FMMMM

PřízrakPřízrakJ. Nesbø

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".

25.07.2016

HeráciHeráciI. Welsh

„Tak ja sam nevim, jakože kniha se četla dobře, fakt chapeš ne? Ten kočičák Welsh musel asi něco z toho prožit nebo někoho s těma zkušenostma musel fakt znat, páč nevěřim, že by to psal jen tak, jako z hlavy, no ne? A asi taky musel zatnout svy psaci drapky dost hluboko do svy hlavy a buh vi estli to nebylo něco vostřejšiho, když ta jeho kniha se tak dobře čte a nějaky ty chechtaky taky mu to asi hodilo, jako že viš o čem mluvim, ne? Ti povim, že toto čist, musel bejt jednim z nich, abych věděl co a jak psat, kua no ne? Ten popis těch stavu a jako těch požitku, musí bejt skoro jako opravdovy a ten upadek, jak bych viděl některy časti naši matičky země stověžaty, jako chapeš co myslim ten sever a krutej vychod, no ne? Páč ti povim, že podkat tu partu s Glasgowa, Renta, Spud, Kejta, Sifon a hlavně ten vymaštěnej Begbie, asi bych se zdejchnul do vedlejši putyky, čekal co ten Kočičak Irvine se s něma bude dělat dal, páč myslim, že tobude mit určitě ještě pokračovnani, jako chápeš, jak to myslim, ne …“
Knihu určitě čít, ale ne jako doporučenou literaturu na ZŠ, možná by to někoho negativně ovlivnilo. -)

25.09.2016

Povídky malostranskéPovídky malostranskéJ. Neruda

Ne, ne, ne, ani po několika letech jsem se nepřinutil dočíst povídky dokonce... Styl psaní a obsah mi opravdu nikdy nesedne. Proč je tato knih povinnou četbou je mi do dnes záhadou.

30.04.2015

Robert Šlachta - Třicet let pod přísahouRobert Šlachta - Třicet let pod přísahouJ. Klíma

Jedna z mála knih, kde se dozvíte, jak probíhá práce na vyšetřování, jak se chytají „kmotři, mafiáni, lobbisti, politici, atd.) Je to sice taková napůl autobiografie p. Šlachty a ještě navíc psaná formou rozhovorů. Ale kde se v dnešní době dostanete k takovýmto informacím? Nebýt týmů, ve kterých pracoval nejen p. Šlachta, těžko bychom se dnes „bavili“ soudními procesy p. Nečase, Langra, Rittiga a jiných. Je velká škoda, že takových policistů nemáme víc a také se nedivím, jaké „rošády“ se děly, jen aby pravda nemusela ven. Musím p. Šlachtovi poděkovat, že toto „dílo“ vzniklo, i když ne takovou formou jak bych si představoval. V knize není zodpovězena a dotázána spousta otázek, ale nemůžu chtít vše. :) Knihu ponechám v knihovně pro mé děti, ať pochopí jaká „úžasná“ doba byla po tolika letech od pádu komunismu.

Medvídek PúMedvídek PúA. A. Milne

Medvídek Pú a spol.,mi nikdy nepřirostli k srdci. Jako malému se mě v televizním zpracování nelíbil CZ dabing a v knižní předloze se mě zase nelíbilo chování zvířátek v některých situacích. Momentálně čtu tuto knihu dětem (vydání z roku 1978) a stále nejsem z knihy nadšen. Při čtení se děti dost často ptají, proč to medvěd udělal? Protože je medvěd idiot? To ne, snažím se vysvětlovat a vysvětlovat... Snad se jim kniha líbí, no uvidíme časem. :-) Pro mě je kniha podprůměr.

11.12.2015

PrachPrachH. Howey

Všechny tři díly jsem zhltl během 10 dní. Po Silu, které jsem již četl před rokem, se pod stromečlkem objevily tituly Turnus a Prach. Proč nečíst vše znovu? :-) V Turnusu je vše nad čím jsem přemýšlel krásně vysvětleno. A konečným Prachem se skoro vše uzavřelo nebo vyřešilo. Jediné co mohu Prachu vytknout je konec, čekal jsem trochu něco jiného. Jiné rozhodnutí a jednání některých postav, ale to by asi bylo na další 2 knihy. Vůbec bych se nedivil, kdyby se časem objevilo pokračování. Přece jen nebylo vyřčeno, co se stalo s ostatními sily...

NemesisNemesisJ. Nesbø

Má první a poslední zakoupená kniha Nesba, takovéto průměrné detektivky píší skoro v každé větší zemi... Dobré čtení, ale že bych autora přednostně vyhledával, to ne.

04.05.2015

Když nastaly deštěKdyž nastaly deštěL. Bromfield

Toto skoro 700 stránkové dílo o fiktivním městě Rančípúru a zdejších lidech, mě velice učarovalo. Aby se mi příběh dostal pod kůži, musel jsem si na knihu udělat čas a zapojit svou představivost o určitě nádherné, kruté, rozpolcené, nové i staré Indii tehdejší doby. Není to lehké čtení a věřím, že mnoha lidem se ze začátku zdlouhavé popisování, před hlavním příběhem, zdá nekonečné. Ale toto tady musí být, L. Bromfield věděl proč, jinak člověk nepochopí podstatu té Indie a lidech v ní, o které je tato úžasná kniha. Nevím, jak je přeloženo a slohově upraveno novější vydání, ale předně chválím překlad A. Kučerové z roku 1947, který svým slohem a češtinou a celkovým podáním udělal své kouzlo. Jediné zklamání, konec se mi zdá nějak narychlo sepsaný, ukončený z ničeho nic v cca 20 stranách, což mi nesedí s celkovým tempem knihy. Snad L.Bromfielda "tlačil" k rychlému konci čas, vydavatel, peníze nebo něco jiného, kdo ví. Každopádně, kniha má v mé sbírce své místo a svým náhledem nejen na morální a celkové myšlení lidí je velice zajímavá i pro příští generace.

31.01.2016

Vetřelec - ProbuzeníVetřelec - ProbuzeníT. Lebbon

Až tak propracovaný a zaklíněný díl 1,5 ze série vetřelec jsem nečekal. Od prvních řádků mě tento napínavý příběh neustále nutil číst dál a dál. Přečteno za 2 dny. Nejvíce mě nabudilo prostředí dolu, u kterého jsem si vzpomněl na legendární RPG hru Fallout 2 a na nechvalně, vetřelci zamořený, známý důl Wanamingo. :-) Musím uznat, že se tato vsuvka mezi 1 a 2 díl velice povedla a kdyby se toho chytil někdo schopný, určitě by z toho vznikla pořádná podívaná...
Co mě částečně zklamalo, byly chyby v textu, chybějící písmenka/záměna písmen ve slovech, stavba vět a v poslední kapitole přehození jména.

08.02.2016

Stříbrný vítrStříbrný vítrF. Šrámek

Mnoho lidí si prošlo první láskou, vztahem, zklamáním, poznáním, podobně jako hlavní hrdina. Dle mě chtěl F. Šrámek napsat zkušenosti o mladíkovi, který "objevuje" svět dospívání. Což mohlo, stylem, kterým je kniha napsána, ve své době působit zajímavě. Do 2/3 jsem byl přesvědčen, že mladík Ratkin je gay nebo alespoň nějak zaměřený na muže. Vím, že v době napsání knihy bylo společenské chování docela jiné než dnes. Proto ten prvotní úsudek. Kniha na mě působila zbytečně zdlouhavě a složitě, než jsem se vlastně dozvěděl, o co Ratkinovi jde, co chce vyjádřit svými pocity. Ve srovnání s Dostojevským… je toto opravdu slabší čtení, které bych doporučil, pouze pokud už nemáte co číst a nemáte jinou knihu po ruce.

13.03.2016

Ready Player One: Hra začínáReady Player One: Hra začínáE. Cline

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

05.03.2017

Poslední světloPoslední světloA. Scarrow

Napínavé a zajímavé čtení od začátku. Jaké by to asi bylo, kdyby... Až na nelogické chování některých jedinců, je kniha skvělá. Docela mě to chytlo, ale co musím vytknout, hrozné chyby v překladu, textu a stavbě vět. Kdyby jsem knihu nedostal darem, po 30 stranách by skončila zpět v knihkupectví, viz ceny v knihkupectví... Nevím jak paní Pospíšilová překládá ostatní knihy, ale pokud máte možnost, přečtěte si to raději v originále.

29.04.2015

120 dnů Sodomy120 dnů SodomyD. A. F. d. Sade

Pro někoho moc, pro někoho málo. Když vezmu, že v době kdy byla kniha napsána se lidé s dobrým postavením velice nudili, tak je to na tu dobu vlastně normální. Začínajícím experimentátorům mohu knihu vřele doporučit.

Atlas mrakůAtlas mrakůD. Mitchell

Knihu jsem četl v roce 2006 a byl jsem velice nadchnut. Musím přiznat, že do té doby jsem nic podobného nepřečetl. Doporučuji přečíst nejdříve knihu a poté až velice nepovedený film.

14.05.2015

Černý obeliskČerný obeliskE. M. Remarque

Nejlepší kniha od Remarqua k zasmání i zamyšlení.

15.05.2015

První světová válka den po dniPrvní světová válka den po dniI. Westwell

Skvělá kniha, hodně zajímavých fotografií a hlavně informací, ale těch mohlo být ještě více. Knihu bych doporučil všem, kteří chtějí mít přehled kdo, proč a jak bojoval v první světové válce.

28.06.2015

Obyčejní lidé... ?Obyčejní lidé... ?M. Vaněk

Jak už je zde napsáno, zdá se že kniha je velmi cenná. Pro mne hlavně z pohledu informací, studií a výpovědí skutečných lidí - mohlo jich být mnohem více. Úctyhodný počet stran přidává knize na váze a kdyby to šlo klidně bych si přečetl jednou tolik. Mnoho lidí se diví, žasne, nadává, chválí dobu před rokem 1989, proto bych nejen těmto lidem doporučil přečíst si toto dílo.

28.06.2015

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonD. Keyes

Skvěle napsáno, pěkný vývoj gramatiky po "operaci", až mi to dělalo problémy se čtením :-) Určitě mohla hlavní postava dopadnout jinak. Mozek lze stimulovat k lepším výsledkům i některými léky...

08.07.2015

Lidské tělo – podívej se pod okénko!Lidské tělo – podívej se pod okénko!k. autorů

Další z nových knížek pro malé děti. Opět krásně namalováno a znázorněno v okýnkách. Poznatky dětí mě rozesmály, mám kosti všude? Mozek myslí? Krev utíká... :-) Parádní, muselo být zakoupeno.

06.11.2015

Vetřelec - PekloVetřelec - PekloC. Golden

Skvělá kniha, jak už psalo mnoho jiných předemnou. Proč je tato kniha jako třetí v této knižní trilogii není mi zcela jasné. Tento díl pěkně dolpňuje infomace k filmové 2. Pro mě byla kniha napínavá, tak jako 2 předchozí díly. Parádní.

17.02.2016

Náš světNáš světE. Veberová

V době vydání byla kniha určitě skvělá! V dnešním "moderním" světě, už je hodně věcí jinak neb je knihu potřeba aktualizovat. :-) Stačí si přečíst kapitoly ohledně zaměstnání rodičů, domácích prací, prožití volného víkendu, atd. Oproti tomu je mnoho věcí při starém, fauna, flora… Kniha je pěkně ilustrovaná a výborně se čte. Určitě bych nekupoval, ale pokud se Vám dostane do ruky. Není k zahození. :-)

05.08.2016

Sněžím! Deník bílé mafieSněžím! Deník bílé mafieR. Kedroň

Kam se "hrabe" pan Šlachta s jeho knihou Třicet let pod přísahou. A ta ode mě dostala plný počet... Takovéto informace mají media podávat!!! To co se stalo v NNH, je jen malá část toho, co se ve zdravotnictví děje. Díky za odvahu o tom napsat.

Pod křížemPod křížemS. J. Jakovljevič

Pokud někoho zajímá částečná historie Srbů po atentátu v Sarajevu doporučuji přečíst celé vydání, které bylo vydáno také jako Srbská trilogie. Knižní styl je velice podobný světoznámé klasice http://www.databazeknih.cz/knihy/na-zapadni-fronte-klid-250

29.04.2015

Detektivní agentura PůlměsícDetektivní agentura PůlměsícE. Colfer

Nic jiného jsem od autora nečetl a u knihy jsem se docela nasmál.

30.04.2015

Lexikon zajímavých zbytečnostíLexikon zajímavých zbytečnostíM. Ptáček

Název knihy mluví za vše, občas překvapí jaké "zbytečnosti" se vedou v evidenci, statistikách a podobně.

30.04.2015

Velká čínská zeď - Vzestupy a pády Čínské říše, období 1000 př. n. l. - 2000 n. l.Velká čínská zeď - Vzestupy a pády Čínské říše, období 1000 př. n. l. - 2000 n. l.J. Lovell

Všeobecné poznatky o čínské historii. Určitě jsou lepší, podrobnější a zajímavější knihy zaměřené na určitá období.

1000 divů světa1000 divů světaF. Bedürftig

Zajímavosti v knize určitě jsou, ale velké zklamání je z neaktuálních fotografií a částečně i popisu některých míst. Za ty peníze bych přemýšlel o jiném výběru.

Velká encyklopedia - BasketbalVelká encyklopedia - BasketbalR. Smith

Jedna z mála, knih o NBA, která vyšla u nás. Zakoupení v roce vydání, se rovnalo mít v ruce "Svatý grál". I dnes má fanouškům zámořského basketu stále o říct.

Justina a JuliettaJustina a JuliettaD. A. F. d. Sade

Dílo není špatné,ale tyto poznatky by se měli vyučovat na základní škole, ať ví lidé ví co všechno můžou od života očekávat.

04.05.2015

Válka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistouVálka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistouK. Čapek

"po víně" jse musel přečíst tyto kousky Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy, poté jsem tuto pro mě nudnou knihu musel odložit. Povídky na mne působí podobně jako Povídky malostranské od Jana Nerudy.