.-13.)
Porodní bábou navždy 2020, Patricia Harman

Třetí, závěrečný díl dočten a musím říct, že mi bude po postavách, které nás sérií od řeky Hope provázely, trošku smutno. Knize jsem musela oproti předchozím dvěma dílům ubrat na hodnocení jednu hvězdičku, protože jsem se nemohla ztotožnit s názorem Patience na zapojení jejího manžela do války. Nicméně sérii určitě doporučuji, je to krásné čtení.


Porodní bábou proti své vůli
srpen - září 2021
Porodní bábou proti své vůli 2017, Patricia Harman

Zpočátku jsem byla trošku rozhozená z toho, že další díl série budeme sledovat osud sestřičky Becky, kamarádku hlavní hrdinky z prvního dílu, ale rychle jsem si hrdinku oblíbila a její časté fňukání ze začátku knihy jsem jí po pár kapitolách odpustila. Na rozdíl od prvního dílu ubylo porodů, což mi vůbec nevadilo. Na konci mi i slzička ukápla... Už jsem rozečetla třetí a závěrečný díl.


Porodní bába od řeky Hope
srpen 2021 (16.-25.)
Porodní bába od řeky Hope 2016, Patricia Harman

Tohle bylo pohlazení po duši, moc pěkně napsaná knížka. Hlavní hrdinka Patience mi byla sympatická, uměla si poradit za každé situace. Autorka taky pěkně popisuje americkou přírodu a dokázala mě přenést do krajiny u řeky Hope. Po dočtení jsem se musela hned pustit do druhého dílu.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
srpen 2021 (10.-13.)
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, Patrik Hartl

Moje druhé setkání s dílem pana Hartla a musím říct, že Malý pražský erotikon se mi líbil o něco víc. Knihu Prvok...jsem si chtěla přečíst dříve, než se podívám na film. Se čtyřmi kamarády Prvokem, Šampónem, Tečkou a Karlem jsem strávila několik jízd tramvají do práce a z práce a byli mi příjemnými a zábavnými společníky na cestu. Mám ráda příběhy ze života obyčejných lidí, kde není všechno jen růžové a sluncem zalité.


Temné vábení
? - srpen 2021
Temné vábení 2021, Loreth Anne White

Wow, tak to byla jízda! Velmi napínavý trhiller se špetkou romantiky, rozhodně to není žádná červená knihovna. Příběh je napínavý od začátku až do konce, čtivě napsaný bez hluchých míst. Při čtení jsem se dokázala přenést do mrazivého prostředí kempu u jezera, několikrát jsem se i bála. Škoda, že kniha nemá lepší propagaci, kdyby mi ji nepůjčila mamka, tak jsem se o ní vůbec nedozvěděla. Za mě rozhodně doporučuji.


Listopád
červenec 2021 (20.-27.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Ze všeho nejdřív musím vyjádřit vděčnost za svobodu, ve které máme možnost žít. Je důležité si takto významné historické události připomínat, aby nezůstaly zapomenuty. Četla jsem všechny předchozí knihy paní autorky a byla jsem nadšená, proto jsem se na novou knihu moc těšila. Mám ráda autorčin strhující styl psaní, který člověka vtáhne do děje tak, že při čtení zapomene vystoupit z tramvaje. Bohužel tento pocit jsem u Listopádu neměla, místy jsem se u knihy až nudila. Nebavily mě pasáže popisující komunistický režim a politickou situaci, od autorky čtu raději lidské příběhy. Jak už tady někdo psal, nevnímala jsem ani vývoj příběhu v čase, na který vás upozorní pouze data uvedená začátku kapitol. Velmi dobře zvolené téma roku 89, ale bohužel dle mého názoru nešťastně uchopené, kdyby autorka zasadila děj do reality a ne do fiktivního světa, udělala by asi lépe.


Volání hvězd
? - červenec 2021
Volání hvězd 2020, Emma Donoghue

Velmi čtivě a realisticky napsaná kniha. Při čtení popisu některých porodních technik se mi dělalo fyzicky špatně, což je pro mě známkou toho, že autorka dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Připadala jsem si, jako bych byla na oddělení spolu s hlavní hrdinkou Julií. Knihu přečtete jedním dechem a závěr vás naprosto zdrtí.


Malý pražský erotikon
červenec 2021 (12.-15.)
Malý pražský erotikon 2014, Patrik Hartl

Moje první setkání s autorem dopadlo nad očekávání. Knížka byla čtivá, není to žádné veledílo, ale super čtení na cesty do práce. Moc se mi líbilo, že jsme sledovali osudy hrdinů v tak dlouhém časovém období.


Pandemie
červen - červenec 2021
Pandemie 2018, A.G. Riddle

V době, kdy autor knihu psal, možná tušil, že pandemie nás reálně někdy v budoucnu potká, ale určitě nepředpokládal, že to bude tak brzy. Kniha Pandemie je osvěžujícím zpestřením v době psychothrillerové. Knížka se mi četla velmi dobře, krátké kapitoly rychle ubíhaly jedna za druhou, s větším množstvím postav jsem neměla problém. Návraty do minulosti jednoho z hrdinů tu někdo hodnotil jako zbytečně zdlouhavé, mě naopak bavily a mohla jsem si díky nim utvořit ucelenější názor na postavu. Celá kniha je taky prošpikovaná odbočkami k různým tématům, která někoho asi mohou otravovat, ale já je beru jako rozšíření obzorů. Smekám před autorem, který musel věnovat přípravě psaní knihy opravdu velké úsilí. Bohužel jednu hvězdičku musím strhnout za ten zběsilý závěr, ale kniha za přečtení určitě stojí.


Cukrárna v Paříži
červen 2021 (23.-28.)
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

Nechala jsem se nalákat pochvalnými komentáři a krásou obálkou, ale bohužel tohle není čtení pro mě. Nejsem fanynkou romantických příběhů, kde se hrdinkám vše tak zázračně dobře daří. S dalšími knihami z této série nebudu pokračovat.


Jak jsi mohla
červen 2021 (09.-16.)
Jak jsi mohla 2019, Heidi Perks


Město snů
květen - červen 2021
Město snů 2003, Beverly Swerling

Tahle knížka mi na mém TBR ležela hodně dlouho a nakonec jsem ji zvolila jako čtení na dovolenou. Není to žádná oddechovka, knížka je celkem bichle a dala mi docela zabrat. Nejvíce mě bavily části z lékařské historie. Za přečtení určitě stojí, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.


Veselí
květen 2021 (17.-24.)
Veselí 2018, Radka Třeštíková


Zvěrolékař na cestách
duben - květen 2021
Zvěrolékař na cestách 2020, Jonathan Cranston

Jedna z těch slabších knih ze života veterináře. Autoři jako třeba David Taylor jsou o několik příček lepší. Kniha poputuje dál.


Deset let se ségrou: A Cup of Style
duben 2020 - květen 2021
Deset let se ségrou: A Cup of Style 2020, Nicole Ehrenbergerová

Příjemná jednohubka přečtená za jedno odpoledne. Pro sledující Lucky a Nicole určitě stojí za přečtení.


Mlha nad Shadow Sands
květen 2021 (03.-08.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza


Výhra
duben - květen 2021
Výhra 2009, Patricia Wood

Na Výhru jsem narazila v podstatě náhodou a jsem za to moc ráda. Tyto příběhy typu Forest Gump se mi nikdy neomrzí. Perryho jsem si oblíbila a držela jsem mu po celou dobu pěsti.


Osm
duben 2021 (13.-19.)
Osm 2017, Radka Třeštíková


Prostá pravda
? - duben 2021
Prostá pravda 2007, Jodi Picoult


Byly tady, a už nejsou
březen 2021 (22.-31.)
Byly tady, a už nejsou 2017, H. Beck (pseudonym)

Knize jsem bohužel musela ubrat hvězdičky, protože mě celou dobu neskutečně rozčilovalo vyšetřování, které se ubíralo pouze jedním směrem. Přišlo mi to to nerealistické, doufám, že ve skutečnosti by detektivové odvedli lepší práci. :)


Daisy Jones & The Six
březen 2021 (16.-22.)
Daisy Jones & The Six 2020, Taylor Jenkins Reid

Po tak obrovském promu jsem čekala větší pecku. Knížce ale nelze upřít její věrohodnost, opravdu jsem chvílemi byla přesvědčená, že se jedná o příběh skutečné kapely.


Tíha
březen 2021 (08.-13.)
Tíha 2019, Liz Moore

Předchozí kniha Neviditelný svět se mi asi líbila o maličko víc, ale i Tíha byla skvělá. Patří mezi knihy, které nejsou nikde vidět a je to škoda. Krásný a laskavý příběh, který stojí za to číst.


Věci, na které nastal čas
? - březen 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

Petra Soukupová je moje oblíbená autorka, četla jsem všechny její knihy. Jako vždy se dokázala vcítit do pocitů všech postav a bravurně je přenést na papír. Tyhle příběhy obyčejných lidí já prostě můžu!


Bábovky
? - únor 2021
Bábovky 2016, Radka Třeštíková


Když jsi odešel
? - únor 2021
Když jsi odešel 2020, Brooke Harris

odpad!

Nechala jsem se strhnout tolika pochvalnými doporučeními, což byla chyba. Příběhy á la Rosamunde Pilcher nejsou nic pro mě. Pokud máte rádi červenou knihovnu, určitě jí dejte šanci.


Jeden den
leden 2021 (27.-31.)
Jeden den 2011, David Nicholls

Ze začátku se mi nedařilo do knihy začíst, ale potom jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a Jeden den jsem přečetla během deštivého víkendu. Romantiku v knihách nevyhledávám, ale tady byla okořeněná špetkou deprese a temna. Krásný příběh, doporučuji i filmové zpracování.


Dokonalá smrt
prosinec 2020 - leden 2021
Dokonalá smrt 2019, Helen Fields


Léčba kočkou
leden 2021 (11.-14.)
Léčba kočkou 2019, Olga Krumlovská

odpad!

Tahle kniha opravdu není nic pro milovníky koček! Nechápu, že se paní autorka za ni označuje, a potom v knize uvede osudy svých "miláčků". Například kočka, která jí "pomáhala" s péči o postiženého syna, a ona se pak odstěhuje do nového bytu a kočku si sebou nevezme? Že by si prý nezvykla na nové prostředí? Až po nějaké době, kdy se kočka začala sebepoškozovat, si ji vzala milostivě na dožití. O kocourkovi, který jim vypadl z okna, nemluvě...Části o historii byly zmatečné, autorka skákala z jedné doby do druhé. Informace o komunikaci, tak jak byly popsány v knize, zná i malé dítě, na to je škoda papíru. Opravdu číst knihu o tom, že když kočka přede, tak je spokojená, mi přijde zbytečné. Dostala jsem ji jako dárek a jedině to mě nutilo dočíst do konce.


Zamkni poslední dveře
leden 2021 (04.-11.)
Zamkni poslední dveře 2020, R. Sager (pseudonym)


Sklenice srdíček
prosinec 2020 (24.-31.)
Sklenice srdíček 2019, Jennifer Hillier


Rovnice lásky
listopad - prosinec 2020
Rovnice lásky 2019, Helen Hoang


Bývalá manželka
? - prosinec 2020
Bývalá manželka 2020, Jess Ryder


Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje
listopad 2020 (20.-30.)
Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje 2004, Věra Sládková


Je to i můj život
říjen - listopad 2020
Je to i můj život 2016, Jodi Picoult


Příběhy statečných
říjen 2020 (23.-29.)
Příběhy statečných 2019, Iva Volková


1 ...