faba faba komentáře u knih

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Dobrá kniha. Dobrá za tři. ***.
Vlastně je to rozhovor, ten patří dle mého do časopisu. V rozhovoru se dozvíte vše a nic.
Nic mi to nedalo. Nic jsem se nedozvěděl. Pro mě byl užitečnější TV pořad „Doktoři".
Dr. Beneš je odborník, machr, a kdybych musel, ať mě operuje on (ale nikam se necpu). :-)
Nesmím doma říkat, že je někdo dobrý a super, protože mi Ježíšek přinese o něm knihu, kterou si už vícekráte nepřečtu. Jako tuto. Trochu nechápu těch 94%. Ale proti gustu... . Vlastně chápu.

10.01.2021 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

(SPOILER) Historie Československa (no, těch úředních názvů by tam mělo být více, pro hnidopichy) v rodinné sáze od první světové až po sametovou.
Nevěděl jsem, že to je prvotina pí. Mornštajnové. Kniha je to opravdu čtivá, jak tu mnoho čtenářů popisuje, ale to je asi tak vše, co o tom mohu s klidnou duší napsat.
Ani s jednou postavou jsem se nemohl ztotožnit. Snad s doktorem, či otcem... Ano bylo jim ublíženo, hodně ublíženo, v tom případě polovina světa se neusměje, je zapšklá, nemluvná, nemá nikoho ráda, lže, donáší, nemá přátele a neví proč žije.

Cituji: Nikdy jsem nepochopila, proč jsem na světě, jaký smysl má být, dýchat, vnímat, milovat a trpět, když život stejně jednou skončí a člověk se ponoří do temnoty, z níž před lety vzešel. Pokud jde o mě, s radostí bych si epizodku svého života odpustila a setrvala v bezbolestné temnotě věčnosti.

Opravdu v dějinách nebylo období, aspoň jen jeden den, jedna minuta, kdy to nestálo za nic? Ani když se ji narodí syn, dcera... ? To až po listopadu se najednou rozjasnilo a vše bylo jako v ráji? Červená knihovna hadr!
Jestli to takto paní spisovatelka opravdu vidí...?
Hana, byla super kniha, děj v hrozném období, boj o přežití, a trauma po. Tam jsem vše akceptoval a po knize tomu všemu věřil. Nechalo to ve mě hluboké pocity. Takové knihy už nemusím nikdy číst, protože jsou ve mě hluboce uloženy. Tady? Nevěřím ani název! Ale abych jen nehanil. Je to kniha, kterou stojí zato si přečíst, abychom věděli co jsme tu měli.
Ale ve mě to zanechalo takovou míru pesimismu (a to jsem pesimista), že Stephen King má nejveselejší knihy co jsem kdy četl.

Možná je to ta nejlepší reklama.

16.12.2020 2 z 5

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

(SPOILER) Augustin Veliký, mistr Smetana a slečna Gréta Hornová ve čtvrtém, a posledním pokračování série. Opět skvělá detektivka, srovnatelná s knihou Hra na smrt. Stejně vtipné, dokonalé dialogy, smál jsem se někdy víc, než při nějaké humoristické knize. Škoda že už je konec. Bude mi chybět tato povedená trojice nad lahví tesavely.
„Slečna Hornová odjela. S kočím." „Skočte."

08.12.2020 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Opět téma Petera Maye. Současnost a minulost. Jak se mi líbilo téma minulosti ve Skále a Muži z ostrova Lewis, tady to bylo naopak. Víc mě zajímala současnost. Bylo to takové roadmovie (vlastně roadbook) na druhou. Trochu mi to ze začátku připomínalo film Staříci, nevím proč. Ale kniha to byla čtivá, jak se na Maye sluší a patří. A to je tak asi vše, co k tomu můžu napsat. Vracet se k ní nikdy nebudu. Kvalit Skály, ani Muže z ostrova Lewis nedosahuje ani po kotníky.

22.11.2020 2 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

J. Hájíček je můj oblíbený autor, a tak budu trochu neobjektivní. Je to normální kniha a jako takovou jsem si ji i koupil a četl. Jasně takových Marií je po republice a světě (i když se jmenují jinak) aspoň 3 785 694 (nebo možná 695). Ani mě tak "nezajímalo" její vztahy/nevztahy, ale spíše pohledy venkovanů na městkou populaci a měšťáků na vesničany, když použiju vžitý slovník nás všech. Škoda, že to tam nebylo více rozvinuté. Ale byla to jinak příjemná kniha, po těch mnou čtených knihách co napsali King, Child, Mankell, Stančík, Dán, Kepler a podobných fantasmagoriích, jak říkávala moje tchyně.
Zkrátka oddechovka v blbé době. A teď se zase na něco vrhnu... . :-)

10.11.2020 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Musím předeslat, že jsem Osvícení nečetl! Jak tedy můžu hodnotit tuto knihu? Těžko. Viděl jsem film. Film není kniha! Pokusím se to nějak zvládnout. Zkusím nic neprozradit a proto nezaškrtávám (+SPOILER).
Začal jsem tuto knihu poslouchat, ale po několika kapitolkách jsem se rozhodl (asi po hodině), že si knihu koupím a dočtu. Dobře jsem udělal. Tak rychle jsem v poslední době knihu nedočetl. Pán spisovatel se podle mě víc a víc posouvá z hororů na psychologické, společenské a vlastně na normální romány. Třeba Ostrov Duma Key, Holčička, která měla ráda Toma Gordona, Pan Mercedes, a pod. (ale to se opakuji, už jsem to někde ventiloval). Ano, byly tam hororové prvky, nebo aspoň strašidelné, ale pro mě jsou to normální knihy, které ukazují dnešní Ameriku. Zkrátka, kdo si tuto knihu přečte, i když Osvícení nečetl, neprohloupí. A pro mě po Duma Key (která byla ještě lepší) je to opět KINGOVA KNIHA. Brzy se pustím do další...
A souhlas s Faila: Taky rád čtu doslov a děkování! Jsou skvělá!

01.11.2020 5 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Mám od této autorky odposlouchány dvě knihy, Černá díra a DNA. A to bylo super! Hlavně Černá díra.
Moc jsem se těšil na tuto sérii. A opět jako už několikrát, jsem byl zklamán. Já se zkrátka nesmím na nic těšit :-)
Děj rozvleklý, postavy, no raději nekomentuji a příběh nic moc. Tak že nevím zdali si přečtu další díly série o Tóře Gudmundsdóttirové.
Ještě k překladu: Jestli v cizích knihách (ale i ve filmech) zazní, „Do prčic" (i když s malým p) jsem znechucen. Vždyť to pomalu neví nikdo kde to je u nás, a což potom na Islandu. Nemůžu si pomoc, ale já bych klidně použil jiné slovo na p... Což jsem udělal, když jsem se k té části knihy pročetl. Co to je! Jak můžu přeložit něco, co v islandštině neexistuje.
Ale to jen tak na okraj. Ale už je to ve mě uloženo a kniha je tím pádem o * horší.
Škoda peněz... .

21.10.2020 1 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Dnešní literatura se nachází na pokraji pandemie. Píše každý, a taky každý kritizuje.
(ORDO NOVI ORDINIS - Literatura, kritika a jiný brak)

Nevím jak s tím naložit. Přečteno a podtrženo. Teď to ještě zkritizovat. Protože dnes (a ne jen dnes) všichni do všeho mluví, a všichni všemu rozumí, přidám se i já (také jsem chodil do mš, zš a autoškoly, tam nejdéle). To co tu už psali níže, a budou psát i výše, uvedení, v knize se jen jí (žere) a sexuje (....). Hodím poznámku jen k prvnímu tématu. Všelijaká rozličná jídla, od slavičích stehýnek, krysích ledvinkách, ježčích biftecích, veverčích jatýrkách, ono to tam všechno nebylo (ale mohlo být), až po škubánky (?) ... Nic jiného než žrádlo v knize nevystupuje. A potom i druhé téma, ať nejsem za úplného puritána. On na ní, ona na něm, on za ní, dvě na jednoho, každý z každým, všichni za jednoho a jeden za sebe ... A kniha je prozrazena. Jak to ovšem dopadlo jsem vůbec nepochopil. Chytil Durman vraha? Nevím. Ale četlo se to dobře, ale bylo toho dost.
Nulorožec a Mlýn na mumie jsou pro mě knihy, které už asi nikdy číst nebudu (never say never, jak říká klasik), ale víc knih od Stančíka ne. To mi STA(n)ČÍ(k).

05.10.2020 2 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Mě to tedy slabší nepřipadlo... Možná jsem na i v ní, ale stb konspirace, asi nejsou jen tak volně ložené a něco na nich bylo, je a bude... Každý věří svým novinám a zprávám, a hlavě... Ale zpět ke knize. Od toho to tady je.
Trochu mi vadilo, ale jen trochu, že se tu prolínal příběh ponožkového vraha a příběh Mucholapky, který navazuje na Mouchu. Jak to bylo (jestli bylo), ví možná jen autor (prý kriminalista) a sám vrah, který sedí. Jen si myslím, že amnestie byla blbost. Kolik se kvůli nim zmařilo životů a peněz?

17.09.2020 3 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Oddychovka. Tak jak je to u Reachera běžné. Všechno zná a předvídá, všude byl dvakrát, od všeho má klíče, a dokonce četl i Babičku. Ale na oddechovou četbu, jako dělané.

29.08.2020 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) To co jsem napsal v druhém díle, tak to bych mohl pro tento díl zněkolikanásobit. ÚŽASNÉ, SKVĚLÉ, SUPER ... Nevím, co o tom napsat, abych něco neprozradil. Celé putování, „zážitky" ve vesmíru (vesmírech), „rozuzlení" a konec?. Jedno velké +. Pro mě kniha roku. Pár sci-fi jsem četl, ale nevím k čemu to přirovnat. Možná to mohu srovnat s moji první sci-fi knihou od J.M.Trosky - Zápas s nebem. To pro mě bylo v dětství taky šok, v dobrém slova smyslu. A nebo M.Crichton - Kmen Andromeda, která mě též na pár dní „vykolejila" :-)
Zkrátka a dobře, kdo nečetl tuto trilogii a je na sci-fi zaměřen o hodně přišel.
Ale možná mám jen velké oči a kniha mi sedla. Přesto doporučuji! Všechny tři díly!

12.08.2020 5 z 5

Tak jsem tu Husitskou epopej (HE) dočetl. Je to povzdech, či lítost? Jen konstatování. Bohužel poslední díl byl asi nejhorší. Nevím proč, ale některé postavy už tam možná být neměly. Bylo to takové rozplizlé, natahované, chvilkami i nudné... a to mi k panu Vondruškovi moc nesedí. Příběhy stálých (starých) členů rodu bych jsem ještě bral, ale ti nově „vytvoření" a jejich osudy, no nic moc. Jasně, čte se to dobře, ale nic nepřinese.
Když jsem si začal HE kupovat, myslel jsem, že to bude víc historické a méně beletristické. Nevadilo mě, že to bylo pojaté jako román o životě jedné rodiny v husitské době. Spolkl jsem i to, že jsem se někdy v postavách ztrácel, i to že se jejich život ubíral jako podle „šablony". Možná méně by bylo více. Jen pět dílů... ? Ten sedmý už byl opravdu moc dlouhý, a čekat do poslední kapitoly na pražské povstání utrakvistů, tak těch 500 stran před tím, bych oželel. Popsat toto povstání během 30 stran, nebyl moc těžký úkol. Nebylo to to hlavní v této knize?
Počin, napsat HE, byl chválihodný, ale tento poslední díl to trochu pokazil. Ukončení bylo tak rychlé jako smrt jediného biřice, který se pokoušel bojovat a bránit rychtáře při povstání.
A tak z toho zbyla jen takové pokrčení ramen.
Myslel jsem, že budu mít v knihovně Husitskou epopej, a že se k ní budu vracet, jako k historickému dílu.
Mám v knihovně Husitskou epopej a už se k ní asi nevrátím...

22.05.2020 2 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Je to trilogie, což jsem ze začátku nevěděl, a mám trochu obavy, ať autor udrží ve třech knihách aspoň trochu stejnou laťku. Uvidím ...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Takto končil můj komentář k prvnímu dílu trilogie. A musím říci, že jsem tedy viděl. No, spíš ČUMĚL.
Autor má tedy neskutečnou fantazii a úžasné nápady. Rozmluva se sofony, intriky, život pod zemí, ale i nad ... Pohledy ve vesmíru, vysvětlování společenských, technických, ale i fyzikálních "fíglů" atd., atd. Možná někdo namítne, to už tady dávno bylo. Je to možné, zase tolik sci-fi knih jsem nepřečetl, přesto si myslím, že tato kniha je skvěle napsána, a hlavně, skvěle přeložena. A jak napsal kolega níže (Yaromil), není radno otálet se čtením všech knih. Čtěte hned, bez otálení. Přeci jen jsou pro nás čínská jména trochu stejná a nezapamatovatelná. Aspoň pro mě. Trochu jsem se v tom ztrácel. :-)

25.04.2020 5 z 5

Básničky pro Dominičku Básničky pro Dominičku Jiří Fabian

Děda napsal knížku pro svou druhou vnučku. První už knížku dostala, také od dědy, pohádky. Tyto byly vydány jen pro radost.
Druhá kniha, po rozvaze, bude kniha básniček, rozhodl se děda. Vznikaly chaoticky. Na procházce s první vnučkou, cestou do práce (i dědové dnes chodí do práce, což dříve nebylo), v noci, když nemohl spát (díky práci), po toulkách v přírodě a tak všelijak. Chaoticky. Postupně se básničky a říkanky hromadily. Děda je dával číst nejprve v rodině, kolegům v práci... Básničky a říkadla, která primárně byla určena pro vnučku, a která z nich ještě moc rozumu neměla, se hlavně četla první vnučce, která je poté znala i zpaměti. Množily se názory, aby básně vydal knižně a oficiálně. Skutečnou knihu, která by byla na prodej. Děda se bránil, nechtěl na tom vydělávat. Kdo by si to koupil, takové rýmy? Nakonec podlehl svodům. Ješita. Něco po něm zůstane... Vydal knihu, a pár výtisků si koupili, kolegové v práci, známí, rodina, něco rozdal. Nevydělává, to se podaří dnes málokomu, ale má radost, že se to někomu i líbí. Proto děda napsal tento komentář. Kdo také jiný, že?

27.02.2020

Texty / Lyrics 1961 – 2012 Texty / Lyrics 1961 – 2012 Robert Allen Zimmerman

Dám *****. Knihu jsem nepřečetl. Ono to totiž nejde. No, jde, ale nemá to valný význam. Knihu si otevřu, když si pustím nějaké CD a kontroluji text, český. Moje znalost cizího jazyka není valná, a i kdyby byla, ani tak bych to nepochopil. Dříve jsem si texty překládal sám, když byly součástí LP nebo CD, aspoň trochu jsem věděl o čem se asi zpívá. Teď je to jednodušší, vychází knihy, je net...
Tak jsem se osmělil a napsal komentář, i když kniha není přečtená. Takové knihy se čtou pořád a stále a bez ustání... Dokud hraje hudba. A Bob Dylan je pán básník a není divu, že dostal Nobelovu cenu. A toto je HUDBA pro mé uši.
Edit (24.5.21): Happy Birthday Mr. Dylan! Thank you for the beautiful music.

25.02.2020 5 z 5

Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? František Koukolík

Začnu citací z knihy na straně 12.
„Byl bych rád, kdyby tuhle knížku četli mladí lidé, učitelé, všichni, komu není osud českého národa lhostejný."
Za sebe musím říci, že tak učiním ještě jednou! A to brzy. Knihu jsem četl dlouho. Ono to není, jednoduché čtení. Např. kapitola 3: Projev Reinharda Heydricha. (Tady člověk vůbec nechápe, co to bylo za dobu a svět.) Dále kapitoly o psychopatech, vzdělání, náboženství, ale i o optimismu, smyslu českých dějin, imigraci... To je jen výčet mých „nej".
Osou knihy je vždy úvaha, jestliže - pak. Začíná tím každá kapitola.
Vybrané příklady:
Kapitola 5: Jestliže si příslušníci jakéhokoli národa (a jeho státu) nejsou dobře vědomi své identity, pak ohrožují svou existenci.
Kapitola 10: Jestliže národ (a jeho stát) dostatečně nepečuje o výchovu k rodičovství, jestliže dostatečně nepodporuje rodiny s dětmi, jestliže své děti nechrání, pak ohrožuje svou existenci.
Kapitola 12: Jestliže národ (a jeho stát) nerozvíjí všechny druhy a úrovně tvořivosti ve všech sociálních vrstvách, a to generaci za generací, jestliže o ně nepečuje, poškozuje se.
Atd., atd., atd.
Za mě je to kniha, která rozhodně patří k přečtení.
Já ji tímto DOPORUČUJI!
A pane doktore, DĚKUJI VÁM!
Edit: A zapomněl jsem se pochlubit :-) . Mám knihu podepsanou autorem. Měl na Colours of Ostrava přednášky, tak jsem se osmělil... :-) Tak že, ještě jednou děkuji, pane doktore.

28.01.2020 5 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Pěkný komix/ks. (Nehodící se škrtněte) :-) Střídaní ilustrací, téma... Možná shlédnu i film.

22.01.2020 4 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Zajímavý rozhovor. Pokud jsou oba na úrovni... Ten co se ptá (tady je to ta), a ten co odpovídá a mají to v hlavách srovnané, tak s toho vyjde dobré čtení. O rozhovorech už jsem se zmínil v knize Všechno dopadne jinak. Knihu mi přinesl Ježíšek, asi bych si ji nekoupil, ale rád jsem si ji přečetl. S něčím jsem úplně 100% nesouhlasil, ale kapitoly o dětech, lécích, psychopatech a VIP stojí opravdu za přečtení. Je to lepší než Honzákův pořad v ČT (tato „poznámka" bude jednou bezpředmětná). Dlouho to netrvalo - a pořad skončil.

20.01.2020 3 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Dočetl jsem! To není povzdech, to je lítost! Klidně bych přivítal ještě 100 stránek. Skvělá kniha od začátku do konce. Moc se mi líbil „vývoj" malíře a jeho tvorba, vztahy s „muchachem" Wiremanem, dcerou Illy, Jackem a také všechna setkání s paní Eastlakovou. Klidně bych si odpustil „hororové" finále a četl jen tyto epizody, které podle mého názoru mistr hororu UMÍ. Je to opět jedna z knih, kterou lze zařadit vedle To, Misery, Zelené míle, Věznici, Holčičku, která měla ráda Toma Gordona ... atd., atd., atd. Nechci toho moc prozrazovat, ono je to dnes móda, ani tomu dělat reklamu, tato kniha ji nepotřebuje. Jen doporučuji, přečtěte si to. Kdo může Krále, nebude litovat. Přečetl jsem i dodatek. A tak konec dodatku parafrázuji: Muchas gracias. A tobě, náš dávný příteli Pane spisovateli, tobě vždycky.

14.01.2020 5 z 5

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

Tak to byla šílenost od A do Z! Válka světů, Hyde a jeho vyřizování účtů, M + Q a jejich sex, Nemo a odchod ze scény... A konec? Q na lavičce v Hyde parku :-) KOMICS se vším všudy.

28.12.2019 5 z 5