fénix56 fénix56 komentáře u knih

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Třetí díl opět dostal spád. Petr ze Sioraku odcestuje do Paříže, kde chce požádat o milost za zabití soka v souboji. Ovšem ocitne se v jiném souboji, souboji mezi králem Karlem, jeho bratrem Jindřichem. A vlastně i jejich matkou Kateřinou Medicejskou a vévodou Guisem. A v momentě, kdy mu fandí jeden, znepřátelí si druhého.

A blíží se svatba princezny Margot a Jindřicha Navarského, která má budit dojem usmíření katolíků a hugenotů. Nic není dál od pravdy. Z historie víme, jak bartolomějská noc dopadla. Perfektní ukázka toho, jak dovedou manipulátoři dostat dav tam, kam chtějí. Naštěstí Petr vyvázne se zdravou kůží, takže se můžu pustit do čtení čtvrtého dílu...

05.06.2023 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Kdysi dávno jsem viděla film, teď jsem si přečetla knihu. A byla jsem mile překvapena. I když slůvko mile asi není to správné, kniha byla dost depresivní.

Bylo mi líto naivní Štěpky, která byla na jedné straně dost jednoduchá, na straně druhé citlivá, což je dost nevhodná kombinace. A bydlet na maloměstě, kde je pod neustálým drobnohledem okolí taky není žádná výhra. Štěpka touží po manželovi a dítěti, ale při jejím vzhledu je to dost problém. A když konečně získá manžela, je zaděláno na problém ještě větší.

Konec mi připadal trochu moc protahovaný, ale kniha je napsána krásným, tak trochu starodávným jazykem, takže jsem se rozhodně nenudila.

23.05.2023 5 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Druhý díl mne zpočátku neupoutal tolik, jako první díl. Vše se točilo hlavně kolem Petrova studia. Ano, bylo to zajímavé, ale bylo toho moc. A samozřejmě je hodně místa věnováno jeho slabosti pro něžné pohlaví....

Rozjelo se to až v druhé polovině knihy, kde Petr ze Sioraku jen tak tak vyvázne ze spárů církve pro podezření z čarodějnictví. Rovněž jedna z jeho spousty "lásek" dopadne špatně. A mezitím bují další a další roztržky mezi katolíky a hugenoty.

Skutečným historickým postavám je v tomto díle věnováno minimum prostoru, což mi trochu chybělo. Ale vše je psáno květnatým archaickým stylem, klobouk dolů před překladatelem.

21.05.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak to byla síla... Tušila jsem zhruba, co severokorejský totalitní systém obnáší, ale kniha rozhovorů s uprchlíky mnou otřásla. Tam není sebemenší prostor pro vlastní názor, ale vlastně se o to skoro nikdo nepokouší. Všem se už od útlého věku vymývají mozky, všechno schvaluje strana, nějaká změna režimu nepřichází v úvahu. Jediná cesta z toho ven je utéct. Bohužel se to málokomu podaří.

12.05.2023 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Další ze skvostných detektivek královny tohoto oboru, Agathy Christie. Exotické prostředí, různorodé panoptikum postav, a nakonec překvapivé rozluštění několika vražd. Jen za mne stále vede Deset malých černoušků, proto dávám o jednu hvězdičku méně.

02.05.2023 4 z 5

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Filip Jánský (p)

Neviděla jsem film ani jsem nečetla knihu. Nevím, jak mne to mohlo minout. Až jsem si pustila audioknihu perfektně namluvenou Davidem Novotným. Velmi silný zážitek. Příběh plný strachu a zároveň neskutečné odvahy. A po čtení ještě zůstala hořká pachuť z toho, co se těmto statečným letcům dělo po návratu do země, za kterou ze všech sil bojovali.

30.04.2023 5 z 5

Moje třetí kniha od Ládíka Zibury (po Evropě a Česku). Opět jsem se bavila, vše je okořeněno Ládíkovým typickým humorem. Obdivuji ho, že pěšky cestoval po těchto zemích, kde většinou málokdo uměl anglicky. Ale je třeba říct, že měl velké štěstí, že naprostá většina lidí, které potkal, byla k němu vstřícná. Snad až na ty časté policejní kontroly v Číně.

A jeho básničky byly super....

27.04.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Nejdříve vichřice a pak se dlouho vlastně nic neděje. Nebo se děje úplně všechno. Takhle by to asi shrnul pan Backman.

V této obsáhlé knize nejde ani tak o děj, jako o lidské povahy. Backman všechny rozebere na šroubečky. Od začátku jsem věděla, že to bude přesně takové a stejně jsem to všechno spolkla i s navijákem. Backmanovy knížky čtu ráda, přestože vím, že jede stejným stylem, se svými zajetými klišé.

27.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Asi bych se k Harrymu Potterovi nikdy nedostala, kdyby to nebyla jedna z nejoblíbenějších knih mého vnuka. A nelituji. I když je kniha určená spíše mládeži, hltala jsem každou stránku. Je to příběh o boji dobra se zlem, o přátelství, s příchutí tajemna a napětí.

26.04.2023 4 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Knihu mi vnutila známá, která všemu, co je zde napsáno, bezmezně věří. Ze zvědavosti jsem ji začala číst, protože už jsem věděla, že je to fikce, kterou spisovatelka vydávala za pravdu. Nedočetla jsem...

21.04.2023

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

O období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty ve Francii velmi ráda čtu, proto jsem se s chutí začetla do této série. Na archaický jazyk jsem si rychle zvykla, k té době mi to sedlo. Spíš nemám ráda v historických knihách moderní výrazy.

Většinou se děj točí kolem rodiny Sioraků, ale vše je zachyceno v historickém kontextu. Začíná to vládou Františka I., pokračuje kralováním Jindřicha II. a jeho tragickou smrtí. No a své intriky už začíná spřádat regentka Kateřina Medicejská, které jde jen o její rodinu. Z historie víme, že to nakonec hugenoti krvavě odnesli, ale taky se mezi nimi objevovala spousta fanatiků. Kromě bratrovražedných náboženských bojů se dozvídáme i o dalších historických souvislostech, např. další boje o přístav Calais atd.

Občas děj působil rozvláčně, ale to byla jen malá vada na kráse.

14.04.2023 5 z 5

Večeře u Florentýny - Odpolední kuchařka pro dceru Večeře u Florentýny - Odpolední kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Má druhá kuchařka pro dceru od Florentýny. Opět výborná, jen jsem si tentokrát v ní oblíbila trochu méně receptů, než v té první Kuchařce pro dceru.

11.04.2023 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Povídky jsou napsány vtipným, neotřelým stylem, autor se strefuje do různých dnešních trendů, např. sítí apod. Jen mi u nich chybí něco jako nosný motiv, některé situace vyšumí do prázdna. Ale možná je problém ve mně, raději čtu pořádné bichle než krátké povídky.

26.03.2023 3 z 5

Zapadávání Zapadávání Vendula Pačesová

Tak jsem si chtěla přečíst něco z jiného soudku než depresívní knihy, které jsem v poslední době četla. Ale netrefila jsem se. Ano, občas jsem se zasmála, ale mám pocit, že spisovatelky humoristických knih řeší hlavně váhu, věk a vzhled. A to mne moc nebere...

22.03.2023 2 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Druhý díl se vyrovnal prvnímu, takže spokojenost. Po četbě prvního dílu jsem už věděla, že se nemusím obávat přehršlí romantiky. Kromě bouřlivého vztahu Scarlett a Rhetta je druhý díl věnován hlavně "rekonstrukci" jihu po občanské válce. A jak už to po válkách nebo revolucích bývá, vždy vybublají na povrch ty nejhorší lidské vlastnosti. Překvapil mne i důvod vzniku Ku Klux Klanu.

A že to neskončilo happyendem je vlastně plus, nebylo by to uvěřitelné.

20.03.2023 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Moje první knížka od Jodi Picoultové. A byla jsem nadšená. Proplétají se tu dvě linie příběhů, v retrospektivě Lukův život s vlky a ze současnosti boj jeho dvou dětí o Lukův další osud.

Svět vlků mne fascinoval, propracovanost systémů vlčí smečky je neuvěřitelná. Fascinoval i Luka, ovšem natolik, že se z něho životem s vlky skoro vlk stal. Na úkor své rodiny. Jen jeho dcera ho chápe a jde v jeho stopách.

Druhá linka, boj sourozenců o to, jak po nehodě Luka rozhodnout o jeho dalším osudu je rovněž napínavá. Každý má na to svůj náhled, jednoho trápí svědomí, jeden ví, co Luke by v takovém případě chtěl.

Vím, že je to rozhodování velice těžké, ale protože Luke svým způsobem žil jako vlk, myslím si, že by chtěl i jako vlk zemřít. Když vlk ví, že už pro smečku není přínosem, odejde....

17.03.2023 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Román, ze kterého jsem se hodně dozvěděla z období občanské války, války Sever proti Jihu. Občas jsem se sice trochu ztrácela v reáliích a vojenských osobnostech konfliktu, ale to je můj problém. Jinak jsou zde popsány důsledky onoho konfliktu. Kromě mrtvých vojáků i civilistů na obou stranách, zničená města, spálená úroda, hladovějící a nemocní lidé...

Hlavní postavou je Scarlett, dcera z bohaté jižanské rodiny. Ze začátku mne Scarlett neskutečně prudila. Tolik negativních vlastností... Sobecká, vypočítavá, protivná.... atd. Ale život s ní neskutečně zatočí. Samozřejmě hlavně "díky" válce. Jinak by asi zůstala celý život tou sebestřednou, povýšenou osobou. Postupně jsem jí začala fandit. Mám totiž ráda silné osobnosti, které vzdorují nepříznivým okolnostem, ne ty ufňukané. A Scarlett silná byla. Nezměnila se až tak, že by se z vlka stal beránek, možná nejvíc mi vadil její chladný vztah k vlastnímu dítěti, ale už nemyslela jen na sebe a snažila se pomáhat i ostatním. Dokonce včetně své sokyně v lásce.

Román se četl dobře, jen bych trochu zkrátila některé rozvláčné hovory...

22.02.2023 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Moje první kniha od této autorky. Upoutala mne natolik, že si určitě přečtu další.

Mám ráda knihy, ve kterých je celý příběh napsán z pohledu několika postav. Tady jde o čtyři postavy, ale život každé by vydal na další knihu. Každý si nese své břemeno, jehož začátky pocházejí většinou už z dětství. A ublížili jim jejich nejbližší. A ubližují si všichni i nadále, ať už někomu jinému nebo sobě. Někteří z nenávistí vůči jinému, kdysi blízkému člověku. Jiní svou bezradností, neschopností něco řešit.

A nejvíce to odnášejí děti, kamarádi Théo a Mathis. Život jednoho je v ohrožení a ten druhý neví, jak mu pomoct, aby ho, dle svého názoru, nezradil.

Konec je otevřený, což nemám moc ráda, ale do podobných příběhů to vlastně sedí....

22.02.2023 5 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Tak trochu hra o trůny po čínsku. Mladá dívka Jehonala se dostane do harému císaře a z konkubíny nižšího stupně se dere pomocí intrik až na trůn, na kterém se udrží několik desítek let, ať už jako regentka nebo přímo císařovna jménem Cch´-si.

Čína v období její vlády rozhodně nevzkvétala. Vládla korupce, lidé trpěli hladem, docházelo k válečným konfliktům. Kontroverzní je i její pohled na Západní státy: jsou to barbaři. Vypadá to, jako by se vše odehrávalo ve středověku, ale přitom jde o konec 19. století....

16.02.2023 4 z 5

Přiznám se, že jsem o životické tragédii, kdy gestapo postřílelo několik desítek lidí jako odvetu za zastřelení třech gestapáků partyzány, nikdy neslyšela. Přitom to do těšínského kraje nemám moc daleko. Paní Lednická přistupovala k popsání této nešťastné události velmi zodpovědně, prozkoumala vše do detailů. Popisuje i dobu, která tomu předcházela vlastně o několik let dříve. A vše dokládá fotografiemi a vyprávěním pamětníků.

Já jen raději čtu beletrii než literaturu faktu, proto se mi četly lépe oba Šikmé kostely.

12.02.2023 4 z 5