Feliska764 Feliska764 komentáře u knih

Po dlouhé době opraseno kvuli vyzve. Jako nactileta jsem ji cetla, protože byla doma, a ja cetla vsechno. Tehdy mi prisla proste vtipna. Vtipna a skvele napsana mi prijde porad... ale zaroven si clovek rika, co to muselo bejt za ztraceny roky zivota plnenim absurdnich ukolu pod velenim tupejch dustojniku

03.07.2021 5 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

Tuto Agathu mam moc rada, dva mladi, sympatičtí amatersti detektivove, anglicky venkov, zamotana zapletka.

01.07.2021 4 z 5

Láska na první steh: Šití není žádná  věda Láska na první steh: Šití není žádná věda Tilly Walnes (p)

Jsem totalni zacatecnik u stroje, takze knizka je takova moje ucebnice. Prvni siti - satek, super, druhe siti - pyzamove kalhoty, horsi, musela jsem na sebe upravit strih, protoze jsem se proste nevesla do tabulky a uplne se mi to nepovedlo. Knizku uplne nezavrhuji, ale budu ji používat jako jeden ze zdroju inspirace a tipu jak na to.

01.07.2021 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Otázku, co by bylo, kdyby se to v listopadu 89 všechno zvrtlo opačným směrem, jsem si často pokládala. Takhle knížka se tím zabývá taky a představy autorky jsou docela děsivé (tím neříkám, že nereálné). Je to moje čtvrtá kniha od autorky, takže mě nepřekvapilo, že jsem ji nemohla odložit, protože p. Mornštajnová psát umí a velmi oceňuji, že její knížky nejsou na "jedno brdo", ale u téhle nějak postrádám naději... konec, jakkoliv reálný mě rozesmutnil.

20.06.2021 4 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Mam tuto serii rada, ale tohle je zatim asi nejslabsi dil. Postavy se chovaji jako obvykle, tak jak jsme zvykli a jak mame radi, bakalar Petr flirtuje, Rozarka se stará (mimochodem, nemela by byt tehotna?), Jiri Adam přemýšlí. Nicmene zapletka je zmatená, na konci jsem se uz opravdu ztratila v tom, kdo koho zabil a proc... Namet se mi libi, motiv bigamie je zajimavy, ale v postavach jsem se vyznavala tezce.

30.05.2021 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Neskutečná knížka. Četla jsem ji už potřetí, a i když vím, jak to bude pokračovat a co se bude dít, nemůžu ji odložit.

16.04.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Do téhle knížky se mi moc nechtělo, čekala jsem, ze to nebude veselé a optimistické čtení. To opravdu neni. Knížku jsem však přečetla jedním dechem, je psána opravdu čtivě a je v ní neskutečně poutavě popsáno, jak si člověk zvykne na všechno a jak neuvěřitelně silní museli být lidé, kteří byli vytržení ze svého prostředí a uvržení do gulagu tisíce kilometru daleko kdesi na Sibiři, a jak obrovskou vůli k životu museli mít. Lina, která na začátku lehkomyslně zapomene na stole bochník chleba, protože hledá skicák, se pod vlivem okolností promeni v silnou osobnost, která se nebojí chodit krást dřevo a tajně pohřbívá matku. Silná kniha.

25.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Přečteno já ani nevím po kolikáté. Poprvé jsem to četla někdy před 17 lety, sice už mi bylo víc, než 11, abych čekala na svůj dopis z Bradavic, ale stejně mě tenhle svět totálně a navždy dostal. Jak píše Witch2017 níže, vždycky se najdou škarohlídi, kteří budou tvrdit, ze motorky nelétají ani ve snu, ale ostatním knížku vřele doporučuji.

07.03.2021 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Tohle je ma méně oblíbená Agatha. Hastings je nechápavý a střídavě okouzlený dvěma ženami, které nemůže mít, a umanutě si myslí, že na záhadu přijde sám, Poirot je až trapně záhadný a sebevědomý a manipuluje s fakty, aby mohl vše odhalit, až se mu to bude hodit a byl středem pozornosti.

27.02.2021 2 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Moje oblíbená detektivka ze zajímavého prostředí společenské smetánky, která jezdí luxusními vlaky na Riviéru. Sympatická hlavní hrdinka a vševědoucí Poirot, který se ale chová velmi laskavě.

27.02.2021 3 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Oba příběhy byly dost zamotané a rozuzlení poměrně nečekané. Přesto se nečetlo špatně.

27.02.2021 2 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Přečteno jedním dechem.
Stejně jako první díl, psáno čtivě živým jazykem s prvky nářečí, zážitek ze čtení je tak ještě větší. S narůstajícím letopočtem a rozhodnutími postav ohledně volby národnosti člověk prostě ví, že bude hůř, ale přestat číst nemůže. Je jasné, že žádné světlé zítřky nás nečekají ani ve třetím díle, a přesto se ho nemůžu dočkat.
Postavy jsou tentokrát o něco sympatičtější, chybí věčně nabručená Barbora z prvního dílu, ale celkově nejblíž je mi asi Ženka a Julka.

14.02.2021 5 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Mladý, nezkušený Jiří Adam z Dobronína, vznikající Jáchymov a první případ budoucího slavného vyšetřovatele. Mladý Jiří Adam se svými pochybnostmi je skoro sympatičtější než jeho starší verze (i když tu mám taky moc ráda). Můj oblíbený příběh z Letopisů :-)

06.02.2021 4 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Člověk by skoro čekal předvánoční zasněženou idylku, ale to by nesměl být hlavni hrdina Jiří Adam z Dobronína a jeho pomocníci. Knížka je dobře napsaná, děj rychle ubíhá, rozuzlení je poměrně nečekané.

27.01.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi čtivě napsané, nemohla jsem se odtrhnout. K zážitku z čtení rozhodně přispívá i jazyk, který využívá místní nářečí, ale velmi citlivě, takže je textu dobře rozumět. Zaujaly mě i použité historické souvislosti. Postavy jsou plasticky vykreslené a neni těžké si je oblíbit, a to i když se jedná o zádumčivou a často nepříjemnou Barboru. I když je od začátku jasné (vzhledem k tomu, kde se děj odehrává), že se nebude jednat o veselé čtení, knížka jako celek nepůsobí depresivně a člověk musí postavy obdivovat, jak se se vším statečně perou.
Nutně potřebuju druhý díl.

24.01.2021 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Velmi ctiva kniha s pomerne ocekavanym zaverem, i kdyz některé zapletky byly prekvapive. Lechtive, nenarocne cteni na odlehceni.

12.01.2021 3 z 5

Falešný pohřeb Falešný pohřeb Magdalena Mintová

(SPOILER) Začátek byl slabší, ale když se děj dostal do současnosti, nemohla jsem se odtrhnout. Škoda, ze zápletka (ta pověstná poslední kapka) byla předvídatelná a Ema je prostě nepoučitelná... Konec mě trochu zklamal.

08.01.2021 3 z 5