Mé dobré město Paříž

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

3. část historické ságy.
Pokračování příběhů venkovského šlechtice a lékaře v královských službách Petra ze Sioraku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38928/me-dobre-mesto-pariz-38928.jpg 4.6176
Série:

Dědictví otců (3.)

Orig. název:

Paris ma bonne ville (1980)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Mé dobré město Paříž

Přidat komentář
milan3144
02.11.2018

Dávám čtyři hvězdy tak trochu ze setrvačnosti, jelikož ta rozvláčnost, to množství vět, které děj nikam neposunují, to neustálé ujišťování, jak se milují ve smyslu přátelství, ale se slovy a skutky takřka mileneckými a i ty jeho opravdu milenecká vzplanutí (i když budiž mu přáno), mě začínají tak trošku unavovat. Čekal jsem, že s přibývající jeho družinou, která s ním putuje, dostane děj větší spád, ale ono je to vždy jen v určitých pasážích a pak se zase vrací k těm kudrnatým větám, kde se hodně slovy málo děje.
Závěrem: nedá se říci, že je tento díl pro mne horší, ale že je stejný jako předchozí. A právě že je stejný, že to tempo děje se nezvedá, dávám čtyři hvězdy s odřenýma ušima.

surikata246
27.10.2018

Petra ze Sioraku a jeho dobrodružství jsem milovala,zvláště tuto sérii tedy prvních 6.dílů,čteno opakovaně z knihovny a později jsem si tyto díly pořídila.2.sérii jsem přečetla také,ale už to bylo slabší.Pan Merle je mistr pera.

TeaPeter
14.05.2018

Výborná kniha. Michalská noc v Nîmes a Bartolomějská noc v Paříži jsou velmi poučné - jedni za 18, druzí za 20 bez 2.

Finn69
09.07.2017

Bartolomějská noc, co k tomu víc říct. Asi nejlepší díl celé série.

Alizon
03.03.2017

I tato treti cast sagy Detictvi otcu byla vyborna. Pokud bych mela udelat svuj osobni zebricek vic se mi libila prvni polovina sagy (prvnich sest puvodne napsanych dilu) a z nich mi byly tak nejak nejmilejsi prave 2 a 3 dil, kdyz byl Petr v rozpuku mladi a objevoval svet. Ve tretim dile ale dostane mladicka nevinnost pekne na frak protoze se tento dil odehrava behem krvave Bartolomejske noci. A pokud si dobre pamatuji, prave tady poprve vystupuje moje oblibena "Alizon".

braunerova
03.12.2016odpad!

Co mě v historických románech úplně vytáčí je falšování dějin a záměrné používání archaické mluvy. To druhé naplňuje tento román vrchovatou měrou viz ukázka níže. Po přečtení několika stránek putovala kniha do odpadu a dávám i stejné hodnocení.

"Aj, přemyšloval jsem co kacířský hugenot a druhorozenec bez peněz, zdaližpak nechci znásilňovat osud, ucházím-li se o její ruku, byť v budoucnu, ačli ovšem pod tlakem stálého kyselení pana Montcalma bude ochotna tak dlouho čekat na mne, kterýž musím ještě projít všemi zkouškami a mám před sebou tolik let klopotné práce, prve než budu promován doktorem a zařídím se co lékař a budu mít sdostatek chleba v moučnici, abych se s ní mohl oženit dle jejího stavu a troufám si říci, i dle svého."

alef
18.10.2016

„Chyběl jste mi ohavníče!“ ... tak takhle bych Petra ze Sioraku přivítala, žít v jeho Francii :-) ... po prvních dvou dílech této série jsem si dala krátkou pauzu a na chvíli změnila žánr ... jenže „pravdu povědíno“ ... tenhle úchvatný, krásným až geniálním jazykem napsaný příběh mi prostě nešel z hlavy ... takže jsem se k němu zase „u velikém těšení“ vrátila :-) ... a s radostí a nemalou zvědavostí spolu s Petrem ze Sioraku odcestovala do krásné a klevetivé Paříže, plné žvanění a klábosení, do Paříže někdy tuze nestoudné a jindy zase zcela posměšné, a jindy zase skrývající mnohá nebezpečenství ... a vše dohromady poskytující mi mnohé přemyšlování ... na mou duši, nemám ani ponětí, co budu dělat, až jednoho dne dočtu poslední díl :-).

elizabeth_ba
21.09.2016

Okomentovat knihu, která popisuje Bartolomějskou noc, je vždy velmi těžké. Okomentovat knihu, která ji popisuje tak dobře a tak reálně, je ještě těžší, zvláště, když všechno přede mnou už řekli mí spolukomentátoři. Mohu stručně popsat děj, tedy kterak se Petr se Samsonem po svých slavných a velkolepých promocích v Montpellieru dostali do léčky svého souseda barona z Fontenacu, jak ji vyřešili a jak kvůli ní spolu se svými starými i novými přáteli, známými a nepřáteli unikali nástrahám města Paříže, celého francouzského království a jeho krále, k němuž přišli požádat o milost. Mohu se zamyslet nad tím, jak bych přijímala knihu, která by se snažila obhájit toto krveprolévání, které snad od starověkého Říma a pronásledování křesťanů za Nerona, Domitiana a Diokleciána nemělo obdoby. Zatím jsem ji několikrát (Královna Margot, Mládí krále Jindřicha IV. etc.) četla z pohledu pronásledovaných hugenotů, mám i Kroniku doby Karla IX., jejíž názor si nepamatuji (asi to nestálo za moc). Nebo mohu citovat kousek z knihy, kdy se pobratimstvo dozvědělo, jak se to má s city obou mladších Sioraků (podobně jako u toho staršího, Františka a stejně jako u pana otce, barona a hejtmana Jana ze Sioraku a také jak se ukáže v dalším díle jako u sestřičky Kateřiny) - "Jakže, tak daleko od Mespechu?" - "Jakže, další papeženka" - to doplním posléze přesně, nemám knihu právě teď k dispozici a jen lovím z paměti. Ve všech případech mi z toho ale vyplyne, že mám v ruce tu nejlepší historickou románovou sérii, kterou jsem kdy měla tu čest číst (no jo, řekla bych že i lepší než Lev a růže, kterou bych si ale před závěrečným posouzením, zda je tomu opravdu tak, měla zopakovat) a že od ní odcházím nikoli proto, abych rozchodila nesmysly v líčení událostí (jako se mi stává u Vondrušky), ale abych strávila nápor citů a geniálnost napsaného. No prostě, crede mihi experto Roberto (ať už je tím zkušeným Robertem, jemuž máme věřit, mistr van Gulik a nebo mistr Merle). A už vězím po uši v dalším díle, který jsem při své předchozí četbě hodnotila nejvýš, no ano, jelikož pojednává o mém (a Petrem ze Sioraku rovněž) vřele milovaném pánovi Jindřichu III.

kristleko
26.03.2015

Moc se mi líbí, že každý díl ságy je trochu jiný. Nejlákavější na tomto díle je samozřejmě vykreslení Paříze jako tepajícího města zároveň odpudivého i neodolatelného, ohyzdného i nádherného. Petr se svými druhy se tam ocitá v srpnu 1572, tedy v napjaté době okolo sňatku katolické princezny Margot s hugenotem Jindřichem Navarrským. Nervózní atmosféra, kdy v ulicích Paříže bobtná nenávist proti náboženské menšině, vrcholí vražděním a rabováním během Bartolomějské noci. Pro její barvitý popis je kniha asi nejvíce proslulá, mě však více zaujalo postupné směřování událostí k masakru (štvaví kněží, označování domů hugenotů, obklíčení v nepřátelském městě apod.). Když totiž paralelně čtete vzpomínky na genocidu ve Rwandě (1994), je až neuvěřitelné, jak je podobná houstnoucí atmosféra končící masovým vražděním zcela nevinných lidí.

Valyk
28.12.2014

Třetí díl ságy je rovněž výborný. Děj je strhující a vyprávění o útrapách Petra ze Sioraku v Paříži obsahuje nádherné metafory - ještě vybranější a ještě šťavňatější, než předchozí dva díly. Perfektní je vylíčení Louvru druhé poloviny 16. století a slabošského panovníka Karla IX v něm. Velmi jsem se bavil při hře krále v míčovně. Bartolomějská noc je vrcholem třetího dílu; na mé svědomí, hromské dílo!, jak přesvědčivé je Merleho podání těchto krutých událostí.

Karel z Brna
27.12.2014

V knize je barvity popis sledu udalosti, ktere vedli k Bartolomejske noci. Cely dej je popsan tak dobre, ze je to jak sledovani filmu ve velmi vysokem rozliseni. Uz se tesim na dalsi dil.

Richie1
09.05.2014

Petr ze Sioraku se vydává do Paříže, aby si vyprosil u krále milost za zabití urozeného soupeře při nepovoleném souboji. A přichází do Paříže právě v předvečer neblaze proslulé Bartolomějské noci, kdy propuknou naplno nenávistné postoje dvou náboženských táborů - katolíků a hugenotů. Petr jako příslušník hugenotské strany je v centru dění a ocitá se v přímém ohrožení života.
Ani třetí díl Merleho historické série vůbec neztrácí na čtivosti. Petrovy peripetie na jeho cestách středověkou Francií i dobrodružství v Paříži čtenáře nutí neodtrhávat se od knihy. V příběhu se seznamujeme s význačnými šlechtici i členy královského rodu, poznáváme středověký život v hlavním městě francouzského království. Závěrečné scény z Bartolomějské noci jsou natolik výmluvné, že čtenáři nadlouho zůstávají v paměti.
Kniha mě pohltila stejně jako při prvním přečtením před nějakými 25 lety.

kryspin66
31.01.2013

Událostí "Bartolomějské noci" v srpnu 1572 došlo v Paříži k největšímu masakru hugenotů. Tento díl se mi velmi líbil dobře navazuje na předchozí díly. Byl znich nejpoutavější.

Majdule
31.12.2012

Tentokrát se mladý Petr ze Sioraku ocitne ve spárech dobrého města Paříže, což je titul o to nečekanější, oč méně dobrého hrdinovi město přineslo. Centrem dění je neblaze proslulá Bartolomějská noc, v níž tekla krev hugenotů proudem. Ale ještě k hrdinovi, Petrova povaha vykrystalizovala v silnou osobnost plnou života a radosti, chytrosti i moudrosti. Sledovat jeho životní eskapády je čirou radostí, byť se ocitne ve smrtelném nebezpečí. Příběh má velké tempo, a přestože se jeho gró odehraje doslova v několika dnech, obsáhne celý tehdejší svět a jeho rozpory a komplikace. A je vůbec nutné dodávat, jak skvělým překladem je tato sága opatřena? Určitě je, děkujeme pane Drápale!

Skawin
14.06.2012

Ságu Dědictví otců jsem četla před dvaceti lety a dlouho jsem plánovala, že se k ní vrátím. Nejvic se mi zafixoval v paměti právě tento díl Mé dobré město Paříž. Bartolomějská noc i to co jí předcházelo je zde vykresleno opravdu mistrně. Kniha mě znovu nezklamala. Doporučuji všem, koho zajímá toto období francouzských dějin.

eraserhead
05.09.2011

Už jen pro tu Bartolomějskou noc stojí za to, obrnit se proti historickému nádechu (máte-li s tím problém) a přečíst to. Více politiky, ovšem i více náboženského fanatismu, přesto pořád hlavně román a příběh nejen jednoho člověka a několika vír, ale hlavně jednoho národa a jedné důležité a "významné" reálné historické události. I když to, jako žádná jiná z knih ságy, nedosahuje kvalit první knihy "Dědictví otců", jako pokračování je to ucházející a čtivé.

kedalch
21.03.2011

Osudy Petra ze Sioraku na pozadí dramatických událostí "Bartolomějské noci" v srpnu 1572, kdy došlo v Paříži k největšímu masakru hugenotů. Tento díl se mi velmi líbil, na rozdíl od toho následujícího, který mi přišel nudný a tak jsem četby zanechal. Co se asi odehrává ve zbylých asi 10 dílech prozatím nevím. třeba se ale k této Merleho sáze ještě někdy vrátím.

dusin
14.02.2011

Další ze série o Petrovi ze Sioraku. Tentokrát nádherně popsaná paříž. Rozhodně to chce mít přečtené dva předchozí díly..