Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál?

Myslím, že jsme opět velmi ohrožený národ, biologicky i kulturně. Jedenadvacet esejí nevypráví příliš o tom, co by český národ měl dělat, jestliže chce přežít, a popřípadě se dostat dál; víc mluví o tom, co by dělat neměl. Hodnotové myšlení naproti tomu říká, že je každý národ svého druhu jedinečný vesmír – stačí uvážit jen jazyk – a že jeho zánik je stejná škoda, jakou je zánik jakéhokoli druhu života. Vzdorovat zániku národa? Nevím o větší a nevděčnější námaze. Příliš velký podíl z nás totiž mylně očekává, že přežití zařídí někdo z nás. Domnívám se, že by v českém případě mohl být tenhle typ myšlení, cítění a chování výsledkem rychlé, dejme tomu šest století trvající koevoluce genů a kultury. Vypráví o tom například esej Altruismus. Převezmou svět vlastníci korporací, pro něž budou národy pouhým nástrojem? Čím méně budou národy autonomní, což nevylučuje kooperaci, tím to bude snažší. A platí dnes aktuální názor, že pokud národ a jeho stát nebudou kontrolovat imigraci, pak se národ v průběhu jedné až dvou generací ohrožuje poškozením identity a riskuje státnost? autor...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296289/cesi-proc-jsme-kdo-jsme-a-jak-dal-4a9-296289.jpg 44
Fejetony, eseje, Literatura naučná
Vydáno, Galén

Kniha Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál?

painthers

Přiznám se - nebavilo mě to. Kniha je psaná akademickým stylem (na což je dobré se připravit) a plná zajímavých informací, ale byl hrozný problém u ní udržet pozornost.

faba

Začnu citací z knihy na straně 12.
"Byl bych rád, kdyby tuhle knížku četli mladí lidé, učitelé, všichni, komu není osud českého národa lhostejný."
Za sebe musím říci, že tak učiním ještě jednou! A to brzy. Knihu jsem četl dlouho. Ono to není, jednoduché čtení. Např. kapitola 3: Projev Reinharda Heydricha. (Tady člověk vůbec nechápe, co to bylo za dobu a svět.) Dále kapitoly o psychopatech, vzdělání, náboženství, ale i o optimismu, smyslu českých dějin, imigraci... To je jen výčet mých "nej".
Osou knihy je vždy úvaha, jestliže - pak. Začíná tím každá kapitola.
Vybrané příklady:
Kapitola 5: Jestliže si příslušníci jakéhokoli národa (a jeho státu) nejsou dobře vědomi své identity, pak ohrožují svou existenci.
Kapitola 10: Jestliže národ (a jeho stát) dostatečně nepečuje o výchovu k rodičovství, jestliže dostatečně nepodporuje rodiny s dětmi, jestliže své děti nechrání, pak ohrožuje svou existenci.
Kapitola 12: Jestliže národ (a jeho stát) nerozvíjí všechny druhy a úrovně tvořivosti ve všech sociálních vrstvách, a to generaci za generací, jestliže o ně nepečuje, poškozuje se.
Atd., atd., atd.
Za mě je to kniha, která rozhodně patří k přečtení.
Já ji tímto DOPORUČUJI!
A pane doktore, DĚKUJI VÁM!
Edit: A zapomněl jsem se pochlubit :-) . Mám knihu podepsanou autorem. Měl na Colours of Ostrava přednášky, tak jsem se osmělil... :-) Tak že, ještě jednou děkuji, pane doktore.

MichelleS
27.03.2018

Nejde jinak, než citovat: "Vím, že nic nevím." Děkuji panu doktorovi za to, že posouvá hranice vědění a smekám před jeho uměním seznámit s tak složitými věcmi i laiky čtivou a srozumitelnou formou.
V době, kdy jsem knihu četla, byl pan MUDr. František Koukolík, DrSc. pasován na rytíře českého lékařského stavu.

Tyranie – 20 lekcí z 20. století
Tyranie – 20 lekcí z 20. století