FMMMM

Přečtené 163Obrazy konců dějin. Česká vizuální kultura 1985-1995
? - říjen 2020
Obrazy konců dějin. Česká vizuální kultura 1985-1995 2020, P. Vančát

Na tuto knihu jsem čekal skoro půl roku a musím říct, že toto čekání stálo za to. Pro mě je toto vydání nahlédnutím do doby nedávno minulé pomocí bohatého obrazového materiálu. Co mě mimo zajímavých fotek potěšilo, jsou popisy s odkazy na další publikace, ze kterých je částečně citováno. Je zajímavé jak se „ nejen umění“ mění v průběhu několika let a čemu lze ještě říkat umění. Menším zklamáním je postupná absence informací o nové vlně tvůrců mezi lety 90-95. PS: Vidět výstavu osobně, musel být příjemný zážitek.


Inferno
leden 2019 - říjen 2020
Inferno 2013, D. Brown


Sněžím! Deník bílé mafie
? - červenec 2020
Sněžím! Deník bílé mafie 2020, R. Kedroň

Kam se "hrabe" pan Šlachta s jeho knihou Třicet let pod přísahou. A ta ode mě dostala plný počet... Takovéto informace mají media podávat!!! To co se stalo v NNH, je jen malá část toho, co se ve zdravotnictví děje. Díky za odvahu o tom napsat.


Robert Šlachta - Třicet let pod přísahou
? - červen 2020
Robert Šlachta - Třicet let pod přísahou 2020, J. Klíma

Jedna z mála knih, kde se dozvíte, jak probíhá práce na vyšetřování, jak se chytají „kmotři, mafiáni, lobbisti, politici, atd.) Je to sice taková napůl autobiografie p. Šlachty a ještě navíc psaná formou rozhovorů. Ale kde se v dnešní době dostanete k takovýmto informacím? Nebýt týmů, ve kterých pracoval nejen p. Šlachta, těžko bychom se dnes „bavili“ soudními procesy p. Nečase, Langra, Rittiga a jiných. Je velká škoda, že takových policistů nemáme víc a také se nedivím, jaké „rošády“ se děly, jen aby pravda nemusela ven. Musím p. Šlachtovi poděkovat, že toto „dílo“ vzniklo, i když ne takovou formou jak bych si představoval. V knize není zodpovězena a dotázána spousta otázek, ale nemůžu chtít vše. :) Knihu ponechám v knihovně pro mé děti, ať pochopí jaká „úžasná“ doba byla po tolika letech od pádu komunismu.


Turnus
? - leden 2020
Turnus 2015, H. Howey


Prach
? - leden 2020
Prach 2016, H. Howey

Všechny tři díly jsem zhltl během 10 dní. Po Silu, které jsem již četl před rokem, se pod stromečlkem objevily tituly Turnus a Prach. Proč nečíst vše znovu? :-) V Turnusu je vše nad čím jsem přemýšlel krásně vysvětleno. A konečným Prachem se skoro vše uzavřelo nebo vyřešilo. Jediné co mohu Prachu vytknout je konec, čekal jsem trochu něco jiného. Jiné rozhodnutí a jednání některých postav, ale to by asi bylo na další 2 knihy. Vůbec bych se nedivil, kdyby se časem objevilo pokračování. Přece jen nebylo vyřčeno, co se stalo s ostatními sily...


Silo
? - červen 2019
Silo 2014, H. Howey


Atlas zvířat celého světa
? - červen 2019
Atlas zvířat celého světa 2017, P. Grimaldi

Atlas má spousty krásných ilustrací, mnoho informací o zvířatech na různých kontinentech. Děti z obrázků zvířat mají velkou radost, Výtku mám k popisu samostatných států, navíc například Českou republiku zde nenajdete vůbec.


Rod Larisch-Mönnichů na Karvinsku
? - leden 2019
Rod Larisch-Mönnichů na Karvinsku 1999, V. Matroszová


Opičí král
? - prosinec 2018
Opičí král 1961, W. Čcheng-en

Jak je ta má paměť krátká, když mi ve vzpomínkách utkvěl „skvělý“ seriál Opičí král… Jedna z mých nejdéle čtených knih, spolu s několika vynucenými přestávkami. Celkem 2,5 roku návratů a odkladů této knihy. Kniha na základě pověstí, legend, bájí a částečné historie o budhismu a Číně Vás buď vtáhne nebo ji budete nenávidět. Některé kapitoly mi připadaly až nesrozumitelné a knihu jsem četl „násilím“, jindy mě nadchlo několik kapitol naráz. Určitě bych knihu nedoporučil dětem, některé pasáže o „řádění“ Sun Wu-Kchunga byly neobyčejně drsné. V celku je příběh zajímavý, ale díky všem postavám, které se v knize objevují, je kniha místy až nepřehledná, nečitelná.


Počátek
září - prosinec 2018
Počátek 2018, D. Brown

Škoda, že kniha nebyla delší.


Vzkříšení
duben 2017 - září 2018
Vzkříšení 1967, L. N. Tolstoj


1984
? - srpen 2018
1984 2003, G. Orwell (pseudonym)


Konec civilizace
? - červenec 2018
Konec civilizace 2004, A. Huxley

Nebylo co číst a tak jsem "šáhl" na tuto oceňovanou knihu. Cca do poloviny měla kniha ucházející tempo, nápad, směr. Ale zbytečnými, zdlouhavými, až nudnými debatami a popisy, mě kniha odrazovala k dočtení. A to jsem si myslel, že 200 stránek, přečtu za jeden večer. Oceňuji nadhled, který měl pan Huxley při psaní knihy. Ale přece jen je to dlouhá doba, kdy kniha byla poprvé vydána a v názorech a popisech je to znát.


Akta Hitler
? - duben 2017
Akta Hitler 2006, H. Eberle

Od 600-ti stránkové knihy jsem čekal rozhodně víc. Není zde popsáno, jak se Hitler dostal k "moci", jaké ho k tomu vedly příčiny nebo neúspěchy a další informace o jeho osobě. Z knihy jsem se nedozvěděl skoro nic ohledně "podrobení" si evropy, válečných plánech, utocích, finančních dohodách, politockých rozhodnutích, atd. Je zde plno nedůležitých informací z "bunkru", věčírky, oslavy, starosti o psa a jiné, které mě z 90% nezajímaly a přišly mi úplně zbytečné. Jestliže kniha byla "upravena" pro Stalina, v tomto případě nevím, co si myslet o Stalinovi. Za pozornost stojí akorát vyšetřování kolem smrti Hitlera, o kterém se zde píše.


Ready player one – Hra začíná
? - březen 2017
Ready player one – Hra začíná 2012, E. Cline

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!


Game
? - únor 2017
Game 2013, A. d. l. Motte

Svižný začátek, skvělý nápad celosvětové hry. Ale cca v 1/3 mi připadá, že je kniha uměle natahovaná nezáživnými kliše jiných detektivek. Zhruba od poloviny víte, jak to dopadne. Od švédského krimi jsem čekal rozhodně více. Pro mě velké zklamání.


Metro 2034
? - leden 2017
Metro 2034 2011, D. Glukhovsky


Chvalozpěv na Leibowitze
? - leden 2017
Chvalozpěv na Leibowitze 2007, W. M. Miller


Půlstoletí s Cimrmanem
? - leden 2017
Půlstoletí s Cimrmanem 2016, Z. Svěrák


Klub nenapravitelných optimistů
? - listopad 2016
Klub nenapravitelných optimistů 2012, J. Guenassia


Heráci
září 2016 (12.-25.)
Heráci 2014, I. Welsh

„Tak ja sam nevim, jakože kniha se četla dobře, fakt chapeš ne? Ten kočičák Welsh musel asi něco z toho prožit nebo někoho s těma zkušenostma musel fakt znat, páč nevěřim, že by to psal jen tak, jako z hlavy, no ne? A asi taky musel zatnout svy psaci drapky dost hluboko do svy hlavy a buh vi estli to nebylo něco vostřejšiho, když ta jeho kniha se tak dobře čte a nějaky ty chechtaky taky mu to asi hodilo, jako že viš o čem mluvim, ne? Ti povim, že toto čist, musel bejt jednim z nich, abych věděl co a jak psat, kua no ne? Ten popis těch stavu a jako těch požitku, musí bejt skoro jako opravdovy a ten upadek, jak bych viděl některy časti naši matičky země stověžaty, jako chapeš co myslim ten sever a krutej vychod, no ne? Páč ti povim, že podkat tu partu s Glasgowa, Renta, Spud, Kejta, Sifon a hlavně ten vymaštěnej Begbie, asi bych se zdejchnul do vedlejši putyky, čekal co ten Kočičak Irvine se s něma bude dělat dal, páč myslim, že tobude mit určitě ještě pokračovnani, jako chápeš, jak to myslim, ne …“ Knihu určitě čít, ale ne jako doporučenou literaturu na ZŠ, možná by to někoho negativně ovlivnilo. -)


Ďábel a jiné povídky
? - září 2016
Ďábel a jiné povídky 2014, G. d. Maupassant

Po výborné knize Miláček, jsem velice zklamán tímto dílkem, výběrem, pokusem či jak tuto „knihu“ popsat. Slepence „neobyčejných“ příběhu o několika stránkách mě vůbec neupoutaly k hlubšímu zamyšlení nebo přemýšlení o ději a to knihy GdM umí velice dobře. K přirovnání bych použil K. Čapka a jeho povídky z jedné a druhé kapsy, které bych také přirovnal spolu s Ďáblem k článkům do nedělního Blesku. Nechce se mi věřit, že by tento geniální autor vydal něco takového, jako sbírka povídek Ďábel a jiné povídky, pokud se nejedná jen o výcuc Maupassantových povídek od vypočítavého nakladatele…


Od Bogunu k Bohumínu: Historický průvodce městem
? - srpen 2016
Od Bogunu k Bohumínu: Historický průvodce městem 2016, J. F. Teister

Velice mě zklamaly informace o přilehlých částech, které byly velice povrchní a neúplné.


Kolektoři
? - srpen 2016
Kolektoři 2013, M. Heitz

Moje první přečtená kniha od M. Heitze a hned musím autora pochválit. Jsem rád, že se mi do rukou dostalo zrovna toto jeho sci-fi dílko a ne zrovna kniha, kde jsou elfové atd., nic proti nim. :-) Začátek knihy, kde je popsán manuál a pojmy, mě málem od knihy odradil. Naštěstí jsem po dalších stranách zjistil, že příběh je tak rozumně podáván, že není třeba si úvodní manuál a pojmy pamatovat. :-) V knize je celkem rozumně popisována budoucnost, což na někoho může působit zajímavě, na jiné rozpačitě. Cestování vesmírem, různé typy "božích" stvoření, zbraně, kosmické lodě, o tom všem se mi moc pěkně četlo. Škoda tak předvídaného a zázračně "šťastného konce". Snad autora nenapadne vydat druhý díl.


V lese
? - srpen 2016
V lese 2012, k. autorů

Další z dětských encyklopedií pro děti. Čím se liší tato od jiných, předně nádherné ilustrace a chytře vymyšlená odkrývací okýnka s dalšími obrázky zvířat nebo rostlin. Nevím, jestli má kniha pokračování, ale je celkově neucelená. Období obsahuje podzim a zimu, kde se poděl zbytek? Příště možná pomůže zaměření opravdu jen na les a přidání pár stránek navíc.


Obrázková encyklopedie Země
? - srpen 2016
Obrázková encyklopedie Země 1992, E. Klímová


Náš svět
? - srpen 2016
Náš svět 1989, E. Veberová

V době vydání byla kniha určitě skvělá! V dnešním "moderním" světě, už je hodně věcí jinak neb je knihu potřeba aktualizovat. :-) Stačí si přečíst kapitoly ohledně zaměstnání rodičů, domácích prací, prožití volného víkendu, atd. Oproti tomu je mnoho věcí při starém, fauna, flora… Kniha je pěkně ilustrovaná a výborně se čte. Určitě bych nekupoval, ale pokud se Vám dostane do ruky. Není k zahození. :-)


Přízrak
? - červenec 2016
Přízrak 2014, J. Nesbø

Kdybych nečetl i jiné knihy J. Nesba, myslel bych, že se jedná o nějakého nováčka na poli detektivek. H. Hole mi v každé knize připadá jako J.Bond nebo komiksový hrdina říznutý snad Broukem Pytlíkem a M. Zemanem či jiným všeználkem, který se ze všeho vždy dostane, vyvleče, uzdraví, vyřeší... Neříkám, že kniha je špatná, ale pro mě je těch náhod, domněnek, hypotéz, řešení už trochu moc. Příběh je zajímavý, čtivý, občas napínavý, ale pro mě už opravdu "vycucaný z prstu".


Metro 2033
? - červen 2016
Metro 2033 2010, D. Glukhovsky

Dotčeno za pár dní, kniha se čte skvěle. Rozdělení metra mi připadalo, jako rozdělení evropy před 2.světvou válkou. Některé situace a postavy až neuvěřitlné :-), ale kdo ví, co bude za pár let...


Pohádky z celého světa
? - květen 2016
Pohádky z celého světa 2001, M. Drijverová


Co se děje v noci
? - květen 2016
Co se děje v noci 2015, A. Milbourne

Moc pěkné leporelo, škoda že není ještě delší.


Křížové sestry
březen - duben 2016
Křížové sestry 2007, A. Remizov

Kniha má sice "pouhých 97 stránek", ale svým krkolomným obsahem mi připadala na nekonečné dílo. Až v půlce knihy nabrala kniha nějaké obrysy, ale horko, těžko se dá tempo, styl a celkové pojetí knihy srovnávat s klasikem Dostojevským, Tolstým nebo Puškinem.


Kniha džunglí
? - březen 2016
Kniha džunglí 2006, neznámý - neuveden

Kásné ilustracé, velice stručný příběh. Hlavní co děti ocenily, bylo puzzle :-)


Pinocchio
? - březen 2016
Pinocchio 2009, C. Cernuschi

Velice slabá kniha, s kraťoučkým příběhem, který se nedá nazvat ani úryvkem z originálního Pinocchia. Nebýt dětí, které si knihu vybraly kvůli puzzle, kniha by nestála za hodnocení a koupi.


Pes baskervillský
? - březen 2016
Pes baskervillský 2016, A. C. Doyle


Stříbrný vítr
? - březen 2016
Stříbrný vítr 1985, F. Šrámek

Mnoho lidí si prošlo první láskou, vztahem, zklamáním, poznáním, podobně jako hlavní hrdina. Dle mě chtěl F. Šrámek napsat zkušenosti o mladíkovi, který "objevuje" svět dospívání. Což mohlo, stylem, kterým je kniha napsána, ve své době působit zajímavě. Do 2/3 jsem byl přesvědčen, že mladík Ratkin je gay nebo alespoň nějak zaměřený na muže. Vím, že v době napsání knihy bylo společenské chování docela jiné než dnes. Proto ten prvotní úsudek. Kniha na mě působila zbytečně zdlouhavě a složitě, než jsem se vlastně dozvěděl, o co Ratkinovi jde, co chce vyjádřit svými pocity. Ve srovnání s Dostojevským… je toto opravdu slabší čtení, které bych doporučil, pouze pokud už nemáte co číst a nemáte jinou knihu po ruce.


Vetřelec – Odplata
? - únor 2016
Vetřelec – Odplata 2015, J. A. Moore

Nejakčnější díl z této trilogie... Podobně jako u filmové série, je každá kniha jiná a proto se čtou všechny pěkně rychle. Přečetl jsem každý díl za jeden den, čím si teď rozmlsám mozek, to nevím :-)))


Vetřelec - Peklo
? - únor 2016
Vetřelec - Peklo 2015, C. Golden

Skvělá kniha, jak už psalo mnoho jiných předemnou. Proč je tato kniha jako třetí v této knižní trilogii není mi zcela jasné. Tento díl pěkně dolpňuje infomace k filmové 2. Pro mě byla kniha napínavá, tak jako 2 předchozí díly. Parádní.


1