Tajný deník čínské císařovny

Tajný deník čínské císařovny : císařovnin životní příběh tak jak jej sama sepsala a jak jej doslovem opatřil její vrchní eunuch Li Lien-jing. Kniha holandského autora je knihou o proslulé čínské císařovně, žijící koncem 19. století a známé světu jako krutá vládkyně a intrikánka bez skrupulí. Fabricius se však zajímal o život této ženy hlouběji a vylíčil s lidským pochopením její osamocenost, touhu po lásce i marnivost, jíž vysoké postavení propůjčovalo absurdní podobu. Zachytil tak sugestivně příběh ženy, která své skutečné názory mohla uprostřed nepřátel a pochlebníků svěřit jedině papíru. Materiál k poutavému a svým způsobem ojedinělému románu nalezl autor za svých četných pobytů v Číně. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11303/tajny-denik-cinske-c-11303.JPG 4.1293
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány
Vydáno, Český klub

Wij Tz´e Hsi, Keizerin van China, 1968

Kniha Tajný deník čínské císařovny

flare

Ach ta Cina..asi to tak melo byt,ze byla a vlastne stale je, porad je zahledena do sebe...

Marcela52

Knihu jsem už před mnoha lety četla, ale přesto mě tento fiktivní deník čínské císařovny, která vládla Číně po celých padesát let, opět velmi zaujal. Pamatovala jsem si pouze hlavní obrysy příběhu a zvláštní atmosféru, kterou autor vytvořil. Na pozadí historických událostí i krutých válek, které v Číně v 19. století probíhaly se odvíjí osobní příběh ženy, která se do císařského paláce dostala jako velmi mladá dívka, aby zde byla jako konkubína nemohoucího císaře, kdykoliv k dispozici. Tato cílevědomá mladá žena se dostane na trůn jen díky vlastní houževnatosti a přestože je to velká intrikánka a tvrdá politička, je to také žena, která touží po lásce. Úžasný příběh, mistrně zpracovaný, takže určitě doporučuji nejen milovníkům historie.

Jaruš7

Veliký dík autorovi, za brilantní příběh ze zápisků čínské císařovny Cch'-si Jehonala 1835- 1908 a dvorního eunucha od dob jejího panování 1861 -1908 její smrti.
Nad velikou a mocnou zemí nesmí chybět vláda pevné vůle a ruky.
Pokolení silných osobností v mužském rodě je oslabeno životním stylem ( choroby a rozvrat vlivů mocných), je osudová možnost regenství zárukou dobré vlády ženy, která pro dalšího císaře udrží řád v zemi. Osudy mnoha následníků ale končí neblaze. Vláda císařovny je obdivuhodně dlouhá, musí čelit i uchýlit se k intrikám, neboť cizáci jsou v zemi a boj s nimi je na vážkách.
Mír a pokoj, vstřícnost a poznání jsou určující nové pohledy na její vládu, ale přerod byl drama, které pro svou zemi, intuicí ženského srdce vladařky opanovala.
Citace :" Bolest je solí pokrmu lásky."
Audioverze - s Jaroslavou Adamovou s úžasným zážitkem *****

Mrejča

Četba na pokračování v ČR v podmanivém podání J. Adamové a dalších. Přesto mě to úplně nenadchlo.

Imor

Krásně napsaná kniha - doporučuji

bookemma

Ač už jsem nastudovala mnoho knih a mnoho kulturních odlišností, stále mě nepřestává překvapovat a mrzet, jak se to stalo, že nejmocnější říše světa skonala za tak bídných podmínek.
Sinocentrismus a pýcha Říše středu či Podnebesí byly tak velikými překážkami v jejím vývoji v 19. a 20. století, až nakonec nejmocnější říše podlehla, a zavinila si to z veliké části sama.
Kniha je naprosto okouzlující. Z intrik v paláci běhá mráz po zádech a znechucením jsem často chtěla přestat číst. Co jen to bylo za uzavřený svět, kde jsou popravy nepřátel na denním pořádku... Císařovna Cixi mi kupodivu nebyla nesympatická. Dělala, co musela a o čem si myslela, že je pro její Říši nejlepší. Jednala tak, jak jí velely její mandžuské kořeny. Její našeptávači ovšem jednali především ve svůj prospěch, tak jako mnoho lidí, hleděli si nahrabat, dokud jsou u koryta. Milost Císařovny se mohla během jediné chvíle obrátit v krutou nenávist.
Zvídané čtenáře by možná zajímalo, jak to dopadlo s Yuan Shi'kaiem, který měl vykonat rozkaz o popravě "Žung Lua" a který už v té době toužil stát se prezidentem nově vzniklé republiky. V roce 1912 se jím skutečně stal, když na křesle nahradil v jižních provinciích zvoleného Sunjatsena. Sám byl ovšem ctižádostivý, a tak se pokusil prohlásit se sám opět císařem Říše středu. Toto císařství nemělo dlouhého trvání. Rok poté zemřel a jeho vládu nahradila na dlouhých dvacet let vláda militaristů, kteří především, jak už je to v Číně zvykem, bojovali hlavně spolu a na vesele postupující Japonsko už jim poté nezbývalo sil.
A malý Pchu I? Na Deník císařovny moc pěkně navazuje film Poslední císař. Loutky v rukou všech, kteří šli kolem.

Osudy Číny byly v minulých dvou stoletích pohnuté, přesto dnes patří mezi světové giganty. S Čínou je třeba počítat.

Radka1911

Krásný historický "deník" z exotického prostředí.

mol378
26.07.2019

Kniha mě bavila už v mládí a ráda si ji přečtu dodnes. Přenese mě do jiného světa. Velmi zajímavě a poutavě jsou popsány i čínské reálie, zejména známe-li osudy posledního čínského císaře. Soumrak bohů

Oheň je tvým osudem
Oheň je tvým osudem