feex8 feex8 komentáře u knih

Kniha sa mi pacila viac ako starcek, velka skoda, ze nevysla ako prva v poradi. Kedze vysla ako druha, rusilo ma to, ze iste pasaze boli formou ako cez kopirak starceka a teda aj dost predvidatelne.
Ale nasli sa aj pasaze, pri ktorych som sa z chuti zasmiala. Jedna z lepsich oddychoviek.

Moje hodnotenie: 75%

12.01.2015 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pre mna bol piaty diel najlepsi z celej serie.

Moje hodnotenie: 98%

Boh múch Boh múch William Golding

Pribeh mohol byt zaujimavejsie spracovany, rovnako aj postavy mohli byt prepracovanejsie. Chybala mi tam nejaka zapletka, ktora by ma vtiahla do deja, takto som si pripadala iba ako pozorovatel, ktoremu su tie decka dost ukradnute. Namet je dobry, ale nedotiahnuty. Golding sa s tym mohol viac vyhrat. Ani takto to nie je zle, ale ziadna slava.

Moje hodnotenie: 60%

30.11.2014 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nie som velmi fanusikom romantiky, ale tato kniha je vynimocna. Neuputala ma ani tak ta lubostna zapletka, skor to, ako brilantne vedela Bronteova vykreslit naladoveho a prchkeho Rochestera, ale este viac ma udivuje, ako krasne vykreslila nesputanu, ale zaroven aj pokojnu a miernu Janu Eyrovu. Caro jej miernosti a pokory prechadza plynulo na citatela. Ak kniha dokaze ovplyvit citajuceho, to je faktor, ktory podla mna urcuje rozdiel medzi skutocne genialnou knihu od velmi dobre napisanej knihy. Jane Eyre povazujem za genialne dielo, jedno z najlepsich klasickych diel vobec. Napriek tomu, ze zo zaciatku mozno nie je take putave, vie si cloveka podmanit. Nelutujem, ze som siahla po tejto knihe.

Ani sa necudujem, preco je jej pribeh tak casto sfilmovany. Malokomu sa ale podari priblizit sa atmosfere pribehu v knihe.

Moje hodnotenie: 93%

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vynimocna kniha, krasne dielo preplnene filozofiou a moralkou, ktora sa nenuka nasilne, ani nudne.
Exupery skratka vie ako sa pisu rozpravky pre dospelych.
Jedna z najlepsich knih vobec.

Moje hodnotenie: 95%

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Ked som knihu brala do ruky, nevedela som, co mam cakat. Vlastne som si myslela, ze pojde o roman, ktoreho hlavnou hodnotou bude dej zalozeny na pribehu, ale velmi som sa mylila.

Lolita je narocny roman. Narocny hlavne na vseobecne vedomosti. Clovek, ktory ma menej vedomosti, ktory je menej vzdelany, tazko pochopi vsetky narazky autora, vsetky slovne zvraty. Je to roman, v ktorom nie je Nabokov vobec milosrdny k citatelovi, ak nemate na to, aby ste jeho slovne hracky pochopili a porozumeli im, tak knihe rozumiet nebudete a bude pre vas iba tazky citanim a pravdepodobne z neho budete sklamani.

Pre mna je dejova linia sice zaujimava, ako aj potulky v mysli Humberta, ale osobne ma na tejto knihe ocaril hlavne sposob, akym je pisana. Je ako sachova partia s intelektulom. Tazka, ale bavila ma.

Moje hodnotenie: 91%

26.11.2014 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Vynikajuci roman. Marquez je jeden z mojich oblubenych autorov a sto rokov samoty povazujem za velmi vydarene dielo. Mne sa cital velmi lahko a aj velmi rychlo a to hlavne kvoli deju, ktoremu nechabala ani akcia, ani zive a casto komicke opisy ludi, ich povah a situacii. Je pravda, ze clovek sa obcas straca medzi vsetkymi tymi Buendiovcami, kedze ide o viacgeneracny roman, v ktorom sa dejove linie prepletaju.

Marquez vyuziva prvky magickeho realizmu, roman je magicnom prijemne nasyteny. Osobne sa mi ale najviac pacili opisy osob a ich povah. Poukazovanie na to ludske v cloveku.

Kniha je podla mna lahka na citanie a viem si ju predstavit ako kvalitne obohatenie dovolenky, alebo dlhsej cesty, kedy chce clovek iba zrelaxovat a nie rozoberat globalne problemy a tazke temy. Je pisana lahkym opisnym a rozpravacskym stylom, ktory je ale plny zaujimavych myslienok. Nenarocne ale kvalitne citanie. Velmi odporucam.

Moje hodnotenie: 85%

26.11.2014 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Koniec som ozaj necakala. Skoda len, ze Hannibal dostal tak malo priestoru...

05.01.2019 4 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Tak tak to ušlo. Kniha mala oveľa väčší potenciál, než aký využil Wells. Napätie sa nedostavilo, nedokázala som sa ani stotožniť so žiadnou postavou. Napriek tomu v nej boli pasáže, ktoré sa mi páčili.

Moje hodnotenie: 42 %

11.01.2017 2 z 5

Moje první lásky Moje první lásky Ivan Klíma

Slabší priemer. Väčšinou "dievčatá" nudili (aj hlavná postava), hoci niektoré boli zaujímavé. Páčilo sa mi, ako sa hral autor s dejom, ako viedol dejové línie. Nevadil mi ani spôsob opisu priamej reči, celkovo sa to čitalo dobre. Ale cela kniha je taká jemne naivná, v podstate pre mňa z pohľadu celku dosť nezaujímavá.

Moje hodnotenie: 43%

13.04.2016 2 z 5

Sedm životů Sedm životů Marcel Vanek

Takyto zvast som uz davno necitala. V porovnani s touto necitatelnou vyfabulovanou blbostou je aj 50 shades of grey hodnotna literatura. Absolutne nic mi to nedalo, vzalo cas. Knihu som ani nedocitala. Citat vymyslene nezaujimave fantasmagorie by som snad zvladla, keby to aspon bolo pisane inym stylom.

----------------------------------------------------------------------

Knihe som dala predsa len druhu sancu. Po preluskani tej uplne nezmyselnej, nudnej a za vlasy pritiahnutej vaty na zaciatku, sa to precitat da, ale az od momentu, kedy sa zacinaju vykreslovat jednotlive pribehy. Nie zeby to bola nejaka sláva, ale nie je to taky odpad, ako som si po precitani zaciatku myslela.

Moje hodnotenie: 22%

17.03.2016 1 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Asi som mala privelke ocakavania. 93%... cez 3000 hodnoteni... Ziadna slava sa nekonala. Ale pekne poporiadku. Nasledujuci komentar bude obsahovat spoilery.

Pribeh bol vymysleny, ale nedomysleny. Je za nim citit mnozstvo prace. Otvara vsak prilis mnoho rovin, ktore ponechava nedokoncene, prilis vela otazok, ktore su nezodpovedane, ak sa nad nimi clovek hlbsie zamysli. Zo zaciatku mi to az tak nevadilo, ide predsa len o fikciu, neskor mi tie nezrovnalosti zacinali vadit. ( napr. motiv uteku a zivota v Australii, alebo hoci aj posledne kapitoly o prevode penazi. :)

Mam rada vrstevnate pribehy, ale ide o dvojsecnu zbran a nie som si ista, ci mi v tomto pripade tato rozvrstvenost skor neprekazala. Obcas sa mi to zdalo az prilis prekombinovane (napr. mi vadila rovina pribehu, ktoru tam Larsson zakomponoval podla mna iba pre efekt - co najviac sokovat - Harrietine opatrovanie Mikaela.. a v Australii mu povie, ze bol obetou mozno aj on? To je uz prilis... zachadza to do detektivneho klise, ak nieco take existuje, co si nie som ista, kedze velmi detektivky necitam. Ale ak by existovalo, malo by to podla mna prave tuto podobu.)

K psychologii postav. Lisbeth bola prepracovana relativne dobre, Blomkvist menej, miestami mi pripadal ako dobry chmulo. Ale to je uz subjektivny pohlad. Vykreslenie postavy neurazilo, nenadchlo, dalo sa. Velmi mi chybalo blizsie vykreslenie vedlajsich postav - tie by si vsetky do jednej zasluzili ovela viac pozornosti. Knihe by som kludne pridala este 20-30 stran, ak by sa na ich strankach viac odkryval charakter vedlajsich postav, ale nie z rozpravania napr. Henrika, ale z ich činov, konani a zo suvisiacich situacii.

Konecna love story to zaklincovala uplne. Tak velmi som dufala, ze to autor nedogabe nejakym nasladlym zamilovanim sa niektorej z hlavnych postav. Snaha zachranit to zaverom tomu uz velmi nepomohla.

Rozhodne je to kniha, ktoru zaradujem k tomu lepsiemu, je to kniha, ktora napriek svojim nedostatkom vie zaujat, clovek sa na nu vie tesit, vie si ju vychutnat v kresle s horucim cajom. Ale zeby to bolo dielo, ktore by vo mne zanechalo dojem trvalejsieho charakteru, to si nemyslim. Rada siahnem po dalsich castiach a beriem to ako oddychove citanie.

Moje hodnotenie: 65%

08.02.2016 3 z 5

Matky to chtěj taky Matky to chtěj taky Irena Obermannová

Nezaujalo, nenadchlo, hlavna postava mi bola nesympaticka, pribeh sam o sebe tiez za vela nestal. Aspon ze to bolo kratke.

Moje hodnotenie: 35%

13.01.2016 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Vyborna.

Zamerne sa kniham z obdobia sociku vyhybam, mam k nim akusi zvlastnu averziu. Hrdy Budzes mi ale ukazal, o kolko mozem prichadzat. Nasmiala som sa som sa teda statocne a to nie som ani dieta spred revolucie. Je to pisane nadhernym stylom. Helenka vo svojej detskej nevinnosti chape veci po svojom a mne sa to chapanie velmi pacilo. :)

Moje hodnotenie: 87%

28.10.2015 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Tema mafie mi nikdy nebola blizka a nikdy som si nevedela predstavit, zeby ma mohla zaujat kniha opisujuca prave podsvetie. K tomu este podsvetie ameriky v povojnovych rokoch. Znie to hrozne nezazivne, aspon pre mna.
Najprv si knihu precital brat - bol nadseny, odporucal.
Potom si knihu precitala mamina - bola nadsena, odporucala.
Nakoniec som si navela pozrela film - oni boli nadseni, mna to nebralo. Az neskor som pochopila, preco sa im pacil. Az ked som sa jedno popoludnie nudila a vzala som do ruky krstného otca. Plánovala som si precitat zopar stranok, kym si nekupim knihu, ktora by ma skutocne zaujimala.

Vysledok: knihu som zozrala za dva dni.

Velmi citave, dej je zaujimavy, dynamicky, prekvapivy. Osobne ma najviac zaujimalo prave to zmyslanie rodiny, ich, nazvyme to, moralne presvedcenia. Ich vzajomne vztahy.
Hlavne postavy boli velmi dobre psychologicky vykreslene, pacilo sa mi, ze sa autor neobmedzil na klasicke klise - kladné postavy, záporné postavy, ale ze ich rozpracoval komplexnejsie.

Co sa mi pacilo najviac, ze kniha nebola pisana nejakym pochnurnym, tazkym stylom, ani sa prvoplanovo nezameriavala na citove posobenie na citatela.

Moje hodnotenie: 87%

10.09.2015 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Jedna velka nuda pre mna. Cakala som nieco lepsie, nieco zazivnejsie. Lubosty pribeh bol pre mna dost nerealny (ironia, ze?), a zdalo sa mi smiesne, zeby sa jedna dospela zena mohla za par dni (resp. spolocne stravenych hodin) zalubit az tak, zeby potom z toho mala problem vytriezviet. Cely cas mi to tam vadilo. Tiez aj styl, ktorym je to pisane, mi nesadol.. Tahalo sa to ako.. Tahalo sa to. Bodka.

Moje hodnotenie: 22%

07.06.2015 2 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Zopar peknych myslienok. Aj ked sa kniha snazi tvarit "spravne" nieco na sposob maleho princa, nechyta sa nanho ani zdaleka. Ale neurazi.

Moje hodnotenie: 65%

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Od Coelha som citala zatial iba tuto knihu a Alchymistu. Tato sa mi pacila o cosi viac. Aj ked Coelho je manipulativny autor. Manipuluje citatela na prijimanie jeho vlastnych myslienok.
Pribeh nebol nijako extremne uzasny, styl rovnako, hodnotim skor na zaklade skryteho podtextu a pocitu, ktory vo mne kniha vyvolala. Citanie stalo za to, a to aj napriek tomu, ze ma Coelho svojim pisanim a vnucovanim vlastnych myslienok dost rozculuje.

Moje hodnotenie: 82%

05.12.2014 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Najslabsia Brownova kniha. Napriek tomu rychlo a lahko citatelna ale od autora clovek asi uz podvedome ocakava, ze ho vtiahne do deja viac.

Moje hodnotenie: 68%

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Az tak velmi nenadchlo, ale ani neurazilo. Precitane rychlo, zabudnute rychlo.

Moje hodnotenie: 70%