Felsenberg Felsenberg komentáře u knih

Po dočtení knihy se mi těžko hledají slova. V průběhu čtení jsem procházel různými pocity. Od nudy, přes ztrácení se v ději, až po pohlcení a fascinaci na konci. Na začátku jsem se těšil na konec, na konci jsem další stránky. Mé hodnocení? Naprosto výjimečná kniha. Asi tou délkou a rozvleklostí nebude pro každého. Ale pro trpělivé, citlivé a inteligentní čtenáře to musí být VELKÝ zážitek. Stále tu knihu v sobě cítím a musím jí ještě vstřebat a napevno usadit jako část mé duše. Hluboce se skláním před tímto dílem pana Waltariho. Mistře děkuji! Jen pro zajímavost - před Sinuhetem jsem četl Padesát odstínů šedi a ve srovnáním s ním mi Odstíny připadají jako lechtivá knížka pro retardované holčičky :-)

31.10.2014 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nádherná kniha. Vítězství věčné duše nad pomíjivým tělem a utrpením. Je to jako nalézt diamant v bahně. Nebo v rohu vězeňské cely. Ze svěrací kazajky a studené podlahy cely smrti až ke hvězdám... Ještě po žádné knize nechtěla má duše tolik létat. Věčný příběh muže a věčný příběh ženy. A jako bonus největší vyznání lásky a obdivu k ženě, jaké jsem četl... Nikdo a nic nemůže zastavit nesmrtelného lidského ducha.

26.03.2021

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Naproso souhlasím s tím, že odteď budu vidět les naprosto jinak. Celé zelené lesní společenství je nesmlouvavě tvrdé a likviduje konkurenci, na druhou stranu spolupracuje, myslí, cítí, přesunuje se, přizpůsobuje a hlavně žije...

15.12.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Podmanivá kniha. Ženská kniha. Od ženy o ženách pro ženy. Nula mužských pozitivních postav. Moc pozitivního nenajdete. Celkově jsou pozitivní postavy snad jen Surmena, Dora a Jakoubek. Tvrdá kritika komunistickéhi režimu, nacistický moc nevadil. Čekal jsem víc přírody, poetiky a krásy a dostal víc mrtvých, utpení a dramatu. Fenomém Žítkovských bohyní je nepopiratelný.

14.01.2021 4 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Kniha knih. Ne jedna kniha, ale několik desítek knih starých několik tisíc let na jednom místě. Židovská moudrost a křesťanská láska. Kořeny euroamerické civilizace a kultury. Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Třeba i protože zde najde odpověď na spoustu otázek dnešní doby. Jak jsou nám lidé Starého i Nového zákona podobní! A ty nádherné příběhy...

11.11.2019 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

To je ale pitomost. Jednoduchost a nevyrovnanost pražských adolescentů. Knihu jsem dostal jako dar a proto jí se skřípěním zubů přetrpěl až do konce. Tohle není literatura, ale shluk pitomoučkých příhod. A jaké má ta kniha krásné prodeje. Čtěte radši něco aspoň trochu smyslu, krásy nebo inteligence plného.

03.04.2017 1 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

To je ale rozkošná knížečka a Beatrice rozkošná kurvička! Na každé stránce je cítit, jakou měl autor, ať už to byl kdokoli, bujarou fantazii, o životě ani nemluvě. Protože takové detaily teorií nezískáte :-) Je v ní víc skotačení než by bylo ve 30 dílech Odstínů. Potkat Beatrice Christian, tak se po týdnu s rozsekanou zadnicí jako zlomený muž a asexuál vrátí zpět k byznysu :-) Poučení pro dívky z knihy plyne - Nedělejte to, podlomuje to zdraví.

10.04.2018 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Skvělá, možná nejlepší Coelhova kniha. Jak vědomí smrti může probudit k životu. Nepochopení některých čtenářů přikládám jejich malé citlivosti. Celou knihu jsem přečetl za jedno odpoledne v mechu v borovém lese. Nádhera.

05.08.2015

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

A je to za mnou. Co k tomu říci? Připadám si jako hrdina, že jsem jako muž, dokázal všechny tři díly přečíst. Tak jak celou sérii zhodnotit? Nechci plivat špínu, protože to nemám v povaze, ale jedním slovem slabé. Dvěma slovy - velmi slabé. Pro muže utrpení. Kniha mi definitivně přinesla ponaučení, že muži a ženy jsou naprosto jiní. Moc si nedokážu představit, že by se u knih nějaký muž dobře bavil. Nevím, jaký mají dámy čtenářky sexuální život, ale mě sex připadala velmi slabý. Samotná soulož byla odbyta cca 3 větami, tedy dle mého odhadu pár minut, končíčí většinou společným orgazmem. Taky to zažíváte? Podle mě je to Harlequin s trochou sexu. Jak chudá studentka k miliardáři přišla a drsného dominanta přetvořila na sladkého vanilkového chlapce :-) S BDSM to nemá nic společného. Z knihy si odnáším zásadní pocit, že je potřeba vydělat miliardy a pak si s ženami budu moct dělat, co se mi zlíbí. V průběhu se mi postavy tak zprotivily, že jsem začal fandit Jackovi Hydeovi :-) Na sérii je fascinující, jak se nakladateli podařilo vytvořit z nudného a nezajímavého textu takový fenomén. Z tohoto pohledu klobou dolů. Ale jinak jako literární dílo velmi slabé. Milé dámy, čtěte opravdovou literaturu :-) Na druhou stranu mám teď velkou chuť si přečíst opravdovou knihu!

01.03.2015 1 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Neuvěřitelná kniha. Naprosto neuvěřitelná. Pro mě Kniha knih. Do dnešní noci to pro mne bylo Quo vadis? Ale už to neplatí. Neuvěřitelné, jaké pocity ve mě tato kniha vyvolala. A přitom je to pohádka o pár stránkách. Pro mne naprosto obdivuhodné a nedokážu si představit, jak pan Saint-Exupéry dokázal z ničeho vytvořit tak geniální dílo. Smekám, smekám a obdivuji se.

06.05.2015 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Výjimečná kniha o nezdolné vůli žít. Neuvěřitelné, čím Rudolf Vrba prošel, kolik nebezpečí a zvratů přestál a to i té největší továrně na smrt, jaká kdy existovala. Když smrt sahala znovu a znovu těsně vedle něj a několikrát i přímo po něm. Je nepředstavitelné, co dokáže s nelíčenou radostí a potěšením udělat človek člověku. A po válce ty zrůdy odložily uniformy a staly se opět hodnými tatínky a dědečky, vyráběly mercedesy a bavoráky a dodnes je možná potkáte jako usměvavé důchodce na Kanárech. Stejně jako samotná Zpráva Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera je zajímavý její pozdější osud. Díky podivnému jednání Rudolfa Kastnera a neochotě Spojenců bombardovat železnici z Maďarska do Polska a tábory Osvětim a Březinka byl potenciál Zprávy využit jen částečně a byly zavražděny další statisíce maďarských židů, což sám Rudolf Vrba nesl těžce. Přesto v jeho osobě a ve Zprávě dál žije a bude žít 1 765 000 zavražděných lidských bytostí. Kniha je plná přesných údajů, přesného popisu, takže čtenář vidí vše v barvách a před sebou a přesto je velmi čtivá a napínavá. Je to příklad neskutečného bestiality na jedné straně a hrdinství Rudolfa Vrby na straně druhé. Pro mě byly 2 nejemocionálnější okamžiky knihy. Když syn rabína Moses Sonenschein zvolal - Žádný Bůh není! A jestli je, buďiž proklet! Druhý, když český tábor z Terezína plný starců, žen a dětí šel do plynu a zpíval československou hymnu. Odhaduje se, že Zpráva po zastavení deportací zachránila život 200 000 maďarských židů. Tím útěk a kniha získali nádherný smysl, protože kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět. Takže pánové Vrba a Wetzler darovali život více jak 200 000 lidem...

26.02.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Krásná kniha. Je neuvěřitelné, před jakou dobou byla napsána a jak je do dnes čtivá. Ta temná stísněná atmosféra, kdy nevíte, odkud přijde další triffidí šlehnutí, všude se válí mtvoly, dochází benzín i potraviny a lidstvo znovu začíná. Nádherně popsáno. Scifi není můj šálek kávy, ale před panem Wyndhamem smekám. Nepřipadá Vám počáteční nástup Triffidů jako dnešní vlna imigrantů a muslimů v Evropě? Mně ano.

02.08.2016 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Stejně asi jako většině bibliografického světa mi nedalo a musel jsem si tento fenomén přečíst. Můj první pokus o přečtení skončil hroznými depresemi, jestli takhle vypadá sen velké části ženského osazenstva. Na druhý pokus jsem předělal své myšlení a přistoupil k dílu s nadhledem a místy s hurmorem. A šlo to. To je podle mě správný přístup. Nedokážu si představit, že by to mohly některé Dámy brát vážně. Leda Dámy slabšího ducha. Udělal jsem si malý sociologický průzkum mezi ženstvem kolem mě. A zjistil jsem že, že Dámy slabšího ducha a ty, které skoro nečtou, byly nadšené, zatímco ty, duševně i literárně výše tak nadšené nebyly. Já jsem se těšil na erotické scény, ale i když jsem se pozoroval velmi pečlivě, tak to ve mně velké pohnutí nezpůsobilo. Pořád mám pocit, že z erotických scének byly nadšené Dámy, jejichž erotický život je slabší. Nechci, aby to vyznělo vychloubačně, ale některé žhavé chvilky, které jsem prožil, by Odstíny zapálily i na vzdálenost 1 km. Proto mě to nepřipadalo jako nic moc zvláštního nebo vzrušujícího. Kniha mi přišla zajímavá v tom, že jsem si opět potvrdil rozdílnost mužů a žen. Opět mi přišlo zvláštní, že v knize nikdo nic nedělá, jen Christian si občas zavolá do Darfúru. Dále mi pilo krev, jak je všechno dokonalé, super, nejlepší a luxusní. Počínají prsním orgazmem při prvním orgazmu slečny Anastasie. Co kdybychom si napsali zkušenosti z deflorování. Christian mi připadal jako splácanina ženských a dívčích snů. Musím říct, že mě velmi velmi pobavily místní komentáře. Děkuji přátelé. Takže na závěr - Pro holky dobré. Pro zaměstnané maminy a nevyřáděné dívenky dobré. Na mužské čtenáře kniha může mít devastující účinky.

25.09.2014 2 z 5

Čtyřicet dnů Čtyřicet dnů Franz Werfel

Úžasný román. Barevné živé postavy, které se časem změní v někoho jiného. Hrdina v zločince a naopak. Dal bych 6 hvězd. Nedovedu si představit, že by ten zázrak popsal a napsal někdo lépe než Franz Werfel, po měsících studia. Jediný světlý okamžik Arménské genocidy. Budoucnost Evropy. Archanděl Gabriel Bagratjan sestoupil na zem v podobě Mosese Der Kalousdiana. Každý kdo přežil, je hrdina.

20.03.2021 5 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Nádherný příběh neštastné lásky v pařížské Opeře. Ubohý démonický Erik! Protože tak jako láska, tak i Fantom opery nikdy nezemře a nešťastný se toulá sklepením, pozorně sleduje každé představení a hledá svou Christine... Až příště koutkem oka zahlédnete v divadle temný stín s rudě podšitým pláštěm, tak víte, kdo to je.

03.01.2019 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Geniální. Skvělý popis malého štěněte, zajímavé a vtipné pohádky, krésné a veselé kresby. Taky cítíte inteligenci a cit Pana spisovatele a velkého člověka - Karla Čapka?

10.06.2014 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Už vím, kdo je Lolita. Děkuji pane Nabokove. Čekal jsem erotiku a ona nepřišla. Skvěle napsaná kniha. A tak zvláštní. Jako málokterá. Tak velkou jednostrannou beznadějnou a zakázanou lásku jsem nepotkal. A ta rozporuplnost. Pořád jsem si v hlavě nemohl poskládat sex s dvanáctiletou. Přesto si myslím, že Humbert Humbert musí být svou vřelostí a beznadějností sympatický každému. Je to tak krásné a nepochopitelné. Ale kdo nepoznal beznadějnou lásku, ať hodí kamenem. Láska s velkým L je jen jedna za život.

11.01.2016 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Moje srdeční a duševní záležitost. Kniha, která nemá srovnání. Obdivuju tu obyčejnost, opravdovost, lidskost, dobro ...

02.01.2015 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Křesťanství plné lidskosti, pozitivního přístupu a úsměvu. Kéž by bylo více Czendliků. Pak by byly plné kostely a lidé naplnění vírou.

21.11.2019 5 z 5

To jsou týpci! Šumavské samoty jsou plné duchovních přírodních intelektuálů a samorostů. Ale ta vůně lesa a luk je cítit z každé stránky...

11.11.2019 4 z 5